YENİ İŞ GİYİM TARZI -SMART CASUAL-13 min read

Silikon vadisi çalışanları tüm dünyanın giyim tarzını değiştirdi.

Teknolojiyi yönlendiren IT çalışanları bize hep dayatılan klasik giyim tarzını istemediler, giymeyiz dediler. Kendi yarı klasik yarı spor ama şık giyim tarzını belirlediler. Şimdi de neredeyse tüm dünya o tarzı giyiyor. Smart casual !

O kadar hızlı yayılıyor ki, yakında her yerde karşımıza çıkacağı için iş yerinde doğru giyinmek ve komik gözükmemek için şimdiden iyice anlamamız gerek.

Size yardımcı olacağını düşündüğüm smart casual giyim tarzını daha iyi anlamak için 28 maddelik bol görselli, okuması zevkli, ilginç bilgilerle dolu açıklamalı bir liste hazırladım. Keyifli incelemeler…

1-   Smart casual çıkış noktası:Silikon vadisi

1939’da California silikon vadisinde bilişim çalışanları klasik takım elbiseyi giymeyi reddedip bi kot bi tişörtle işe gelmeleriyle yeni bir giyim tarzı başlamış. Rahat ve şık giyim tarzı olan smart casual ve business casual çok hızlı kabül görüp tüm dünyada hızla yayılmış. Amerikan Insan kaynakları derneğinin bir araştırmasına göre 1992 de firmaların 24%ünde rahat giyim günü varken 1999 da bu oran 95% e çıkmış. Giyim kodu önceleri sadece 1 gün smart casual 4 gün business iken sonraları iş değişmiş ve 4 gün smart casual ve 1 gün “bi kot bi tişört” gününe dönmüş. Bu kültür de yabancı firmalarla ülkemize gelmiş ve hızla yaygınlaşıyor. Amerikada takım elbise giyen şimdilerde sadece 9% oranında, smart casual oranı ise 70%. Bu oran ülkemizde de hızla büyüyor. Hepimizin bu giyim tarzına adapte olması gerek.

2-   Giyim kodları arasındaki fark

Casual-dress-codes-for-Men-2013-1

(sokak giyimi, rahat, rahat iş tarzı, smart casual, business-klasik ve papyon) arasındaki farkı daha kolay anlamak için yukarıdaki resme bakın.

3-   Erkek ve bayan smart casual örnekleri;

Office-Dress-Code

Her parçayı detaylıca incelemeden önce erkek ve bayan smart casual örneklerine de göz atın. Aslında bu örnekler business casual ve smart casual arası bile sayılabilir. Bunlar kabul edilir giyimler.

4-   Halen üst yönetimin business formal giymesi gerektiği inancı yaygın:

Kurumsal giyim kültürü giyim şıklık konusunda smart casual ile birlikte bir adım geriye de düşse de halen daha üst yönetimin business formal yani klasik giyinmesi gerektiği kanısı oldukça yaygın.Bazı sektörlerde kurumsal kimliğe sahip firmalar imajlarını devam ettirmek için davranış biçimleri kadar net olan kıyafet yönetmeliklerini hep canlı tutuyorlar. Bazı firmalarda 40 sayfalık giyim talimatı çalışanlara verilirken bazı firmalar da temelde smart casuali devam ettiriyor ve sadece çalışanlarının 3.partilerle iş toplantılarında, yönetime sunumlarda ve diğer önemli günlerde kravat takmalarını ceket giymelerini rica ediyorlar.

5-   Y ve Z kuşağı smart casual seviyor

meetings

Pek çok şeyde adaptasyonda zorlanan Y kuşağı ise sert kıyafet kurallarına da karşı çıkıyor, hatta işyeri seçiminde bile etkili olduğunu düşünüyor. Rahat olmak adına smart casual giyinmek bence bir nimet iken bir yandan da işyerinde pozisyona uygun giyinmek, iş arkadaşlarından ve üstlerden saygı duymak için ve her an terfi edecekmiş gibi iyi giyinmemiz gerek.  Her ne kadar smart casual giyim kodu rahatlık avantajını sağlıyorsa da iyice rahatlayıp kendimizi bırakmak bize iyi sonuçlar getirmeyebilir. Bıraktığımız izlenim terfilerde kritik rol oynayabilir. İyi bir izlenim bırakmak için de kıyafetimizi doğru seçmeliyiz.

6-   Nasıl giyindiğin ilk izlenim ve etkilemede çok önemli

ilk izlenim giyim smart casual

İlk izlenim ve etkilemeyle ilgili sonucu çok ilginç bir araştırma var biliriz hepimiz. O araştırmaya göre karşı tarafı etkilemede “kim olduğun ve nasıl giyindiğin” 55%, “ses tonun, vücut dilin ve nasıl söylediğin” 38% ve “ne söylediğin” 7% etkili. Giyinmenin ve vücut dilinin öneminin son derece yüksek olduğunu ilk öğrendiğimde şaşırmıştım. O günden bu yana daha fazla giyime ve dik durmaya dikkat etmek gerektiğine inancım arttı.

7-   Smart casual ile flört de artmış

smart casual ofis flört

Smart casual giyim, rahatlığı vurgularken buna adapte olamayıp rahat giyindim diye şımarıveren işe geç gelen, lakayıtlaşan insanların peydah olmasına da sebep olmuş. İşyerinde smart casual ile beraber flörtün de arttığını söyleyenler de var.

8-   Kızlar smart casual ın ayarını iyi tutturmalı

dekolte

Smart casuali iyi anlamak ve uygulamak gerek. Erkekler genelde bir gömlek bir pantolonla geçiştirirken kızlar çok çeşitli giydiklerinden bazen giyimleri smart casual’den street casual’e  dönüyor ki bu da erkeklerin dikkatini dağıtmaya sebep oluyor. Bunların içinde de göğüs dekolte başı çekiyor.

fft5_mf679774

Bu yüzden Rusya‘da dekolte giyen biri işten çıkarılırken New York‘ta bir banka çalışanı da erkek çalışanların fazla ilgisini çekip konsantrasyonunu bozduğu için işten çıkarılmıştır. Ciddiyetsiz, uyumsuz veya bakımsız giyim serbest kıyafet anlayışından çok uzaktır.

9-   Bayanlar için uygunsuz kıyafet sıralaması

ofiste uygunsuz bayan smart casual

İngiltere’de online bir araştırmaya göre işyerinde giyilmesine uygunsuz olan kıyafetler şöyle sıralandı

1) Göğüs dekoltesi

2) Yıpranmış kıyafetler

3) Ugg

4) Kot pantolon

5) Piercing

6) İç çamaşırının görünmesi

7) Sahte

8) Sivri burun ayakkabı

9) Parlak mücevherler

10) Dolgu topuklu ayakkabı

10-   Renkli modayı takip etmeli, cesur renkler giymeli insan

pant

Smart casual giyim koduna sahip şirketlerde önceden belirttiğimiz gibi koyu ve klasik renkleri görmek de biraz zorlaşıyor, çünkü özellikle Y kuşağı sınırları zorlayıp sarı pantolona kadar her şeyi deniyorlar. Modayı işyeri giyimine yansıtıyorlar ki bu da bence oldukça pozitif bir yaklaşım. Çalışanların kendini tanıması ve modayı takip etmesi önemli bir nokta. Hatta giymeliler de. Çünkü hazır giyim mağazasında çalıştığım yıllarda gözlemlediğime göre erkekler ancak yanlarında bayan ile alışverişe geldiklerinde cesur şeyler alıyorlar, bunun dışında kendi geldiklerinde demirbaş siyah renkli kıyafetlere yöneliyorlar. Halbuki yıllarca içinde her insanın içinde giyemedikleri renkler uhde olarak kalır ve 50sinden sonra renkli giyinmeye başlayabilirler. Bunu önlemek için gençliklerinde herkes özendiği cesur rengi denemeli. Örneğin gri-lila uyumunu denemeli insan. Açık mavi kot ile leylak üstün uyumunu görmeli. Açık tenliler fıstık yeşilini denemeli. Camel rengi kanvas pantolonu olmalı örneğin insanın. Her şeyle olur mübarek.

11-   Olabildiğince slimfit alın ve dik durun

fark

Rahatlık ön planda olsa da şıklık önemli. Yani uyum, renk seçimi, oturuşu, kesimi, kendi duruşumuz, kıyafet bakımı kendi bakımımız hepsi bir bütün. Slimfit kesim her zaman daha şık durur.

Örneğin klasik kesim ile slim fit arasındaki kesim farkı, duruş ve bakış karşılaştırabileceğimiz iki resim:

Kullanılacak kıyafetleri bölüp tek tek inceleyelim:

En önemli tüyolardan biri ten renginizi destekleyen tonlarda giymek, çok şık gözükürsünüz. Yani açık tenli iseniz açık tonlar koyu tenli iseniz koyu renkli kıyafetler daha hoş gözükür. Tüm erkeklerin kendi outfitini yani kombinini oluştururken dolabında banko olması gereken 3 ana uzun vadeli unsur, saat, kemer, ayakkabı. Bunlar mümkünse en iyisinden olsun çünkü bunları hem uzun vadeli kullanıyoruz hem de çabuk yıprananı kombinin değerini düşürüyor.

12-   Ayakkabı, en az 4 çeşit olmalı

loafer

Siyah, kahve, lacivert ve yaz için taba renk deri ayakkabı. Şirket izin verirse tek renk bez ayakkabı da elde bulunmalı. En rahat ve en kullanışlı deri ayakkabı çeşidi loafer, yani timberland modeli diye bilinen modeller. Kot pantolonun altına bunlar daha iyi oluyor. Kundurayı kotun altına düşünmeyin. Sneakers dedikleri bez ayakkabı ise kanvas pantolonun altına giyilebilir. Abartıp takım elbise altına bile giyenler var ama sınırları zorlamak için bunu kaldırabilecek ortamda olmalı insan.

13-   Kemer, 4 renk olmalı

kemer

Ayakkabıyla aynı renkte olmalı. Gerçek deri olmalı, bozulma yapmamalı. Daha önce iyi bir markadan ucuza aldığım bir kemer beni hayal kırıklığına uğratıp erken yüzeyi soyuldu. Kombini rezil etmemek için kaliteye dikkat etmek gerek!

Bunlar klasik renkliler. Bir de yine renkli moda ile gelen renkli kemer örneklerine bakın. Bence gayet şık.

kemer2

14-   Saat, en az 2 optimum 4 tane olmalı

saat1

Mümkünse 4 tane, bir siyah deri kayışlı, bir kahve, bir taba (açık renkler için) bir de her zaman kullanmak için metal kayışlı saat. Yok tüm paramı saate yatırmak istemiyorum iki tane yeter derseniz, bir metal kayış bir de kahve deri kayışlı olsa çok iş görür. Kahverengi deri kayışlı saati aldığınızda neredeyse her tür ceketle ne kadar da uyumlu olduğunu farkedip şaşıracaksınız.

15-   Kravat, zevk işidir,dikkatli seçin

neckties-displayed-in-store-sami-sarkis

Çeşit çeşit kravat olmalı, demode olmamalı, 5 parmak kalın kravatlar demode. 4 parmak normal, 3 parmaklık ince kravatlar genç gösteriyor.Kravatın boyu kemeri geçmemeli.

Tarzınız ve işyeriniz kaldırıyorsa parlak değil ama pamuk kravatları da tercih edebilirsiniz.

d750ca22654618f2ddadbe063ac49dda

Büyük desenli veya ekose kravatlar standart bir gün için fakat ince çizgililer önemli toplantılar için daha uygun.

Açık ve parlak renkler karanlıkta görünmesi için gece kravatları olarak tercih ediliyor. Akşam bir kokteyle gidiliyorsa parlak bir kravatla değiştirebilirsiniz gündüzki kravatı.Dikkat edin süslü püslü kravatlar da akşamları giymek için.

Uzun yüzlüler enine çizgili kravat takmamalı.

Esmerler gri tonları tercih etmeli.

???????????????????????????????

Orson Welles’in bir lafı vardır, “iyi bağlanmış bir kravat hayata atılmış ilk ciddi adımdır.”

Kravatın da bağlanma şekilleri var tabi 🙂

cf902f608935370962a6058e303c2a07

16-   Çanta havalı gösterir

canta

Anahtar, cüzdan, kartlık gibi eşyalarınızı ceket veya özellikle pantolonların ceplerine koyunca kıyafetin cep bölümü esneme yapıp kıyafetin genel duruşu bozuluyor. Bu yüzden klas durmasını isterseniz -ki istemelisiniz- deri bir çanta havanıza hava katacaktır. Buna muadil ceketle gidebilecek kanvas veya laptop çantası kumaşından yapılmış çantalar taşıyanlar var ve oldukça iyi gözüküyor.

17-   Mendil, en az 1 tane beyaz olmalı

mend'l 1

Bazı akşam yemekleri ve davetlerde yazın kravat çıkabilir ama cep mendili olsa daha iyi duruyor. En azından bir beyaz mendiliniz olmalı, beyaz her daim kullanılabilir. Kravatla aynı rengi tutturmak artık demode bu yüzden ya gömlekle ya da ceketle yumlu bir mendil bulunmalı.

Yine katlama şekilleri var tabii ki 🙂

f57a96d76dccfda786904d019537e69d

18-   Bileklik artık moda

OLYMPUS DIGITAL CAMERASon dönemde (2014-2015) bir de özellikle SAAT TARAFINA TAKILAN bileklikler moda olmaya başladı. Bunları giyime ve tarza göre renkli takan da var sadece deri takan da var. Çok gördüğüm ise tespih bileklik.

19-   Atkıyı bir an önce hayatınıza katın, geç kalmayın

atki

Son dönemde iyice yaygınlaşıp dönemsel moda olmaktan çıkıp herkese tarz katan en önemli unsur olduğuna kendini kanıtladı. Ceket ile gömleğe takılırsa daha “business” ama tişört veya trikoya ve cekete takılırsa daha “casual” gözüktüğüne bakabilirsiniz. Kemerin ayakkabıyı tamamladığı gibi atkı da ceketi tamamlar.

Atkının da bağlanma şekilleri var tabii ki.

250db67a758c6e39b6f3732844d31e3f

20-   Eldiven, kesinlikle deri olmalı

eld'venKışın pardesü veya trençkotla beraber kesinlikle kullanılması gereken bir aksesuar. Tam emin olamayan siyah deri eldiven almalı, emin olabilense kahverengi veya ekose eldiven alabilir.

21-   Trençkot ve palto şıklığa şıklık katıyor

pardesu

En azından siyahı dolabınızda mutlaka olması gerek. Slimfit olması önemli 🙂 Trençkotun bej bir incesi lacivert bir kaşmiri olmalı, sonbaharda ince kışın kalın olan giyilebilir. İçine illa ceket giymek zorunda değiliz, gömlek veya süeterin, hırkanın da üzerine giyebiliriz gayet de şık durur.

22-   Blazer, smart casual giyimin belkemiği

blazer 2

Yine business veya smart casual konusuyoruz; Kumaş takımın zorunlu olmadığı yerlerde lacivert ve siyah blazer yani yarı spor tek tüvit ceket bulunmalı. Bu ceketler hem kot üzerine hem kanvas hem kumaş pantolon üzerine giyilebilir. İki düğmelilerin sadece üstteki, 3 düğmelilerin ortadaki iliklenir. Geniş yakalı ceketler artık eskidi, ince yakalı vücuda oturan ceketler artık moda. Vücuda otursun derken omuzlardan sıkmamasına dikkat.

Kahverengi ve toprak renkleri güven vermeyen ama sadık renklerdir.  Takım elbisede tercih edilmez. Dört mevsim giyilebilecek en ideal kumaş türüne yatırım yapmak gerek, cool-wool.

Yazın açık renkler ve hafif kumaşlar işte giyilebilirken aynı zamanda yaz düğünlerinde de giyilebilir.

Kısa boylular boyuna çizgili ceketler giymeli, uzun boyluları daha da uzun gösterdiği için bunu tercih etmemeli.

Kısa ve göbekliler üç düğmeli ceketlerden kaçıp iki düğmelileri giymeli.

Blazer içine grafik baskılı tişört giymeyin. Düz tişörtler olabilir.

Blazer ve gömlek rengi ne kadar kontrastlıysa o kadar otoriter ve işini bilir gözükür. Çok ciddi ve yaklaşması zor gözüküyorsanız ama iletişim içinde olmanız gerekiyorsa daha açık renkler tercih etmeli. Bu arada renkli moda akımında renkli ceketler de var. Ortamı kaldıran denemeli.

renkli

23-   Kanvas pantolonu iyisinden alın, zamanla gevşiyor

pant2

Herkeste bulunması gereken en banko renkleri ise lacivert, haki yeşil, deve tüyü ve saks mavisi. Lacivert çabuk solan tersten ütülenmesi ve yıkanması gereken bir renktir, özen gerektirir. Saks mavisi ise daha çok yazın altına açık renk sneakers veya taba deri ayakkabı giyilen renktir. Kısa iseniz duble paça asla kullanmayın. Uzunlar duble paça kullanmalı. Paçada en iyi duran 1-2 cm dökümlü olmasıdır, daha fazlası yığılma olur, tüm elbisenn duruşunu mahvedebilir.

Dikkat: Bir araştırmaya göre müşterilerin 2/3 ü açık renk kot ve diğer pantolonları giyenleri güvensiz buluyor. Üstelik bunun bir sebebi de yok.

2014te renkli şortlar ve ceket de oldukça moda. Cesareti olan denemeli.. Şort ve ceket kombini de şirket ortamı kaldırıyorsa denenebilir 🙂

cbc995638a6410b4c41d145074d25d58

24-   İki beyaz iki mavi gömlek demirbaştır. 

gömlek

Bunları en iyi markalardan almakta fayda var, çünkü sürekli giyiyoruz. Bunun yanında hem bayana hem erkeklere yakıştığını düşündüğüm çizgili gömlek hem klasiktir hem de son birkaç yıldır moda. Elinizde mutlaka spor bir polo gömlek olmalı, hem işe gider hem kota.

Birkaç önemli not:

Slimfit gömleklerde kollar çok sıkmamalı.

Manşet  bilekte yığılma yapmamalı.

Manşet ceketten 1 yada 2 parmak çıkmalı.

Kol düğmeli gömlekler hem gündüz hem gece giyilebilir.

İtalyan yakaları giymek için yüzünüzün ve çenenizin ince olması gerek.

Yuvarlak yüzlüler sivri yaka gömlek giymeli.

Kısa kollu gömlekle kravat takılmaz ceket giyilmez.

Çizgili gömlek ince gösterir diye bilinir fakat bu ince çizgiler için geçerlidir, kalın çizgiler insanı tombul gösterebilir.

Parlak kumaşlar da insanı olduğundan şişman gösteriyor.

Gömleği dışarı çıkarınca bacak boyu kısaldığından boy kısa gözüküyor, gömlekleri dışarı çıkarmamak daha faydalı olabilir. Gömleğin altına askılı atlet giyilmemeli. V yaka kolsuz fanilalar satılıyor, onlar tercih edilmeli.

Çizgili gömlekler de düzlerin yanında tercih edilebileceklerden. Ceket içinde görünümüne birkaç örnek:

gömlek 2

25-   Renkli çorapları hayatınıza katın, geç bile kaldınız…

corap

Ayakkabı rengi mi, pantolon rengi mi ikilemini yaşadığımız bir unsur. Ayakkabıyı çıkardığınızda sadece pantolonla uyumu düşünüldüğünde pantolona uyumlu olması önem arz eder, ama ayakkabınızı çıkarmayacağınız bir günde ayakkabı veya pantolon renginde olması farketmez. Beyaz çorap spor ayakkabı içindir, işyerinde giymeyin. Baklavalı çorap smart casual için uygunken takım elbiselere uygun değil. Örneğin lacivert bir pantolon siyah bir ayakkabı içine koyu füme, siyah veya lacivert bir çorap uygun olabilir.

26-   Saçlar ilk bakılan yerler

Kıyafet tamam ama işe tepeden yani saçtan başlamak gerek. İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre yöneticilerin 70% i ilk olarak saça bakıyor. Temiz ve düzenli her türlü saç makbul fakat  taranmamış, şekil verilmemiş saçlar özentisiz duruyor ve güven vermiyor. Her birey kendi saç stilini bilmeli ve hep saçlar bakımlı olmalı.

27-   İmaj için sadece kıyafet yetmez, fit olmak gerek

e3343f2cdb474dba17e7b8341d09b95aİşte iş için dolabı oluşturuverdik. Her zaman güzel giyinmek şart tabi, ama bunun yanında maalesef bu kıyafetleri alıp giymeye başladığımda farkettiğim bir şey var ki, o da “en değerli giysiniz cildiniz” lafını haklı çıkarıyor bir nevi. Erkekler kıllarını zarifçe gizlemeli, kadınlar tenlerini göstermemeli. Ne kadar ten o kadar az ciddiyet. Her gün erkekler traşlı olmalıyken kadınlarda kabarık, dalgalı, kıvırcık saçlar onları genç gösteriyor, fön çektirmeliler.

Kişisel bakımın yanında bir de kıyafetin içinde iyi gözükmek için bir konu daha var ki o da “zayıf ve fit” olmak. Bu size kıyafetleri giyerken üstünüze tam oturmasını sağlıyor.

değişimPeki nasıl fit olunur diyetle mi? Bence hayır. Biraz daha fazlasına ihtiyacımız olacak. 30 yaşında 30 kilo veren biri olarak (yukarıdaki ben değilim 🙂 ) nelere dikkat etmek gerektiğini iyi anlattığım şu yazımı incelemenizi öneririm. Her yerde bulamayacağınız bilgileri o yazımda bulacaksınız. Takip etmeye devam edin.

28 –  Davranışlar da kıyafeti tamamlamalıdır.

nezaket-resimleri

 • İşyerinde kıyafeti tamamlayan davranışları da es geçmemek gerek. Kıyafeti giydik, spor yaptık slimfit olduk, dik yürümeyi öğrendik buna ek olarak imajımızı geliştirmek için kültürümüze kültür katmalıyız.
 • her eve lazım genel görgü kurallarındanda birçoğunu benimseyin
 • iş yemekleri ve davetlerde dikkat etmemiz gereken görgü kurallarını iyice anlayın
 • Hatta derler ki içmeseniz de şaraptananlayın.
 • Çeşitli ülkelere iş yapıyorsanız dünyanın en iyi 10 mutfağını öğrenin, veya ülkelere göre iş yemeği kültürünübilin
 • Sohbetlerde bahsedebileceğiniz bir hobiniz olsun, mesela fotoğrafçılık
 • Network partilerekatılın, çevrenizi genişletin
 • Sanat tarihindenbiraz olsun bahsedecek kadar anlayın
 • Hayatınıza nasıl heyecan katacağınızıbilin, anlatacak hikayeleriniz olur, biraz da havalı olur
 • İstanbul’un en iyi 10 iş restaurantınıezbere bilin
 • Girişimcilerin izlemesi gereken filmleriizleyin
 • İş dünyasının oyunu golfuoynamasanız da kurallarını bari bilin.
 • Kariyerinize odaklanıp gönül işlerini rafa kaldırdıysanız birkaç tüyo ilebir an önce harekete geçin.
 • Japon iş yapış şekline aşina olun. Kartvizit alışverişinde Japon nezaketi gösterin. Kartın üzerindeki isme ve ünvana bakıp telafuz etmeden cüzdana koyup üzerine oturmak, kalem çevirir gibi parmağında çevierek takdim etmek, masada bir baştan diğer başa barmenlerin bira bardaklarını kaydırdıkları gibi kartviziti kaydırarak takdim etmek yerine iki elinizle uzatıp isminizi telafuz ederek verin. Çok daha karizmatik gözükür.
 • İki kişiyi tanıştırırken bireysel öne çıkan başarılar veya konumundan bahsederseniz akılda kalıcılık artar ve kişiler onore olur. Bu ahmet bu mehmet tanışın demeyin
 • Tanıştırırken önce müşteri müdüre, bayan erkeğe, küçük büyüğe tanıştırılır.
 • Mail atarken asla imla hatası yapmayın, telefonda konuşurken kurduğunuz zarif cümleler kişisel imaj için çok önemlidir.
 • Mail atarken uzun dialoglarda reply to all her zaman yapılmaz, dikkat!
 • Biriyle tokalaşma sımsıkı ellerle, güleryüzlü ve göz teması kurarak olmalı. Gevşek veya kastıran bir sıkışma olmamalı.

İş dünyasında başarılı olmak için işini iyi yapmaya, iyi görünmeye, kültürlü olmaya, anlatacak hikayelerin ve hobilerinin olmasına ihtiyacın olabilir. Yukarıdaki linklerdeki diğer yazılarımı inceleyip bendeki bilgileri alabilirsiniz. Umarım faydalı olmuşumdur. Herşey gönlünüzce olsun…

Söylemek istedikleriniz varsa lütfen yorum yapın. 

Bilgiyi paylaşmak için lütfen sosyal medya butonlarını kullanın.

Not: Bu makalede kendi kullandığım ve önerdiğim ürünlere, sitelere veya hizmetlere affiliate linkler olabilir. Bu demektir ki bir affiliate linke tıkladığınızda ve ürün ve hizmet satın aldığınızda, muhtemelen küçücük bir komisyon kazanacağım. Size hiçbir maliyeti yoktur, rahatlıkla her gürdüğünüz linke tıklayabilirsiniz.

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
1Shares

2008’den beri pazarlama dalında çalışıyorum. 2014’ten beri markamuduru.com’da yazıyorum. İnanıyorum ki markalaşma adına ülkemizde inanılmaz bir potansiyel var ve markalaşmak ülkemizi fersah fersah ileri götürecek. Kendini yetiştirmiş marka müdürlerine de bu yüzden çokça ihtiyaç var. Ben de öğrendiklerimi, araştırdıklarımı, bildiklerimi burada paylaşıyorum. Daha fazla bilgi için Hakkımda sayfasını inceleyebilirsiniz.

Sen de Yorumunu Yaz;

1Shares