VÜCUT YAPANLAR İÇİN EN ÖNEMLİ 10 MİNERAL3 min read

Flex Magazine, Nisan 1995 trf. Bob Lefavi, ve Timothy C. Fritz. Bob Lefavi

Dergilerde gördüğünüz vücut geliştiriciler senden benden daha farklı antreman yapmıyor. Onları ortalama Osman’dan ayıran fark yarattıkları asıl noktalar beslenme ve antremandaki küçük detaylar.

Örneğin beslenmede mineral alımını ciddiye alıyorlar. Bu yazıda da 10 önemli minerali ve önemlerini bulacaksınız.

 

  1. Potasyum

kuru kayısıBu mineral kas içinde bulunan ve vücut su seviyesini düzenler. Ayrıca sinirle kas arası bağlantıda rol alıp kasın gerilmesinde etkilidir. Düşük potasyum seviyesi vücutta kas kramplarına ve kas zayıflıklarına sebep olabilir. Gerekli besinlerden potasyumu almalıyız.

 

  1. Bakır

kabak çekirdeğiBakır düşünüldüğünden daha öneml bir mineraldir. Oksijen taşınmasında yardımcıdır ve enzimsel reaksiyonlara katılırlar. Egzersiz sırasında kan akışında bakırın arttığı biliniyor. Bu bilgi de şu sonucu veriyor; bakır yüksek yoğunluklu egzersizlerde doğrudan rol oynuyorlar. Bakır alımı bu yüzden dikkat edilmesi gereken bir konudur.

 

  1. Vanadium

taze fasulyeBu mineralin tuz formu vücut geliştirme cemaatinin son dönemlerde dikkatini çekiyor. Yapılan araştırmalarda kasta glikojen deposunun olumlu yönde etkilenmesine yönelik sonuçlar veriyor. Vanadil sülfat alımından sonra vücut geliştirmecilerin kendini daha sert hissettiklerini açıklıyor. Atletk performansla ilgil çok fazla bilgi sahibi değiliz. Uzun dönem kullanımı ise halen araştırılıyor.

 

  1. Demir

yeşil-mercimekDemir vücutta hemoglobin bileşeni ve oksijen taşınmasına ve oksijenli enerji üretimine dolaylı yoldan katkı sağlar. Vücut gelştirmecilerin setler arasındaki toparlanması aerobik sistemin kuvvetine bağlıdır. Oksijen fazlalığı toparlanmayı kolaylaştırır. Demir periyod döneminde kaybettikleri kan ile giden demiri tekrar kazanmak gerektiğinden kadınlar için önemlidir.

 

  1. Fosfor

ton balığı.jpgVücutta Atp gibi enerji molekülleri ürettiği için fosfor egzersz metabolizması için önemlidir. Kalsiyum ile beraber kullanıldığı için fosfor kalsiyum oranını 1:1 tutmak önemlidir. Ayrıca fosfor almak egzersiz sırasındaki kandaki laktik asit seviyesini düşürürür.

 

  1. Sodyum

classic-saladVücut sıvılarının düzenini sağlar. Vücuttaki sodyum seviyesi vücudun tutacağı su miktarını belirler, ve yüksek alımlar vücutta şişmeye yol açabilir. Sodyum direnç egzersizlerinde büyük rol oynar. Sinirlerde ileti ve kas kasılması fonksiyonları vücut geliştimeciler çin önemlidir. Doğru miktarda almak önemlidir.

 

  1. Krom

krom.jpgKrom insulinin hücrelere glukoz, amino asit ve yağ  asitlerini taşımasına yardımcı olur. Özellikle atletler için önemlidir.

 

  1. Çinko

bademÇinkoyu büyüme olarak düşünün.Çünkü çinko büyümenin her aşamasında var olur.Araştırmalar gösteriyor ki özellikle yoğun egzersizlerde büyük çinko kayıpları oluşuyor. Bazı atletlerin dietlerinde dahi çinko azlığı bulundu. Eğer çinkonun büyüme etkisinin bilncinde olmazsanız büyümeniz az oluşur.

 

2. Kalsiyum

peynirVücutta çok fazla olmayan bir mineral. Kas kasılmasında en öncelikli minerallerdendir. Ağırlık çalışmasında kemik kalınlığı ve dirayeti için vücuda düzenli kalsiyum alımı gereklidir.

Bayan atletler düşük ostrojen kalsiyum emilimini azalttığı ve kalsiyum kaybı yarattığı için kalsiyum alımının yeterli olmasına dikkat etmelidirler. Ayrıca D vitamini kalsiyum emilimini arttırır, bu yüzden kalsiyumu D vitamini ile birlikte alın.

 

  1. Magnezyum

ıspanakMagnezyum enerji üretiminde ve protein sentezinde önemli rol oynar. Araştırmalar gösteriyor ki çeşitli atletlerde terlemeyle magnezyum kaybı görülmüştür. Muhtemelen vücut geliştiriciler dietlerinde bu kaybı karşılayacak alım yapmıyorlar.

Yapılan araştırmalara göre magnezyum alan vücut geliştirmecilerin bacak kaslarının daha kuvvetli olduğu görülmüştür.

Sonuç

Mineraller zirve performans için kritiktir. Fakat fazla yüklenme de zarar verebilir. Fazla alım diğer minerallerin fonksiyonel dengesizliğine sebep olabilir. Örneğin çok fazla çinko iyi kolestrolün düşmesine sebep olabilir. Anafikir ihtiyacımız kadar almak ve fazla veya az almamaktır. Bu 10 minerali dikkate alıp diyetinizin içine dahil edin.

 

Lütfen sayfayı beğenin ve paylaşın.

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir