OFİSTE İLİŞKİ ve AŞK2 min read

“Sekreter olarak girdi satış müdürü oldu”

“Ürün müdürü olarak girdi bir senede pazarlama müdürlüğünü aldı”

“Yönetici asistanı olarak işe başlayan Mualla şimdi idari işler müdürü oldu”

gibi cümleleri bazı bazı duyuyoruz maalesef.is_office_romance_071018_mnNasıl olduysa bayanların bazen kariyerlerindeki hızlı yükselişlerini şaşkın gözlerle izleyebiliyoruz. Erkekler garibim hep bu konuda yavaş kalmaktan muzdarip ağızlarında tek cümle “yok ki  bizde onda olan…”Evet düşündüğünüz şeyden bahsediyorum. Hakkıyla çalışanlar k.çlarını yırtarken bazıları k.çlarını açarak kariyer basamaklarında ivme kazanabiliyorlar. Hele bir de ekibin başına haksızca hızlı yükselen böyle biri geçerse bak sen cümbüşe…

Böyle durumlarda o şirkette adaletten bahsetme şansı kalmıyor. Huzur kaçıyor, tatsızlık artıyor. Kime ne olacağı belli olmaz hale geliyor. Kimse pozisyonundan emin olmadan işine devam etmek istemiyor. Bir açıklama bekleniyor, yapılmıyor. Dedikodu heryeri sarıyor. Ofiste herkes gossip girl. Kimse ne olacağını bilmiyor. İşe olan konsantrasyon azalıyor. Yetersiz bir müdürle nasıl çalışılacağı düşünülürken uykular kaçıyor.

Ofis ortamında herşeyden önce huzur çok önemli. Huzur yoksa işyerinden kopuyor insan. Huzuru bozan şeylerden biri de ekip içi adaletsizlik, dedikodu ve çarpık yani olmaması gereken ilişkiler.

İş yapmak tabii ki de erkeklere özgü değil. Yere sağlam basmak, güçlü ve ikna edici olmak, soğukkanlılık, mangal yüreklilik gibi iş dünyasında gerekli bazı özelliklerin de kadınlarda nispeten daha az olabileceğini hepimiz biliyoruz. Bu yüzden kadınlarda ara ara geride bırakılmışlık veya kalmışlık hissi oluşuyor diye tahmin ediyorum. Bu onlar için can sıkıcı. Bazen de bayan ekip arkadaşların fikirlerini dinletmek, projelerini kabül ettirmek, yaptırmak için kendilerini daha fazla kabül ettirebileceklerini düşündükleri daha dişi kıyafetler giydiklerini görüyoruz. İlk başta ilgi gösterilse bile daha sonrasında bu bayan arkadaşların ciddiyetlerinden oldukça fazla şey kaybettiklerini gördük.

Maalesef hırs bayanlara cinsel zayıflık da erkeklere çok ilginç şeyler yaptırabiliyor iş hayatında. Ve bu eninde sonunda iş bayanlarda patlıyor. Yöneticisiyle ilişki yaşayan kız kibarca işinden atılıyor, ilişkileri “tesadüfen” belgelenen iki iş arkadaşından işten ayrılması istenen genelde bayan oluyor. Yani işyerlerinde ilişki kurdukları yöneticilerine istediklerini yaptırsalar bile bir süre sonra bu ilişkiler bir şekilde belgeleniyor ve olan bayanlara oluyor.  Böyle durumlar daha da üst yönetime sunulup ekibin ne hale geldiği anlatıldığında çıkan sonuçtan herkes genelde mutlu oluyor ve rahat bir nefes alınıyor ki genelde yönetim böyle durumlarda sağduyulu davranıyor.

Sonuç olarak işyerinde bayanların hırsları birçoğu zaman ayaklarına dolanıyor, adaletsizce aldıkları konumlardan birgün ayrılmak zorunda kalıyorlar. Eninde sonunda terazinin kefesinde ekibin diğer kısmı ağır basıyor. Böyle durumlarda ilk etapta insanın canı sıkılabilir, oklar sizi göstermeden önlem almak gerekebilir. Ama birgün mutlaka ilahi adalet yerini bulacaktır.

Bol huzurlu iş ortamı dilerim…

 

Sizin de hikayeniz varsa lütfen yorum yapın. 

Bilgiyi paylaşmak için lütfen sosyal medya butonlarını kullanın.

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir