STRATEJİ ELMAS MODELİ (STRATEGY DIAMOND)1 min read

Strateji elmas modeli firma, iş birimi veya ürün seviyesindeki stratejileri analiz etmek, birleştirmek, özetlemek ve ifade etmek için yöneticilere kısa, öz ve kolay anlaşılır bir çalışma şablonu sunar. Çalışma modeli, stratejinin şimdi ne olduğu ve sonra neler olabileceği hakkındaki soruları cevaplamaya yardımcı olur.

Çalışma modelinin ilk çıkış amacı stratejinin tüm parçalarının ayrı ayrı (örn. fiyatlandırma kararı, Arge kararı, kapasite kararı vb.) değerlendirilmesinden ziyade tek bir birleşim yapmaktır. Strateji elmas modeli bir modelden ziyade kontrol listesi niteliğindedir.

 

İyi kullanıldığında oldukça etkili bir strateji modelidir. Ekonomik mantığı her şeyin en ortasına koyar.

 

Çalışma taslağının 5 elementi şu şekilde: Meydan, araçlar, farklılaştıran şeyler, dereceleme ve ekonomik mantık

 

  1. Meydan (Arenas).Belirli coğrafik pazarlar ve bu pazarlardaki kanal ve değer zinciri aktiviteleri, piyasadaki kategoriler, Pazar segmentleri vb
  2. Farklılaştıran şeyler (Differentiators).Rakiplerden farklılaştıran unsurlar. Potansiyel müşterilere ürünlerin ve hizmeti daha çekici hale getiren unsurlar. Özel servis, düşük fiyat, özel teknolojiler, marka imajı …
  3. Araçlar (Vehicles).Büyümek için kullanılacak araçlar. Yatırım, birleşme, satınalım, organik büyüme, ürün geliştirme
  4. Derecelendirme (Staging).Genişlemeye başladığınızda ne kadar hızla ve ne aşamalarla büyüdüğünüz. Zamanlama stratejinin önemli bir parçası.
  5. Ekonomik mantık (Economic logic).Stratejinin tüm firma ve iş stratejilerine ekonomik katkısıdır. Tüm stratejiler nasıl kar edileceğinin net bir açıklamasını yapmalı.

 

İdealinde strateji elmas’ı meydanlar ve farklılaştıran unsurlarla ilgili soruları cevaplayarak başlar. Diğer boyutlar stratejiye göre şekillenecektir. Son aşama olarak ekonomik mantık düşünülmelidir. Diğer 4 elemanın beraberce çalıştığında nasıl en fazla kar getirdiğini gösterir.
Daha geniş düşünürsek strateji elmas’ı analizinde gerekli olabilecek diğer bilgiler ise misyon ve vizyon, amaçlar ve hedefler ve iç ve dış analizdir.  Doğru kullanıldığında bu 5 eleman beraberce sistematik ve birbirini tamamlayacak bir şekilde çalışır.

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir