MESLEKLERİNE GÖRE KADIN MÜŞTERİ TİPLERİ3 min read

E

EVHANIMI29%
Gelir düzeyidüşük gelirli ve işçi sınıfına
MeslekN/A
Eğitimİlkokul, Ortaokul, Lise
Yaş aralığı20+ yaş
CoğrafyaTüm ülke
Genel özelliklerDüşük gelirli ve işçi sınıfına girerler. (Coleman 1983).
Geleneksel hayat tarzı. Aile ve çocuklarına bağlı yaşarlar. Kendilerini çok tanımazlar, yenilgiyi çabuk kabul ederler.
Öz tatminlerini gerçekleştirmek, güzel giyinmek, iyi yaşamak ve özgürleşmek için bazen çalışan kadının yerinde olmak isterler.
Çalışan kadının çocuklarını ve ev işlerini ihmal ettiklerini düşünür.  Kendilerini şöyle tarif ederler: kibar, sosyal, dominantlık, zeka, açık zihniyetlilik ve espri becerisi konusunda ortalamanın altında
Satınalma alışkanlıkları önceden plan yapmaya pek izin vermez. Dikkatli ve marka sadakati sahibidirler. Stil sahibi olmada az zevk sahibidirler ve çabuk kandırılabileceklerini düşünürler.
Finansal yatırımlara daha az girerler. Günlük TV yayınlarının en çok izleyenleridir. Çalışmaya istekli grubuna göre prime time da ikinci izleyicidir, radyo çok az dinler.
En önemli değerleri: Aile, güvenlik, konforlu yaşam, öz saygı, dostluk, ulusal güvenlik, iç harmony, günahsızlık
Ahlaki değerleri-Sevgi, kendini kontrol edebilme, neşe, bağışlayıcılık, kurallara uyum, yardımseverlik, kibarlık

SP

ÇALIŞMAYA İSTEKLİ20%
Gelir düzeyiorta ve orta üst sınıf
MeslekN/A
EğitimLise, Üniversite öğrencileri
Yaş aralığı23-32
CoğrafyaTüm ülke
Genel özelliklerTemelde ev hanımıdırlar ama çalışmaya isteklidirler.
Atletik, kültürlü ve enerjiktir. Öz saygıları yüksektir, kendileri için temiz ve düzgün gözükmek isterler.Ev hanımlarına göre daha ataktırlar. Araba gibi büyük alımlarda karara ortak olmayı severler
Prime time tv nin en büyük izleyicisidirler. Kriyer kadınlarından sonra ikinci dergi okuyucusudurlar. Kariyer kadınlarının ardından pratik ve zaman kazandırıcı aletler satınalmada ikincidirler.
En önemli değerleri: Konforlu yaşam, zevkli yaşam, sosyal tanınma, aile güvenliği, özsaygı, başarma duygusu, eşitlik
Ahlaki değerleri-geniş zihniyetlilik, sorumluluk sahibi, azimli, sevgi dolu, becerikli, hayalgücü yüksek, entelektüel, affedici

SA

SADECE İŞ32%
Gelir düzeyiÇalışan veya orta kesim
MeslekÖzel sektör veya devlet memuru
EğitimLise ve üstü
Yaş aralığı25-50
CoğrafyaTüm ülke
Genel özelliklerBu segmentteki kadınlar güvenilir, kibar, temiz, inatçı, açık zihniyetli ve etkilidirler. Bakış açıları geleneksel, orta, özgürdür.
Kariyer kadınlarına göre ekonomiye daha fazla önem verirler, ama en az marka bağlılığı bu gruptadır. Daha çok denemeye yatkındırlar. Yeni ürünleri ve kampanyalı ürünleri denemeyi severler
Finansal servisleri kullansalar da kariyer kadını gibi değildirler. Araba gibi büyük alımlarda bağımsız karar sahibidirler. Radyo önemli bir iletişim aracı olarak kullanılabilir.
En önemli değerleri: Konforlu yaşam, yaşam zevki, başarma hissi, sosyal tanınma, ulusal güvenlik, doğru arkadaşlık
Ahlaki değerleri: açık zihniyetli, neşeli, öz disiplinli, bağımsız, sorumlu, kibar, affedici, dürüst, hoşgörülü

CA

KARİYER ODAKLI19%
Gelir düzeyiOrta üst veya yüksek gelir grubu
MeslekÖzel sektör
EğitimFakülte ve üstü
Yaş aralığı25-44
CoğrafyaBüyük şehirler
Genel özelliklerDaha çok pratik ve kaliteli ürünler alırlar. Alışverişlerini planlarlar, zamanları kısıtlıdır, dikkatli seçim yaparlar ve marka bağlılığı vardır.
Bazen kendilerini ödüllendirmek için öylesine alışveriş yaparlar. Stil sahibi olmak sosyal imajları için önemlidir ve dikkatlidirler.
Atletiktirler ve sağlıklarına dikkat ederler, tahıllı yiyeceklerin baş tüketicisidirler.  Finansal servislerin en iyi kullanıcısıdırlar ve genellikle arabaları vardır.
İş ve keyif seyahat satışı için en büyük hedeftirler. TV az izlerler. Dergi ve gazete okuyucusudurlar.İyi radyo dinlerler ve ourdoor reklam için önemli kitledir.
Kendilerini iyi tanıyıp sevdiklerini söylerler, güvenilir, kibar, temiz, açık görüşlü, verimli, zeki, açık sözlü, kendini bilen, rahat ve yaratıcıdırlar.
En önemli değerleri: Konforlu yaşam, yaşam zevki, başarma hissi, sosyal tanınma, özsaygı, iç harmony, olgun aşk, bilgelik, güzellik, özgürlük
Ahlaki değerleri: yüksek hayal gücü, entelektüel, özgür, azimli, açık görüşlü, başarılı, dürüst, sevimli, özdisiplinli, sorumlu

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir