ADL MATRİSİ İLE PİYASAYA GÖRE KONUM ALMAK İÇİN 20 STRATEJİ2 min read

Firma olgunluk aşamasıyla içinde bulunduğu endüstrinin olgunluğunun birleştiği noktalarda nasıl bir strateji izleyeceğimizi adl matrisi bize öneriyor. Örneğin eğer iş biriminiz piyasada güçlü ise ve yeni gelişen-büyüyen bir ürün hattınız var ise muhtemelen pozisyonunu güçlendirip olabildiğince çok Pazar payı kapmaya çalışacaksınız. Fakat bu strateji küçülen pazarlardaki dominant rekabet pozisyonuna sahip iş birimleri için işe yaramaz. Bu durumda enerjinizi yeni ve büyüyen pazarda sadece mevcut pozisyonunuzu korumaya aktarmalısınız.

ADL matrisi piyasada olabilecek tüm rekabet durumlarını göz önünde bulundurarak firmanın bulunduğu pazarın olgunluğu ve firmanın rekabetteki durumunun kombinasyonuna bakarak genel stratejiler kurmaya yardımcı bir araçtır.

Endüstri olgunluğu

Endüstri 4 aşamada olgunlaşıyor

  1. Embriyonic – İlk etap. Hızlı Pazar büyümesi vardır. Rekabet azdır.Yeni teknolojidir. Yüksek fiyat ve yüksek teknolojidir.
  2. Büyüme– Pazar güçleniyor, satışlar artıyor, biraz rekabet başlıyor ve firma pazara yeni ürün getirmenin kazancını topluyor.
  3. Olgun – Pazar stabilleşiyor. Oturmuş bir müşteri kitlesi, Pazar payları sabitleşiyor, birçok rakip çıkıyor ve tüm enerji rakiplerden farklılaşmaya ayrılıyor.
  4. Yaşlanıyor – Talep azalır, firmalar pazarı bırakmaya başlar, Pazar payı rekabeti artık pahalı halegelmeye başlar.

Rekabet durumu

5 kategoride inceleyebiliriz.

  1. Dominant – Bu durum az görülür ve kısa sürer. Hiç rekabetin olmadığı pazara kolay kopyalanamayan yepyeni bir ürün getrirsiniz ve aşırı güçlü marka imajı oluşturursanız bu noktaya ulaşabilirsiniz. Örneğin Microsoft.
  2. Güçlü: – Rakiplerinizin yaptıklarına rağmen pazar payı güçlü ve sabit. Rakiplerin çok dikkate alınmadığı durum. Apple iPad gibi  
  3. Orta –İş hattınız hitap ettiği belli segmentlerde rekabet avantajına sahip olmanın keyfini sürüyor olabilir. Halbuki sizin gücünüzde birden çok rakip olabilir, siz avantajınızı korumaya odaklanın.. No single global player controls all segments. Here product strengths and geographical advantages come into play. In this the Industry is fragmented and there is no clear leader among stronger rivals.
  4. Makul– Tüm pazarda pozisyonunuz küçük, rakipleriniz ürün gamı inşa ederek ve berrak rekabet avantajı yakalayarak sizden pazar payı alıyor..
  5. Zayıf – Sürekli bir Pazar payı kaybı bulunur ve bu şekilde karlılık devam ettirilemez.

Piyasanın ve firmanın pozisyonuna göre hangi firma-piyasa konumunda nasıl yol izlenmeli sorusunu ADL matrix yanıtlıyor.

ADL Matrisi

ADL matrisinin excel halini indirmek için ADL Matrisi linkini tıklayın.

Söylemek istedikleriniz varsa lütfen yorum yapın. 

Bilgiyi paylaşmak için lütfen sosyal medya butonlarını kullanın.

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir