STRATEJİK DÖNÜM NOKTASI NEDİR?2 min read

Dönüm noktası, bir firmanın veya bulunduğu sektörün, ülkenin, ekonominin veya jeopolitik süreçlerinde ciddi değişikliklere yol açan bir gelişmedir. Olumlu ya da olumsuz sonuçları olan dramatik şekilde büyük bir değişim olabilir. Firmalar, sektörler ve ekonomiler sürekli dinamik ve gelişiyor. Stratejik dönüm noktasını daha küçük ve etkisiz değişimlerden ayırmak oldukça yanıltıcı olabilir. Dönüm noktaları günlük küçük değişimlerden ziyade belirgin ve büyük bir değişimdir.

Bu büyük değişiklikler şunlardan olabilir

  • Yepyeni bir teknoloji
  • Yasal değişim
  • Müşteri değerlerinde değişim
  • Politik değişim
  • Rakiplerin yeni ürünleri

 

Dönüm noktası eğer değişime katılmazsanız bitirici olabilir. Değişime ayak uydurmayan firmalar eski büyüklüklerine çok nadir geri kavuşurlar.

Dönüm noktasında nasıl bir strateji izleyecekleri firmaların pazardaki amaçları ve girişimlerine göre şekillenir.

Örnek olarak pepsi’nin sayfasından aldığım dönüm noktaları örneklerini bulabilirsiniz.

 

2010 Stratejik Dönüm Noktaları

1-PepsiCo 7,8 Milyar Dolar Değerinde Dönüştürücü Şişeleme Tesisleri Satın Aldı

PepsiCo’nun en büyük iki şişeleyicisi olan The Pepsi Bottling Group ve PepsiAmericas, Inc.; PepsiCo’ya işletme verimliliği, maliyet tasarrufu, ölçeklendirme ve benzersiz ürün eşlemeleri de dahil olmak üzere bir dizi eşsiz stratejik avantaj sağlıyor. Bu avantajlar, PepsiCo’nun sektöre yön veren bir yiyecek ve içecek sistemi olması yolunda şimdiden etkisini göstermeye başladı.

2-PepsiCo Çin’deki Yatırımını 2,5 Milyar Dolar Artırdı

PepsiCo, 2008’de Çin’de duyurduğu mevcut 1 milyar dolar değerindeki yatırımının üzerine önümüzdeki üç yılda 2,5 milyar dolar daha yatırım yapacağını duyurdu. PepsiCo burada dünya çapında bir araştırma ve geliştirme merkezi inşa edecek, önümüzdeki iki yıl içerisinde LEED sertifikalı on veya on iki adet tesis ile tarımsal patates ve yulaf geliştirme amaçlı beş yeni çiftlik kuracak.

3-PepsiCo, Rusya’daki Wimm-Bill-Dann Süt Ürünleri ve Meyve Suyu Şirketinin %66’sını 3,8 Milyar Dolara Satın Aldı

PepsiCo, Wimm-Bill-Dann şirketinin yüzde 66’sını 3,8 milyar dolar değerinde bir işlemle satın almayı planladığını duyurdu. Bu, PepsiCo’nun uluslararası çaptaki en büyük şirket alım işlemi olacak ve PepsiCo’yu Rusya’daki en büyük yiyecek ve içecek şirketi haline getirecek. Söz konusu anlaşma, PepsiCo’nun besleyici ve işlevsel gıdalardan elde ettiği yıllık küresel geliri 10 milyar dolardan yaklaşık olarak 13 milyar dolara çıkarıyor.

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir