Affiliate Marketing Nedir? 10+ Türk Affiliate Sitesi6 min read

İnternet üzerinden gerçekleşen ticaretin neredeyse 1/3’ünün affiliate marketing ile yapıldığını biliyor muydunuz?

Affiliate marketing nedir?

Gelir ortaklığı (affiliate marketing) kendi bloğunuzda veya sayfanızda bir ürüne link vererek satılmasını sağlamak ve bundan komisyon almaktır.

Başka bir firmanın ürünlerini önerip sattırarak satıştan pay alabilirsiniz.

Satış ortaklığına gelir ortaklığı da deniyor. Dünya üzerinde milyonlarca insan gelir ortaklığı sisteminden yani ürün satılmasına vesile olup komisyon kazanma işinden gelir elde ediyor. Gelir ortaklığı evden çalışarak para kazanmanın diğer bir yolu.

Affiliate marketingin püf noktası

Önerdiğiniz ürün hakkında bilgi ve uzmanlık sahibi olmanız. Yani sitenize gelen ziyaretçi sizi ne kadar uzman görürse o kadar kolay ikna olur.

Her satışta 15%’ten başlayıp 50%’lere varan komisyonlar veriliyor. Bu sistemin bu kadar kazandırmasının sebeplerinden biri de ürünlerin birçok yerde aynı zamanda reklamının da yapılması.

Komisyon yüksek olduğunda satmak için affiliate marketing linki verecek kişiler de çoğalır ve olumlu içerikler oluşturur. Bir bakıma ürünün, markanın ve firmanın reklamı da yapılmış olur.

Peki, nasıl anlaşılıyor benim bloğumdaki bir ziyaretçinin aldığı referansı benden aldığı?

Şöyle ki; siz tanıtımını yapacağınız veya link vereceğiniz ürünü belirliyorsunuz, satıldığı siteden size özel link alıyorsunuz ve bunu sitenizde yazının içine gömüyorsunuz. Sizin linke tıklanarak gittiğinde sistem bunu anlıyor ve komisyonunuz size yazılıyor.

Bu link bir çoğu zaman çok uzun oluyor ve hafızada tutulamayan ve uzun gözüken bir link oluyor.

Hemen almasına da gerek yok. Her firmanın bir cookie süresi bulunuyor. Bazıları ilk tıklamadan 7 gün sonrasına kadarki satışları size yazıyor bazıları da 30-40 güne kadar bu süreyi uzatabiliyor. Yani sizin özel linkinize tıkladı ve satış yapılan siteye gitti. Ama almadı. 28 gün sonra bir daha girdi ve aldı. O komisyon da size yazılıyor. Bunları tıklayanın bilgisayarına atılan bir cookie sayesinde sistem takip edebiliyor.

 

Burada firma ile kurduğunuz satış ortaklığına affiliate yani adı üstünde satış ortaklığı deniyor. Dünya üzerinde milyonlarca insan satış ortaklığı sisteminden yani ürün satılmasına vesile olup komisyon kazanma işinden gelir elde ediyor. Satış ortaklığı evden çalışarak para kazanmanın diğer bir yolu. Oldukça pasif ve karlı bir iş.

 

Ne demiş üstad;

Affiliate pazarlama firmalara milyon dolarlar kazandırdı ve normal insanları milyoner yaptı.

Bo Bennet

Affiliate marketing linki örneği

https://www.etsy.com/listing/596553538/taco-money-bag-taco-purse-taco-wallet?ga_order=most_relevant&ga_search_type=all&ga_view_type=gallery&ga_search_query=taco+sleeping+bag&ref=sr_gallery-1-19&from_market_listing_grid_organic=1&frs=1&cns=1https://www.amazon.com/dp/B07RPZZ867?linkCode=ogi&tag=goodhousekeeping_auto-append-20&ascsubtag=[artid|10055.g.28649116[src|[ch|[lt|

Bu linki kısaltmak, affiliate marketing linki olduğunu biraz gizlemek ve temiz göstermek için cloaking eklentileri kullanabilirsiniz.

Bu durumda link şu şekilde gözükebilir.

www.tacohandbags.com/our-product

Kısaltılmış link site ziyaretçilerinin gözünde daha güvenilir gözükür.

Url kısaltmak için url shortener eklentisi kullanabilirsiniz.

affiliate marketing url shortener

Cloaking eklentisi ne işe yarar?

Cloaking eklentisi verdiğiniz affiliate marketing linklerini takip eder, hangisi daha çok trafik alıyor, link çalışıyor mu gibi sorulara cevap alabilirsiniz.

Ücretsiz Simple URL’s eklentisini cloaking fonksiyonu için kullanabilirsiniz.

affiliate marketing simple url

*Not: Affiliate marketing linklerinizi nofollow işaretleyin. Dofollow işaretlediğinizde sitenin SEO’sunu olumsuz etkileyebilir.

Gelir ortaklığı performans bazlı bir pazarlama tekniğidir. 3 şekilde para kazanabilirsiniz.

Gelir ortaklığı para kazanma şekilleri

1) Kaydettikçe kazanma. Sitesindeki ziyaretçiyi ürünün olduğu başka bir siteye yönlendirir ve o ziyaretçi sitede istenilen bilgi formunu / anketi / katılım formunu doldurursa, bir komisyon kazanır.

2) Tıklandıkça kazanma. Yani sitenize bir ürünün linkini koydunuz ve linki tıklayan ziyaretçi başına ücret alırsınız.

3) Satış başına kazanç. Ziyaretçi sitenizdeki linke tıklayarak gideceği diğer sitedeki ürünü satın alırsa komisyon alırsınız.

 

Etkili ve kazançlı satış ortaklığı için teknikler

  • Affiliate marketing linki verdiğiniz ürünün resmini sitenizde gösterin. İnternetten satışta en önemli satış destekleyicisi ürünün fotoğrafı. Net ve yüksek çözünürlüklü çekilmiş bir fotoğraf ürün satışını arttırıyor. Affiliate marketing linki verdiğinizde ürünü ziyaretçi görmez ise satınalma meyili azalabilir. Linkin yanında ürünün bir resmini mümkünse videosunu gösterin.
  • Ziyaretçi profilinize uygun ürünler seçin. Kendinizi ziyaretçinin yerine koyun ve gerçekten neye ihtiyacı olabileceğini belirleyin. Özel bir ürün için mi ziyaret ediyorlar? Yoksa bezer veya tamamlayıcı ürünlere mi bakıyorlar. Üründen ziyade okuyucuya odaklanın.
  • Önce ilişkilere odaklanın. Affiliate marketing tamamen güven üzerine kurulu. Bir arkadaşınız size bir üründen bahsederse dinlersiniz. Fakat bir yabancı söylediğinde pek değil. Tüm yorumları ve yazıları güvenilir ve tutarlı yazın. Bu size etkili bir gelir ortaklığı başarısı getirecektir.
  • Sitenize trafik oluşturun. En kritik şeylerden biri sitenizde trafik olması. Affiliate marketing trafikten çok etkilenen bir sistem o yüzden trafiği arttırmanın yollarını keşfetmeye devam edin.
  • Ürünü başka yerde de tanıtın. Yolladığınız bültende veya emailde de ürün tanıtımı olabilir. Ayrıca affiliate marketing linkini Pinterest, Twitter, Facebook gibi sosyal medyada da yayınlayın.
  • Affiliate marketing linklerini her zaman nofollow ayarlayın. Google sonuçları daha etkili olsun diye linklere nofollow ekleyin.

Türkiye’de affiliate marketing sistemini birçok firma kullanıyor. Ülkemizdeki ürünlerini önerebileceğiniz affiliate marketing fırsatı yaratan firmaları siz de listenizde bulundurun.

Kendi affiliate-satış ortaklığı programını başlatan firmalar

trendyol.com Çok çeşitli butikleri ve kategorileri olan çok dinamik bir e-ticaret sitesi. İçeriğiniz ağırlıklı kıyafete uyuyorsa trendyol dinamiğini takip ederim diyorsanız mutlaka deneyin.

natro.com Alan adı ve hosting satışlarından güzel komisyon kazanabilirsiniz

turhost.com hosting firması olduğundan wordpress kurulum, host alma, domain alma gibi alışverişlere komisyon veriyor.

Binance.com. Kripto para borsasıdır. Sizin linkinize tıkayıp üye olan ve para yatıran üzerinden 20%-40% arası komisyon veriyor.

Gcmpartner.com. Finans piyasasına hitap eder. İçeriğiniz uygunsa düşünebilirsiniz.

odaklıpazar.com Pek piyasada bulunmayan ilişkilerle ilgili kitaplar, iddaa, cinsel sağlık gibi konularda kitap ve eğitim satan bir site. İçeriğiniz uygunsa linklerini yerleştirebilirsiniz.

Medikalize.com.tr Parfüm ve cinsel ürün satan firma. İçeriğiniz uygunsa link yerleştirebilirsiniz.

Hepsibahcemden.com Organik gıdanın revaçta olduğu dönemlerde oldukça güzel bir alternatif olabilir. Sitenin içi dolu gözüküyor.

 

Firmaların satış ortaklığını yürüten ajanslar

gelirortaklari.com Türkiye kökenlidir, yaygın bir ağdır. Türk markalarını bulabilirsiniz. Ara ara güncelleniyor fakat bu yazının yazıldığı tarihte Nike Turkey, yemeksepeti android, mohipo, deichmann, korayspor, fırsat.me bulabilirsiniz. Daha önceleri Mango, THY, Teknosa, Boyner, Shopi go, Mudo firmalarıyla da çalışmışlar. Kampanya bazlı da çalışabildiklerinden dönemsel de çalışabilirsiniz.

Admitad.com Firmanın kendisi dünya çapında büyük bir platform. Yurtdışı firması ama Türk firmaları offer listesinde bulabilirsiniz. Örneğin; parfümmekanı, markafoni, protein34, luisbien, aliexpress vb.

Reklamaction: Türk firması, hem yerli hem yabancı firmaları listesinde bulabilirsiniz. En bilindik en çok üyesi bulunan ajanslardan biri. Ödemesi min. 100 TL ye ulaşınca 45 gün içinde yapıyor. Çalıştığı yerli firmalar şöyle; D&R, idefix, modanisa, flo, mudo, tatil.com, tchibo, mediamarkt, hotels.com, oxxo, ironi tekstil, Columbia, colins, saat ve saat, avva, ucakbileti.com, koton, prontotour, koçtaş, inkılap, krc.com.tr, yakala.com, civilim, altınyıldız, süvari, çiçek atölyesi, evgör mobilya, taç, watsons, toyzzshop, eset antivirus, Kütahya porselen gibi firmaları bulabilirsiniz.

Clickmerkez.com Çok bilindik markalar bulunmasa da komisyon oranları yüksek ve indirim kuponu dağıtabiliyorsunuz. Kolay bir ara yüzü var.

Commission Junction. Uluslararası platform olduğundan birçok yabancı marka bulunabilir. Godaddy.com’u bu platformda bulabilirsiniz.

 

 

Dünyada meşhur olup hiç Türk site içermeyen satış ortaklığı siteleri

Shareasale. Her yerde çok övülen yabancı bir platform. Fakat dediğim gibi yabancı ve sadece İngilizce siteleri kabul ediyoruz deyip benim bloğumu reddetti. Siz İngilizce yazıyorsanız deneyebilirsiniz.

Clickbank Amerikan merkezli olduğu için Amerika ve Meksika’dan firmaların kampanyaları var.

Awin.com İngiltere merkezli. Girişte 5$ istiyorlar ve sonra ilk ödemede hesabınıza geri yatırıyorlar.

Ebay.com. Çok bilindik bir e-ticaret sitesi. Amerikan merkezli olduğundan ürünlerin kargosu çok tutacağından çok çok az kişi alışveriş yapıyor.

Amazon.com. Bazı az bulunur ürünleri Amerika’dan getiren insanlar için amazon iyi bir alternatif. Fakat yine ebayde olduğu gibi alışveriş yapan kesim çok çok az.

 

Tavsiye yazı: Blog yazarak para kazanma makaleleri

Sonuç olarak

Affiliate marketing (gelir ortaklığı) sistemi hem yayıncının hem ürün satan firmanın faydasına bir sistemdir. Hem ürünün reklamı yapılır hem de reklam yapan ürün satıldıkça komisyon kazanır.

Siz de yayıncıysanız (blogger, influencer vb.) sevdiğiniz, kullandığınız, inandığınız veya uzmanlık alanınızda kullanılan ürünleri önererek affiliate marketing linki verebilirsiniz. Takipçileriniz size güvenir ve bu linke tıklayıp ürünü satın alırlarsa satıştan komisyon kazanabilirsiniz.

Yukarıda affiliate marketing yaparken kullanacağınız teknikleri, eklentiler ve ortaklık için siteleri okudunuz. Yayınlarınızı oturtup güvenen takipçiler topladıktan sonra affiliate marketing ile kazanç elde etmeye başlayabilirsiniz.

Şimdi sıra sizde,

Sizin kullandığınız yeni bir site, eklenti veya kazanç arttırıcı bir site var mı?

Lütfen yorumlar bölümünden yazın. 

 

Kaynak

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
4Shares

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir