ZİYARETÇİLERİ MÜŞTERİYE ÇEVİREBİLEN SİTELER FARKLI OLARAK YAPTIKLARI 14 TAKTİK3 min read

Ziyaretçiyi müşteriye çevirmek için sistematik şekilde yaklaşan firmaların satışlarını iki kat arttırabildiklerini biliyor musunuz?

 

Bu yazıda ziyaretçileri müşteriye çeviren firmaların neler yaptıklarının üzerinden geçeceğiz. Fakat öncesinde şunları bilmeliyiz.

 

Bu kritik bilgilerden sonra başarılı sitelerin farklılıklarına bakalım.

 

 1. Yönlendirmeler fayda anlatmalı. Bir site A/B testi yapmış. İlk denemede “Sitemizde hesap açın” demiş diğer site “Hesap açılışında 30 günlük ücretsiz deneme” demiş. İlk yönlendirme fayda anlatmadığı için başarısız olurken diğer başlık ziyaretçiyi müşteriye çevirme konusunda 30% artış sağlatmış. Yönlendimeler, başlıklar, faydayı da anlatmalı.
 2. Formlar kısa olmalı. Ziyaretçinin doldurması gereken formların hiç biri temel bilgilerden fazlasını sormamalı. Hiç kimse 25 boşluklu bir form doldurmak istemez.
 3. Canlı destek mümkünse aktif olmalı. Canlı birine bağlanmak müşteri için önemli ve araştırmalarda bu butona sahip sitelerde ücretsiz kaydolma oranı 31% fazlaymış.
 4. Başlıkta indirim bildirin. Başlıkta yer alan iskonto bilgisi sepete eklemede 148,3% artış sağlamış
 5. Yönlendirme butonunun rengini önemseyin. Rengini yeşilden siyaha çevirmek ziyaretçinin müşteriye dönüşümünde 34% artış sağlamış.
 6. İfadelerde yönlendirme olmalı. Butonların üzerindeki yazıyı “Plan ve fiyatları görün” yerine “Bugün başlayın” a çevirmek dönüşümleri 252% arttırmış.
 7. Hemen ziyaretçiyi kaydetmeye çalışmayın. Ziyaretçi ürünlerini sepete atsın ödeme aşamasına kadar bilgilerini almak için popup yollamayın, çünkü bu ziyaretçiyi kaçırabilir. Bu değişim bir online perakendeciye yılda $300 milyon ciro artışı sağlamış. İnsanlar zaten siparişlerini takip etmek için bilgilerini vermek isterler. Fakat acele edip ziyaretçiyi kaçırmayın.
 8. Daha sade bir ana sayfa hava kanalının kayıtlarını 225% arttırmış. Şüphedeyseniz sadeleştirin. Sizin için zor olabilir ama müşterinin kolay karar vermesi için önemli.
 9. Ürün yorumu eklemek 35% satışı arttırmış. Bayan kıyafeti satan FigLeaves adlı bir firma sitesine ürün değerlendirmesini eklemiş ve satışları 35% artmış.
 10. Referans deneyim eklemek kayıtları 34% arttırmış WikiJob sayfasına 3 tane referans deneyim eklemiş.Sayfanın altında kaldığı için pek ilgi görmeyince yukarı almışlar ki bu da kayıtlarını 34% arttrımış.
 11. AMD sosyal paylaşımı butonlarla 3600% arttırmış AMD ShareThis kullanarak sosyal paylaşımı arttırmak istemiş. Paylaşım butonları için 6 ayrı yer denemişler ve en etkili olarak Support & Drivers sayfasında sol pozisyonda sayfa ve ekran büyüklüğüne göre kendini ayarlayan bir yapıda olması gerektiğine karar vermiş. Bir çoğu firma sola koyuyor ama siz kendiniz test edin.
 12. Kırmızı linkler mavilere göre daha fazla tıklanıyor. Betamax firması bir A/B testi yapmış, kırmızı rengin acele hissi yarattığından, kırmızı linklerin 53,13% daha fazla tıklandığını görmüş.
  red link
  kissmetrics.com’dan alınmıştır
 13. Kaydol butonunu ana sayfadan kaldırmak ziyaretçi kayıtlarını 350% arttırmış. Bir anonim firma ana sayfasından kaydol tuşunu kaldırmış, test amaçlı onun yerine farklı bir buton koymuş. Sürpriz bir şekilde kaydol tuşunu ana sayfadan kaldırmak kayıt olan sayısını 350% arttırmış. Ziyaretçilerin kaydolmasını hemen erkenden sormak ziyaretçiyi kaçırabilir.

 

Sonuç olarak; Test, Test, Test Bu listedeki teknikler ve tüyolar denenmiş ve sonuç görmüş bilgiler. Fakat her firma kendi müşterisinin hareketlerine göre bazı teknikleri test etmeli ve kendine uyanı bulmalı. Sizin kullanıcılarınız sizin kararlı olduğunuz bir konuda sizi şaşırtabilir. Her zaman test etmekte fayda vardır.

 

 

Bilgiler www.kissmetrics.com dan derlenmiştir.

Kaynak

https://neilpatel.com/blog/ecommerce-conversion-hacks/https://www.bigcommerce.com/blog/conversion-rate-optimization/#utilize-the-following-tools-to-improve-ecommerce-conversion-rates

https://www.crazyegg.com/blog/ecommerce-conversion-rate-optimization/

20 Reasons Your eCommerce Conversion Rate Is So Low

12 Ecommerce Conversion Rate Statistics (Updated January 2021)

The Average Website Conversion Rate by Industry (Updated by 2022)

E-commerce conversion rates benchmarks 2022 – how do yours compare?

https://www.shoplo.com/blog/ecommerce-conversion-rate-optimization/

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir