İŞ MODELİ TUVALİNİN 9 ELEMENTİ2 min read

İş modeli tuvali tüm yaptığınız işin her yönünü tek bir kağıda sığdırmaktır. “İş Modeli Tuvali”nı kullanarak, iş planınızın büyük bir bölümünü somutlaştırmış olabilirsiniz. Vizyonunuzu her başarılı işletmenin temellerinde yer alan 9 element açısından değerlendirmelisiniz. Böylece elinizde artık sadece havada uçuşan birkaç vizyon cümlesi değil, detaylı bir iş planına dönüştürebileceğiniz ve kendinize aksiyonlar çıkaracağınız bir iş modeline sahip olabilirsiniz.
Tabii ki tuvalinizi girişiminiz yol açtıkça yeniden düzenleyebilirsiniz. Ama girişiminizin başlangıç aşamasında özenle çalışılmış bir iş modeli tuvaline sahip olmak yolunuzu aydınlatacaktır. Nedir bu 9 element?

  1. Değer Önerisi:Müşteriye değer yaratırken veya sorunlarını çözerken bazı elementleri tek başına veya birlikte kullanabiliriz.Mesela; yenilik, performans, özelleştirme, servis, tasarım, marka, fiyat, maliyet azaltma, risk azaltma, rişilebilirlik, kullanılabilirlik.
  2. Müşteri Segmentleri:Bir firma bir veya daha fazla segmente hitap edebilir. Kitle Pazar, niş Pazar gibi..
  3. Kanallar:Değerler müşterilere iletişim, dağıtım ve satış kanalları gibi çeşitli yollarla ulaşır. Kanallar 5 ayrı aşamadır. 1 Farkındalık 2 Değerlendirme 3 Satınalım 4 Dağıtım 5 Satış sonrası Her kanal 5 belli aşama içerir. Her kanal bunların bazılarını kapsar. Dolaylı:1) Kendi mağazaları 2) Partner store 3) Toptancı.  Doğrudan: 1) Satış gücü 2) Web satışı
  1. Müşteri İlişkileri:Her segmentle ilişki kurulur ve korunur. Müşteri ilişkilerinin birden çok kategorisi vardır: Kişisel yardım, kendi kendine servis, otomatik hizmet, komuniteler..
  2. Maliyet Yapısı:İşinizi yürütebilmek için katlanacağınız sabit ve değişken giderler (Personel, kira, üretim maliyetleri, dağıtım giderleri gibi)
  3. Anahtar Aktiviteler:Şirketin başarılı olmak için çok iyi şekilde gerçekleştirmesi gereken faaliyetler (Üretim, markalaşma, satış, arge gibi)
  4. Anahtar Kaynaklar:Tedarikçiler, hammadde, fiziksel, entelektüel, insan ve finansal ve diğer kritik gereksinimler
  5. Anahtar Partnerler:İşinizde başarılı olmak için işbirliği kurmanız gereken kurumlar (Temsilcilikler, kamu kurumları, büyük distribütörler gibi)
  6. Gelir Kaynakları:Ciro ve kar elde edeceğiniz kaynakları ve bunların tahmini büyüklükleri (Ürün satışı, hizmet gelirleri, üyelik gelirleri, kiralama gelirleri, lisanslama, kullanım hakkı, gibi)

Tüm maddeleri kendi firmanıza da uygulamadan önce görsellerle zenginleştirilmiş anlatım videosunu şu linkten izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=QoAOzMTLP5s

Hadi şimdi elinize kalemi alın ve tuvalinizi doldurmaya başlayın. Size ne kadar ilham vereceğine inanamayacaksınız.

Yardımcı olabilecek birkaç örnek:

İş modeli tuvali örnek 1:

iş modeli tuvali (1)

İş modeli tuvali örnek 2:

iş modeli tuvali (2)

İş modeli tuvali örnek 3:

iş modeli tuvali (4)

İş modeli tuvali örnek 4:

iş modeli tuvali (5)

İş modeli tuvali örnek 5:

iş modeli tuvali (6)

İş modeli tuvali örnek 6:

 

İş modeli tuvali örnek 7:

iş modeli tuvali (8)

İş modeli tuvali örnek 8:

iş modeli tuvali (9)

İş modeli tuvali örnek 9:

iş modeli tuvali (10)

İş modeli tuvali örnek 10:

iş modeli tuvali (11)

İş modeli tuvali örnek 11:

iş modeli tuvali (13)

İş modeli tuvali örnek 12:

iş modeli tuvali (14)

İş modeli tuvali örnek 13:

iş modeli tuvali (15)

 

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir