KAHVALTI ÜRÜNLERI MÜŞTERİ TİPLERİ2 min read

 

Kahvaltı gıdaları alan müşteri tiplerini inceleyeceğiz. Müşteri tipleri aynı ihtiyaçlara sahip insanların gruplaması şeklindedir. Bu liste size doğru segmentasyonunuzu yapmanıza yardımcı bilgilerdir. Aşağıda müşteri tiplerini bulacaksınız.

 1. İyi bir başlangıç arayanlar
 2. Kolaycılar
 3. Geniş aileler
 4. Ayakta atıştırmalıkçılar
 5. Aile canlısı
 6. Diyet yapanlar
 7. Çocuklar için

 

 • İYİ BİR BAŞLANGIÇ ARAYANLAR Kahvaltının güne iyi bir başlangıç olması gerektiğine inanırlar. Sağlıklı seçenekleri tercih ederler. Çok nadir kahvaltıyı es geçerler. Genelde evde kahvaltı yaparlar. Evlerinde sürekli sağlıklı gıda bulunur. Mağaza içi sunumlara çok ilgildirler. Ambalaj ve üzerindeki beslenme bilgilerini önemserler. Fiyat hassasiyetleri düşüktür. Sağlıklı ve kaliteli yiyecek için gerekli ödemeyi yapmaktan çekinmezler. Kaliteli ve sağlıklı ürünler ürettiğini bildikleri markalara sadakatleri yüksektir.
 • KOLAYCILAR Hızlı ve pratik kahvaltı çözümleri ararlar. Dışarıdan paketli kahvaltılar çekici bir seçenek olabilir. İyi bir başlangıç arayanlara göre daha az planlıdırlar. Daha çok anlık karar verdikleri alışverişler yaparlar. Satış promosyonları ve özel kampanyalarla etkileyebilirsiniz. Markalarını sık sık değiştirebilirler. Basit çözüm ararlar.
 • GENİŞ AİLELER Çok çocuklu ailelerdir. Kahvaltıyı gereklilik olarak görürler, fakat maliyete dikkat ederler. Geniş aileler için dışarıda kahvaltı yapmak maliyetli olacağından ev dışında kahvaltı pek yapmazlar. Düşük maliyetli ekmek, yulaf, kek gibi ürünler dikkatlerini çeker. Bu her öğünde bütçe odaklı oldukları anlamına gelmez. Fakat kahvaltıyı nispeten daha ucuz çözmeye çalışırlar. İndirimler ve mağaza içi teşhir ve tanıtımlar oldukça etkilidir.
 • AYAKTA ATIŞTIRMALIKÇILAR Ev dışında muhtemelen bir kafede kahvaltı yaparlar. Alternatif olarak meyve suyu, enerji içeceği, kahvaltı barı gibi pratik çözümlere de yönelebilirler. Meşguldürler veya düzenli hayatları yoktur. Çalışan ya da öğrencidirler ve işlerine koşturarak giderken kahvaltı yapmak isterler. Seyahat halinde kolay yenecek kahvaltılıkalra ihtiyaçları vardır.
 • AİLE CANLISI Geniş aileden farklı olarak bütçe odaklıdan ziyade ailede herkesin yiyebileceği ürünleri alırlar. Ailedeki herkes için farklı bir çözümden ziyade tek ortak bir orta yol gıdalar bulunur ve alınır. Daha çok evde kahvaltı yaparlar. Kahvaltı için sıcak yiyecekler de hazırlarlar. Marka sadakati yüksektir.
 • DİYET YAPANLAR Kahvaltı yaparken kullandığı yiyecekler sağlık veya diyet sebebiyle seçilmiş yiyeceklerdir. Büyüyen bir mşteri kitlesi. Tüketiciler daha çok sağlık konusunda hassasiyet yaşıyorlar. Glutensiz, düşük kalorili vs. Bazı müşterilerse doktor tavsiyeleri üzerine ürün seçiyor olabilir. Bu müşteri tip diyet ürün üreten markaları daha çok severler. Marka sadakati yüksektir. Satış promosyonarına ve teşhirlere tepki vermezler. Karar süreçlerinde fiyat düşük bir faktördür.
 • ÇOCUKLAR İÇİN Kahvaltıyı daha çok çocuklar için görürler. Aile içinde ebeveynler sadece meyve suyu ve kahve içiyor ve çocuklarına kahvaltı yapıyor olabilir. Çocuk kahvaltı ürünlerinin sıkı kullanıcısıdırlar. Çocuklar için hazırlanmış (çizgi film karakterli vs.) satış promosyonları dikkatlerini çekebilir.

 

Kaynak: segmentationstudyguide.com

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir