BLOG TRAFİĞİNİ ARTTIRMAK İÇİN 65 DEĞERLİ TÜYO8 min read

Yazdığınız bloğu veya sitenizi tanıtmak ve trafik almak için nefis yöntemler listesine geldiniz.

İşte çok güzel taktikler.

 1. Google’da Arama Yapılabilecek Başlıklar Kullanın Okuyucularınıza çok yaratıcı başlıklar sunmak aklınızdan geçiyor olabilir, fakat bu durum Google’da sizin çok daha gerilere düşmenize neden olacaktır. Her zaman olmasa da bazen Google tabanlı düşünmek faydalı olabilir. İyi bir anahtar kelime analizi yapmalısınız. Bir anketten çıkan bir diğer yan bulguya göre, “anahtar sözcüklerle arama sıralaması” (yüzde 44) ve “call to action dönüşümleri” (yüzde 44); ‘en faydalı SEO ölçümleri sıralamasında’ ilk iki sırada yer alıyor. Ankete katılanların yine yüzde 44′ü, “sıralamada yer alan tüm SEO performanslarını izleme ve analiz etme”yi; yüzde 41′i ise “anahtar sözcüklerle ve kaynakla sağlanan trafikler”i en faydalı ölçümler’ arasında görüyor. Ankete göre diğer etkili SEO çabaları; “anahtar sözcük arama ve yönetimi” (Ankete katılanların yüzde 46′sı, bunun en etkili taktiklerden birisi olduğunu düşünüyor.), “sık web sitesi güncelleme” (yüzde 37), “sosyal medya entegrasyonu” (yüzde 32) ve “sık blog yazma” (yüzde 28) şeklinde sıralanmış.
 2. Mail Listeleri Oluşturun Blogunuz veya web sitenizi takip eden kullanıcıların mail gündeminize abone olmasına yardımcı olacak formlar hazırlayın. Böylece ilgi çekici içeriklerinizi çok daha kısa sürede yayabilir ve duyurabilirsiniz. E-posta pazarlama insanları blogunuza geri döndürmenin bir numaralı yoludur.
 3. Forumlara üye olun Forumlar, benzer ilgili alanlarına sahip insanların bir araya geldiği tartışma ve paylaşım ortamlarıdır. Siz de bilinçli çalıştığınız sürece forumlardan trafik çekebilirsiniz. Zoque veya Doctus gibi kaliteli forumlara üye olup imzanıza linkinizi koyun. Veya kendi alanınızla ilgili veya benzer alanlarda forum sitelerini bulun. Bunun için de google’da mesela anahtar kelimeniz + forum yazın.
 4. Diğer blogları takip edin. Aynı konu bloglara yorum yaparak hem backlink kazanabilir hem de geniş bir kitleye yayılabilirsiniz.
 5. Arama motorlarına kaydolun. Sitenizin URL sini arama motorlarına kaydedin ve radar kapsamına girin ki arayan sizi bulsun.
 6. Google Trendsi inceleyin. Trafik elde ederken doğru kelimeleri kullanmak için. Hakkında gönderi yazılacak konuları bulmak için mükemmel bir yerdir.
 7. Başka sitelerle link değiş tokuşu yapın Bir site ile anlaşırsınız. O site sizin linkinizi, siz de o sitenin linkini yayınlarsınız. Arama motorlarının baktığı verilerden biri de sitenizdeki link sayısıdır. Sitenize ne kadar çok link verilirse arama motoru bunu iyi olarak algılıyor. Ve siteniz üst sıralara tırmanıyor.
 8. Zamanlamayı iyi yapın Bir blog gönderisini yayınlayacak en iyi zaman Pazartesi sabah 11’dir. 
 9. Misafir blogcu olarak trafik elde edebilirsiniz. Okuyucularınızın okuduğunu bildiğiniz bloglarda misafir yazı yazarak kısa sürede ciddi trafik elde edebilirsiniz.
 10. 1Blog platformunun özelliklerinden yararlanın. Örneğin wordpress kullanıyorsanız FRESHLY PRESSED diye bir alanda wordpressin kendi kadrosu seçtikleri 10 blogu anasayfada vurguluyor. Bu da daha fazla görüntüleme ve yorum demek.
 11. Eklentileri kullanın Eğer WordPress kullanıyorsanız Yoast SEO eklentisini kullanın.
 12. Sosyal paylaşım sitelerini kullanın Flare gibi kayan sosyal butonlar kullandığınıza emin olun zira bu daha fazla sosyal paylaşım getirir. Her blog gönderisinde iki veya üç sosyal paylaşım seçeneği koyun. Daha az seçenek size beş veya altı seçenekten daha fazla paylaşım getirir. Sosyal paylaşım butonlarını hem gönderilerinizin en altına hem de yan tarafına koyun. Çoğu insan Twitter’a öğleden sonra saat 5 civarında girer. İçeriğinizi o saatte paylaşmalısınız. Fakat her sosyal medyada olmak zorunda değilsiniz. Okuyucunuz hangisinde en çok tepki veriyorsa orada olun.
 13. Her ay basın bülteni gönderin Basın bülteni hazırlamak oldukça kolaydır ve doğası gereği tanıtıcıdır. Editoryal kılavuzlar anlaşılırdır. Basın bültenleri işletmenizin reklamını yapmanın ve online görünürlüğünüzü arttırmanın en kolay yoludur. En iyi sonuçları almak için gazeteler ve dergiler de dahil yerel medyayla temas kurun ki basın bültenlerinizi yayınlasınlar. Sonuçlar şaşırtıcı olacaktır.
 14. Analiz Araçlarını Kullanın Google ve daha birçok konuda internet üzerinde yer alan analiz araçlarını kullanın, bunlar işinizi çok daha kolay hale getirir ve size daha çok zaman kazandırır. Google Analiz, Google Trend, Wm Tools, Ahrefs, Woorank, Wmaracı bu araçlara örnek olarak gösterilebilir.
 15. Backlink almak için mantıklı sitelerde yer alın. Sadece tıklanmak için birçok ilgisiz siteye iliştirmek markalaşma sürecinizi baltalayabilir.
 16. Blogunuzun URL’sini e-posta imzanıza ekleyin.Gün içinde kaç tane yönlendirilen e-posta gördüğünüzü bir düşünün ve bu durumun sunduğu olanakları hayal edin.
 17.  Blog’unuzu Google+’ya bağlayın. Blogger profilinizi Google+’ya geçirerek otomatik paylaşımdan, Google+ blog oluşturma topluluğundan ve yakın zamanda kullanıma sunulacak olan, takipçiler oluşturmanıza yardımcı olmak üzere tasarlanan özelliklerden yararlanın. Blogger profilinizi Google+’ya geçirmenin ne anlama geldiği hakkında daha fazla bilgi edinin.
 18. Arama motorlarını hesaba katın. Blogger’ın Arama Tercihleri özelliklerinden yararlanarak içeriğinizi arayan kişilerin işini kolaylaştırın.
 19. Bu Yayını E-postayla Gönder özelliğini etkinleştirin. Blog’unuzda Bu Yayını E-postayla Gönder özelliğini kullanırsanız kişiler yayınlarınızı arkadaşlarına yönlendirebilir. Bu işlem, site istatistikleriniz üzerinde hemen etkili olmayabilir ancak blog’unuzun tanıtımını başkalarının sizin yerinize yapmasını sağlar.
 20.  Site özet akışınızı açın.Kişiler haber okuyucularında site özet akışınıza abone olduğunda, yayınlarınızı okuma olasılıkları oldukça yüksektir.
 21.  Blog’unuzu Blogger listelerine ekleyin. Blogger diyor ki Blog’unuzu listelerimize eklediğinizde, blog’unuz Sonraki Blog ve Yeni Güncellenenler alanlarıyla diğer alanlarda görüntülenir. Sitenize daha çok ziyaretçi çekmek için kullanabileceğiniz bir yöntemdir.
 22.  Adresinizi blog arama sitelerine ve dizinlere gönderin. İnsanlar her gün blog içeriklerine Technorati aracılığıyla bakıyor. Siz onların listesinde misiniz? Olmalısınız. Blog’unuzun URL’sini Technorati, Daypop, Popdex,blogyazarları, blog kardeşliği vb sitelerine ve  diğer dizinlere sitelere gönderin.
 23.  Blog’unuzu Ping Gönderecek şekilde ayarlayın. Bu seçenek etkinleştirildiğinde, blog’unuz blog ile ilişkili hizmetlerin yanı sıra web üzerindeki çeşitli “yeni güncellenenler” listelerine de eklenir.
 24. Yorum için üye ol eklentisini kullan Okuyucuları yorum yazmaya cesaretlendirin. Daha önce yorum yazanları yeni yorumlardan haberdar etmek için e-posta bildirimlerini kullanın. Bunun için Subscribe to Comments eklentisini kullanabilirsiniz. Her yapılan yorum ortalama ek 18 görüntüleme sağlıyor. Yapılan yorumlara mutlaka cevap verin ve sohbeti takip eden sorular sorun. Şunu denediniz mi? Sizce bu nasıl? Vb. İnsanlar tüm saatler arasından en çok sabah 9’da yorum yapmayı tercih ederler, yorumları takip etmek için gerekli olabilir.
 25. Etiketleri kullanın. Arama motorunun sizi bulmasını kolaylaştıracak anahtar kelimelerdir. Googleda ön bir arama yapıp bunların neler olabileceğini öngörebilirsiniz. Kategorileri oluşturun Kategori isimleri hem okuyucunun hem de googleın bulmasını sağlayan bir nevi diğe anahtar kelimelerdir.
 26. Google Analytics Verilerini Analiz Edin Google Analytics blogunuz hakkında pek çok detaylı bilge vererek yol haritanızı çizmenize ve trafiğinizi arttırmak için uygulamanız gereken taktikleri belirlemenize çok yardımcı olan bir araç.
 27. Görselleri Kullanın Ve Optimize Edin Eğer resimlerinize alt ve title etiketleri ekleyerek arma motoru botlarının tanıyacağı şekilde optimize ederseniz Google görsel aramalardan da ziyaretçi çekebilirsiniz.
 28.  Diğer Bloglara Yorum Yazın Yeni kurulan bloglar için en kolay trafik kazanma yöntemi diğer bloglara yorum yazmaktır. Bloglara yorum yazmak hem ziyaretçi çekmek hem de diğer blog yazarlarıyla etkileşime geçmek için denenmesi gereken bir yöntemdir.
 29. Ödüllü Etkinlikler Düzenleyin Blogunuzda ödüllü bazı ödüllü etkinlikler düzenleyerek kısa sürede ziyaretçi trafiğinizi arttırabilirsiniz. Tweet göndermek veya çekilişin duyursunu blogda paylaşmak şartı koşarak viral bir etkiyle çok geniş kitlelere ulaşabiliyor ve trafiğinizi kısa sürede arttırabiliyorsunuz.
 30. Postlarınızı sosyal imleme sitelerine kaydedin Daha fazla bulunmak için postlarınızı sosyal imleme sitelerine kaydetmelisiniz. O sitelerin Türkçe olanları ve yabancı olanlarını ikisini de deneyin. Kategorileri doğru yerleştirin. Örnek: linkibol, oyyla, tusul, reddit vb.
 31. Bloğunuzu blog dışında da tanıtın Blog sayfası dışına çıkınca da tanıtıma devam edin. Linkinizi email imzanıza veya iş kartınıza yazın. Sohbetlerinizde bahsedin. Network partilerde bulunun.
 32. Blog ödülleri için bloğunuzu aday gösterin Yıl içinde birkaç defa blog ödülü dağıtılır. Kendinizi veya başkasının bloğunu aday gösterin, bu dikkat çekecektir ve trafik çeker.
 33. Ne kadar ücretsiz blog listesi varsa onlara bloğunuzu kaydedin.
 34. Sizin sektörde etkili isimlerle röportaj yapın.
 35. Bazı içeriklerinizi sunum haline getirip slideshare sayfasına yükleyin.
 36. Facebook’ta blogger’ların oldukları topluluk veya gruplara katılın. Bu şekilde bilgi paylaşımı yapabilir, birbirinizin içeriğini yaymada destek olabilirsiniz.
 37. link partilerinde ve blog carnavallarında bulunun
 38. Postlarınızın hepsini StumbleUpon, digg ve reddit’e kaydetin
 39. En iyi bloglar listesi kurun. Ve içindeki bloggerlara onları dahil ettiğinizi söyleyin, biraz başka blogger şımartmak iyidir.
 40. Makalelerinizi Ezine Articles gibi sitelere yükleyin. Başka bloglarda yayınlanırsa linklerden faydalanırsınız.
 41. Hubpages veya Squidoo sitelerinde faydalı makaleler yayınlayıp kendi bloğunuza link verebilirsiniz.
 42. Open site explorer gibi araçlar kullanın. Bu araçlar rakiplerinizin nereye link verdiğini gösterir ve rakiplerinizi kopyalayabilirsiniz.
 43. Pingomatic gibi bir araçla blog postlarınız pingletin! Ping-O-Matic bu hadiseyi çok kolaylaştırıyor.
 44. Aynı yazıyı tekrar yayınlayabilirsiniz. Birkaç gün, birkaç hafta veya birkaç ay arayla tekrar sosyal medyada yayınlamaktan çekinmeyin. Çok az insan bunun farkına varır. Ve çok daha fazla insana ulaşırsınız
 45. Buffer kullanın.
 46. Resimlerin açıklama bölümünü de kullanın. İsimlerini yazdığınız gibi açıklama bölümüne de konuyla ilgili kelimeler yazın. Görsel aramasında size yardımcı olacaktır.
 47. Site içi linkleme yapın. Sayfalar arası gezinti için okuyucunun aradığı birşeydir. Bu da size hit olarak geri dönecektir.
 48. İlk yorumun yapılması önemlidir. Başkalarının yorum yapmasını sağlayın.
 49. Yazarkafeye kaydolun. Buradan sitenize hit almanız mümkün. Kayıt olmak kolay ama kabul edilmesi zaman alabiliyor. Sitenize güveniyorsanız hemen kaydolun.
 50. Meta description düzenlemesi yapın. Yazınızın başında gazetecilerin yaptığı gibi tüm yazıyı bir nevi özetleyen anahtar kelimeleri içeren kısa bir özet yapın.
 51. Sahte hit arttırma programlarını kullanmayın. google anlıyor ve blogunuzu banlıyor. Kullanmayın
 52. Özellikle tartışma yaratacak konular üzerine yazın. Bu etkileşimi arttırken, sitenizde geçirilen ortalama süreyi -ki google bunu çok sever- ve web site trağinizi arttıracaktır.
 53. Sektörünüzde bulunan diğer blogcularla iletişime geçin. e-mail yada sosyal medya üzerinden etkileşime geçip, ilişkiler kurun.
 54. Yazılarınızı sorularla bitirip, tartışılır halde bırakmaya çalışın. Böylece etkileşimi arttırabilirsiniz.
 55. Eski yazılarınızı belirli zaman aralıklarında mutlaka güncelleyip geliştirin – ( Google bunu çok sever) Uzun zaman önce yazdığınız ancak güncellemediğiniz sayfaları güncellemek her zaman olumlu sonuçlar yaratır. Özellikle WordPress benzeri blog sistemlerinde yer alan “okuyucu yorumları” bu alanda büyük katkı sağlar.
 56. Genel kabul gören en iyi yazı fontu boyutu 14px civarıdır.
 57. Followerwonk gibi araçlar kullanın. Sektörünüzde en çok hit alanları bulun ve onlarla etkileşime geçin.
 58. Başarılı blog yazarları ile röportajlar yapın. Emin olun çoğu kabul eder.
 59. Soru cevap sitelerine yazı yazın. En etkilileri google blogger, kızlar soruyor, yahoo answers
 60. Buna değecek bir siteniz olduğuna inanıyorsanız basın bülteni oluşturun. Medya ile paylaşın.
 61. Makale dizinlerine yazı gönderin. Hit arttırmak için etkili bir yol olabilir. Örnek makale marketi, dmoz, ve hürriyetin servisi olan hurlist
 62. Komunite bloglarına katılın. Milliyet blog’ta yazı yayınlayarak hitinizi arttırabilirsiniz.
 63. Farklı sosyal ağ deneyin. Örneğin Quup ve Inploid sayfaları size hit arttırma konusunda fayda sağlayacaktır.
 64. Zamana bırakın, çok acele etmeyin. Ziyaretçi sayısının yavaş yavaş artmasını bekleyin.
 65. Trackbackkullanın.
 66. Google Webmaster Tools’a eklenmiş siteler daha fazla önemseniyor.Google Webmaser Tools‘u ziyaret edip, sitenizi onaylayarak hemen işe koyulabilirsiniz.
 67. Alan adınızı güvenilirliğini arttıracak sitelerde olun. Alan adı otoritesi yüksek güvenilir sitelerden size link geldiğinde alan adınızın güvenilirliği artar. Siz de o sitelerden link alabilirsiniz. O sitelerin başında facebook geliyor.
 68. Blogunuzu blog dizinlerine kaydedin. Blog dizini veya RSS feedlerine kaydedebileceğiniz sitelere blogunuzu tek tek kaydedin.

Söylemek istedikleriniz varsa lütfen yorum yapın. 

Bilgiyi paylaşmak için lütfen sosyal medya butonlarını kullanın.

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.