MARKA MERDİVENİNİN 4 BASAMAĞI1 min read

 

Markanın birçok kalitesi müşteri alım kararını etkileyebilir. Marka merdiveni markanın tüketiciye olabilecek tüm faydalarını iletişimde kullanmak için tanımlamaya yarar. Marka merdiveni konsepti tüm müşterilerine şaşırtıcı bir müşteri deneyimi yaşatabilir. Önceleri markanın özellikleri ile tanıtılırken daha da ötesine geçmek için yapılan araştırmalarda bulunmuş bir yöntemdir.

Marka merdiveni ürün ve markanın özelliklerini müşteri hayat tarzının kişisel ve sosyal faktörlerle eşleşmesini sağlamak için kullanılır.

 

Marka merdiveni 4 kategoriden oluşur.

 

  1. Özellikler: Ürünün fiziksel özellikleri. Örneğin mobil telefon: boy, ağırlık, işlemci vb.
  2. Fonksiyonel faydaları: Ürünün müşteriye faydası sunulan özellikleri; hız, hafıza, ara yüz gibi
  3. Duygusal faydaları: Ürünün müşterinin günlük yaşamında kullanırken hissettikleri; güven, prestij vb
  4. Sosyal faydaları: Markayı müşteri kullanırken sosyal ortamda yaşattığı itibar kazancı vb.

 

Marka merdiveninin bu 4 kategorisi müşterinin gözündeki markanın etkileyici duruşunu yaratmak için yardımcı bir araçtır. Marka merdivenini kullanarak müşteri sadakati, daha iyi karlar vb elde edebilirsiniz.

Not: Bu makalede kendi kullandığım ve önerdiğim ürünlere, sitelere veya hizmetlere affiliate linkler olabilir. Bu demektir ki bir affiliate linke tıkladığınızda ve ürün ve hizmet satın aldığınızda, muhtemelen küçücük bir komisyon kazanacağım. Size hiçbir maliyeti yoktur, rahatlıkla her gürdüğünüz linke tıklayabilirsiniz. Önerdiğim tüm eğitim kaynaklarını tek bir sayfada görmek isterseniz eğitim kaynakları sayfasına gidin.

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Sen de Yorumunu Yaz;