Blog sabit sayfaları: Blogunuzu Kaliteli Gösteren 15 sayfa [Temel Sayfalar]4 min read

Blog sabit sayfası menülerde duran, sabit ve post gibi sürekli yenileri gelmeyen sabit yazılardır.

Postları güncel bilgiyi yaymak için kullanırsınız. Blog sabit sayfalarında ise bloğunuzun sabit bilgilerini tutabilirsiniz.

blog sabit sayfa

Okuyucu güncellenen postları takip ettiği gibi bloğunuzla ilgili hiç değişmeyen bilgileri de almak ister.

Sabit blog sabit sayfalarını çeşitli amaçlar için kullanabilirsiniz. İletişim bilgilerinden tutun reklam tarifesine birçok sabit bilgiyi yine sabit olan blog sabit sayfalarında sunabilirsiniz.

Özellikle hakkımda, takip etme, kaynaklar, reklam fiyatları gibi blog sabit sayfalarını okuyucuların gözü önünde tutmalısınız.

Blog sabit sayfalarını aynı zamanda blogunuzu tanıtmak ve ziyaretçiyi daha iyi tanımak için kullanabilirsiniz.

Bu postta siz bloggerların kendi blogunuzda geliştirmek isteyebileceğiniz blog sabit sayfa çeşitlerini bulacaksınız. Bazıları çok temel ihtiyaçlar olmasına rağmen bazıları bloglarının gelişmesinde fayda sağlar.

Blogunuzu Kaliteli Gösteren Blog sabit sayfası

 1. Hakkımda sayfası

Bence en önemli blog sabit sayfası, olmazsa olması “hakkımda sayfası”dır. Yeni kullanıcılar bir blog için büyük bir trafik kaynağıdır.

Yeni kullanıcıların sizi, yaptıklarınızı, amacınızı tanıması çok önemlidir. Bunun için hakkımda sayfasını okumak isteyeceklerdir. Hakkımda sayfasını mutlaka hazırlayın. Eğer hakkımda sayfası yoksa abone kazanma şansınız da düşecektir.

 1. İletişim sayfası

İlginç bir şekilde birçok blog sahibi iletişim kurmak için güncel bilgiler kullanmıyorlar. Birçoğu bloggera bu yüzden ulaşmak zor.

Blogunuz hareketliyse okuyucular, potansiyel partnerler, basın, gazeteciler, diğer bloggerlar size ulaşmaya çalışabilirler. Bu yüzden iletişim bilginiz sitenizde olsun. İletişim bilgileriniz için bir blog sabit sayfası açın.

 1. Basın sayfası

Basınla ve gazetecilerle iletişime geçtiğinizde kullanacağınız bir blog sabit sayfasıdır. Başkalarının sizin hakkınızda ne yazdığını gazetecilere göstermek için kullanabilirsiniz.

Daha önce medyada yayınlanmış röportajlar listesini ekleyebilirsiniz. Bu tür yayınlanmış malzemeler size güvenilirlik katar. Gazetecilerin sizin hakkınızda yazacağı yazılara da bir başlangıç sağlar. Ayrıca bu blog sabit sayfasını güven oluşturmak istediğiniz kişilere de yollayabilirsiniz.

 1. Kaynaklar

Blogunuza değer katın.  İşinize katkısı olan kaynakların listesini verin. Sizin faydalandığınız yerden okuyucular da faydalansın.

 1. Sık sorulanlar sayfası

Bu blog sabit sayfası işinizi azaltır. Size blog yazdığınız sürede birçok soru gelir. Hatta aynı soru defalarca gelebilir. Sık gelen soruları cevaplarıyla beraber bir sayfaya koyarsanız birçok soruya cevap hazırlama sürecinden kurtulursunuz.

Hatta cevaplanmış sorulara rağmen halen aynı soruları soruyorlarsa cevap olarak bu blog sabit sayfasının linkini verebilirsiniz.

 1. Abone ol/Takip et sayfası

İnsanların bloğunuza nasıl abone olacağıyla ilgili bilgilendirici bir blog sabit sayfası hazırlayabilirsiniz. Nereden takip edeceğini bilemeyen kişiler için kolaylaştırıcı ve açıklayıcı olur.

 1. Reklam verin sayfası

Blogunuzdan para kazanmak istiyorsanız ve reklam almak istiyorsanız reklam fiyatlarını içeren bir blog sabit sayfası hazırlamalısınız. İyi yazılmış bir sayfa reklam vereni çekmek için oldukça önemlidir. Sitenizin reklam veren için doğru yer olup olmadığını da reklam veren bu sayfadaki bilgilerden anlayabilir. Mümkünse bir fiyat koyun, net fiyat koymak istemiyorsanız 50 TL – 100 TL arası gibi bir aralık da koyabilirsiniz.

 1. Seri yazılar sayfası

Seri yazı yazdığınızda araya başka yazı girdiğinde tüm seriyi bir arada bulmak zordur ve bıktırıcıdır. Seri yazılar sayfasına seri halinde yazdığınız yazıları koyabilirsiniz. Bazı okuyucular serileri bulmak isteyecektir.

 1. 404 sayfası

Ziyaretçiler sayfanıza geldiğinde ve bir linke tıkladığında o sayfanın silindiğini ve taşındığını 404 sayfası alarak görürse sitenizden hızlıca çıkabilir. Hata sayfalarını özelleştirirseniz ve bir yere yönlendirirseniz kişiyi sayfanızda tutmuş olursunuz.

 1. Gelir ortaklığı sayfası

Gelir ortaklığı sayfası hazırlamak eğer yürüttüğünüz bir gelir ortaklığı programı varsa oldukça yardımcı olur. Gelir ortaklığınızın detaylarını bu sayfaya koyabilirsiniz ve linklerinizi tanıtabilirsiniz.

 1. Hizmetler sayfası

Eğer okuyucularınıza danışmanlık gibi bir hizmet sunuyorsanız hizmetinizi anlatan bir blog sabit sayfanız olmalı.

Hizmetiniz hakkında bilgi almak isteyen insanlar bu blog sabit sayfanızdaki bilgilerden tatmin olacak şekilde hazırlamalısınız. Eğer hizmetiniz hakkında bir blog sabit sayfanız olursa bir blog postunda bir yerlerde bahsettiğiniz hizmet sunumundan çok daha fazla satarsınız.

 1. Misafir yazar sayfası

Misafir yazarların bloğunuzda nasıl yazılar yazacaklarıyla ilgili bir kılavuz sayfasıdır. Oldukça kullanışlı bir blog sabit sayfasıdır. Önce misafir yazarlık şartlarını yazıp ardından başvuru formu koyun.

 1. Event özelinde sayfalar

Bir evente katıldınız veya katılacaksanız o evente özel bir sayfa hazırlayın. Bu şekilde okuyuculara daha spesifik mesajlar ulaştırabilirsiniz. Bir konferansa katılmış veya dış mekan etkinliğinde bulunmuş olabilirsiniz. Büyük bir eventse bir blog sabit sayfası açmalısınız.

 1. Kullanıcı deneyimi sayfası

Eğer bir şey satıyorsanız bir kullanıcı deneyimi sayfası hazırlamak inanılırlığınızı çok arttırır. Kullanıcıların yazdıkları deneyimler de size bazı konularda yardımcı olabilir.

Mümkünse deneyimlerini anlatan kullanıcıların iletişim bilgilerini verin. Öncesi ve sonrası fotoğraflarını koyabilirsiniz.

 1. Keystone içerikler sayfası

Keystone içeriklerin bulunduğu bir sayfa tabiri caizse tüm merkez yazıların bir araya toplandığı bir blog sabit sayfası olur. Keystone içeriklerden düzenli şekilde diğer tüm içeriklere ulaşabilirler.

*Eğitim önerisi

 

Sıfırdan Profesyonel Düzeye WordPress Blog Sitesi Açma (Video eğitim)

Profesonel Blog Yazarlığı Yaparak Kazanç Eğitimi / Web Tasarım

Udemy’den satın al

 

Tavsiye yazı: WordPress ipuçları makaleleri

Sonuç olarak;

Yukarıdaki blog sabit sayfalarının içeriği birçoğu durumda zaman odaklı bilgiler olmadığından bu bilgiler için post değil blog sabit sayfası açmalısınız.

Blogunuzda sadece postların olması blogunuzu biraz sade ve boş gösterebilir.

Daha iyi çalışılmış göstermek için blog sabit sayfalarına mutlaka yer verin. Yukarıdaki sayfa önerilerinden blogunuza ve konseptinize uygun olanı veya olanları seçin ve kendi blogunuza ekleyin. Hem ziyaretçilerin arttığını hem de daha fazla sayfada durduklarını göreceksiniz.

Şimdi sıra sizde;

Sizin kullandığınız blog sabit sayfaları var mı? Yorumlar bölümüne ekleyin.

 

Kaynak

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir