İlahi Fırtına Hakkında 16 Altın Tavsiye [Spirituel Fırtına]8 min read

Her şey üst üste mi geliyor?

Güvendiğiniz birçok şey dağıldı mı?

Hayatınız birden değişmek zorunda mı kaldı?

Ayağınızın altından halı çekilmiş gibi hissettiniz mi?

Elinizin altından bir sürü şey kısa süre içinde kayıp gitti mi?

Dünyanın size karşı olduğunu hissettiniz mi?

Aklınızdan şu sorular geçebilir.

 • Neden Allah bana acı çektiriyor?
 • Neyi yanlış yaptım?
 • Bana neler oluyor?
 • Bu şey bitecek mi?
 • Bunun amacı ne?

Bazen tünelin sonundaki ışığı hiç göremeyecekmişsiniz gibi gelir.

O zaman ilahi fırtınanın veya spiritüel fırtınanın içine girmiş olabilirsiniz.

Evren sizi değişime zorluyor ve bazı hayat değiştirici olaylar yaşatıyor.

 

İlahi fırtına nedir?

1- İlahi fırtına evrenin insanı uyandırmak için silkelemesidir.

Bir İlahi Fırtına (Spiritual fırtına, divine storm, ilahi kaos), her şeyin dağıldığını, yanlış gittiğini hissettiğiniz ve bir çıkış yolu yokmuş gibi görünen, acılar yaşadığınız; dünyanın, evrenin hatta tanrının size karşı olduğunu düşündüğünüz bir zaman dilimidir. Ruhsal uyanma başlangıcıdır

Ruhsal Uyanış Hakkında Bilmeniz Gereken 46 Kritik Gerçek

2- İlahi fırtına geldiğini anlamadığınız bir kriz gibidir.

Hepimiz ilahi fırtınayı küçük veya büyük ölçekte yaşamışızdır. Oldukça paniklettirici bir süreç olduğundan yaşadığınızın ilahi bir süreç olabileceği aklınıza bile gelmemiş ve araştırmamış olabilirsiniz.

Evren, (ilahi düzen) sizin arzu ve beklentilerinize göre davranmaz. İlahi düzen sizi sizden daha iyi bilir. Büyümenizi engelleyecek herşeyi elinizden bıraktırana kadar uğraşır.

İlahi fırtınada belki bir günde bir haftada bir ayda ne kadar ters gidebilecek şey varsa herşey ters gider.

 • Eşinizden veya sevgilinizden ayrılırsınız.
 • Evliliğiniz biter.
 • Şehir veya hatta bazen ülke değiştirirsiniz.
 • Evinizi veya arabanızı yasal olarak bırakmak zorunda kalırsınız.
 • İşinizde artık size birden ihtiyaç kalmaz. İş değiştirirsiniz.
 • Kendi işiniz ters gider.
 • Ameliyat olmanız gereken bir hastalık ortaya çıkar.
 • Çevrenizdeki insanlar dağılır, yalnızlaşırsınız.
 • Size kimse zaman ayırmaz.

Hepsi üstüste ezici bir şekilde gelir. Birkaç hafta içinde arkadaşsız, işsiz, parasız, sevgilisiz hatta evsiz bile kalmış olabilirsiniz. Elinizde sadece borç yükü ve hastalık kalmış olabilir.

3- İlahi fırtınanın ne kadar süreceği size bağlı.

İlahi fırtınalar sizin büyümesi gereken alanınızın temizlenmesi için gelir. Ne kadar inatçıysanız o kadar sert etki yapar.

İlahi fırtına kısa veya uzun sürebilir. (1 hafta 1 ay 1 yıl 10 yıl vb.)

4- İlahi fırtına insanların büyümesi için olur.

İlahi fırtına sizi yaşamanızı zor kılacak fiziksel, duygusal ve spirituel basınçlı veya baskılı bir duruma sokar.

İlahi fırtınalar hayatınızı ve yıllarca çalışarak kurduğunuz düzeninizi test eder ve tehdit eder. İlahi fırtına sizi darmaduman edebilir.

Hayatınız tam bir kriz sürecine girer. Çok korkutucu değil mi?

Bu ilahi fırtına size kötü gibi gözükebilir. Yanlış!

İlahi fırtınalar sizi büyütür, güçlendirir, anlayışınızı ve kavrayışınızı geliştirir, sizi daha bilge biri haline getirir.

İlahi fırtına sizin daha güçlenmeniz ve evrenle daha derin bir bağ kurmanız ve irade ve inancınızı test etmeniz için tasarlanır.

En önemlisi; İlahi fırtına evrenin koruması altında sürer. Yani korkmayın, korunuyorsunuz.

Bunların hepsi büyümenizin bir parçası.

İlahi fırtınalar hayatımızda bir şey başarmamızı sağlar. Eğer iyi yönetirsek ilahi fırtınalardan çok fayda görürüz. Karakterimizi, finansal, ilişkisel, sağlık durumlarımızı güçlendirmek için fırsattır.

Hatırlayın, “hiçbirşey size karşı olmaz, herşey sizin için olur.”

Şimdilik acı çekiyor olabilirsiniz fakat bu süreçten güçlenerek çıkacaksınız.

İlahi fırtınayı “büyütmek ve zıplatmak için evrenin sizi önce yere vurması” gibi düşünebilirsiniz.

Hayatınızda büyüme veya kuantum sıçraması yapacağınız birkaç zamanda evren sizi bir ilahi fırtınaya sokabilir.

Evren size yardım ediyor ve devreye giriyor. Bütün bunlar evrenin devreye girme şeklidir.

 • Evren sizin hayatınıza müdahale eder
 • İhtiyacınız olmayanları hayatınızdan çıkarır.
 • Yeni bir yola sevkeder.

 

Yaşanmış bir örnek

Mastin Kipp, 21 yaşında, Geffen Records’ta A&R’nin Kıdemli Başkan Yardımcısı olarak pozisyon almak için USC’deki kolejden ayrıldı. Bu yaşta müzik endüstrisinde yönetici olmak neredeyse duyulmamış bir şeydi.

 

 

Mastin hızlı bir hayat yaşıyordu. Hollywood Hills’de bir evde yaşıyordu, parası vardı, lüks bir araba kullanıyordu ve ünlü arkadaşları vardı. Hayatı iyi gidiyordu ve hayal edebileceğinden çok daha fazla bolluğa sahipti.

İki ay sonra

 • Aşırı partileme ve uyuşturucu kullanımı nedeniyle kovuldu. Ve bu dibi bulmuş hali bile değildi.
 • Bir müzik yöneticisi olmanın yanı sıra, Planet Blue, Kitson gibi mağazalarda ve Los Angeles’taki diğer popüler mağazalarda satılan bir giyim markası başlatmıştı. Durgunluk vurdu ve üretim çöktü. Sonra işler daha da kötüye gitti.
 • İş ortağıyla yollarını ayırdı,
 • Oda arkadaşı tarafından kovuldu.
 • Sırtı çıktı.
 • Ayağında gut hastalığı çıktı.
 • Kız arkadaşı ondan ayrıldı.
 • Yaşayacak hiçbir yeri, işi ve gelir kaynağı yoktu.

Eski sevgilisinin ailesi ona acıdı ve sahip oldukları, yalnızca yatağının sığabileceği küçük bir Hollywood dairelerine taşınmasına izin verdi.

Arayışa girdi. Dini olarak yoga derslerine gitmeye ve kişisel gelişim kitapları okumaya başladı. Sonra Tony Robbins’i keşfetti. Tony’yi bulduktan sonra bir ışık yandı. Hiçbir şeye dönüşme niyeti olmadan öğrendiklerini, ilham verici alıntıları, fikirleri vb. tweetlemeye ve bloglamaya başladı.

2009 yılında Kim Kardashian onun tweetlerinden birini gördü ve retweetledi. Hayatı o anda değişti. Manevi yolculuğunu, inançlarını ve içgörülerini paylaşmak için Oprah gibi insanlar onunla temasa geçti. Şimdi çok başarılı bir işi var.

Mesele şu ki Mastin cehenneme gitti ve her şeyini kaybetti ama diğer taraftan çıktı.

Kötü bir gün geçiriyorsanız veya işler istediğiniz gibi gitmiyorsa, Mastin’in diğer taraftan çıktığını unutmayın, siz de yapabilirsiniz. Ve unutmayın, Oprah bir günde inşa edilmedi.

 

İlahi fırtına sürecinde nasıl ayakta kalmalıyız?

5- Şokunuzu çabuk atlatın, panik yok, sakin olun.

İlahi fırtına geçicidir. Evrenin zamanlamasına güvenin. İşinizi eşinizi ve inandığınız şeyleri kaybettiğinizde şoklanmayın ya da şokunuzu çabuk atlatın. Bu süreç yeni bir oluşum için alanınızın temizlenmesi sürecidir. aslında zıplama yapabilecek kadar güçlü olduğunuzu size göstermek için tasarlanmıştır. Güçleneceğiniz zamanın geldiğin anlayın.

6- Geçmiş travmalarınızı çözmeye başlayın (inner work)

Bir çoğu küçük ya da büyük kayıplarda eski travmalar ortaya çıkıverir. Çocukluk travmalarını hiç bu kadar net farkedemezsiniz. Çünkü hayatımızın çoğunda onları bastırırız. Şimdi geçmiş travmaları temizlemenin tam zamanı.

7- Sizi sınırlayan inançlarınızdan kurtulun

Bir inanç tekrar tekrar düşündüğünüz bir düşüncedir. İnançlarınızın neler olduğunun bir listesini çıkarın. Seni nasıl hissettiriyorlar? Sizi sınırlandırıyorlar ve sizi sıkışmış hissettiriyorlar mı yoksa sizi güçlendirip sonsuz olasılık için yer mi bırakıyorlar? Sizi güçlü ve bilinçli hissetmekten alıkoyan tüm inançları bırakın.

8- Kimseyi suçlamayın

Bir başkasını ne kadar çok suçlarsak, kendi gücümüzden o kadar çok çalarız. Suçlamak kolaydır çünkü değişim yaratma sorumluluğunu üzerimizden alır. Değişim sadece içimizde gerçekleşebilir.

9- Çalışmayı hiç bırakmayın, eve kapanmayın

Büyük başarılar küçük adımlarla başlar ve biter. Küçük yollara sadık olduğumuz her gün, Tanrı’nın yapamayacağımız inanılmaz bir şey yapması için kapıyı açıyoruz. Durumumuzu görmek için yalnızca bizim yapabileceğimiz somut adımlar atmalıyız.

10- Mucizelere inanın.

Bazen bir mucize olmasını umarız ve bu olmaz. Ama bazen bir mucize umarız ve olur. Geçenlerde kocası artık ölümcül akciğer kanseri olmayan bir arkadaşımla konuştum. Onun için birlikte gözyaşı dökerek dua etmiştik, başarılı bir klinik deneyden geçti ve iyileşmesi bir mucizeden başka bir şey değil. Allah’ın sınırlarını kaldırın. Evrenin size yardım etmesine izin verin.

Ancak, fırtına bittiğinde başladığımız yerde olmayacağımızı anlamak önemlidir. Nasıl gemi Nuh’u yeniden başlamak üzere yeni bir yere taşıyorsa biz de farklı olacağız, değişeceğiz. Her şeyi bizim iyiliğimiz için yapana güvenin.

11- Gerçek hazinenin içsel huzur olduğunun farkına varın.

Dünya bize daha büyük, daha yeni ve daha fazlasına ihtiyacımız olduğunu söylüyor. İlahi fırtınadan önce ihtiyacınız olduğunu düşündüğünüz şeylerin uzun bir listesini hazırlayın. Farkedeceksiniz ki ilahi fırtınadan sonra bunların hiçbiri önemli gelmeyecek. Bildiğiniz gibi hayatı paramparça eden fırtınalarda, gerçekten değerli olan şey kristal berraklığında ortaya çıkıyor. İç denge ve iç huzur.

12- İç disiplin geliştirmeye başlayın

İnsanı hayallerine başarıyla ulaşmasını sağlayan şey çalışmanın yanında aynı zamanda iç disiplindir. İç disiplin sadece başarıya ulaşmada değil zor durumlardan çıkmak ve yolunu tekrar bulmak için de çok önemlidir. İlahi fırtına süreci iç disiplininizin ne kadar önemli olduğunu anlamanızı sağlayacak. Bir kişi, rotasını korumak için gereken iradeye ve zihinsel dayanıklılığa sahip değilse, hayat onu sürekli olarak devirecektir. Disiplin bir numaralı yapı taşıdır.

13- Cesaret geliştirin.

Liderler her boyutta ve şekilde olabilir, ancak hepsinin ortak noktası cesarettir. İyi liderler hayatın bir noktasında, karşılarına yığılmış ihtimallerle ayağa kalkarlar ve yerlerini korurlar. Meydan okumaktan çekinmediler. Bir koca ve bir baba büyük bir lider olmalıdır ve liderlik cesurca yaşamakla başlar.

14- İlahi fırtınanın sizi olgunlaştırmasına izin verin.

Uzun bir yaşam sürmek için “kalbi genç” olmak iyidir. Ancak bu, olgunlaşmamış ve sorumsuz olmakla karıştırılmamalıdır. Toplum bize arzu edilecek şeyleri çekici gösterir, bunların çoğu tuzaktır ve bu arzuların peşinden körü körüne gitmek çoğu zaman bir insanı mahvetmeye götürür. Olgunluk, ailelerimizi güvende tutacağını bildiğimiz doğru şeyleri yapmak için gereklidir.

İlahi fırtınaya girip çıkanların büyüdüğünü ve olgunlaştığını görürsünüz. İlahi fırtınadan sonra şu güçlerinizi daha çok fark edeceksiniz.

 • Kaybetmekten korkmadığınız için daha kolay radikal değişiklikler yaparsınız.
 • Zannettiğinizden daha fazlasına dayanabildiğinizi görürsünüz.
 • Zorlukla karşılaşınca hemen pes etmezsiniz, çabalamak için kolayca motive olursunuz.
 • Kendi zayıf yönlerinizi görmüşsünüzdür. Nerenizi düzelteceğinizi bilirsiniz.
 • Her şeyi kaybettiğinizde bile elinizde ne kadar çok şey kaldığını görmüşssünüzdür, o yüzden kaybetmekten korkmazsınız.
 • Hayatınızda fazlalık olan ilişkileri bitirmekten korkmazsınız.
 • Herşeyin geçici olduğunun farkındasınızdır. KOlayca kontrolünüzü kaybedip etrafa zarar vermezsiniz.
 • Zor zamanlarda birine sığınmak yerine kendiniz için savaşmayı öğrenmişsinizdir.
 • Her zorluktan sonra bir üst modele geçtiğinizin farkındasınızdır.

 

15- Arkadaşlarınıza bağlı kalın

 

“Elli düşmanın panzehiri bir arkadaştır” – Aristo.

 

 

 

Çok sayıda insanla bağlantı kurabildiğimiz bu sosyal medya çağında bile, arkadaşlık gerçeği hala geçerliliğini koruyor. İhtiyacımız olduğunda yararlanabileceğimiz tüm kaynaklar arasında en değerlisi arkadaşlarımızdır.

 

16- İlahi fırtınayı deneyim olarak görün.

Hayat da dahil olmak üzere bir şeyde harika olmanın tek yolu deneyimdir. Bir fırtınanın ortasında olduğumuzda, paha biçilmez bir deneyim kazanıyoruz. Acı ve kalp ağrısının nasıl bir his olduğunu öğreniyoruz. Acıya dair içgörü kazanıyoruz. Bu, yalnızca gelecekteki önlemede bize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda aynı şeyleri hissedenlere karşı içimizde şefkat de geliştirir.

*Bonus* Birkaç başarısızlık üst üste gelince insan kendini suçlamaya yöneliyor. Suçlamayın. Çünkü ardı ardına gelen başarısızlıklar hatta ilahi çözülme sizinle ilgili değil evrenin işleyişi ile ilgili. Bugün başarısız olmanız yarın başarısız olacaksınız demek değildir. Emin olun her şey geçici, düşseniz de tekrar

*Bonus* İlahi fırtınayı yaşamış bir Türk sanatçı Yeşim Ceren Bozoğlu bir TED konuşmasında yaşadığı süreci çok güzel anlatıyor. Bir de ondan dinleyin.

 

Sonuç olarak

İlahi fırtına adı üstünde ilahi bir süreç. Sizi daha iyi bir deneyime hazırlıyor. Kuantum sıçraması için fırsat veriyor. Bu fırsatı iyi değerlendirin.

Yukarıda okuduğunuz gibi paniklemeyin, inançlarınızı yeniden gözden geçirin, içsel disipline yatırım yapıp çalışmayı hiç bırakmadan hayatınıza devam edin Niye bu benim başıma geldi diye hayıfanlmayın. Sürece güvenin.

Evren sizin hayatınıza olumlu yönde müdahale ediyor. Sizin için iyilik yapılmasına izin verin.

Sizi daha güzel bir hayat bekliyor.

Kaynak

https://www.guideposts.org/inspiration/miracles/gods-grace/mastin-kipp-on-embracing-lifes-divine-storms

https://mastinkipp.com/greater-things-are-ahead/

https://www.healyourlife.com/are-you-having-a-divine-storm

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir