MESLEKLERİNE GÖRE KADIN MÜŞTERİ TİPLERİ3 min read

E

EVHANIMI 29%
Gelir düzeyi düşük gelirli ve işçi sınıfına
Meslek N/A
Eğitim İlkokul, Ortaokul, Lise
Yaş aralığı 20+ yaş
Coğrafya Tüm ülke
Genel özellikler Düşük gelirli ve işçi sınıfına girerler. (Coleman 1983).
Geleneksel hayat tarzı. Aile ve çocuklarına bağlı yaşarlar. Kendilerini çok tanımazlar, yenilgiyi çabuk kabul ederler.
Öz tatminlerini gerçekleştirmek, güzel giyinmek, iyi yaşamak ve özgürleşmek için bazen çalışan kadının yerinde olmak isterler.
Çalışan kadının çocuklarını ve ev işlerini ihmal ettiklerini düşünür.  Kendilerini şöyle tarif ederler: kibar, sosyal, dominantlık, zeka, açık zihniyetlilik ve espri becerisi konusunda ortalamanın altında
Satınalma alışkanlıkları önceden plan yapmaya pek izin vermez. Dikkatli ve marka sadakati sahibidirler. Stil sahibi olmada az zevk sahibidirler ve çabuk kandırılabileceklerini düşünürler.
Finansal yatırımlara daha az girerler. Günlük TV yayınlarının en çok izleyenleridir. Çalışmaya istekli grubuna göre prime time da ikinci izleyicidir, radyo çok az dinler.
En önemli değerleri: Aile, güvenlik, konforlu yaşam, öz saygı, dostluk, ulusal güvenlik, iç harmony, günahsızlık
Ahlaki değerleri-Sevgi, kendini kontrol edebilme, neşe, bağışlayıcılık, kurallara uyum, yardımseverlik, kibarlık

SP

ÇALIŞMAYA İSTEKLİ 20%
Gelir düzeyi orta ve orta üst sınıf
Meslek N/A
Eğitim Lise, Üniversite öğrencileri
Yaş aralığı 23-32
Coğrafya Tüm ülke
Genel özellikler Temelde ev hanımıdırlar ama çalışmaya isteklidirler.
Atletik, kültürlü ve enerjiktir. Öz saygıları yüksektir, kendileri için temiz ve düzgün gözükmek isterler.Ev hanımlarına göre daha ataktırlar. Araba gibi büyük alımlarda karara ortak olmayı severler
Prime time tv nin en büyük izleyicisidirler. Kriyer kadınlarından sonra ikinci dergi okuyucusudurlar. Kariyer kadınlarının ardından pratik ve zaman kazandırıcı aletler satınalmada ikincidirler.
En önemli değerleri: Konforlu yaşam, zevkli yaşam, sosyal tanınma, aile güvenliği, özsaygı, başarma duygusu, eşitlik
Ahlaki değerleri-geniş zihniyetlilik, sorumluluk sahibi, azimli, sevgi dolu, becerikli, hayalgücü yüksek, entelektüel, affedici

SA

SADECE İŞ 32%
Gelir düzeyi Çalışan veya orta kesim
Meslek Özel sektör veya devlet memuru
Eğitim Lise ve üstü
Yaş aralığı 25-50
Coğrafya Tüm ülke
Genel özellikler Bu segmentteki kadınlar güvenilir, kibar, temiz, inatçı, açık zihniyetli ve etkilidirler. Bakış açıları geleneksel, orta, özgürdür.
Kariyer kadınlarına göre ekonomiye daha fazla önem verirler, ama en az marka bağlılığı bu gruptadır. Daha çok denemeye yatkındırlar. Yeni ürünleri ve kampanyalı ürünleri denemeyi severler
Finansal servisleri kullansalar da kariyer kadını gibi değildirler. Araba gibi büyük alımlarda bağımsız karar sahibidirler. Radyo önemli bir iletişim aracı olarak kullanılabilir.
En önemli değerleri: Konforlu yaşam, yaşam zevki, başarma hissi, sosyal tanınma, ulusal güvenlik, doğru arkadaşlık
Ahlaki değerleri: açık zihniyetli, neşeli, öz disiplinli, bağımsız, sorumlu, kibar, affedici, dürüst, hoşgörülü

CA

KARİYER ODAKLI 19%
Gelir düzeyi Orta üst veya yüksek gelir grubu
Meslek Özel sektör
Eğitim Fakülte ve üstü
Yaş aralığı 25-44
Coğrafya Büyük şehirler
Genel özellikler Daha çok pratik ve kaliteli ürünler alırlar. Alışverişlerini planlarlar, zamanları kısıtlıdır, dikkatli seçim yaparlar ve marka bağlılığı vardır.
Bazen kendilerini ödüllendirmek için öylesine alışveriş yaparlar. Stil sahibi olmak sosyal imajları için önemlidir ve dikkatlidirler.
Atletiktirler ve sağlıklarına dikkat ederler, tahıllı yiyeceklerin baş tüketicisidirler.  Finansal servislerin en iyi kullanıcısıdırlar ve genellikle arabaları vardır.
İş ve keyif seyahat satışı için en büyük hedeftirler. TV az izlerler. Dergi ve gazete okuyucusudurlar.İyi radyo dinlerler ve ourdoor reklam için önemli kitledir.
Kendilerini iyi tanıyıp sevdiklerini söylerler, güvenilir, kibar, temiz, açık görüşlü, verimli, zeki, açık sözlü, kendini bilen, rahat ve yaratıcıdırlar.
En önemli değerleri: Konforlu yaşam, yaşam zevki, başarma hissi, sosyal tanınma, özsaygı, iç harmony, olgun aşk, bilgelik, güzellik, özgürlük
Ahlaki değerleri: yüksek hayal gücü, entelektüel, özgür, azimli, açık görüşlü, başarılı, dürüst, sevimli, özdisiplinli, sorumlu

Diğer yazılar

Not: Bu makalede kendi kullandığım ve önerdiğim ürünlere, sitelere veya hizmetlere affiliate linkler olabilir. Bu demektir ki bir affiliate linke tıkladığınızda ve ürün ve hizmet satın aldığınızda, muhtemelen küçücük bir komisyon kazanacağım. Size hiçbir maliyeti yoktur, rahatlıkla her gürdüğünüz linke tıklayabilirsiniz. Önerdiğim tüm eğitim kaynaklarını tek bir sayfada görmek isterseniz eğitim kaynakları sayfasına gidin.

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Sen de Yorumunu Yaz;