TÜRKİYE’DE GELİR ORTAKLIĞI (AFFILIATE MARKETING)2 min read

Gelir ortaklığı (affiliate marketing) kendi bloğunuzda veya sayfanızda bir ürüne link vererek satılmasını sağlamak ve bundan komisyon almaktır. Başka bir firmanın ürünlerini önerip sattırarak satışa ortak olabilirsiniz. Peki, nasıl anlaşılıyor benim bloğumdaki bir ziyaretçinin aldığı referansı benden aldığı? Şöyle ki; siz tanıtımını yapacağınız veya link vereceğiniz ürünü belirliyorsunuz, satıldığı siteden size özel link alıyorsunuz ve bunu sitenizde yazının içine gömün. Sizin linke tıklanarak gittiğinde sistem bunu anlıyor ve komisyonunuz size yazılıyor.

 

Satış ortaklığına gelir ortaklığı da deniyor. Dünya üzerinde milyonlarca insan gelir ortaklığı sisteminden yani ürün satılmasına vesile olup komisyon kazanma işinden gelir elde ediyor. Gelir ortaklığı evden çalışarak para kazanmanın diğer bir yolu.

 

Gelir ortaklığı performans bazlı bir pazarlama tekniğidir. 3 şekilde para kazanabilirsiniz.

 

1) Kaydettikçe kazanma. Sitesindeki ziyaretçiyi ürünün olduğu başka bir siteye yönlendirir ve o ziyaretçi sitede istenilen bilgi formunu / anketi / katılım formunu doldurursa, bir komisyon kazanır.

2) Tıklandıkça kazanma. Yani sitenize bir ürünün linkini koydunuz ve linki tıklayan ziyaretçi başına ücret alırsınız.

3) Satış başına kazanç. Ziyaretçi sitenizdeki linke tıklayarak gideceği diğer sitedeki ürünü satın alırsa komisyon alırsınız.

 

Etkili ve kazançlı gelir ortaklığı için link verecekseniz şunlara dikkat edin,
Ziyaretçi profilinize uygun ürünler seçin. Kendinizi ziyaretçinin yeirne koyun ve gerçekten neye ihtiyacı olabileceğini belirleyin. Özel bir ürün için mi ziyaret ediyorlar? Yoksa bezer veya tamamlayıcı ürünlere mi bakıyorlar. Üründen ziyade okuyucuya odaklanın.

 

Önce ilişkilere odaklanın. Gelir ortaklığı tamamen güven üzerine kurulu. Bir arkadaşınız size bir üründen bahsederse dinlersiniz. Fakat bir yabancı söylediğinde pek değil. Tüm yorumları ve yazıları güvenilir ve tutarlı yazın. Bu size etkili bir gelir ortaklığı başarısı getirecektir.

 

Sitenize trafik oluşturun. En kritik şeylerden biri sitenizde trafik olması. Gelir ortaklığı trafikten çok etkilenen bir sistem o yüzden trafiği arttırmanın yollarını keşfetmeye devam edin.

 

Ürünü başka yerde de tanıtın. Yolladığınız bültende veya emailde de ürü tanıtımı olabilir. Ayrıca gelir ortaklığı linkini Pinterest, Twitter, Facebook gibi sosyal medyada da yayınlayın.

Gelir ortaklığı linklerini her zaman nofollow ayarlayın. Google sonuçları daha etkili olsun diye linklere nofollow ekleyin.
Türkiye’de gelir ortaklığı sistemini birçok firma kullanıyor. Ülkemizdeki ürünlerini önerebileceğiniz gelir ortaklığı fırsatı yaratan firmaları siz de listenizde bulundurun.

Gelir ortaklığı sunan firmalar

 

 1. doping.com
 2. odaklıpazar.com
 3. xticaret.com Türkiye’de ilk satış ortaklığı sitelerinden biridir yaygındı ama bulunamıyor
 4. adhood.com
 5. adtime.com.tr
 6. gelirortaklari.com Türkiye’de kaliteli satış ortaklığı sitelerinden biridir yaygındır.
 7. gittigidiyor.com
 8. bitenekadar.com Hem ürün satışından hem de tıklama üzerinden para kazanabileceğiniz bir sistem
 9. natro.com Alan adı ve hosting satışlarından güzel komisyon kazanabilirsiniz
 10. idefix.com Kitap , Müzik, Dvd , ürünleri satabileceğiniz güzel ve kullanışlı web sitedir
 11. trendyol.com
 12. saat ve saat
 13. divas pırlanta
 14. zizigo
 15. Tatilbudur
 16. 1v1y
 17. çiçeksepeti
 18. hizlial.com
 19. clickmerkez.com
 20. hepsiburada.com Bu siteye satış ortağı olarak her ürün satışından %3,5 komisyon elde edebilirsiniz.
 21. adtriplex.com satış ortaklık platformuna üye olabilmek için bir web sitenizin olması gereklidir.

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
4Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one + twelve =