Mükemmel Bir Blog Tasarımı İçin 27 Az Bulunur Teknik [Resimli Anlatım]10 min read

Bu makalede mükemmel bir blog tasarımının yöntemlerini öğreneceksiniz.

Araştırmalara göre “bir sitede insanlar 3-7 sn arasında sitede kalıp kalmayacağına” karar veriyor.blog tasarımı nasıl yapılır

Başka bir araştırmaya göre okuyucuların olumsuz site feedbacklarinin 94%’ü kötü tasarım ile ilgiliymiş.

Yani tasarımını beğenmezse okuyucu blogunuzu terkediyor.

 

Mükemmel site tasarımına ulaşmak istiyorsunuz değil mi?

 

Bunu sadece güzel bir tema kullanarak yapamazsınız. Temanın tüm ayarlarını ince ince çalışmanız ve hatta bir yazı formatınızın bile olması gerekir. Okuyucunun dinamiklerini anlamalısınız.

 

Eğer başarılı blog tasarımıyla ilgili çok fazla bilgi sahibi değilseniz blogunuzun üzerinde birçok blog tasarım hatası yapabilir ve blogunuzu profesyonel olmayan görünüme sokabilirsiniz. Bundan kurtulmak kolay. Blogunuzu iyi tasarlanmış bir blog haline getirebilirsiniz. Hem de tasarımcı olmanıza gerek yok.

 

Ne demiş üstad;

Yaratıcı olmak için yaratıcı olmak zorunda değilsiniz.

Christoph Wojciechowski

 

 

Birazdan okuyacağınız karşılaşılmış olaylar sizin de başınıza gelmesin ve tedbirini kesinlikle alın.

Bu makalede etkili bir blog tasarımının nasıl olduğunu ve usta görüşlerini okuyacaksınız.

Eğer populer bir blog oluşturmak istiyorsanız, blog tasarımında kullanacağınız şu temel detaylara dikkat edin, çünkü bunlar en başarılıların kullandıkları öğeler.

Blog tasarımı için teknikler

 

 1. Blogun içinde gezinmesi kolay olmalı

Bazı websiteleri üzerinde aradığın şeyi bulmak çok zor ve zayıf bir gezinti tasarımı bulunuyor.

 

Herşeyi bir anda ana sayfada göstermek için anasayfayı dolduruyorlar. Yapmayın! Bu kabül edilemez bir blog tasarım hatasıdır.

Aradığını bulamamak gerçekten can sıkıcı olabilir ve ziyaretçi siteyi kısa sürede bırakıp gitme eğilimine girer. Bir blogun iyi tasarlanması demek olabildiğince kolay bir gezinti deneyimi vermesi demek.

 1. Basit, sade ve mobil uyumlu bir tema seçin

Her rengin pazarlamada bir anlamı vardır. Renklerin okumada etkisi çok belirgindir. Sayfada okuyucuların uzun süre durmalarını istiyorsanız sakin renkler seçmeye gayret edin.

Blog tasarımının ilk ve temel öğesi temanızdır. Ben newsnow kullanıyorum. Renklerin ve genel tasarımın kolay okunmayı desteklemesine dikkat edin.

Akıllı telefon ve tabletlerden gelen trafik gitgide artmaya başladı. Özellikle yolda giderken cepten okunabilecek bir içeriğe sahip blogunuz varsa kesinlikle mobil uyumlu bir tema seçin ve blog tasarımınızı da mobilde iyi gözükecek şekilde sürekli test edin.

 1. Olabildiğince az reklam kullanın

Reklam almak para kazanmak demek. Reklama tıklattırmak önemli. Fakat fazla reklam kullanmak sayfanızda yer vermeniz gereken diğer öğelerin yerini kısıtlayabileceğinden blog tasarımına zarar verebilir.

Hatta bazen reklam vermenin bloğunuza zararlarını düşünün. İçeriğinizi okurken dikkat dağıtıcı olabilir. O yüzden daha az reklam kullanmaya gayret edin. Çok fazla reklam ziyaretçiyi de azaltabilir.

 1. Arama kutusu ekleyin.

Blogunuza girip uzmanlık alanınızı anladıklarında ziyaretçiler daha fazlası için blogunuz içinde arama yapacaklardır.

Arama kutusu sayfanın üst kısmında, kolay görünür bir yerde olmalı. Ziyaretçiler kolayca arama kutusunu bulabilmeli.

Arama barından en çok nelerin arandığını da search meter ücretsiz eklentisiyle tespit edebilirsiniz.

 1. Hakkımızda sayfasını düzenleyin.

Marka ya da kişisel bir blog olun insanlar sizin canlı olduğunuzu düşünmek ve sizle iletişime geçmek isteyeceklerdir. İnsani iletişim olmadan okuyucular daha az yorum yapar ve daha az ürün veya hizmetinizi satın alırlar.

Sizin veya kurucularınızın bio bilgilerini yan sağ bara ekleyin veya hakkımızda sayfasını pages bölümüne ekleyin.

Ana sayfadan kolay bulunabilir bir menüye dahil edin. Resim de ekleyin. Hakkımızda sayfası blog tasarımının en önemli öğesidir. İnsanlar sizi görmek de isteyecekler.

 1. İletişim formu kullanın

Blog veya websitesi olsun insanlar sizle iletişime geçmek isteyecek. Bir iletişim formu sizin gerçek kişi olduğunuzu da gösterir. İletişim formunun olduğu sayfanız olsun. Ana sayfadan kolayca erişilebilsin.

 1. Çok fazla kategori kullanmayın

 

Bu çok karşılaşılan hatta profesyonel sitelerin bile yaptığı bir blog tasarım hatasıdır. Özellikle siteniz büyümeye başlayınca önemsemeniz gereken bir konu. Kategorilerin çok olması ve aynı yazının birden çok kategoride olması karmaşaya yol açar.

 

En fazla 4 kategori kullanın.

Bir yazı sadece 1 kategoride olmalı.

Etiketleri de anahtar kelimelere göre dikkatlice seçmelisiniz.

 

 1. Anasayfada özet post kullanın

Ana sayfada postlarınızın tamamını değil bir kısmı yayınlayın. Bu birkaç paragraf olabilir. Bir indirme linki de ekleyebilirsiniz. Özet yazının altında “devamı için tıkla” gibi bir link koyun. Bunun iki sebebi vardır;

 • İnsanların dikkat süresi çok kısa. Okuyucularımızı sadece 8 saniyede yakalamalıyız. Sadece özet post yayınlayarak okuyucuların birçok yazıdan birini veya birkaçını seçmesini sağlayabilirsiniz. İlgilerini çeken bir post bulana kadar sayfayı indirip yazınızı seçip okuyabilirler.
 • Çifte içerik olmamalı. Eğer tam postu anasayfada yayınlarsanız aynı blogta çifte içerik oluşmuş olur. Çifte içerik sizin arama sıralamalarınızı kötü etkiler.
 1. Ziyaretçilere anasayfada en fazla 3 tıklama seçenek sunun.

Ziyaretçileri çok fazla seçeneğe boğmayın. Aynı sayfada 2-3 tane tıklanabilecek buton koyun. Daha fazlası okuyucunun dikkatini dağıtır.

 

 1. İyi düşünülmemiş permalinkler kullanmayın

 

Bazı büyük siteler bile bazen çirkin permalink kullanıyorlar. İyi bir arama motoru optimizasyonu çalışmış bir insan bilir ki google permalinklerden bir çok yazıyı yakalıyor. WordPress ilk kurulumunda değiştirmeniz gereken şeylerden biri permalinklerdir.

 

WordPress ilk açılışta tarihli permalinkle başlıyor.  Başlığın permalinkte olması google algoritmasına daha uyumlu olduğundan sizin kurulumda değiştirmeniz gerekir. Fakat çok geç olmadan değiştirmelisiniz. Çünkü permalink değiştirdiğinizde google önbelleklerinde eski permalinkler kalabilir, yazılarınız artık erişilemez hale gelebilir. Trafiğiniz düşüp bir süre sonra toplanır. Ben permalinkleri biraz geç değiştirdim ve eski hite ulaşmam biraz zaman aldı.

 

Permalinklerinizde doğrudan başlıktaki anahtar kelimeleri kullanmanız en iyisidir. Başlıkta diyelim “….yapmanın 20 yolu” diye bir başlık kullandınız ve 6 ay sonra 5 tane daha eklemek istediniz. Permalinkte “…20 yolu” kaldığından URL yi değiştirmeniz gerekecek. Değiştirirseniz de google bulamayacak.

 

Sadece başlıktaki anahtar kelimeleri permalinkte kullanmanız en iyisidir. Kategori kullanırsanız da daha sonra yazılarınızın kategorilerini tekrar organize etmek istediğinizde yine google yazılarınızı bulamayacaktır. Bu durumda 301 redirect plugin eklentisini kullanabilirsiniz. Oldukça yardımcıdır.

 

 1. Anasayfada otomatik yüklenen video kullanmayın.

 

Birçok ziyaretçi birkaç tab birden açabiliyor. Sizin sitenizi açtıktan sonra kapatmadan başka siteye geçebilirler. Arkada sizin birden açılan videonun gıcık sesiyle karşılaşmak istemezler.

 

Eğer sayfada yanbarda veya bir yerde video kullanıyorsanız otomatik yükleme kullanmayın. Otomatik yüklenen bir video olumsuz bir kullanıcı deneyimi oluşturacağından blogunuza zarar verir. Otomatik açılan video kullanmayın.

 

 1. Sağda yanbar kullanın

Bazı blog tasarımlarında yan barlarının olduğunu fark etmişsinizdir. Hatta bazılarında iki tarafta da bar var. Bu daha karışık gösteriyor. Birçok zemin şekli denediğinizde en iyi opsiyonun solda içerik sağda bir bar opsiyonunun olduğunu göreceksiniz. Bu yerleşim ile okuyucu içeriğinize çok fazla konsantre olabilirsiniz. Böylece siz de yanbarınızda istediğiniz tanıtımını yapabilirsiniz.

Ana içerik alanınızın tüm sayfanın en az 60%ını kapsadığından emin olun. Bu konuda altın oran 61%. Büyük bölümü içerik olduğunda okuyucuların dikkatini dağıtmazsınız.

 1. Yan barlarınızı kalabalık değil sade tutun

 

En önemli blog tasarım hatasıdır. Sadece bir tane yan barınızın olması yeterlidir. İki yan bar blogu kalabalık yapar. Yan barlara fazla reklam, link gibi şeyler koymak kalabalık yapar. Herkes sizin fazla para kazanma odaklı olduğunuzu düşünebilir.

Ayrıca banner reklamından pek de fazla para kazanılmaz. Kendi e-kitabınızı 1 TL ye satsanız daha çok para kazanabilirsiniz.

 

 1. En popüler yazılar eklentisi ekleyin

Yan barınıza en popüler yazıların, en çok yorum yapanların listesini bulundurun.

Bu bölüm normal içeriğinizden daha fazla tıklanma alacak. En önemli yazılara trafik almayı arttırmakla kalmayıp iç linkleme sayesinde arama motorunda daha fazla bulunma sağlayacaktır. WP most popular ücretsiz eklentisini kullanabilirsiniz.

15. Blog aboneliklerini teşvik edin

Blogunuzdaki en önemli aksiyon çağrısı abone olma çağrısıdır. Daha etkili aksiyon çağrısı için şu kanıtlanmış taktikleri kullanabilirsiniz:

 

 • Özel teklifler kullanın Blogunuza üyelik için bedava e-kitaplar veya benzeri teklifler kullanın.
 • Çok fazla soru sormayın.Üye olmak için sadece email ve isim yeterli. Çok fazla bilgi sormak ziyaretçiyi bıktırıp kaçırabilir. Az bilgi sorun.
 • Çıkışta pop-up kullanın.Uzmanlara göre çıkışta kullanılan pop-uplar 70% daha fazla üye kaydı alabiliyor.

Bir araştırmaya göre e-posta pazarlama sosyal medyadan 40x kat daha etkili.

İnsanlar sitenizi sevdiyse ve takip etmek istiyorsa, e-posta listenize kaydolabilir veya sitenizi sık kullanılanlara kaydedebilir. Fakat herkes sık kullanılanlara kaydettiklerini daha sonra hatırlayıp tekrar kullanmayabilir.

 

 1. Kayıt formunda çok fazla alan koymayın. Kayıt olma veya üyelik formunun görünümü tüm blog tasarımının önemli bir parçasıdır. Üye sayınızı arttırmak istediğinizden ziyaretçileri hemen çeken bir abonelik kayıt formu tasarlayın. Abone kayıt formuna havuç koyun ve formun tasarımını çekici hale getirin.

 

Bunun yanında sadece isim ve e-posta adresini isteseniz yeter. Daha fazla bilgi istemeyin.

 

 1. Fazla Pop-up ile ziyaretçiyi sıkmayın.
  Blog yazarlarının sık yaptığı blog tasarım hatalarından biri de çok pop-up göstermektir. Pop-up tasarımın ve okuyucu deneyiminin bir parçasıdır.

 

Okuyucularını pop-up’lardan daha fazla sıkan bir fonksiyon yok denebilir. Fazla hatta aşırı sayılabilecek pop-up reklamlar profesyonel imajınızı zedeleyebilir.

Okuyucular onlara değerli içerik sunduğunuz için blogunuza geliyorlar. Okumalarının akışını bozacak hiçbir fonksiyon kullanmayın.

 1. Aksiyon çağrısı kullanın ve tasarımı etkili olsun.

Yazının sonunda aksiyon çağrısı sizin okuyucularınızın daha fazla etkileşim içine girmesini sağlar. Mutlaka bir aksiyon çağrısı koyun. Tasarımına da dikkat edin.

Aksiyon çağrınız bir satış teklifi olmak zorunda değildir. Şimdi okuyucularınızdan küçük aksiyonlar istemeniz onları mikro etkileşime sokmak demektir. Bu da ileride daha büyük aksiyon aldırmanız için tohumlama gibidir.

Aksiyon çağrınız e-posta listesine kayıt olmak, daha iyi içeriğe ulaşmak için özel kayıt, içeriğinizi paylaşmak veya yorum bırakmak olabilir.

 

 1. Etkili paylaşım butonları ekleyin

Ziyaretçi yazınızı beğendiğinde sosyal medyada paylaşıp arkadaşlarına ulaştırmak isterler.

Sosyal paylaşım butonları okuyuculara sevdiğini paylaşmalarına yardımcı olur. Bu paylaşım size çok fazla trafik getirir. Eğer sosyal paylaşım butonu yoksa adres çubuğundan adresi kopyalayıp sosyal siteyi açıp duvarına yapıştırabilir. Fakat bu sürece herkes girmeyebilir.

O yüzden sosyal paylaşım butonu kullanarak tek tıkla paylaşmayı sağlayabilirsiniz. Blog tasarımının da butonlarla uyuşmasına dikkat edin.

En çok trafiğin artık mobilden geldiğini düşünürsek whatsapp butonu kesinlikle sosyal paylaşım butonlarının içinde olmalı.

 1. Kayan sosyal paylaşım butonları

Blog tasarımınızda sosyal paylaşım butonlarını bulundurun. Sharebar veya Flare gibi eklentiler ile sizin sosyal paylaşımınızı arttırabilirsiniz. Sayfayı aşağıya doğru indirdikçe sosyal paylaşım butonları yerinde durmalı ve hiç gözden kaybolmamalı.

Okuyucu sosyal paylaşım butonlarını başında ve sonunda hep görebilmeli. Kayan sosyal paylaşım butonları kullanırken ne var ne yok her şeyi koymayın. Sadece en etkin olanları ekleyin.

Eğer bu tasarım size uygun gözükmüyorsa her postun altına bir eklentiyle kolayca ekleyebilirsiniz.

 

 1. En az 12 font ve daha büyük kullanın.

Font blog tasarımınızın bir parçasıdır. Küçük font kullanmak çok fazla bilgi olması ve yazı duvarları oluşmasına sebep olabilir. Küçük yazılar okumayı zorlaştırır. Yazıları biraz büyük kullanın. İnsan okuyacak bunları insanJ . Eğer birazcık şüpheniz varsa bile fontu bi tık büyütün.

22. Okunması kolay font seçin

Bir bloğun tasarım öğelerinden biri de fonttur. Okunması zor ve zevksiz olan bir font seçimi ciddi bir blog tasarım hatasıdır. Genelde bunu yeni başlayanlar daha sık yapabilir. Birçok roman benzer fontları kullanır. Çünkü o fontlar okunması kolay oluşunu kanıtlamıştır. Okunması kolay tırnaksız fontları seçin.

 1. Belirgin ve kolay okunabilir font kullanın.

Eğer okunması ve görülmesi zor fontlar kullanıyorsanız değiştirmelisiniz. Zarif duran ince fontlar gözünmesi zor olduğundan veya el yazısı tipinde fontlar okunurken harflerin birbirine karışmasından dolayı tercih edilmez. Blog postlarınızda belirgin ve kolay okunan fontlar seçin.

 1. Yazıları sadece sola hizalayın

Blog postlarının kolay okunması ve satırlarının kolay takip edilmesi için sola hizalı olması gerekir. Ortaya hizalı yazılar satırlar arasında atlarken sürekli karışıklığa sebep olabilir. Yazılarınızı ortaya hizalamayın, sola hizalayın.

 

 1. 350 kelimede bir resim kullanın.

Bir postta kaç resim kullanmalısınız? Benim tavsiyem anlatmak istediğinizi anlatabileceğiniz kadar çok görsel kullanın.

Blog Pros’un yaptığı bir araştırmaya göre en çok tıklanan bloglarda her 350 kelimede bir resim bulunuyor.

 

26. Okumayı kolaylaştırıcı renkler kullanın.

En önemli blog tasarım öğelerinden biri de renklerin dengeli dağılımıdır. Blogunuzun renk şeması sadece sayfanızı daha güzel göstermekle kalmaz aynı zamanda okuyucunun modunu ve duygularını da etkiler. Doğru renkler okumayı kolaylaştırır. Bu yüzden;

 • 2-3 renkten daha fazla renk kullanmayın
 • Açık renk zemin koyu renk yazı kullanın.

Yukarıdaki örnek dünyanın en kötü websitesi örneği. Yanlış renk seçimi ne kadar kötü olabilir ki demeyin. : )

 

 1. Gruplu yorum sistemi (Threaded comments)

Blogunuzda kullanabileceğiniz birçok yorum sistemi var. Disqus’tan facebook’a opsiyonlar sınırsız. Peki en iyi sistem hangisi?

Gruplu yorum sistemi.

Neden? Çünkü gruplu yorum sistemi kullandığınızda aldığınız yorumların sayısını arttırırsınız. Daha fazla yorum aldıkça, her sayfanızda daha fazla metin olması demektir. Daha fazla metin olması arama motorlarında daha çok listelenmesi demektir. Ne olursa olsun blog tasarımınıza gruplu yorumları dahil edin.

 

Eğitim önerisi;

Kapsamlı WordPress Eğitimi: Sıfırdan İnternet Sitesi Yapın

 • Kaynak: Udemy
 • Tür: Video eğitim
 • Dil: Türkçe
 • Öğretici: Video Eğitim
 • Süre: 5,5 saat video
 • Bitirme sertifikası: Var
 • Açıklama: Hayalinizdeki internet sitesini başından sonuna uygulamalar üzerinden WordPress öğrenerek gerçeğe dönüştürün!
 • Udemy’den satın al

 

Sonuç olarak

Blog tasarımı baştan sonra kullanıcı deneyimini geliştirmek için düzenlenmelisiniz. Bir blog tasarlamanın trafiğinizi arttırması zor değil.

Blog tasarım hatalarının minimumda olması ilk izlenimi güçlü tutar ve sizin daha çok alanınızda uzman olduğunuzu ve güvenilir olduğunuzu düşündürür.

Eğer yukarıdaki tenkikleri takip ederseniz trafiğinizin arttırdığını göreceksiniz. Yukarıdaki tüm aşamaları uygulayacak vaktiniz yoksa sosyal medya eklentisini ve yorumlarla ilgili eklentiyi ekleyerek başlayın.

Bu iki basit adım bile sosyal medya trafiğinizi ve arama trafiğinizi uzun vadede arttıracaktır.

Sizin kullandığınız teknikler neler?

Sizin de blog tasarımında fayda gördüğünüz bir yöntem varsa lütfen yorumlar bölümünden katkıda bulunun!

 

Tavsiye yazı: WordPress ipuçları makaleleri

Kaynak

 

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir