YENİ İŞ GİYİM TARZI -SMART CASUAL-14 min read

Smart casual, smart giyim, kejıl giyim, smart kejıl giyim…

Son zamanlarda sürekli bu giyim tarzını duyuyorsunuz değil mi?

Herkes smart casual giyinmeye başladı.

Özellikle iş yerlerinde çok konuşuluyor ve siz daha fazla şey öğrenmek istiyor olabilirsiniz.

İçerik gizle

Peki bu smart casual giyim nedir ?

Smart casual günlük hayatta ve iş yerlerinde benimseyebileceğiniz rahat ve şık giyim tarzı. California silikon vadisinden çıktı.

Teknolojiyi yönlendiren silikon vadisi çalışanları tüm dünyanın giyim tarzını değiştirdi.

IT çalışanları bize hep dayatılan klasik giyim tarzını istemediler, giymeyiz dediler.

“Biz böyle giyineceğiz” deyip kendi yarı klasik yarı spor ama şık giyim tarzını belirlediler.

Şimdi de neredeyse tüm dünya o tarzı giyiyor.

Smart casual !

O kadar hızlı yayılıyor ki, yakında her yerde karşımıza çıkacağı için iş yerinde doğru giyinmek ve komik gözükmemek için şimdiden iyice anlamamız gerek.

Smart casual giyim tarzını iyi benimserseniz ve tam kullanırsanız kendi tarzınızı oturtabilirsiniz. Sadece iş yerinde havalı gözükmek için değil kendiniz için de iyice öğrenin.

Ne demiş üstad;

“İyi gözükmek kendini önemsemekten ziyade kendine saygı duymaktır.

Charles Hix

 

Bu makalede size yardımcı olacak smart casual giyim tarzını daha iyi anlamanız için bol görselli, okuması zevkli, ilginç bilgilerle dolu, açıklamalı bir liste hazırladım. Yazıyı bitirdiğinizde smart casual giyim hakkında çok bilgi edinmiş olacaksınız.

Yeni iş giyim tarzı smart casual hakkında ilginç bilgiler

1-   Smart casual çıkış noktası:Silikon vadisi

1939’da California silikon vadisinde bilişim çalışanları klasik takım elbiseyi giymeyi reddedip bi kot bi tişörtle işe gelmeleriyle yeni bir giyim tarzı başlamış. Rahat ve şık giyim tarzı olan smart casual ve business casual çok hızlı kabül görüp tüm dünyada hızla yayılmış.

 • Amerikan Insan kaynakları derneğinin bir araştırmasına göre 1992 de firmaların 24%’ünde rahat giyim günü varken 1999 da bu oran 95% e çıkmış.
 • Giyim kodu önceleri sadece 1 gün smart casual 4 gün business iken sonraları iş değişmiş ve 4 gün smart casual ve 1 gün “bi kot bi tişört” gününe dönmüş.
 • Amerikada takım elbise giyen şimdilerde sadece 9% oranında, smart casual oranı ise 70%. Bu oran ülkemizde de hızla büyüyor.

Ne demiş üstad;

Kıyafetler bir kişiyi adam yapmaz, fakat kıyafetler birçok insana iyi işler getirmiştir.

Herbert Harold Vreeland

2-   Giyim kodları arasındaki fark

 

(sokak giyimi, rahat, rahat iş tarzı, smart casual, business-klasik ve papyon) arasındaki farkı daha kolay anlamak için yukarıdaki resme bakın.

3-   Erkek ve bayan smart casual örnekleri;

 

Her parçayı detaylıca incelemeden önce erkek ve bayan smart casual örneklerine de göz atın. Aslında bu örnekler business casual ve smart casual arası bir tarz bile sayılabilir.

4-   Halen üst yönetimin business formal giymesi gerektiği inancı yaygın.

Kurumsal giyim kültürü giyim şıklık konusunda smart casual ile birlikte bir adım geriye de düşse de halen daha üst yönetimin business formal yani klasik giyinmesi gerektiği kanısı oldukça yaygın.

Bazı sektörlerde kurumsal kimliğe sahip firmalar imajlarını devam ettirmek için davranış biçimleri kadar net olan kıyafet yönetmeliklerini hep canlı tutuyorlar. Bazı firmalarda 40 sayfalık giyim talimatı çalışanlara verilirken bazı firmalar da temelde smart casuali devam ettiriyor ve sadece çalışanlarının 3.partilerle iş toplantılarında, yönetime sunumlarda ve diğer önemli günlerde kravat takmalarını ceket giymelerini rica ediyorlar.

5-   Y ve Z kuşağı smart casual seviyor

Pek çok şeyde adaptasyonda zorlanan Y kuşağı ise sert kıyafet kurallarına da karşı çıkıyor, hatta işyeri seçiminde bile etkili olduğunu düşünüyor. Rahat olmak adına smart casual giyinmek bence bir nimet iken bir yandan da işyerinde pozisyona uygun giyinmek, iş arkadaşlarından ve üstlerden saygı duymak için ve her an terfi edecekmiş gibi iyi giyinmemiz de gerek.  

Her ne kadar smart casual giyim kodu rahatlık avantajını sağlıyorsa da iyice rahatlayıp kendimizi bırakmak bize iyi sonuçlar getirmeyebilir. Bıraktığımız izlenim terfilerde kritik rol oynayabilir. İyi bir izlenim bırakmak için de kıyafetimizi doğru seçmeliyiz.

6-   Nasıl giyindiğin ilk izlenim ve etkilemede çok önemli

İlk izlenim ve etkilemeyle ilgili sonucu çok ilginç bir araştırma var. O araştırmaya göre karşı tarafı etkilemede “kim olduğun ve nasıl giyindiğin” 55%, “ses tonun, vücut dilin ve nasıl söylediğin” 38% ve “ne söylediğin” 7% etkili.

Giyinmenin ve vücut dilinin öneminin son derece yüksek olduğunu ilk öğrendiğimde şaşırmıştım. O günden bu yana daha fazla giyime ve dik durmaya dikkat etmek gerektiğine inancım arttı.

7-   Smart casual ile flört de artmış

Smart casual giyim, rahatlığı vurgularken buna adapte olamayıp rahat giyindim diye şımarıveren işe geç gelen, lakayıtlaşan insanların peydah olmasına da sebep olmuş. İşyerinde smart casual ile beraber flörtün de arttığını söyleyenler de var.

8-   Kızlar smart casual giyimin ayarını iyi tutturmalı

Smart casuali iyi anlamak ve uygulamak gerek. Erkekler genelde bir gömlek bir pantolonla geçiştirirken kızlar çok çeşitli giydiklerinden bazen giyimleri smart casual’den street casual’e dönüyor. Yani iş yerinde giyilebilirden uzaklaşıyor. Bu da erkeklerin dikkatini dağıtmaya sebep oluyor. Bunların içinde de göğüs dekolte başı çekiyor.

Bu yüzden Rusya‘da dekolte giyen biri işten çıkarılırken New York‘ta bir banka çalışanı da erkek çalışanların fazla ilgisini çekip konsantrasyonunu bozduğu için işten çıkarılmıştır. Ciddiyetsiz, uyumsuz veya bakımsız giyim serbest kıyafet anlayışından çok uzaktır. Dekolteli kıyafetleri işyerinde giymeyin.

9-   Bayanlar için uygunsuz kıyafet sıralaması

İngiltere’de online bir araştırmaya göre işyerinde giyilmesine uygunsuz olan kıyafetler şöyle sıralandı

1) Göğüs dekoltesi

2) Yıpranmış kıyafetler

3) Ugg

4) Kot pantolon

5) Piercing

6) İç çamaşırının görünmesi

7) Sahte

8) Sivri burun ayakkabı

9) Parlak mücevherler

10) Dolgu topuklu ayakkabı

 

10-   Renkli modayı takip etmeli, cesur renkler giymeli insan

Smart casual giyim koduna sahip şirketlerde önceden belirttiğimiz gibi koyu ve klasik renkleri görmek de biraz zorlaşıyor, çünkü özellikle Y kuşağı sınırları zorlayıp sarı pantolona kadar her şeyi deniyorlar. Modayı işyeri giyimine yansıtıyorlar ki bu da bence oldukça pozitif ve cesur bir yaklaşım. Çalışanların kendini tanıması ve modayı takip etmesi önemli bir nokta.

Hazır giyim mağazasında çalıştığım yıllarda gözlemlediğime göre erkekler ancak yanlarında bayan ile alışverişe geldiklerinde cesur şeyler alıyorlar,  kendi geldiklerinde demirbaş siyah renkli kıyafetlere yöneliyorlar. Halbuki yıllarca içinde her insanın içinde giyemedikleri renkler uhde olarak kalır ve 50’sinden sonra renkli giyinmeye başlayabilirler. Bunu önlemek için gençliklerinde herkes özendiği cesur rengi denemeli.

Örneğin gri-lila uyumunu denemeli insan. Açık mavi kot ile leylak üstün uyumunu görmeli. Açık tenliler fıstık yeşilini denemeli. Camel rengi kanvas pantolonu olmalı örneğin insanın. Her şeyle olur mübarek.

11-   Olabildiğince slimfit alın ve dik durun

Rahatlık ön planda olsa da şıklık önemli. Yani uyum, renk seçimi, oturuşu, kesimi, kendi duruşumuz, kıyafet bakımı kendi bakımımız hepsi bir bütün. Slimfit kesim her zaman daha şık durur.

 

Kullanılacak kıyafetleri bölüp tek tek inceleyelim:

En önemli tüyolardan biri ten renginizi destekleyen tonlarda giymek, doğru renkleri giyerseniz çok şık gözükürsünüz.

Yani açık tenli iseniz açık tonlu kıyafetler, koyu tenli iseniz koyu renkli kıyafetler daha hoş gözükür.

Tüm erkeklerin kendi kombinini oluştururken dolabında banko olması gereken 3 ana uzun vadeli şey şunlar;

 • saat
 • kemer
 • ayakkabı

Bunlar mümkünse en iyisinden olsun çünkü bunları hem uzun vadeli kullanıyoruz hem de çabuk yıprananı kombinin değerini düşürüyor.

12-   Ayakkabı, en az 4 çeşit olmalı

 • Hep bulundurmanız gereken 4 renk; Siyah, kahve, lacivert ve yaz için taba renk deri ayakkabı.
 • Şirket izin verirse tek renk bez örneğin siyah ayakkabı da elde bulunmalı.
 • En rahat ve en kullanışlı deri ayakkabı çeşidi loafer, yani timberland modeli diye bilinen modeller.
 • Kot pantolonun altına loafer modelleri daha iyi oluyor.
 • Kundurayı kotun altına düşünmeyin.
 • Sneakers dedikleri bez ayakkabı ise kanvas pantolonun altına giyilebilir. Abartıp takım elbise altına bile giyenler var ama sınırları zorlamamak gerek.

Ne demiş üstad

Ucuz ayakkabılarla iyi giyiniyor gözükmek tamamen imkansızdır.

Hardy Amies

13-   Kemer, 4 renk olmalı

Ayakkabıyla aynı renkte olmalı. Gerçek deri olmalı, bozulma yapmamalı. Daha önce iyi bir markadan ucuza aldığım bir kemer beni hayal kırıklığına uğratıp erkenden yüzeyi soyulmuştu. Aman siz ucuz kemer almayın. Kombini rezil etmemek için kaliteye dikkat etmelisiniz!

Bunlar klasik renklilerdi.

Bir de yine renkli moda ile gelen renkli kemer örneklerine bakın. Bence gayet şık.

14-   Saat, en az 2 optimum 4 tane olmalı

Mümkünse 4 tane, bir siyah deri kayışlı, bir kahve, bir taba (açık renkler için) bir de her zaman kullanmak için metal kayışlı saat. Markafoniye saat kampanyaları için bakabilirsiniz.

Yok tüm paramı saate yatırmak istemiyorum iki tane yeter derseniz, bir metal kayış bir de kahve deri kayışlı olsa çok iş görür. Özellikle kahverengi deri kayışlı saati aldığınızda neredeyse her tür ceketle ne kadar da uyumlu olduğunu farkedip şaşıracaksınız.

15-   Kravat, zevk işidir,dikkatli seçin

Çeşit çeşit kravat olmalı, demode olmamalı, 5 parmak kalın kravatlar demode. 4 parmak normal, 3 parmaklık ince kravatlar genç gösteriyor. Kravatın boyu kemeri geçmemeli.

Tarzınız ve işyeriniz kaldırıyorsa parlak değil ama pamuk kravatları da tercih edebilirsiniz.

 • Büyük desenli veya ekose kravatlar standart bir gün için olabilir fakat ince çizgililer önemli toplantılar için daha uygun.
 • Açık ve parlak renkler karanlıkta görünmesi için gece kravatları olarak tercih ediliyor.
 • Eğer işyerinden akşam bir kokteyle doğrudan geçecekseniz kıyafetiniz de kaldırıyorsa gündüz taktığınız kravatı parlak bir kravatla değiştirebilirsiniz.
 • Dikkat edin süslü püslü kravatlar da akşamları giymek için.
 • Uzun yüzlüler enine çizgili kravat takmamalı.
 • Esmerler gri tonları tercih etmeli.

Ne demiş üstad

“iyi bağlanmış bir kravat hayata atılmış ilk ciddi adımdır.”

Orson Welles

Kravatın da bağlanma şekilleri var tabi 🙂

16-   Çanta havalı gösterir

Anahtar, cüzdan, kartlık gibi eşyalarınızı ceket veya özellikle pantolonların ceplerine koyunca kıyafetin cep bölümü esneme yapıp kıyafetin genel duruşu bozuluyor. Bu yüzden klas durmasını isterseniz -ki istemelisiniz- deri bir çanta havanıza hava katacaktır. Buna muadil kanvas çantalar da oldukça iyi gözüküyor.

17-   Mendil, en az 1 tane beyaz olmalı

Bazı akşam yemekleri ve davetlerde yazın kravat çıkarabilirsiniz ama cep mendilini çıkarmayın.

En azından bir beyaz mendiliniz olmalı, beyaz her daim kullanılabilir.

Kravatla aynı renk mendil kullanmak artık demode bu yüzden ya gömlekle ya da ceketle uyumlu bir mendil kullanın.

Yine katlama şekilleri var tabii ki 🙂

18-   Bileklik artık moda

Son dönemde bir de özellikle SAAT TARAFINA TAKILAN bileklikler moda olmaya başladı. Bunları giyime ve tarza göre renkli takan da var sadece deri takan da var. Çok gördüğüm ise tespih bileklik.

19-   Atkıyı bir an önce hayatınıza katın, geç kalmayın

Son dönemde iyice yaygınlaştı. Dönemsel moda olmaktan çıktı. Herkese tarz katan önemli bir parça olduğun kanıtladı. Kemerin ayakkabıyı tamamladığı gibi atkı da ceketi tamamlar.

Ceket ile gömlek giyerken takılırsa daha “business” gözüküyor. Ama tişört veya triko üzerine ceket giyerken takılırsa daha “casual” gözüküyor.

Atkının da bağlanma şekilleri var tabii ki.

20-   Eldiven, kesinlikle deri olmalı

Kışın pardesü veya trençkotla beraber kesinlikle kullanılması gereken bir aksesuar. Tam emin olamayan siyah deri eldiven almalı, emin olabilense kahverengi veya ekose eldiven alabilir.

21-   Trençkot ve palto şıklığa şıklık katıyor

En azından siyah trençkot dolabınızda mutlaka olmalı. Slimfit olması önemli 🙂 Trençkotun bahar için ince kumaştan bej rengini bulundurun. Kışlık olarak da kaşmir kumaş kullanabilirsiniz. Lacivert veya siyah en çok tercih edilen renkler.  İçine illa ceket giymek zorunda değiliz, gömlek veya süeterin, hırkanın da üzerine giyebiliriz gayet de şık durur.

22-   Blazer, smart casual giyimin belkemiği

Yine business veya smart casual konusuyoruz; Kumaş takımın zorunlu olmadığı yerlerde lacivert ve siyah blazer yani yarı spor tek tüvit ceket dolabınızda bulunmalı. Bu ceketler hem kot üzerine hem kanvas hem kumaş pantolon üzerine giyilebilir.

Düğme iliklerken dikkat!

 • İki düğmeli ceketlerin sadece üstteki iliklenir.
 • 3 düğmelilerin ortadaki iliklenir.

Ceketlerle ilgili önemli bilgiler;

 • Geniş yakalı ceketler artık eskidi, ince yakalı vücuda oturan ceketler artık moda.
 • Vücuda otursun derken omuzlardan sıkmamasına dikkat.
 • Kahverengi ve toprak renkleri güven vermeyen ama sadık renklerdir.  Takım elbisede tercih edilmez.
 • Dört mevsim giyilebilecek en ideal kumaş türüne yatırım yapmak gerek, cool-wool.
 • Yazın açık renkler ve hafif kumaşlar işyerinde giyilebilir. Aynı zamanda bu ceketler yaz düğünlerinde de giyilebilir.
 • Kısa boylular boyuna çizgili ceketler giymeli, uzun boyluları daha da uzun gösterdiği için bunu tercih etmemeli.
 • Kısa ve göbekliler üç düğmeli ceket yerine iki düğmeli giymeli.
 • Blazer içine grafik baskılı tişört giymeyin. Düz tişörtler daha iyi olur.
 • Blazer ve gömlek rengi ne kadar kontrastlıysa o kadar otoriter ve işini bilir gözükür.
 • Çok ciddi ve yaklaşması zor gözüküyorsanız ama iletişim içinde olmanız gerekiyorsa daha açık renkler tercih etmeli.
 • Bu arada renkli moda akımında renkli ceketler de var. Ortamınız kaldırıyorsa deneyebilirsiniz.

23-   Kanvas pantolonu iyisinden alın, zamanla gevşiyor

Pantolonla ilgili birkaç tüyo

 • Kanvas pantolonun kumaş dokuması ucuz markalarda gevşek oluyor. İleride giydikçe kendini salmaması için kalitelisinden alın.
 • Renklere de dikkat edin. Herkeste bulunması gereken en banko renkler lacivert, haki yeşil, deve tüyü ve saks mavisi.
 • Lacivert çabuk solan tersten ütülenmesi ve yıkanması gereken bir renktir, özen gerektirir.
 • Saks mavisi ise daha çok yazın altına açık renk sneakers veya taba deri ayakkabı giyilen renktir.
 • Kısa boylu iseniz duble paça asla kullanmayın.
 • Uzunlar duble paça kullanabilir.
 • Paçada en iyi duruş 1-2 cm dökümlü olmasıdır, 2 cm’den fazlası yığılma gibi gözükür, tüm elbisenin duruşunu mahvedebilir.

Dikkat: Bir araştırmaya göre müşterilerin 2/3 ü açık renk kot ve diğer pantolonları giyenleri güvensiz buluyor. Üstelik bunun bir sebebi de yok.

Bu aralar renkli şortlar ile ceket oldukça moda. Cesaretiniz varsa deneyin. Şort ve ceket kombini de şirket ortamı kaldırıyorsa denenebilir 🙂

24-   İki beyaz iki mavi gömlek demirbaştır. 

Bunları en iyi markalardan almakta fayda var, çünkü sürekli giyiyoruz. Bunun yanında hem bayana hem erkeklere yakıştığını düşündüğüm çizgili gömlek hem klasiktir hem de son birkaç yıldır moda. Elinizde mutlaka spor bir polo gömlek olmalı, hem işe gider hem kota.

Birkaç önemli not:

 • Slimfit gömleklerde kollar çok sıkmamalı. Kaslı değil çirkin gözükür.
 • Manşet bilekte yığılma yapmamalı.
 • Manşet ceketten 1 yada 2 parmak çıkmalı.
 • Kol düğmeli gömlekler hem gündüz hem gece giyilebilir.
 • İtalyan yakaları giymek için yüzünüzün ve çenenizin ince olması gerek.
 • Yuvarlak yüzlüler sivri yaka gömlek giymeli.
 • Kısa kollu gömlekle kravat takılmaz ceket giyilmez.
 • Çizgili gömlek ince gösterir diye bilinir fakat bu ince çizgiler için geçerlidir, kalın çizgiler insanı tombul gösterebilir.
 • Parlak kumaşlar da insanı olduğundan şişman gösteriyor.
 • Gömleği dışarı çıkarınca bacak boyu kısaldığından boy kısa gözüküyor, gömlekleri dışarı çıkarmamak daha faydalı olabilir.
 • Gömleğin altına askılı atlet giyilmemeli. V yaka kolsuz fanilalar satılıyor, onlar tercih edilmelisiniz.
 • Çizgili gömlekler de düzlerin yanında tercih edilebileceklerden.

Ceket içinde gömlek görünümüne birkaç örnek:

25-   Renkli çorapları hayatınıza katın, geç bile kaldınız…

Çorap ayakkabı rengine mi uymalı, pantolon rengine mi ikilemini yaşadığımız bir konu. Peki sizce hangisi?

Cevap şu ki;

Kapalı ortama gireceğiniz gün; ayakkabıyı çıkarıp kapalı bir ortama girdiğinizde çorabın pantolonla uyumlu olması gerekir.

Açık ortamda giyeceğiniz gün; ayakkabıyı çıkarmayacaksanız çorabınız pantolona veya ayakkabıya uyumlu olabilir.

Çoraplarla ilgili birkaç tüyo;

 • Beyaz çorap spor ayakkabı içindir, işyerinde giymeyin.
 • Baklavalı çorap smart casual için uygunken takım elbiselere uygun değil.
 • Örneğin lacivert bir pantolon siyah bir ayakkabı içine koyu füme, siyah veya lacivert bir çorap uygun olabilir.

26-   Saçlar ilk bakılan yerler

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre yöneticilerin 70% i ilk olarak saça bakıyor.

Temiz ve düzenli her türlü saç makbul fakat  taranmamış, şekil verilmemiş saçlar özentisiz duruyor ve güven vermiyor. Her birey kendi saç stilini bilmeli ve hep saçlar bakımlı olmalı.

27-   İmaj için sadece kıyafet yetmez, fit olmak gerek

İşte iş için dolabı oluşturuverdik. Her zaman güzel giyinmek şart tabi, ama bunun yanında maalesef bu kıyafetleri alıp giymeye başladığımda farkettiğim bir şey var ki, o da “en değerli giysiniz cildiniz” lafını haklı çıkarıyor bir nevi.

Erkekler kıllarını zarifçe gizlemeli, kadınlar tenlerini göstermemeli. Ne kadar ten o kadar az ciddiyet. Her gün erkekler traşlı olmalıyken kadınlarda kabarık, dalgalı, kıvırcık saçlar onları genç gösteriyor, daha otoriter gözükmek için fön çektirmeliler.

Kişisel bakımınıza kesinlikle dikkat etmelisiniz. Cilt bakımı, saç bakımı, diş beyazlatma gibi alanlarda luis bien diye bir marka var. Ürün gamı geniş. Deneyebilirsiniz.

Parfüm de önemli bir ayrıntı. Mümkünse orjinal parfümler alın. Eğer bütçenizi başka yerlere kaydırıyorsanız ve şimdilik orjinallerin testerları da işimi görür diyorsanız tester parfüme odaklanmış parfümmekanı.com‘u mutlaka inceleyin.

Kişisel bakımın yanında bir de kıyafetin içinde iyi gözükmek için bir konu daha var ki o da “zayıf ve fit” olmak. Fit olmak kıyafetlerinizin üstünüze tam oturmasını sağlıyor.

Peki nasıl fit olunur diyetle mi? Bence hayır. Biraz daha fazlasına ihtiyacımız olacak. 30 yaşında 30 kilo veren biri olarak (yukarıdaki ben değilim 🙂 ) nelere dikkat etmek gerektiğini iyi anlattığım spor ve diyet ile kilo vermenin yollarını  incelemenizi öneririm. Her yerde bulamayacağınız bilgileri o yazımda bulacaksınız.

28 –  Davranışlar da kıyafeti tamamlamalıdır.

İşyerinde kıyafeti tamamlayan davranışları da es geçmemek gerek. Kıyafeti giydik, spor yaptık slimfit olduk, dik yürümeyi öğrendik buna ek olarak imajımızı geliştirmek için kültürümüze kültür katmalıyız.

Sonuç olarak;

İş hayatı şık olmayı gerektiriyor. Herkesin konuştuğu smart casual giyim tarzını iyice öğrenin.

İyi giyindiğinizde çevrenizin bakışlarının ne kadar değiştiğini farkedeceksiniz.

Smart casual giyim tarzını daha iyi anlamanız için önemli tüyoları yukarıda okudunuz.

İyice benimsemek için bir kez daha okuyabilirsiniz. İyice benimseyin ve günlük hayatınıza katın. Bu sizin hem kendinize saygınızı, iş başarınızı ve sosyal saygınızı arttıracaktır.

İş dünyasında başarılı olmak için işini iyi yapmaya, iyi görünmeye, kültürlü olmaya, anlatacak hikayelerin ve hobilerinin olmasına da ihtiyacın olacaktır.

Yukarıdaki linklerdeki diğer yazılarımı inceleyip ilginç bilgilere ulaşabilirsiniz.

Şimdi sıra sizde;

Sizin smart casual hakkında bir tüyonuz var mı?

Siz de bir tane yorumlar bölümüne bir tüyo ekleyin.

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
1Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir