NETWORK PARTİLERDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ? 15 ÖNEMLİ TAVSİYE4 min read

İster yeni kariyer seçeneklerini arıyor olun ister belli bir firmayı tanımak ya da sadece networkünüzü geliştirmek istiyor olun Network Partyleri kabuğunuzu kırmanız için büyük fırsatlardır. Bir network partyde fırsatları kullanmak için dikkat etmek gereken bazı tavsiyeler:

network party

1-Yemeklere akşama yemeği gibi yüklenmeyin, akşam yemeği yiyerek gidin

Gittiğiniz parti tanışma partisi, atıştırmalıklara akşam yemeği gibi odaklanmak ve yemek yerken çok zaman kaybetmek tanışma fırsatlarını tepmenize sebep olabilir.  Partiye gitmeden önce akşam yemeğini dışarıda yiyip gelmek bu açlık hissini bastırmanıza yardımcı olur ve dikkatinizin dağılmasını engeller. Sakın tabağınızı jenga kulesi gibi doldurmayın.

2-Yemekleri sol elde tutun ki tokalaşma fırsatlarını kaçırmayın.

Yemek ikinci derecede önemli olmalı. Sürekli tabağınız pilavlama ve ağzınız dolu olmasın ki konuşma fırsatlarını kaçırmayın. Bir çoğu atıştırmalık elle yemek üzerine tasarlanmıştır. Tabağın altında bir peçete tutun ki sürekli temiz bir elle karşıayabilirsiniz.

3-En fazla 2 kadeh için, 1 kadeh idealdir.

Birçok kişiyle işle ilgili konuşabilecek bir ortamda ağzı yamula yamula konuşmak ciddiyetsiz bir görüntü oluşturabilir. Aman dikkat. Hatta alkollü içki yerine alkölsüz kullanırsanız sürücü olarak sorumlu görünürsünüz bu ada artı puan.

4-En önemli şey YENİ insanlarla diyalog kurmak!

İlk buzu kırmak asla kolay olmayacaktır fakat o buzu kırıp bir iletişime girerseniz kendinizi ilginç ve yeni bireylerle iletişime geçerken bulacaksınız. Kenarda durup kendi arkadaşlarınızla konuşmak hedeflediğiniz olmamalı, ortamın avantajını kullanıp yeni insanlarla tanışmalı insan.

5-Gündemden birkaç başlıktan haberiniz olsun

İnsanlar diyaloğa doğrudan iş konuşarak başlamak istemez genelde doğal ve ilgisiz konularla diyaloğa girmek daha çok tercih edilir.

6-Kartvizitinizi hazır tutun.

Konuştuğunuz kişinin pozisyonunu öğrenin. Kartvizitini alın siz de güzel bir kartvizitlikten çıkararak takdim edin. Takdim kartın üzerindeki bilgi kadar önemlidir.
7-Başarı için giyinin.

Akşam giyimi için oldukça profesyonel giyimelisiniz. Eğer daha önce de gitmişseniz ve rahat bir ortam olduğunu düşünüyorsanız ufak aksesuar değişiklikleri uygulayabilirsiniz. Herşeyden önce organizasyona giyim kodunu sorun ve hazırlıklı olun. Bütünün bir parçası olma hissini daha fazla yaşarsınız. Bayanların vücudunun 2/3 ünü kapatması, sex bombası gibi görünmemesi gelecek ocakta departmanı yeniden şekillendirme organizasyonuna dahil olmasının önünü verdiği güvensizlikten dolayı tıkayabilir örneğin.

8- Erken gidin

Grup az ve yönetilebilir iken orada olun ve daha kolay diyaloğa girilebilir olan ilk zamanların avantajını kullanın. Ortama girerken gülümseyin ki yaklaşılabilir, hevesli ve arkadaşçıl olarak algılanın. Çeşitli insanlarla sürekli karışır olun bir kişiyle 5-6 dk dan daha fazla zaman ayırmayın.  Kendiniz birkaç kişiyle sınırlandırmayın.

9-Etkili bir selamlama yaşatın.

Birinin elini sıktığınızda ismini de tekrar edin.Bu sizin hatırlamanıza yardımcı olacağı gibi ismini duymaya da çalıştığınızı da gösterir. Kendinizi ve işinizi iki cümlede pratik şekilde anlatacak şekilde kafanızda tanıtım cümlelerinizi hazırlayın. Bu ilk başlangıcı kolaylaştırır.

10-Kendinizi satmaya çalışmayın

İiş görüşmesinde değil partidesiniz. Beni neden işe almalısınızı anlatan konuşmalar insanları irrite edebilir. Konuşmanın sonunda konu oraya gelirse kartvizit alışverişinden sonra konuşulabilir ama öncesinde değil, dikkat!

11-İşyerindeki dedikoduları partiye taşımayın

Alkol aldıkça açılabilme ihtimali olan çenenizi sıkı tutmayı ihmal etmeyin. Şirket için sıkıntılar heryerde var ve kimse onları dinleyerrek canını sıkmak istemez. Siz de yeni tanıştığınız birine şirketteki berbat iş arkadaşınızdan bahsetmenize gerek yok, onu samimi arkadaş toplantılarınıza saklayıverin.

12-Tekli ya da ikili gruplara yaklaşın 3 ve 4lülere değil.

Birçok insan mutluca sohbet eden gruba girmek istemez. Girse bile kenarda durup farkedilmeyi beklemek durumunda kalabilir.bu da zaman kaybettirebilir. Daha kolay olan bir ya da iki kişilik gruplara katılmaya yeltenin.Birisi odayı süzüyorsa tam zamanıdır, tek başına yalnız duruyorsa arkadaşını bekliyor olabilir fakat o arada siz kendinizi tanıtın. Eğer çok yalnız hissediyorsanız tuvalete gidin ve kuyrukta konuşma başlatın.

13- İşlerin yaklaşık 60% ının network sayesinde bulunduğu varsayılıyor.

İletişim kurmak için gittiniz iyi bir fırsat ortamındasınız o yüzden amacınız imajınızı kontrollü, mutlu ve meşgül olarak göstermek olmalı. Birkaç kadeh daha içip bara oturup neden boşandığınızı insanlara anlatmak size istediğiniz imajı vermeyebilir. Zamanında bırakın ve terk edin. Kimle konuştuysanız hepsine bir kısa mail atıp iletişimde kalmaya davet edin. İletişimlerinizi koruyun, bunlar size ileride yardımcı olacak.

14-İyi bir kalem taşıyın

İyi bir kalem ayakkabı, gözlük, kemer gibi önemli bir aksesuardır. Kıyın paraya ve o kalemi alın. Önemli birisinin doğrudan cep telefonunu veya şahsi emailini almak isterseniz onu kartına yeşil plastik uyduruk bir kalem ile yazmak yerine metal gövdeli, iyi tasarımlı zarif bir kalem ile yazın. Bu karşınızdakine de verdiğiniz önemi gösterecektir.

15-Planınız olsun

Ne istediğinizi bilerek gidin; yeni iş mi arıyorsunuz, çevre mi genişleteceksiniz, sadece meraktan mı gidiyorsunuz, kafanızda net olsun. Spesifik olun ve konuşmalarınız net olsun.

 

Network partilerde duruş, giyim, kültüre ihtiyacınız olacak. Kendinizi zenginleştirmek isterseniz şu yazılarım faydalı olabilir.

 

 

Söylemek istedikleriniz varsa lütfen yorum yapın. 

Bilgiyi paylaşmak için lütfen sosyal medya butonlarını kullanın.

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir