Blogunuz İçin Daha Fazla E-posta Abonesi Arttırmanın 20 Yolu [Resimli Anlatım]9 min read

E-posta abonesi arttırma çabanız, blogunuz için akan kan gibidir.e-posta abonesi arttır

 

Hepimiz biliyoruz ki her zaman daha fazla e-posta abonesi arttırmaya ihtiyacımız var.

 

Ve e-posta abonesi arttırmak için bir sürü fikir üretiyoruz.

 • Etik teşvikler
 • bedava ekitaplar
 • özel raporlar
 • popup formlar vb.

 

İlk blog yazmaya başladığınızda tüm odaklanmanız gelen trafik, reklama tıklanma oranı vb. oluyor, bu normal. Ama insan sonra pişman oluyor, keşke daha fazla e-posta abonesi arttırmaya odaklansaydım diye.

 

Aynı hataya ben düştüm siz düşmeyin.

 

Size en iyi gelir sağlayacak ziyaretçiler, size eposta atan sizinle iletişim halinde olan kişilerdir. O ziyaretçiler içeriğinize güven oluşturan kişilerdir. Onlar google da index kaybettiğinizde sizi yeniden yukarı çıkaranlardır.

 

E-posta aboneleriniz sizin için inanılmaz önemlidir. O yüzden bu yazıda e-posta abonesi arttırmanın yollarına odaklanacağız, trafiğe değil.

 

Eğer daha büyük bir dönüşüm oranı isterseniz e-posta abonelerinin akıllarının içine daha fazla girmelisiniz. Tamamen yabancı birine neden e-posta adresi verdiklerini bilmelisiniz. Bu yazıda e-posta abonesi arttırmanın veziyaretçinin akıllarının içine daha fazla girmenin yollarını bulacaksınız.

 

E-posta abonesi arttırmanız için bazı tüyolar;

 

1. E-posta abonesi arttırmak için basit bir abone kayıt formu kullanın

Abone kaydı almanız için güzel ve basit bir abone kayıt formuna ihtiyacınız var.

Abone formunda çok fazla bilgi istemeyin. Bu insanları kaçırır. İsim ve email istemeniz yeterlidir.

Abone formunun çok yerde kullanmanız dışında ziyaretçileri bıktırmayacak şekilde az soru sormalısınız.

Abone formu ziyaretçinin bilgilerini almayı sağlayan ve aboneye dönüştüren blogun en önemli parçasıdır. Genelde footer alanda kullanılır. Ama e- posta abonesi arttırmak için daha fazla yerde abone formu kullanmalısınız.

Mesela;

 • anasayfa üzerinde
 • yanbarda
 • blogun sonunda
 • pop-up şeklinde vb.

Exit pop-up formlar e- posta abonesi arttırmak için son zamanlarda en çok kullanılan harika bir yoldur. Siteyi terkeden insanların 70%’inin geri dönmediğini biliyor muydunuz? Ben de exit pop-up ile bir hayli e- posta abonesi arttırdım.


Hello bar da çok kullanılan bir yüntem. Basit bir hello bar eklentisi ile sitenize abone formunu üst tarafa ince bir bar şeklinde ekleyebilirsiniz.


hoş geldin pop-up: Sitenize ilk girdiğinde ziyaretçiye hoş geldin abone formu ekleyebilirsiniz. Sayfaya yeni girenleri abone olmaya teşvik edebilirsiniz.

Time delay pop-up ekleyebilirsiniz. Ziyaretçi okumaya başladıktan bir süre sonra (optimum süre 2 dk.) abone formu pop-up şeklinde çıkartabilirsiniz. Buradaki amaç yazınızı ilgiyle bir süredir okuyan kişinin blogunuza abone olmakla ilgileneceğini varsaymaktır. Ben time delay pop-up ile de e- posta abonesi arttırmıştım.

2. E- posta abonesi arttırmak için formda havuç gösterin

İnsanların sitenize çektikten sonra onlara iletişim bilgilerini vermeleri, sizle iletişim kurmaları ve iletişimde kalmaları için somut bir sebep vermelisiniz. Örneğin;

 • Ücretsiz e-kitap
 • Özel içeriklere erişim
 • Haftalık bülten vb.

İyi bir dönüştürücü teklif ile daha fazla abone kazanabilirsiniz.

 1. Aksiyon çağrısı metnini doğrudan ifade edin

Henry Ford zamanında demiş ki,

“herkes istediği renk arabayı alabilir, yeter ki siyah olsun”.

 

Ford biliyordu ki müşteriye yumuşak yaklaşmaktansa doğrudan sormak daha iyi sonuç veriyordu. Çok sert olmasına gerek yok tabii ki fakat metnin içinde özgüven barındırmalısınız.

Birkaç örnek inceleyelim;

 • Yumuşak:Gruba katılmaya ne dersiniz?
 • Doğrudan:Gruba katılmanızı istiyorum.
 • Yumuşak:Epostanızı vererek abone olmak ister misiniz?
 • Doğrudan:Epostanızı bugün girin ve hemen kullanmaya başlayın.
 • Yumuşak:Ücretsiz e-kitap indirebilirsiniz.
 • Doğrudan:ücretsiz ekitabınızı şimdi indirin

Daha özgüvenli “talimatlar” verirseniz okuyucu daha iyi hisseder ve e- posta abonesi arttırırsınız. Çünkü bu talimatı verenin ne yaptığını bilen kendinden emin olduğunu düşündürürsünüz.

 1. Özel bir topluluğa katıldıklarını hissettirin

Aksiyon çağrınızda abone olmanın özel bir topluluğa katılma anlamına geldiğinden bahsedebilirsiniz, siteye abone olmak ayrıcalıklı olmaktır, abone olanlar özel bir topluluğa katılıyor demektir gibi bahsedebilirsiniz. Bu yöntem ile e- posta abonesi arttırabilirsiniz.

Bir gruba ait olmak iyidir. Başkalarının bilmediği bir gruba ait olmak çok daha iyidir.

Optin monster ile bazı özel hazırlanmış içerikleri sadece üyelere gösterebilirsiniz. Bu özel içeriklere ulaşmak için insanlar abone olacaklardır. Özellikle ticari araştırmalar çok aranır.

Bunu belli etmek için aşağıdaki gibi abone kayıt formuna istatistik sembolü grafik ikonları koyabilirsiniz.

Veya abone olmayanlara gösterdiğiniz içerik ile abone olanlara gösterdiğiniz içerik farklı olmalıdır.

 1. Aynı ilgi alanında insan grubuna katıldıklarını söyleyin

İnsanlar grupları çok severler. Onlara ihtiyacımız da var. İnsanlar kendilerine benzeyen insanlarla görüşmek istiyor.

Evleniriz, evlilerle görüşmek isteriz, yaptığımız sporları yapan başka insanları bulmak isteriz. Bunun için e-posta abonelikleri önemlidir.

Eğer bir ziyaretçi sitenize gelip e-postasını veriyorsa, o kişi o konuda daha fazla kişiye ulaşmak istiyordur. Örneğin markalaşma ile ilgilenen kişilerin olduğu bir gruba katılıyor olmak ilgilisine cazip gelecektir. Kendi niş alanınızı muhakkak belirtin.

6. Müşteri deneyimleri için sayfa açın

Mutlu müşteriler veya ziyaretçiler deneyim yazıları bırakırlar. Bunlar da ziyaretçilerin cesaretlenip abone olmalarını sağlar, yani daha fazla abone kazanmanızı sağlar. Müşteri deneyimlerini websitenizde bulundurun. Bunlar için ayrı bir sayfa bile hazırlayabilirsiniz.

 1. Müşteri deneyimlerini abone kayıt alanına ekleyin.

Abone kayıt alanındaki deneyim özellikle son anda vazgeçen bir sürü ziyaretçiyi geri çevirerek e- posta abonesi arttırabileceğiniz bir araçtır. Özellikle bir de sektörden önemli bir isim ise çok daha etkili olacaktır.

Örneğin yukarıdaki sayfa 27% dönüşüm oranına sahip. Çok yüksek değil mi?

 

8. Sosyal kanıtları avantajınıza kullanın

Wikipedia’ya göre sosyal kanıt, başkalarının davranışını doğru kabul etme eğilimidir. Kendi sitenizde sosyal kanıtlar bulundurmak iyi bir fikirdir.

Örneğin yukarıdaki sayfa 59% dönüşüm oranına sahip. Çok yüksek değil mi?

 

Bulunduğunuz yerler, hizmet verdiğiniz firmalar, çalıştığınız müşteri tipleri gibi bilgiler sizin güvenilirliğinizi arttıracaktır, insanlar sizinle çalışma konusunda daha çok güvenecektir, e- posta abonesi arttırmanızı sağlayacaktır.

 

9. Anasayfanızı düzgün optimize edin.

Eğer sitenizi düzgünce optimize ediyorsanız sosyal medyadan, referans sitelerinden, arama motorlarından ve diğer birçok kaynaktan iyi bir trafik alıyorsunuzdur.

Tüm bu ziyaretçiler sizin ana sayfanıza gelecek. Bu yüzden ziyaretçi çekmek için ana sayfanızı optimize etmeniz gerekir. Optimize ederken her detayı hesaba katın. Buton renkleri bile önemlidir. İnsanların 85%’i rengin satınalmada önemi olduğunu belirtmiş.

Bunun yanında butonlara aldığı aksiyonu yani ziyaretçinin ne için e-posta adresini girip butona bastığını da yazın.

Butondaki metni yazarken de okuyucunun butona basarkenki duygusunu yazın. Yani “e-kitap indir” değil de “e-kitabımı indir” yazmanız daha etkilidir.

10. Karşılama sayfanızın dönüştürme optimizasyonu yapılmış olsun

Birçok blog postunun sorunu ziyaretçileri çekmek için yeterince optimize edilmiş olmamalarıdır.

Her ne kadar bir kayıt formunu bir pop-up veya bir postun herhangi bir yerine koyabilecek olsanız da iyi bir şekilde optimize edilmiş karşılama sayfası üzerinden yapıldığı kadar iyi olmaz.

Bu karşılama sayfaları blog postu değildir. Aslında özel dikkat çekici bir başlıkla, iyi bir teklifle, iyi yazılmış bir metinle hazırlanmalıdır

 1. Karşılama sayfası çalışın ve test edin.

Birçok blog yazarı eposta abonelerine ihtiyaç duyduklarını bilirler, fakat sadece yan barlarında abone kayıt formu tutarlar.

Bu büyük bir hatadır.

Hiçbir şeyi tahmine bırakmayın. Birkaç tane A/B testi uygulayın.

Özellikle karşılama sayfaları için uygulamalısınız. Yanbarınıza sadece abone kayıt formu koyuvermek yerine her teklifiniz için tek sütun karşılama sayfası geliştirin ve kullanın.

Daha sonrasında sosyal medya promosyonlarını bu sayfalara yönlendirir ve Visual Website Optimizer gibi bir servisle test ediniz. Her event, teklif, hatta segment için değişik bir karşılama sayfası hazırlayın.

12. Sosyal medyada siz paylaşın

Sosyal medya birçok trafik için ana trafik kaynaklarından biri oldu.

Eğer sitenize daha fazla abone çekmek istiyorsanız, sosyal medya hesaplarınızdan ziyarete çevirmek için hazırladığınız karşılama sayfanıza yönlendirin.

Linklerinizi çeşitli kanallara yayın. Çeşitli karşılama sayfaları oluşturarak da monotonluğu kırabilirsiniz.

Her sosyal medya sayfanıza koyduğunuz link hedef kitlenize göre hepsi farklı bir karşılama sayfasına giderse daha canlı sonuçlar alırsınız. Bunlara da A/B testi yapabilirsiniz.

 1. Ziyaretçilerin sosyal medyada paylaşmalarını sağlayın.

İnsanların sizin içeriğinizi sosyal medyada paylaşmalarına teşvik edin. Bu da size daha fazla abone getirecektir. Kendiniz de sitede sosyal medya butonlarını kullanın.

 1. Paralı reklamlar yapın

Şimdiye kadar okuduğunuz yöntemler biraz zaman alabilir. Eğer aceleniz varsa, hızlı sonuçlar istiyorsanız ücretli reklamları kullanmayı deneyin.

Örneğin daha fazla abone için Twitter Abone dönüşüm kartı uygulamasını kullanabilirsiniz.

Ziyaretçi sizin tweetinizi genişlettiği ve abone dönüşüm kartını gördüğünde bir aksiyon butonu ona gösterilecektir. Tek bir tıkla kullanıcılar eposta adres ve ismini yollayabilirler.

 1. Gelebilecek dirençlere önceden cevap verin

Satış yapmak gelecek itirazların üstesinden gelmektir. E- posta abonesi arttırmak istiyorsanız sadece abone kaydolmaya teşvik etmek yeterli olmaz. Aynı zamanda onların kafalarındaki dirençleri de önceden kırmalısınız.

Önceden endişelerini belirleyin ve onlar hakkında konuşun, epostalarını sitenize bırakırlarsa mutlu olacaklarını anlatın. Endişeleri de şunlar olabilir;

 • Çok fazla güncelleme olacak mı kaygısı
 • Gönderilen epostalerin sitenin söz verdiği ile aynı olmayacağı kaygısı
 • Eposta ile abone olmanın ardından çok karışık abonelik silme süreci
 • Epostam başkasına satılacak mı kaygısı
 1. “Zaman az kaldı” hissi veren bir dil kullanın

Marka yöneticileri sonsuza kadar zaman duyarlı dil kullanırlar. Hem basılı hem dijital medyada işe yarıyor. İnsanlar kayıba karşı hassastırlar. Eğer bu konsepti eposta listesi promosyonuna kullanırsanız büyük karşılık alırsınız.

Zaman sıkışıklığı hissini verecek bilgileri kullanın. İnsanları daha kolay harekete geçirirsiniz.  Zamanın veya stokların sınırlı olduğunu söylemek tüm marka müdürlerinin yaptığı bir şeydir. Ve çok işe yarar. Siz de daha fazla abone kazanmak için zaman duyarlı bir promosyon yaparsanız büyük geri dönüşlerini alırsınız.

 1. Hem insanlar ve hem arama motorları için yazın

Ustalar sadece arama motorları için yazmamak gerektiğini her zaman söylerler. Bu pek doğru değildir. Yazdıklarınızı hem iletişiminizi geliştirmek istediğiniz insanlar hem arama motorları için yazmalısınız.

Sadece arama motorları için yazmak kuru trafik getirirken sadece insanlar için yazılan yazı ise trafikten uzak kalabilir. Bu yüzden hem insanlar için faydalı bir yazı yazıp hedef anahtar kelimeleri de yazınızın içinde bolca geçirin. Yazınız bu şekilde hem faydalı hem bol trafikli olacak hem de e- posta abonesi arttırabilirsiniz.

18. Ziyaretçinizin beklediği konularda yazın.

İyi içerik, okuyucuları sizin sitenize çeken en önemli faktördür. Doğru tipte trafiği çekmek için, ziyaretçi kitlenizi iyi anlayarak içerik pazarlama amaçlarınıza uygun içerik hazırlamanız gerekir.

En iyi içerik ziyaretçilerin ihtiyaçlarına ve isteklerine cevap veren veya problemlerine çözüm olan içeriktir. E- posta abonesi arttırmak için ziyaretçi odaklı içerik hazırlamalısınız.

Hedefli içerik üretmeden önce anahtar kelime araştırması yapmalısınız. Google Adwords Keyword Planner veya Google trends doğru anahtar kelimeleri seçmek için yardımcı olabilir.

Ne demiş üstad

Kişiselleştirme isim ve soyisim yazmak değildir. İlgili ve alakalı içerik yazmaktır

Dan Jak

 

19. Blog postunuza linkler ekleyin

İster kendi blog postunuzu yazın ister başkasının bloğu için post hazırlayın, ziyaretçi dönüşüm sayfalarına yönlendirici link bulundurun.

Mesela; eğer bir webinar hazırladıysanız ve doğrudan link verirseniz, müşteri adaylarınız sizi daha fazla ciddiye alırlar, çünkü onlara kayıt olmalarını istemeden bile değerli bir şey verdiniz.

Metninizdeki linkler hem okuyucular hem de arama motorlarınca değerli görülür.

 1. Videolar çok etkilidir.

 

YouTube’dan yerleştirme kodu ile ekleyebilirsiniz.

Web Aktör gibi hizmetlerden faydalanabilirsiniz. Size bir kod gönderecekler, siz de onu alıp sitenize eklemeniz yeterlidir.

 

Aynı zamanda VideoHive.net‘in hazır şablonlarını kullanarak şirketinizin tanıtımının videosunu hazırlayabilirsiniz.

Fikret Kozak’tan WordPress İnternet Sitesi Kurmak: Blog, E-Ticaret, Kurumsal (Video eğitim)

Kod bilmeye gerek yok! WordPress ile istediğiniz türde siteyi nasıl yapacağınızı öğrenin. Takıldığınız yerde bize sorun

Udemy’den satın al

 

Sonuç olarak;

Blog yazarlığı sadece başlıklar, blog postu ve iyi dilbilgisi değildir. Aynı zamanda yeni fikirleri deneme özgürlüğü ve yazınızı göstermek için yeni metodlar keşfetmektir.

Okuyucularınızın duygusal ve mental süreçlerini anlamak e-posta abonesi arttırmanın en iyi yoludur.

Abonelerinizi özel bir gruba dahil olduklarını hissettirin. Doğrudan ve inandırıcı bir dil kullanın.

Yukarıda okuduğunuz yöntemleri uygularsanız zaman içinde e-posta abonesi arttıracaksınız ve haliyle geliriniz de artacaktır.

Şimdi sıra sizde;

Peki siz e-posta abonesi arttırmak için ne gibi denemeler yapıyorsunuz? Hangisi işe yaradı veya hiç yaramadı?

Sizde bu listeye bir tane ekleyin. Sorularınızı ve katkılarınızı bekliyorum.

 

Tavsiye yazı: Blog trafik arttırma makaleleri

Kaynak

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir