Affiliate Marketing Nedir? 10+ Türk Affiliate Sitesi4 min read

İnternet üzerinden gerçekleşen ticaretin neredeyse 1/3’ünün affiliate marketing ile yapıldığını biliyor muydunuz?

Affiliate marketing nedir?

Gelir ortaklığı (affiliate marketing) kendi bloğunuzda veya sayfanızda bir ürüne link vererek satılmasını sağlamak ve bundan komisyon almaktır.

Başka bir firmanın ürünlerini önerip sattırarak satıştan pay alabilirsiniz.

Satış ortaklığına gelir ortaklığı da deniyor. Dünya üzerinde milyonlarca insan gelir ortaklığı sisteminden yani ürün satılmasına vesile olup komisyon kazanma işinden gelir elde ediyor. Gelir ortaklığı evden çalışarak para kazanmanın diğer bir yolu.

Affiliate marketingin püf noktası

Önerdiğiniz ürün hakkında bilgi ve uzmanlık sahibi olmanız. Yani sitenize gelen ziyaretçi sizi ne kadar uzman görürse o kadar kolay ikna olur.

Her satışta 15%’ten başlayıp 50%’lere varan komisyonlar veriliyor. Bu sistemin bu kadar kazandırmasının sebeplerinden biri de ürünlerin birçok yerde aynı zamanda reklamının da yapılması.

Komisyon yüksek olduğunda satmak için affiliate marketing linki verecek kişiler de çoğalır ve olumlu içerikler oluşturur. Bir bakıma ürünün, markanın ve firmanın reklamı da yapılmış olur.

Peki, nasıl anlaşılıyor benim bloğumdaki bir ziyaretçinin aldığı referansı benden aldığı?

Şöyle ki; siz tanıtımını yapacağınız veya link vereceğiniz ürünü belirliyorsunuz, satıldığı siteden size özel link alıyorsunuz ve bunu sitenizde yazının içine gömüyorsunuz. Sizin linke tıklanarak gittiğinde sistem bunu anlıyor ve komisyonunuz size yazılıyor.

Bu link bir çoğu zaman çok uzun oluyor ve hafızada tutulamayan ve uzun gözüken bir link oluyor.

Affiliate marketing linki örneği;

https://www.etsy.com/listing/596553538/taco-money-bag-taco-purse-taco-wallet?ga_order=most_relevant&ga_search_type=all&ga_view_type=gallery&ga_search_query=taco+sleeping+bag&ref=sr_gallery-1-19&from_market_listing_grid_organic=1&frs=1&cns=1https://www.amazon.com/dp/B07RPZZ867?linkCode=ogi&tag=goodhousekeeping_auto-append-20&ascsubtag=[artid|10055.g.28649116[src|[ch|[lt|

Bu linki kısaltmak, affiliate marketing linki olduğunu biraz gizlemek ve temiz göstermek için cloaking eklentileri kullanabilirsiniz.

Bu durumda link şu şekilde gözükebilir.

www.tacohandbags.com/our-product

Kısaltılmış link site ziyaretçilerinin gözünde daha güvenilir gözükür.

Url kısaltmak için url shortener eklentisi kullanabilirsiniz.

affiliate marketing url shortener

Cloaking eklentisi ne işe yarar?

Cloaking eklentisi verdiğiniz affiliate marketing linklerini takip eder, hangisi daha çok trafik alıyor, link çalışıyor mu gibi sorulara cevap alabilirsiniz.

Ücretsiz Simple URL’s eklentisini cloaking fonksiyonu için kullanabilirsiniz.

affiliate marketing simple url

*Not: Affiliate marketing linklerinizi nofollow işaretleyin. Dofollow işaretlediğinizde sitenin SEO’sunu olumsuz etkileyebilir.

Gelir ortaklığı performans bazlı bir pazarlama tekniğidir. 3 şekilde para kazanabilirsiniz.

 

1) Kaydettikçe kazanma. Sitesindeki ziyaretçiyi ürünün olduğu başka bir siteye yönlendirir ve o ziyaretçi sitede istenilen bilgi formunu / anketi / katılım formunu doldurursa, bir komisyon kazanır.

2) Tıklandıkça kazanma. Yani sitenize bir ürünün linkini koydunuz ve linki tıklayan ziyaretçi başına ücret alırsınız.

3) Satış başına kazanç. Ziyaretçi sitenizdeki linke tıklayarak gideceği diğer sitedeki ürünü satın alırsa komisyon alırsınız.

 

Etkili ve kazançlı affiliate marketing için link verecekseniz şunlara dikkat edin,

 • Affiliate marketing linki verdiğiniz ürünün resmini sitenizde gösterin. İnternetten satışta en önemli satış destekleyicisi ürünün fotoğrafı. Net ve yüksek çözünürlüklü çekilmiş bir fotoğraf ürün satışını arttırıyor. Affiliate marketing linki verdiğinizde ürünü ziyaretçi görmez ise satınalma meyili azalabilir. Linkin yanında ürünün bir resmini mümkünse videosunu gösterin.
 • Ziyaretçi profilinize uygun ürünler seçin. Kendinizi ziyaretçinin yerine koyun ve gerçekten neye ihtiyacı olabileceğini belirleyin. Özel bir ürün için mi ziyaret ediyorlar? Yoksa bezer veya tamamlayıcı ürünlere mi bakıyorlar. Üründen ziyade okuyucuya odaklanın.
 • Önce ilişkilere odaklanın. Affiliate marketing tamamen güven üzerine kurulu. Bir arkadaşınız size bir üründen bahsederse dinlersiniz. Fakat bir yabancı söylediğinde pek değil. Tüm yorumları ve yazıları güvenilir ve tutarlı yazın. Bu size etkili bir gelir ortaklığı başarısı getirecektir.
 • Sitenize trafik oluşturun. En kritik şeylerden biri sitenizde trafik olması. Affiliate marketing trafikten çok etkilenen bir sistem o yüzden trafiği arttırmanın yollarını keşfetmeye devam edin.
 • Ürünü başka yerde de tanıtın. Yolladığınız bültende veya emailde de ürün tanıtımı olabilir. Ayrıca affiliate marketing linkini Pinterest, Twitter, Facebook gibi sosyal medyada da yayınlayın.
 • Affiliate marketing linklerini her zaman nofollow ayarlayın. Google sonuçları daha etkili olsun diye linklere nofollow ekleyin.

Türkiye’de affiliate marketing sistemini birçok firma kullanıyor. Ülkemizdeki ürünlerini önerebileceğiniz affiliate marketing fırsatı yaratan firmaları siz de listenizde bulundurun.

Kendi sitesinin affiliate programını başlatan firmalar

 • Amazon.com.tr. En bilinen perakende sitelerden biridir. Yurtdışında çok yaygın ve artık Türkiye’de de affiliate programını başlattı.
 • Trendyol.com. Türkiye’de en hızlı büyüyen perakende sitelerinden biri. Instagram influencerlarına odaklanmış durumda ve en az 10.000 takipçi şartı koşuyor.
 • Turhost.com Hosting ve alan adı gibi hizmetler veren dijital bir firma.
 • Hepsiburada.com Instagram hesabı aktif influencerlar ile çalışıyorlar.
 • modanisa.com Kıyafet sitesi. Sitesinde gelir ortaklığı tanıtım sayfası açsa da gelirortakları sitesinden affiliate programını yürütüyor.
 • Medikalize. Medikal firma gibi gözükse de parfüm satışı yapan bir firma.
 • clickmerkez.com Kozmetik, aksesuar, cep telefonu gibi birçok ürünün satışına aracılık edebileceğiniz bir affiliate marketing firmasıdır. Ürünlerini kendilerine ait web sitesi üzerinden sattıkları için sipariş takibi daha kolaydır.
 • odaklıpazar.com. Çeşitli ürünleri olan bir firma.

Affiliate program sağlayan sitelere hizmet veren ajanslar

 • gelirortaklari.com Türkiye’de kaliteli satış ortaklığı sitelerinden biridir yaygındır. Bünyesinde bulundurduğu firmalar; Teknosa, N11, Carrefour, Biletix, GittiGidiyor, Gold, Tatil Sepeti gibi birçok sektör devi firmanın ürünlerini satabileceğiniz affiliate marketing ajansıdır.
 • gcmpartner: GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş,’ye ait affiliate marketing sistemidir. Bu sistemdeki amaç, forex platformunda işlem yapacak kişileri bulmaktır.
 • ReklamActionMadame coco, enpara gibi ünlü firmalarla çalışan bir affiliate marketing ajansıdır.
 • CJ affiliate Godaddy gibi firmaları bünyesinde bulunduran affiliate reklam ağı.
 • Linkshare. Godaddyden eğitim linki vermek için kullanacağınız network

Sonuç olarak

Affiliate marketing (gelir ortaklığı) sistemi hem yayıncının hem ürün satan firmanın faydasına bir sistemdir. Hem ürünün reklamı yapılır hem de reklam yapan ürün satıldıkça komisyon kazanır.

Siz de yayıncıysanız (blogger, influencer vb.) sevdiğiniz, kullandığınız, inandığınız veya uzmanlık alanınızda kullanılan ürünleri önererek affiliate marketing linki verebilirsiniz. Takipçileriniz size güvenir ve bu linke tıklayıp ürünü satın alırlarsa satıştan komisyon kazanabilirsiniz.

Yukarıda affiliate marketing yaparken kullanacağınız teknikleri, eklentiler ve ortaklık için siteleri okudunuz. Yayınlarınızı oturtup güvenen takipçiler topladıktan sonra affiliate marketing ile kazanç elde etmeye başlayabilirsiniz.

Şimdi sıra sizde,

Sizin kullandığınız yeni bir site, eklenti veya kazanç arttırıcı bir site var mı?

Lütfen yorumlar bölümünden yazın. 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
4Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.