Başarılı blog yazarlarından alabileceğiniz 23 alışkanlık [Kapsamlı liste]8 min read

Siz de başarılı blog yazarlarından olmak istiyor musunuz?başarılı blog yazarı alışkanlık

O zaman diğer başarılı bloggerları örnek almalısınız.

Aslında tüm bloggerlar başarılı bloggerları örnek almalıyız.

Onlar ne yapıyor da bu kadar başarılılar?

Başarılı blog yazarları bilinirlik kazanmak için sıkı çalışıyorlar ve bu süreçte tecrübelerinden belli alışkanlıklar ediniyorlar.

Bu alışkanlıklar onlara hızlı hareket etmeyi, zamanı verimli kullanmayı, yaratıcı çalışmayı sağlıyor. Eğer siz de başarılı blog yazarlarının alışkanlıklarını hayatınıza katarsanız siz de çok verimli, hızlı ve başarılı olursunuz. Yoksa aynı yerde patinaj yapabilirsiniz.

Ne demiş üstad;

Karakterimiz alışkanlıklarımızdan oluşuyor. İstikrarlı ve bilinçaltı düzeyde olduğundan sürekli hergün karakterimizi ifade ederler.

Stephen Covey

Başarılı blog yazarlarından bizim de öğrenip hayatımıza katmamız gerekenler günlük hayatlarında uyguladıkları çok. Örneğin en temel rutinleri şunlar;

 • Network kurmak önemli.
 • Email abone listesi önemli
 • Çok okumak ve sürekli öğrenmek önemli vb.

 

Bunlar sadece birkaçı. Peki, bir blog yazarını başarılı yapan diğer alışkanlıklar neler?

Bu makalede başarılı blog yazarlarının alışkanlıklarını okuyacaksınız.

 

Başarılı blog yazarlarının alışkanlıkları listesi

 1. Başarılı blog yazarları sürekli yazmak yerine aksiyona geçerler

 

En başarılı blog yazarları alanlarında etkili uzmanlardır. Yani sürekli blog yazmazlar, daha çok alanlarında araştırma ve aksiyon halindedirler.

 

Mesela, başarılı blog yazarları yemek pişirmeye ve yeni tarifler denemeye daha çok zaman ayırırlar. Alanınızla ilgili hareket halindeyseniz başkalarının bloglarını okuyarak elde ettiğinizden daha fazlasını elde edersiniz. Bu da sizi farklı yapan yanınız olur.

 

 1. Diğerleriyle aktif bir şekilde network kurarlar

 

Sosyal olmak ve diğer blog yazarlarıyla network kurmanın size muazzam yardımı olacaktır.

 

Birçok insan sadece yazı yazarak çevre oluşturabileceğini düşünür ama bu yeterli değildir. Diğer bloggerlarla network oluşturmak blogunuzun da büyümesini sağlar. Email ile sosyal medya ile veya blog yorumları bölümüyle sürekli iletişimde olun.

 

Ne demiş üstad;

  

 1. Başarılı blog yazarları bir şey satarlar.

 

En başarılı blog yazarları bir şey satarlar. Bazı blog yazarları affiliate (gelir ortaklığı) kullanabilirler bazıları kendi ürünlerini satabilirler. Ciddi zaman harcadığınız blogunuzdan çeşitli yollarla para kazanabilirsiniz, kazanmalısınız da.

 

Ne demiş üstad;

Affiliate Pazarlama ile Pasif Gelir – ClickBank ve Maxbounty

Platformdaki En Detaylı Affiliate Marketing Kursuyla Bilmeniz Gereken Her Şeyi Öğrenip Uzman Bir Affiliate Marketer Olun

Udemy.com’dan satınal

 

 1. Blog tanıtımı yaparlar

 

İçerik üretmek birçok blog yazarları için işin en eğlenceli tarafıdır. Fakat blog tanıtımı birçok blog yazarı için mücadele edecek bir şey olabiliyor.

 

Başarılı blog yazarları kendi içeriklerini nasıl pazarlayacaklarını iyi bilirler. Misafir yazarlık, ustalarla söyleşiler, diğer blog yazarlarından bahsetmek bunlardan bir yolu olduğu gibi blogun tanıtımı ve trafiğini arttırmanın birçok yolu vardır, hepsini deneyin.

 

 1. Başarılı blog yazarları zamanlarını iyi yönetirler

 

Başarılı blog yazarları diğer insanlardan zamanlarını daha iyi yönetirler. Blog yazarları üretkenlik, verimlilik gibi konulardan az konuşurlar. Fakat zaman yönetimi bir blog yazarı için oldukça kritiktir.

 

Zaman kullanımınızı geliştirmek için ne kadar veriminizi arttıracağınız alan varsa deneyin ve geliştirin. Örneğin sosyal medyayı kullanmak zamanınızı harcatıyorsa sosyal medyaya erişiminizi azaltmanın yollarını kendi şartlarınıza göre yeniden düzenleyin.

Etkili Zaman Yönetimi ve Planlama, Zamanınızı yönetmekle yetinmeyip planlamasını uygulamalı olarak öğreneceğiniz bir program

Udemy.com’dan satınal

 

 

 1. Başarılı blog yazarları istikrarlıdırlar

 

Blog ve iş dünyasında başarı için en önemli anahtarlardan biri ise istikrardır. Birçok başarılı blog yazarı ilk başladıklarında zorlanmışlardır. Fakat şimdi başarılı olmalarının sebebi blog yazmaya devam etmeleri ve bırakmamalarıdır.

 

İstikrarlı şekilde yazmaya devam etmek blog yazarlığı için kritiktir. Eğer blog dünyasında başarılı olmak istiyorsanız, istikrarlı yazmaya devam edin. Motivasyonlarını dinç tutarlar.

YÜKSEK MOTİVASYON SAĞLAMANIN YOLLARI

Motivasyon konusunda becerilerinizi nasıl arttırırsınız?

AYDIN AKIMSAR

Udemy.com’dan satınal

 

 

 1. SEO yaparlar

 

Birçok blog yazarı SEO’yu ihmal ediyor. Bu çok şaşırtıcı. Hatta bazı ustalar itiraf ediyor ki blogları sosyal medyaya göre google’dan daha fazla trafik alıyorlar. Arama motorundan gelen trafik büyüyerek devam eder. İyi SEO yapmalı ve arama motoruyla aynı kelimeleri
kullanmalısınız.

 

Anahtar kelime araştırması yapın ve doğru kelimeleri içeriğinizde bulundurun ki google sizin içeriğinizi web ortamında yakalayabilsin.

Yeni Başlayanlar için SEO Eğitimi! – SEO ‘ nun Temelleri

Yeni Başlayanlar İçin Basit Anlatım + Güncel SEO Teknikleri + SEO Uzmanı Olmak İçin Temel Bİlgiler+ Google Algoritması

Udemy.com’dan satınal

 

 

 1. Başarılı blog yazarları tutkuludurlar

 

Başarılı blog yazarları yazdıkları konu hakkında ve hitap ettikleri niş kitle hakkında tutkuludurlar. Bu tutkularını yazılarına yansıtırlar. Yazılar veya içerikler daha etkili olur.

 

Siz de tutkulu oduğunuz bir alanda içerik üretin ve farkı görün.

 

 1. Ulaşılabilir ve etkileşime geçilebilir.

 

Birçok blog yazarı blogtaki yorumlara cevap vermeyi zor bir uğraş olarak değerlendirebilir fakat bunların hepsi okuyucu ile iletişime geçmek için ideal fırsattır.

 

Başarılı blog yazarları yorumları ve soruarı cevapsız bırakmazlar. Herkesle etkileşim içine girerler. Gerçekten konuşurlar.

 

 

 1. Başarılı blog yazarları disiplinli ve organizedirler.

 

Başarılı blog yazarları büyük resme odaklanır ve ona bağlanma disiplini gösterirler. Editoryal takvimleri, ürün geliştirme son tarihleri gibi birçok plan önceden yapılmıştır. Bu üretkenliği arttırdığı gibi blogunuzun da büyüme hızını arttırır.

 

 1. Başarılı blog yazarları birden çok içerik tipi kullanırlar

 

Önceleri sadece metin ön plandaydı. Metin içerik üretip en iyisini beklemek yaygındı. Fakat artık çeşitli içerik tipleri yaygınlaşmaya başladı. Bunların en yaygını da video oldu.

 

Webinar, online konferans veya podcast gibi kayıtlar yaygınlaşmaya başladı. İçeriğin çeşitli şekillerde sunulmaya başlanması hem sitenizi hareketlendirir hem de fikrinizi daha iyi ifade etmenizi sağlar.

 

 1. Başarılı blog yazarları gelirlerini çeşitli yerlerden kazanırlar

 

İş dünyasında ve blog dünyasında gelir için birkaç farklı kapı olması olumlu değerlendirilir. Hatta gelir elde etmek için anahtardır. Riski dağıtmaktır, bir gelir kaynağı zayıfladığında diğeri ayakta durur ve gelirin azalmasını engeller.

 

Blog üzerinden para kazanmanın birçok yolu vardır. Hepsini deneyebilirsiniz.

 

Blogunuz üzerinden profil oluşturabilir, hizmetlerinizi satabilir, yeni kariyer fırsatları yaratabilir veya bir yazılım veya kurs videoları oluşturmak için biriyle partnerlik yapabilirsiniz.

A’dan Z’ye WordPress ve İnternet Sitesinden Para Kazanmak

WordPress ile hayalinizdeki; blog, haber, kurumsal veya e-ticaret sitelerini gerçeğe dönüştürebilirsiniz.

Udemy.com’dan satın al

 

 

 1. Blogları için misyonları vardır ve düzenli olarak değerlendirir.

 

Blogunuz ne hakkında ise bunu belirleyin ve bunu misyon edinip koruyun. Seçtiğiniz makale konularını bu misyondan çıkmadan üretin. Misyonunuzu sitenizde yazın. Bu misyon sizin için bir büyük resim çizecek ve yeni yazıları da yönlendirecektir.

 

Ne demiş üstad;

 1. Alanındaki forumlara katılırlar.

 

Kendi hitap ettiğiniz niş kitlenize forumlar yoluyla katkıda bulunun. Forumlarda kendi tanıtımınızı yapmayın ama katkıda bulunun.

 

Forumlar sizin uzmanlığınızı gösterdiğiniz bir alan olsun. İnsanlara değerli bilgi verirseniz insanlar size gelecektir. Forumlar aynı zamanda kendi niş alanınızdaki insanlarla tanışmak için yerdir.

 

 1. Başarılı blog yazarları cömertçe link verirler.

 

Siz başkalarına link verirseniz başkası da size link verir. Önce sizin sitenize gelir, sizi anlar ve size ilgili yazılarında link verir.

 

 1. Rakamları analiz ederler.

 

Analitik zekalarını sık sık çalıştırırlar. Rakamları bazen günlük takip ederler, neyin işe yarayıp neyin yaramadığını bilirler.

 

Kaç kişinin takip ettiği, sayfaya girip çıktığı, hemen çıkma oranının anlamını iyi bilir ve rakamları anlamlandırır.

 

 1. Başlıklara çalışırlar.

 

Okuyucunun ilgisini başlıklarla çektiğimizi hepimiz biliyoruz. Başlıklara iyi çalışmak, doğru kelimeleri kullanmak başlıkları ve içeriğin trafiğini müthiş etkileyen en önemli unsurdur.

 

 1. Dışarıdayken bile sürekli not alırlar.

 

Blogunuz için içerik fikrinin nerede geleceğini bilemeyebilirsiniz. Otobüste, bir esnafla sohbette, bir arkadaşla muhabbet esnasında aklınıza gelebilecek bir fikir için sürekli not alabilir durumda olurlar. Her fikir önemlidir, hiçbirini kaçırmamak gerekir.

 

 1. Hedef koyarlar.

 

Büyük hedefler ve küçük hedefler her zaman konulmalıdır. Küçük hedefler günlük trafik veya haftalık post yayınlama gibi şeyler olabilir.

 

 1. Başarılı blog yazarları küçük başarıları da kutlarlar.

 

Hedefleri motive edici olarak koyun. Tüm koyduğunuz hedefleri takip edin ve ulaştığınız her hedefi kutlayın bu size motivasyon ve özgüven sağlar.

 

 1. Başarılı blog yazarları ömür boyu öğrenirler

 

Eğer blog yazarlığında yeniyseniz dik bir öğrenme eğrisi yaşıyorsunuz, sürekli bir şey öğreniyorsunuz demektir. Birçok şeyi öğrendiğinizde artık pek fazla öğrenecek bir şey kalmayacak ve çok bilgili olacaksınız diye düşünüyor olabilirsiniz.

 

Fakat gerçekte durum öyle değildir. Sürekli yeni bilgiler ortaya çıkıyor o yüzden başarılı blog yazarları sürekli kendilerini geliştirirler.

 

Ne demiş üstad:

 

 1. İnatçıdırlar

 

Başarılı blog yazarları başarının bir akşamda gelmediğini bilirler. Gerçek başarı çok nadir çok hızlı gelir.

 

Zamanın blog yazarlarından yana işlediğini bilir. Zirveye çıkmak için istikrarlı, sıkı çalışan, ciddiyetle çalışan ve olabildiğince inatlaşan insanlardır. Başarılı blog yazarları vazgeçmezler.

 

 1. Trend konuları takip ederler.

 

Her zaman canlı etkinlikler, çok konuşulan konular vardır. Başarılı blog yazarları güncel bilgileri takip eder, o konularla ilgili yazılar yazarlar. Bu trend konular sayesinde bloglarına ciddi bir trafik çekerler.

 

Yabancı başarılı blog yazarlarından daha fazla, çeşitli tavsiyeleri seosozluk Türkçeleştirmiş. O yazıya da bakabilirsiniz. Bunun yanında wpmavi yerli başarılı blog yazarlarıyla bloglarını daha iyi tanımak için yaptığı röportaj da ilginizi çekebilir.

*Bonus

Kitap önerisi

İnternette Ünlü Olma El Kitabı

Bir gecede şöhret olma devri kapanalı çok oldu, çağ internet ünlülerinin çağı. Peki bu insanlar internette üne nasıl kavuştu? İnternette Ünlü Olma El Kitabı bu sorunun cevabını vermek için yazıldı, hem de yol haritasıyla birlikte! Dijital dünyada ünlü olmak zannettiğiniz kadar zor değil, bir sihirli değneğe ihtiyacınız yok. İşin mutfağından bir isim, Massimiliano Trudi, bütün püf noktaları bu kitapta topladı. Yapmanız gereken tek şey yol haritasını takip etmek. İnternette ünlü olmak istiyorsanız, ya da yalnızca merak ediyorsanız bu kitabı mutlaka okumalısınız.
(Tanıtım Bülteninden)

www.dr.com.tr’den satınal

Sosyal Medya ve Blog

9 Bölümden oluşan bu kitapta ilk olarak sosyal medya kavramları ele alınmakta blogların popüler hale gelmesine yol açan sürece değinilmektedir. Daha sonra blog kavramı, blog çeşitleri ele alınmaktadır. Etkili blog oluşturma kuralları, araçlar ve uygulama, hazırlanma ve yazımına ilişkin yaklaşımlar, ziyaretçi trafiğini arttırma, kazanç sağlama, ticari kullanım teknikleri, izleme ve yönetim, blogların geleceği konuları irdelenmekte ve bloglara ilişkin çeşitli örnekler verilmektedir.

(Tanıtım Bülteninden)

www.dr.com.tr’den satınal

 

Tavsiye yazı: Blok içerik oluşturma makaleleri

Sonuç olarak;

Yukarıda size çok faydası olabilecek başarılı blog yazarlarının alışkanlıklarını okudunuz. Başarılı blog yazarları bu alışkanlıklardan çok istifade ederler.

Bu alışkanlıkları hayatınıza kattıkça blog yazarlığı hayatınızda çok şeyin değiştiğini gözlemleyeceksiniz.

Şimdi sıra sizde;

Sizin başarılı blog yazarlarında gözlemlediğiniz nelerdir? Ya da kendi başarı faktörünüz nedir?

Siz de yorumlar bölümüne dikkat çekici bir nokta ekleyin.

 

Kaynaklar;

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir