MARKA MERDİVENİNİN 4 BASAMAĞI

 

Markanın birçok kalitesi müşteri alım kararını etkileyebilir. Marka merdiveni markanın tüketiciye olabilecek tüm faydalarını iletişimde kullanmak için tanımlamaya yarar. Marka merdiveni konsepti tüm müşterilerine şaşırtıcı bir müşteri deneyimi yaşatabilir. Önceleri markanın özellikleri ile tanıtılırken daha da ötesine geçmek için yapılan araştırmalarda bulunmuş bir yöntemdir.

Marka merdiveni ürün ve markanın özelliklerini müşteri hayat tarzının kişisel ve sosyal faktörlerle eşleşmesini sağlamak için kullanılır.

 

Marka merdiveni 4 kategoriden oluşur.

 

  1. Özellikler: Ürünün fiziksel özellikleri. Örneğin mobil telefon: boy, ağırlık, işlemci vb.
  2. Fonksiyonel faydaları: Ürünün müşteriye faydası sunulan özellikleri; hız, hafıza, ara yüz gibi
  3. Duygusal faydaları: Ürünün müşterinin günlük yaşamında kullanırken hissettikleri; güven, prestij vb
  4. Sosyal faydaları: Markayı müşteri kullanırken sosyal ortamda yaşattığı itibar kazancı vb.

 

Marka merdiveninin bu 4 kategorisi müşterinin gözündeki markanın etkileyici duruşunu yaratmak için yardımcı bir araçtır. Marka merdivenini kullanarak müşteri sadakati, daha iyi karlar vb elde edebilirsiniz.

2008’den beri pazarlama dalında çalışıyorum. Marmara Üniv. İng. İşletme’den sonra Yeditepe’de MBA yaptım. Ülkemizde inanılmaz bir potansiyel var ve markalaşmak ülkemizi fersah fersah ileri götürecek. Kendini yetiştirmiş marka müdürlerine de bu yüzden çokça ihtiyaç var. Pazarlama departmanlarını ve girişimcilerle araştırıp öğrendikleirmi, bildiklerimi paylaşıyorum, okumaya devam edin..

Bir Yorum Yazın

%d blogcu bunu beğendi: