SPOR AYAKKABI MÜŞTERİ TİPLERİ1 min read

Bu örnekte spor ayakkabı için 5 çeşit Pazar segmenti yani müşteri tipi okuyacaksınız:

  1. Sportifler
  2. Elite sportifler,
  3. Günlük giyenler,
  4. Moda sportifleri
  5. Bütçe odaklılar

Bu 5 müşteri tipi profile şu şekide çizilebilir.

 

  1. SPORTİFLER En geleneksel müşteri tipidir. Fitness gibi düzenli bir spor yaparlar. Kaliteli ayakkabı ararlar. Spor yapacağı Alana göre ayakkabı ararlar. Daha çok iyi kalite ayakkabı üreten bilindik markaları tercih ederler. İstedikleir ürün için biraz fazla ödemeyi kabül ederler.
  2. ELİT SPORTİFLER Bazi özel sporlara merak sarmışlardır. Ve muhtemelen haftada 10 saatten fazla eğitim alıyorlar. Bazıları profesyonel atlet olabilir ama bir çoğu seçtiği alanda ciddi rakiptirler. Özel bir fonksiyon için tasarlanmış ayakkabı ararlar. Ve daha çok üründe modern yenilikçilik ve teknoloji ararlar. Genelde marka sadakati yüksektirler.
  3. GÜNLÜK GİYENLER Genel bir müşteri tipidir.Herhangi bir spor için değil günlük giymek için spor ayakkabı ararlar. Kalite ve performans özellikleri için daha az endişelenirler. Rahat olmasına bakarlar. Bilindik markalara yönelirler.
  4. MODA SPORTİFLERİ Bu grup moda sportif ayakkabı arayan büyüyen bir müşteri grubu. Sportif fonksiyonu için ayakkabı almaz. Stileni, tarzına, görüntüsüne ve marka imajına bakarak seçim yapar. Genelde ergenlik dönemi gençleri, genç yetişkinler bu grubu oluşturur. Ebeveynlerinin giydiği markayı giymek istemezler kendilerine özgü olmasını ister.
  5. BÜTÇE ODAKLILAR Her piyasada bütçe odaklılar vardır. Daha çok düşük kalite ucuz spor ayakkabı görünümlü ayakkabı alırlar. Genelde bu müşteri tipi aileler, emekliler veya evde veya bahçede giymek üzere extradan ayakkabı almak isteyenlerdir.

 

kaynak: segmentationstudyguide.com

Not: Bu makalede kendi kullandığım ve önerdiğim ürünlere, sitelere veya hizmetlere affiliate linkler olabilir. Bu demektir ki bir affiliate linke tıkladığınızda ve ürün ve hizmet satın aldığınızda, muhtemelen küçücük bir komisyon kazanacağım. Size hiçbir maliyeti yoktur, rahatlıkla her gürdüğünüz linke tıklayabilirsiniz. Önerdiğim tüm eğitim kaynaklarını tek bir sayfada görmek isterseniz eğitim kaynakları sayfasına gidin.

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Sen de Yorumunu Yaz;