Blog Tasarım Hataları: Blogunuzu acemi gösterecek 18 tasarım hatası [En kritik liste]8 min read

Bu makalede blogunuzu acemi gösterecek bog tasarım hatalarını okuyacaksınız.

Blogunuzun tasarımı sizce iyi mi?blog tasarım hatası

Özellikle iyi bir blog için ilk izlenim çok önemli.

Çünkü araştırmalara göre “bir sitede insanlar 3-7 sn arasında sitede kalıp kalmayacağına” karar veriyor.

Yani tasarımını beğenmezse okuyucu blogunuzu terkediyor.

Başka bir araştırmaya göre okuyucuların olumsuz site feedbacklarinin 94%’ü kötü tasarım ile ilgiliymiş.

Peki sizin blogunuzun tasarımı nasıl?

Blog tasarımınızın çok iyi olduğunu bir blog tasarım hatası yapmadığınızı düşünüyor olabilirsiniz.

Acaba öyle mi?

 

Blogunuza baktığınızda herşey yerli yerinde gibi gözüküyor değil mi?

Peki ya sizin de farketmeden yaptığınız blog tasarım hataları ziyaretçi kaybettiriyorsa? Daha da önemlisi bunu fark etmiyorsanız?

 

Eğer başarılı blog tasarımıyla ilgili çok fazla bilgi sahibi değilseniz blogunuzun üzerinde birçok blog tasarım hatası yapabilir ve blogunuzu profesyonel olmayan görünüme sokabilirsiniz. Bundan kurtulmak kolay. Blogunuzu iyi tasarlanmış bir blog haline getirebilirsiniz.

 

Ne demiş üstad;

Yaratıcı olmak için yaratıcı olmak zorunda değilsiniz.

Christoph Wojciechowski

 

Birazdan okuyacağınız karşılaşılmış olaylar sizin de başınıza gelmesin ve tedbirini kesinlikle alın.

Bu kadar blog kalabalığının arasında kendini gösterebilmek insanlara “vaayy” dedirtebilmek için harika bir tasarım, ilginç bir içerik hazırlamanız gerekir.

 

Muhtemelen iyi bir trafik alabilmenin en iyi yolu insanların tekrar tekrar gelmelerini sağlamaktır. Tekrar gelen müşterilerin iyi iş hacmi yarattığı gibi tekrar gelen ziyaretçiler de bir topluluk atmosferi oluşturur. Sizin işiniz de gelen ziyaretçileri sadık okuyuculara çevirmek. Bunu yaparken başkalarının düştüğü blog tasarım hatalarına düşmeyin.

 

Blogunuzu acemi gösterecek blog tasarım hataları

 

 1. Aşırı reklam göstermek
  Birçoğu zaman cezp edici önerilere direnmek çok zordur. Blogunuzdan para kazanmanın hiçbir kötü yanı yok. Fakat blogunuza reklamları yerleştirirken dikkatli olmalısınız.

 

Fazla reklam gösterimi birçok kişinin yaptığı bir blog tasarım hatasıdır. Sizin profesyonel görünümünüzü bozmakla kalmaz aynı zamanda google gözünde de kötü bir izlenim oluşturur. Fazla reklam yapmayın, orta kararda kalın.

 

 1. Sosyal medya butonları kullanmamak
  Kesinlikle içeriğinizi okuyucuların sosyal medya hesaplarında paylaşmalarını istemelisiniz. Fakat ziyaretçilerinizin çok fazla veya büyük boy sosyal medya butonlarıyla dikkatlerini dağıtmamalısınız. Okuyucuların sevdiği ve çok kullanılan sosyal network butonlarını kullanın.

 

 1. Göze zor gelen renkleri seçmek
  Websitenizde kullandığınız renkler hayati önem taşır. Bazı renkleri insan gözü daha kolay algılar, bazılarında yazı okurken çok zorlanır. Örneğin pembe zemin üzerine sarı yazı okumayı çok zorlaştırır ve hiç profesyonel değildir. Zayıflatıcı bir blog tasarım hatasıdır. Gözü rahatsız etmeyen renkleri zemin ve font rengi olarak seçin.

 

 1. Çirkin bir kayıt olma formu
  Kayıt olma veya üyelik formunun görünümü tüm blog tasarımının önemli bir parçasıdır. Üye sayınızı arttırmak istediğinizden ziyaretçileri hemen çeken bir abonelik kayıt formu tasarlayın. Abone kayıt formuna havuç koyun ve formun tasarımını çekici hale getirin.

 1. Abone kayıt formunun hiç olmaması

Çok çalıştınız, iyi içerikler ürettiniz, tanıttınız, insanlar okudular fakat hiç kimse bir sonraki içeriğinizi yollamak için hiçbir abone listesi oluşturmadınız. Amanın! Benim en başta düştüğüm blog hatalarından biri.

Bir araştırmaya göre e-posta pazarlama sosyal medyadan 40x kat daha etkili.

İnsanlar sitenizi sevdiyse ve takip etmek istiyorsa, e-posta listenize kaydolabilir veya sitenizi sık kullanılanlara kaydedebilir. Fakat herkes sık kullanılanlara kaydettiklerini daha sonra hatırlayıp tekrar kullanmayabilir.

Sizin e-posta listesi kayıt formunuz görünen bir yerde ve kolay olmalıdır. İyi bir abone kayıt formu hazırlamalısınız. Aşağıdaki çeşitler en temel 6 çeşit abone kayıt formu.

 1. Fazla Pop-up ile ziyaretçiyi sıkmak
  Blog yazarlarının sık yaptığı blog tasarım hatalarından biri de çok po-up göstermektir. Pop-up tasarımın ve okuyucu deneyiminin bir parçasıdır.

 

Okuyucularını pop-up’lardan daha fazla sıkan bir fonksiyon yok denebilir. Fazla hatta aşırı sayılabilecek pop-up reklamlar profesyonel imajınızı zedeleyebilir.

 

Okuyucular onlara değerli içerik sunduğunuz için blogunuza geliyorlar. Okumalarının akışını bozacak hiçbir fonksiyon kullanmayın.

 1. Kafa karışıtırıcı bir blog tasarımı
  Blog tasarımı ve genel görüntüsü ne hissettiriyor? Blogunuzun tasarımını seçerken okuyucu kitlenizi ve hatta mümkünse spesifik isteklerini de bilin. Sayfa tasarımı niş pazardan niş pazara değişebilir.

Araba meraklılarına hitaben blog yazıyorsanız magazincilerin kullandığı temaları kullanmak bir blog tasarım hatasıdır.

Her zaman blog tasarımı seçerken önceliğiniz kolay gezinilen, temiz, karmaşık olmayan ve profesyonel bir tasarım seçin.

 

 1. Kalabalık yan barlar.

En önemli blog tasarım hatasıdır. Sadece bir tane yan barınızın olması yeterlidir. İki yan bar blogu kalabalık yapar. Yan barlara fazla reklam, link gibi şeyler koymak kalabalık yapar. Herkes sizin fazla para kazanma odaklı olduğunuzu düşünebilir.

Ayrıca banner reklamından pek de fazla para kazanılmaz. Kendi e-kitabınızı 1 TL ye satsanız daha çok para kazanabilirsiniz.

 

9. Okunması zor font seçmek

Bir bloğun tasarım öğelerinden biri de fonttur. Okunması zor ve zevksiz olan bir font seçimi ciddi bir blog tasarım hatasıdır. Genelde bunu yeni başlayanlar daha sık yapabilir. Birçok roman benzer fontları kullanır. Çünkü o fontlar okunması kolay oluşunu kanıtlamıştır. Okunması kolay fontları seçin.

 1. Tuhaf renkli font ve arka fon kullanmak

Birçok firma arka fon rengini çeşitlendirmeye çalışıyor. Çok kaliteli tasarımlarla krem, gri gibi renkler de iyi sonuç veriyor. Fakat bu güçlü tasarımı yakalamak için bütçe ayırmayacaksanız en iyi arka fon beyazdır. Her türlü tasarımda iyi iş görebilir.

 

En profesyonel yazarlar da beyaz zemin üzerine siyah yazı kullanıyor.

Gazeteler kitaplardan da beyaz fona alışığız. Blogunuzun arka fon rengini beyaz kullanın, rahat edin. Rengi sadece başlıklar ve linkler için kullanın.

 

 1. Blog üzerinde bir şey bulmanın zor olması.

Bazı websiteleri üzerinde aradığın şeyi bulmak çok zor ve zayıf bir gezinti tasarımı bulunuyor. Bu kabül edilemez bir blog tasarım hatasıdır.

 

Aradığını bulamamak gerçekten can sıkıcı olabilir ve ziyaretçi siteyi kısa sürede bırakıp gitme eğilimine girer. Bir blogun iyi tasarlanması demek olabildiğince kolay bir gezinti deneyimi vermesi demek. Tema olarak Thesis veya Genesi kullanabilirsiniz.

 

Diğer önemli faktör ise sosyal medya paylaşım butonlarının her postun sonunda solda veya sağda olmalıdır. Sitenizde Digg Digg eklentisini kullanarak kullanışlılığınızı arttırabilirsiniz. Digg Digg kullanımı kolay ve ne kadar sayfada aşağıya inseniz bile sosyal medya paylaşım butonları sayfa indikçe sayfayla beraber geliyor.

 

 1. Doğru hostingi seçmemekten ötürü yavaş açılan sayfalar.

Blogunuzun dikkat etmeniz gereken diğer önemli özelliği ise sayfaların hızlı açılması. Eğer hızlıysa daha az ziyaretçi kaybedersiniz. Daha çok sayfanız taranır.

 

İnsanların sayfaların açılması için bekleyecek zamanları yok. O yüzden sayfalarınız hızlı açılmalı. Cache kullanabilirsiniz. Sitenizi hızlandırmak için sürekli tetikte olun. Diğer önemli işlem, resimlerin boyutunu azaltmak. Diğeri de iyi bir hosting seçmelisiniz. Türkiye’de bir hosting seçecekseniz ben turhost öneririm. Turhost wordpress hosting kullanıyorum ve sorun yaşamadım.

 1. Çok fazla kategori, çok az etiket

Bu çok karşılaşılan hatta profesyonel sitelerin bile yaptığı bir blog tasarım hatasıdır. Özellikle siteniz büyümeye başlayınca önemsemeniz gereken bir konu. Kategorilerin çok olması ve aynı yazının birden çok kategoride olması karmaşaya yol açar.

Etiketleri de anahtar kelimelere göre dikkatlice seçmelisiniz.

 

 1. Mobil kullanıcıları blog tasarımında hesaba katmamak.

Bu da çok yapılan başka bir blog tasarım hatasıdır. 2014’te mobil kullanımı bilgisayar kullanımını geçti.

 

Mobil araçtan araştırmaya yönelmiş bir kitle var. Bu mobil kitleyi unutmamalısınız. Mobil uyumlu bir tema kullanın ya da temanızı mobil uyumlu hale getirmelisiniz.

 1. Aksiyon çağrısı bulunmaması veya tasarımının iyi olmaması

Yazının sonunda aksiyon çağrısı sizin okuyucularınızın daha fazla etkileşim içine girmesini sağlar. Mutlaka bir aksiyon çağrısı koyun. Tasarımına da dikkat edin.

Aksiyon çağrınız bir satış teklifi olmak zorunda değildir. Şimdi okuyucularınızdan küçük aksiyonlar istemeniz onları mikro etkileşime sokmak demektir. Bu da ileride daha büyük aksiyon aldırmanız için tohumlama gibidir.

Aksiyon çağrınız e-posta listesine kayıt olmak, daha iyi içeriğe ulaşmak için özel kayıt, içeriğinizi paylaşmak veya yorum bırakmak olabilir.

 1. Gereksiz eklentiler yüklemek

Fazladan yüklediğiniz tüm eklentileriniz sitenizin yüklenme hızını arttırır ve uzun yükleme süresi olan siteleri ziyaretçiler çabuk terk eder.

Yüklenirken site daha fazla kaynak kullanır ve trafik arttıkça site açılımı yavaşlamaya başlar.

Eklentilerinizi yükledikten sonra kullanmıyor olsanız bile kiraladığınız alan hakkından yersiniz. Kullanmadığınız tüm eklentileri kaldırın.

 1. WordPress sürümünü güncel tutmamak

WordPress ve eklentiler güvenliği arttırmak ve kullanıcılarına daha dayanıklı yazılım kullandırmak için yazılımını ara ara günceller.

Güncellemeyi otomatiğe bağlayın ve wordpressin ve eklentilerin kendi kendini güncellemesine izin verin. Blogunuzu hızlandırabilirsiniz.

 1. İyi düşünülmemiş permalinkler

Bazı büyük siteler bile bazen çirkin permalink kullanıyorlar. İyi bir arama motoru optimizasyonu çalışmış bir insan bilir ki google permalinklerden bir çok yazıyı yakalıyor. WordPress ilk kurulumunda değiştirmeniz gereken şeylerden biri permalinklerdir.

WordPress ilk açılışta tarihli permalinkle başlıyor.  Başlığın permalinkte olması google algoritmasına daha uyumlu olduğundan sizin kurulumda değiştirmeniz gerekir. Fakat çok geç olmadan değiştirmelisiniz.

Çünkü permalink değiştirdiğinizde google önbelleklerinde eski permalinkler kalabilir, yazılarınız artık erişilemez hale gelebilir. Trafiğiniz düşüp bir süre sonra toplanır. Ben permalinkleri biraz geç değiştirdim ve eski hite ulaşmam biraz zaman aldı.

 

Permalinklerinizde doğrudan başlıktaki anahtar kelimeleri kullanmanız en iyisidir. Başlıkta diyelim “….yapmanın 20 yolu” diye bir başlık kullandınız ve 6 ay sonra 5 tane daha eklemek istediniz. Permalinkte “…20 yolu” kaldığından URL yi değiştirmeniz gerekecek. Değiştirirseniz de google bulamayacak.

 

Sadece başlıktaki anahtar kelimeleri permalinkte kullanmanız en iyisidir. Kategori kullanırsanız da daha sonra yazılarınızın kategorilerini tekrar organize etmek istediğinizde yine google yazılarınızı bulamayacaktır. Bu durumda 301 redirect plugin eklentisini kullanabilirsiniz. Oldukça yardımcıdır.

 

Eğitim önerisi;

Kapsamlı WordPress Eğitimi: Sıfırdan İnternet Sitesi Yapın

 • Kaynak: Udemy
 • Tür: Video eğitim
 • Dil: Türkçe
 • Öğretici: Video Eğitim
 • Süre: 5,5 saat video
 • Bitirme sertifikası: Var
 • Açıklama: Hayalinizdeki internet sitesini başından sonuna uygulamalar üzerinden WordPress öğrenerek gerçeğe dönüştürün!
 • Udemy’den satın al

 

Tavsiye yazı: WordPress ipuçları makaleleri

Sonuç olarak;

Blog tasarım hataları hepimizin farkında olmadan da yapabileceği hatalar. Bu hataları farkedip hemen düzeltirseniz insanlar daha fazla sayfalarınızda duracaklar.

Ziyaretçilerin sayfanızda daha çok kalmalarının yanında blogunuz Google’da daha fazla çıkar, trafiğiniz artar. İnsanların daha fazla severek ziyaret edecekleri bir site oluşturmuş olursunuz.

Blog tasarım hatalarının minimumda olması ilk izlenimi güçlü tutar ve sizin daha çok alanınızda uzman olduğunuzu ve güvenilir olduğunuzu düşündürür.

Yukarıda okuduğunuz blog tasarım hatalarını siz de yapıyor musunuz diye kendi bloğunuzu kontrol edin ve hemen düzeltin. Daha fazla trafiğe kavuşacaksınız.

 

Sizin fark ettiğiniz bir blog tasarım hatası var mı?

Eklemek istediklerinizi lütfen yorumlar bölümüne yazın.

 

Kaynak

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir