3 REKABET ORTAMI UNSURU1 min read

competitve landscape 1

Strateji yol haritasında yeni ürün, yeni satış hedefi veya yeni müşteriye ulaşmak gibi hedeflerimiz olabilir. Rekabet ortamında ulaşmaya çalıştığınız noktaya giderken bazı engellerle karşılaşırız. Bunları iyi analiz eder ve yol haritamızı zekice çizersek hedefimize kolay, pürüzsüz, hızlı ve az kaynak tüketerek ulaşırız.

Rekabet ortamında bizim dikkat etmemiz gerekenler şunlar:

competitve landscape 2

1-Rakip firmalar

İki çeşit rakip olur. Biri büyük, kaynakları bol, pazara domine eden, organize ama değişimlere yavaş tepki veren firmalardır. Diğeri ise daha küçük,  hızlı hareket eden, çok kaynağı olmayan, değişimlere hızlı tepki veren firmalar.

competitve landscape 3

2-Ticari düzenlemeler ve yasalar:

Bizi yavaşlatan diğer 2 unsur da ticari prosedürler ve yasal düzenlemeler. Bunlar hakkında iyi bilgi sahibi olmamız yatırımlarımızın yönünü de belirleyecektir.

competitve landscape 4

3-Trendler:

Stratejimizi oluştururken trendler de bize yön gösterecektir. Yatırımımızı doğru yere yapmayı stratejimizi doğru kurgulamayı sağlar.

competitve landscape 5Buna competitive landscape yani rekabet ortamı deniyor.

competitve landscape 6

Amacımız olan yeni müşteri, yeni ürün başarısı, yeni satış hedefine ulaşırken ortamı incelediğimiz bilgileri toplayıp işlediğimiz işlem ise competitive intelligence yani rekabet analizi deniyor.

competitve landscape 7

Rekabet analizini yaparken bilgiyi iki kaynaktan topluyoruz.

Biri birincil bilgi kaynağı, diğeri ikincil bilgi kaynağı.

İkincil bilgi kaynağı herkesin ulaşabildiği online arama, finansal raporlar, resmi yayınlar, sektörel yayınlar, sosyal medya, iş ilan siteleri gibi.

Birincil bilgi kaynakları ise ikincil bilgi kaynağı gibi halka yayınlanmış bir bilgi kaynağı değil. Daha çok özel çalışmalar sonucu elde edilirler.Rakip çalışanları, tedarikçiler, aracı toptancılar, müşteri araştırmaları, endüstri experleri gibi birinci ağızdan en güncel verileri verenler birincil kaynaklardır.

competitve landscape 8

Birincil ve ikincil bilgi kaynaklarından elde edilen bilgileri işleme sistemleri ve bunu işleyebilecek bir ekiple bilgiler anlamlı ve mümkünse görsel hale getirilir. Yönetimin yorumu ile rekabet stratejisi çizilir.

Bu animasyonları izlemeyi çok sevdiğim sedulogroup a ait şu videodan aldım. https://www.youtube.com/watch?v=bj1q4zunuN0

 

Söylemek istedikleriniz varsa lütfen yorum yapın. 

Bilgiyi paylaşmak için lütfen sosyal medya butonlarını kullanın.

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir