BELİRSİZLİĞİN 4 SEVİYESİ2 min read

Strateji gelecek ile ilgili alınacak aksiyonları belirlemek için yapılır. Yöneticiler belirsizlikleri önemesemeden gelecekle ilgili tahminlerde bulunurlar. McKinsey’in “belirsizliğin 4 seviyesi” çalışma şablonu doğru stratejik araçları seçmek için yardımcı olabilir.

 belirsizliğin 4 seviyesi

Seviye 1: Tahmin edilebilir gelecek

Firmanın iş alanı ve pazarını etkileyecek ana değişkenleri etkileyebilecek hassas öngörülerin yapılabileceği ortamlarda uygulanabilir. Böyle durumda standard strateji araç kitini optimal aksiyonu almak için yönetim uygulamaya koyabilir (Pazar araştırması, Pazar segmentasyonu, rakip maliyet ve kapasiteleri, değer zinciri analizi, porter 5 güç modeli gibi.)

Öngörülebilinir ortamlarda firmalar pazara adapte olur veya şekillendirici olurlar. Yapılan analizler pazarın gelecek manzarasını anlamaya yönelik oluyor. Firma nerde ve nasıl rekabet edeceğini belirlemeye çalışır. Alınan kararlardan pişman olunacak belirsizlik yoktur.

Seviye 2: Alternatif gelecekler

Bazen firmalar somut senaryolarla karşılaşır. Kanun değişikliği, belirgin rakip hareketleri gibi.Bunların nasıl sonuçlar üreteceğini önceden kestirmek zor olabilir. Yani seviye 2 nin özelliği; muhtemel sonuçlar bellidir ama hangisinin olacağını bilemeyiz.

Seviye 2’de strateji

Buradaki öneri stratejik senaryolar üretmektir. Ayrıca tetikleyici noktaları belirleyip, piyasa ve rakipleri yakından takip edip bazı belirsizlikler kaybolduğunda hızlıca reaksiyon vermeye hazır bulunmalıdır.

Seviye 3: çeşitli gelecek senaryoları

Seviye 2ye nazaran seviye 3 te değişkenler az olmasına karşın alınabilecek sonuçlar çok fazladır, ama gerçek sonuç nedir bilinmez. Tüketici penetrasyon oranının çok düşük veya çok yüksek olduğu büyüyen bir pazara giren bir firma düşünün. Seviye 2’deki gibi yöneticilerin biraz potansiyel gelecekle ilgili senaryo üretmeleri gerekir.

Yeni bir işkoluna veya yeni bir coğrafyaya giren firmalar genellikle 3. Seviye belirsizlikle karşılaşırlar. Avrupa pazarına satan bir firmanın hint pazarına girmek istediğini düşünün. En iyi pazar araştırma müşterilerin en fazla diyelim ki 10% tan 30% a potansiyel penetrasyon oranlarını verir.

Seviye 4: tam belirsizlik

Bu seviye belirsizlik gerçekte çok azdır. Tamamen yeni teknolojilerde olur. Mesela mobil internet teknolojileri piyasasının teknoloji adaptasyonu, platform hakimiyeti, rekabet ortamı ve gelir modelleri hepsi havadadır. Böyle durumlarda strateji oldukça subjektiftir analog Pazar ve motif çalışmalarına dayanır. Sonuçları tahmin etmek çok zordur.Örneğin: bir telekomunikasyon firması düşünün, tüketici multimedya pazarına girmek istiyor. Birçok belirsizlikle karşılaşacak.Teknoloji, talep, içerik üreticilerle donanım ilişkileri gibi.

Söylemek istedikleriniz varsa lütfen yorum yapın. 

Bilgiyi paylaşmak için lütfen sosyal medya butonlarını kullanın.

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir