Adsense Gelirinizi Arttırmanızın 20 Etkili Yolu7 min read

Blogunuza adsense geliriniz için reklam aldınız, süper!adsense gelir

Hani o “blog yaz reklam alırsın para kazanırsın”, anını yaşıyorsunuz.

İlk adsense geliri ödemenizi de aldınız.

Ama bişey farkettiniz.

Bu para çok az.

Benim hayal ettiğim adsense geliri böyle değildi.

Blog sahiplerinin blog yazarak adsense gelirini arttırmaları ve bunu devamlı hale getirmeleri her zaman zor bir iştir. Ama adsense gelirinizi arttırmanızın yolları var.

Bu yazıda adsense gelirinizi arttırmak için kolay yöntemler bulacaksınız.

Adsense gelirinizi arttırmak için yöntemler

 1. Yüksek kalite bir websitesi hazırlayın

Adsense gelirinizi arttırmak için adsense kurallarına uygun bir içerik yayınlamak yeterli değil. Sitenizin yüksek kalite olması için yüksek kalite içerik yayınlamanız gerekir.

Google, iş gereği yüksek performanslı reklamları yanlış sitelerde yayınlamıyor. Kalitesinden emin oldukları sitelerde yayınlıyorlar. Siteniz de herşeyiyle kaliteli olmalı.

 1. Kuvvetli bir içerik hazırlayın

Google çeşitli ve zengin içerikte siteleri tercih ediyor. İçerik yazı, resim veya video olabilir. Tek şartları adsense kurallarına uyan siteler olması. Uzmanlar ve vaka çalışmaları adsense tarayıcılarının sitenizin içeriğini daha iyi anlamaları için postlarda yazının bulunması gerektiğini gösteriyor. Makaleler, vaka örnekleri ve “nasıl yapılır” konulu postlar hazırlayan siteleri daha çok tercih edebiliyor.

 1. Ölçülebilir bir trafiğiniz olsun

Siteden para kazanmak için ilk akla gelen yöntem adsense. Ziyaretçilerin çok olması reklamlarınıza tıklanma olasılığını arttırır. Reklamlara tıklanma arttıkça sitenin ziyaretçisinin tercihinden dolayı google sitenin kaliteli olduğunu anlar ve o da şu anlama gelir; daha çok kaliteli trafik = daha çok adsense geliri

 1. Doğru anahtar kelmeleri kullanın

Anahtar kelimeler ve SEO’nun ne kadar önemli olduğunu defalarca duyduğunuzdan eminim. Kaliteli anahtar kelimeler

 • reklamcıların ürünleri için kullandıkları kelimeler ve
 • aksiyon anahtar kelimeleridir.

Aksiyon anahtar kelimeleri yüksek duygu içeren ve insanları psikolojik olarak etkileyen, aksiyon almasını sağlayan kelimelerdir.

 1. Sadece reklam kazanmak için gözüken bir websitesi hazırlamayın, amaçlı bir site olmalı

Eğer siteniz kendi niş alanında itibar kazanmak istiyorsa sadece adsense geliri elde etmeye odaklanmayın. Sadece adsense gelirine odaklanmak ne trafik sağlar ne para kazandırır.

Bir siteyi sıfırdan kurmak ve büyütmek sabır, özveri ve kaliteli içerik ister. Ne kadar değer katarsanız o kadar ziyaretçi çekersiniz, bu da size daha fazla adsense geliri getirecektir.

 1. Temel reklam birimi bilginiz olun

HTML yapınızı orta ölçekte en yüksek tıklama oranına sahip ilk yüklenen reklamlara göre ayarlamalısınız. Bunu ‘<div>’  tagları ve biraz CSS ile başarabilirsiniz. Bu küçük değişiklik eğer sitenizde 2-3 reklam varsa faydalı olur.

Adsense tek sayfada en fazla 3 reklama izin veriyor. Bunun mantığı adsense’in en çok performans gösteren reklama yatırım yapmak istemesidir. Yani temel olarak sistemi optimize ederek ek gelir elde etme şansınızı arttırırsınız.

 1. Etkili bir konumlandırmanız olsun

Reklamlar sayfadaki yerine göre farklı performans gösterirler bu yüzden reklamın yerine dikkat etmemiz gerekir. Eğer trafiğiniz sürekli ise reklamın iyi gelir getirmesi için denenmesi gereken en kolay yollardandır.

Neden trafik devamlı iken ölçüyoruz? Reklamın etkisini tam görebilmek için. Sürekli değişken bir trafikte reklam etkisini pek anlayamazsınız. Adsense reklamlarını yerleştirdiğinizde yapacağınız ilk iş en çok performans gösteren pozisyonu belirlemek. Bunu sürekli test ederek yapmalısınız.

 1. Reklamlarınızı optimize edin.

Daha önce de defalarca duymuşsunuzdur, daha fazla trafik daha fazla adsense geliri kazanma şansıdır. Fakat sadece trafiğe odaklanma hatasını yapmayın.

Trafiğin adsense geliri oluşturmada ciddi bir payı olsa bile halen yayın yapan blog sahipleri dönüşüm oranının gücünü tam anlamış değiller.

Adsense geliri, site trafiğiniz devamlı olsa da optimize edilmelidir.  Sadece sayfa içi optimizasyona odaklanmamak gerek. Tıklama oranını arttırmak için devamlı ve düzenli trafikte küçük değişiklikler yapmak yeter. Fakat bu küçük değişiklikleri her defasında teker teker yapın ki başarı oranlarını doğru takip edin.

 1. Reklam boylarıyla oynayın

Reklamların performansı her reklamın büyüklüğüne göre değişir. Vaka çalışmalarına göre geniş reklamlar uzunlara göre daha çok tıklanıyor. Google adsense bir deneme yapıyor. 468×60 Banner ile 300×250 bannerı değiştiriyor ve 120×160 lık bir bannerı 160x600luk bir banner ile değiştiriyor.

Adsense geliri gelirlerinde 109%luk bir artış gözleniyor.  Bu optimizasyonu sizde yapabilir ve adsense gelirinizi arttırabilirsiniz. Bazen adsense gelirini iki kat arttırmak için birkaç küçük tüyo size yeterli olabiliyor işte.

Reklamlar içeriği gölgeleyecek kadar büyük ya da fark edilmeyecek kadar küçük olmamalı.  Sayfanın değişik yerlerinde çeşitli boylarda reklamları test etmek kritik bir iştir. Bazı şu reklam boyları çok işe yarıyor

336 * 280 : geniş dikdörtgen

300*250 :

728*90

160*600

 

 1. Reklam birimi tasarımını yapın

Reklamların sitenizin renklerine uyumlu olanlarını seçin. Kesinlikle emin olun ki reklamın adsense geliri performansında rengin büyük önemi var.

 • Yapılan bir teste göre uyumlu bir renk kullanımında tıklanmalarda 75%lik bir artış sağlanmış.
 1. En iyi sonuç için A/B Testi yapın

A/B testleri 3 parametre ile yapılır, yer, boy, tasarım. Bu ölçülerin bazılarını seçip trafiğinizi nasıl etkilediğini deneyebilirsiniz. Mutlaka A/B teslerini bu ölçüleri kombinleyerek uygulayın. Sadece reklamın yerini değiştirmek veya genişletmek yetmeyebilir, tasarımını da dikkate almalısınız.

 1. Yardım için özel arama barları kullanın.

Google, yayıncılara ilgili reklam yayınlamaları konusunda yardımcı olsun diye her sayfa için iki tane özel arama barı eklemeye izin veriyor.

Bu arama barları ziyaretçiler sitede arama yaptıklarında adsense gelirinizi arttırmak ve hedef kitlenize daha odaklı yürümek için en iyi adım.

Eğer bir websitesi iyi çalışıyorsa iki arama barı ziyaretçinin aradığını daha kolay bulması için daha etkili bir yol olabilir.

 1. Aksiyon butonlarını iyi kullanın

Stratejik olarak reklam birimlerini aksiyon butonlarının yakınlarına yerleştirmek, ziyaretçilerinizi reklamlara tıklamaya teşvik etmek için etkili bir yol olabilir. Fakat reklamınız ziyaretçinin kafasını da karıştırmamalıdır.

Ziyaretçi reklam ve aksiyon butonunu kolayca ayırt edebilmeli ikisi birbirine benzememeli.

 1. İçerik her zaman önce gelir

İçerik kraldır lafı hep geçerliydi hep geçerli olacak. Ziyaretçi içeriğini beğenip geldiğinde sayfayla etkileşimi artıyor. İyi araştırılmış, iyi yazılmış, başlıkları iyi kullanılmış, ziyaretçinin etkilendiği ve sonuna kadar okuduğu yazılarda reklam tıklaması daha fazla olur haliyle adsense geliriniz de fazla olur.

 1. Gereksiz ve ilgisiz reklamları filtreleyin

Hedeflediğiniz kitleyle kabul ettiğiniz reklamlar uyumluysa tıklanma daha fazla olacaktır. Bu yüzden sayfanızda ilgisiz bir reklam görürseniz adsense control paneline gidip kısıtlamalarınızı yapın.

 1. Diğer reklam networklerini de deneyin.

Google AdSense en popüler reklam networkü olsa da sitenizde daha etkili olabilecek birçok reklam networkü var. Google adsense geliri bazen size yetmeyebilir, kullanmamak için birden çok sebep bulabilirsiniz.

Google adsense yerine başka reklam networklerini kullanın. Hatta affiliate yani gelir ortaklığını da deneyebilirsiniz. Blogunuzdan veya websitenizden birçok para kazanma yöntemlerini deneyin. Daha hızlı ve çok para kazanabilirsiniz.

 1. Politikalara, kurallara uyun

Google kullanıcıları adsense hesabından fazla araştırmadan engellemekte pek çekinmemesiyle bilinir.  Birçok blog yazarı ve site sahibi google adsense’ten engellendiğini söyler. Onlardan biri olmamak için google adsense kurallarını iyi okuyun.

 1. Düşük performanslı reklam kategorilerini bloklayın

Adsense arayüzünde kategori bloklama özelliği kullanımı oldukça kolay. Sitenizde hangi reklamların düşük performanslı olduğunu iyice görüp onları bloklayabilirsiniz. Sadece yüksek performanslı reklamlar size kalır. Haliyle bu da adsense geliriniz olumlu etkiler. Yüksek gösterim ama düşük tıklanma alan kategorileri de bloklayabilirsiniz.

19. Dönüşümü arttırmak için birden çok reklam birimi kullanın

Adsense gelirinizi arttırmanın basit başka yolu da birden çok “çeşit” reklam tipi kullanmanız. Metin reklamı, banner vb. Bunun yanında adsense reklam kurallarını hatırlayın, her içerik birimi başına 3 adsense, en fazla 3 link birimi, en fazla 2 arama barı. Hesabınızı bloklatmamak için kurallara uyun.

20. Ekranın ilk görünen kısmındaki reklamları sınırlayın.

Ekranın ilk görünen kısmı demek, Mouse tekerleğini çevirmeden, websitenin ilk açıldığında ziyaretçin gördüğü kısım.

Bu bölüme neredeyse herkes reklam koyuyor ve bu reklamların performansları yüksek. Bu bölümde çok fazla reklam olması ziyaretçi deneyimini olumsuz etkilediğinden google bu tip siteleri cezalandırıyor.

Ziyaretçi tıkladığı içeriği bulamayınca google a şikâyet ediyor ve bu şikâyetlerin çoğalması sonucunda google algoritmasını buna göre ayarlamış. Sayfanın ilk açılışta görünen kısmına çok fazla reklam kullanmayın.

A’dan Z’ye WordPress ve İnternet Sitesinden Para Kazanmak

WordPress ile hayalinizdeki; blog, haber, kurumsal veya e-ticaret sitelerini gerçeğe dönüştürebilirsiniz.

Udemy.com’dan satın al

 

Sonuç olarak

Adsense gelirinizi arttırmanın çeşitli yolları mevcut. Yukarıda bu yolları incelediniz. Bu taktiklerin hepsini veya beğendiklerinizi hayatınıza katın. Bunlar size çok fayda sağlayacak.

Adsense gelirinizi arttırmak bir yana hiç adsense de kullanmayabilir, farklı reklam ağları da kullanabilirsiniz. Fakat yapacağınız hep aynı. Reklamın tasarımı, rengi, boyu, yeri, içeriğin önemi gibi birçok dikkat etmek gereken faktör adsense veya reklam ağlarının verdiği reklam gelirlerinizi etkiliyor.

Şimdi sıra sizde;

Adsense’ten kazancınızı optimize etmek için sizin kullandığınız taktikler neler? Lütfen yorumlar bölümünde bizle paylaşın.

 

Tavsiye yazı: Blog yazarak para kazanma makaleleri

Kaynak

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir