Blogta trafik arttırmak için 42 altın tüyo9 min read

Bu makalede blogunuzda trafik arttırma yöntemlerini okuyacaksınız.

 

Blog yazıyorsunuz ve yazılarınızı paylaştınız!trafik arttır

Ama çok fazla kişi okumuyor.

Trafik sizi tatmin etmiyor değil mi?

Blogunuzda trafik arttırmak istiyorsunuz.

Daha fazla insan okusun yazılarınızı!

Trafik arttırmanın sadece psikolojik tatmini yok, daha başka faydaları da var.

Örneğin trafiğiniz artarsa;

 • Daha fazla para kazanırsınız
 • Reklam verenlerin gözbebeği olursunuz.
 • Etkinliklerde sizi çağırırlar
 • Konferanslarda konuşmacı olursunuz
 • TV’de konuşmacı olabilirsiniz.
 • Daha fazla tanınırsınız.
 • Uzmanlığınızı daha fazla anlatırsınız.
 • Kariyerinize katkısı olur.

Ne demiş üstad

Blog kariyeriniz için önemlidir. İyi yazılmış bir blog sizi alanınızda diğer uzmanlardan ayırır.

Penelope Trunk

 

Hepsi çok güzel. Trafiğinizi arttırmaz ve olduğu yerde saydırırsanız yazdığınız tüm yazılar kenarda bir toz gibi kalır. O zaman şimdi trafik arttırma zamanı!

Size aşağıda bloğunuza trafik arttırma konusunda altın değerinde teknikler listesi hazırladım. Bu teknikleri blog yazarlığı hayatınızda kullandığınızda trafiğiniz şunun gibi artacak;

 

 

Bu rakamlar da hayal değil. Blogunuzda trafik arttırma yöntemlerini kullanarak bloğunuzu popüler bir blog haline getirebilirsiniz.

Bu makalede yazdığınız bloğu veya sitenizi tanıtmak ve trafik arttırmak için nefis teknikler bulacaksınız.

Yazdığınız bloğu veya sitenizi tanıtmak ve trafik almak için nefis yöntemler listesine geldiniz.

İşte çok güzel taktikler.

Blogunuzda trafik arttırma teknikleri

 

 1. Google’da Aramada çıkacak Başlıklar Kullanın 

Bir blogta başlığın önemi 80%’dir. Bunu düşünerek okuyucularınıza çok yaratıcı başlıklar sunmak aklınızdan geçiyor olabilir, fakat bu durum Google’da sizin çok daha gerilere düşmenize neden olacaktır.

Her zaman olmasa da bazen trafik arttırmak için Google tabanlı düşünmek faydalı olabilir. İyi bir anahtar kelime analizi yapmalısınız.

Ankete katılanların en etkili SEO taktikleri olarak şunları görüyor.

 • “anahtar sözcüklerle arama sıralaması” (yüzde 46) ve
 • “aksiyon butonu dönüşümleri” (yüzde 44)
 • “sık web sitesi güncelleme” (yüzde 37),
 • “sosyal medya entegrasyonu” (yüzde 32) ve
 • “sık blog yazma” (yüzde 28) şeklinde sıralanmış.

 

 1. Mail Listeleri Oluşturun 

Blogunuz veya web sitenizi takip eden kullanıcıların abone olmasını kolaylaştıracak pratik abone formları hazırlayın. Okuyucular abone olsunlar ve siz de bültenlerinizi ve yeni yazılarınızı gönderin.

Böylece ilgi çekici içeriklerinizi çok daha kısa sürede yayabilir ve duyurabilirsiniz. Bülten göndermek trafik arttırmanın en temel yoludur.

E-posta pazarlama insanları blogunuza geri döndürmenin bir numaralı yoludur.

 

 1. Forumlara üye olun 

Forumlar, benzer ilgili alanlarına sahip insanların bir araya geldiği tartışma ve paylaşım ortamlarıdır. Siz de bilinçli çalıştığınız sürece forumlardan bloğunuza trafik arttırmada başarılı olabilirsiniz.

Donanımhaber gibi kaliteli forumlara üye olup imzanıza linkinizi koyun. Veya kendi alanınızla ilgili veya benzer alanlarda forum sitelerini bulun. Bunun için de google’da mesela “anahtar kelimeniz + forum” yazın.

 

 1. Diğer blogları takip edin ve yorum yazın. 

Aynı konu bloglara yorum yaparak hem backlink kazanabilir hem de geniş bir kitleye yayılabilirsiniz.

 

 1. Arama motorlarına kaydolun. 

Sitenizin URL sini arama motorlarına kaydedin ve radar kapsamına girin ki arayan sizi bulsun. URL yi arama motoruna kaydetmezseniz insanlar sizi bulamaz ve trafik arttırma şansınız olmaz.

 

 1. Anahtar kelime tespiti için Google Trendsi inceleyin. 

Trafik elde ederken doğru kelimeleri kullanmak için trends size çok yardımcı olacak. Trends ile anahtar kelimenize yakın kelimeleri de tespit edebilir ve anahtar kelime karşılaştırması yapabilirsiniz.

 

 1. Başka sitelerle link değiş tokuşu yapın 

Bir site ile anlaşırsınız. O site sizin linkinizi, siz de o sitenin linkini yayınlarsınız. Bu link değişimi ikinizin de trafik arttırmasını sağlar.

Arama motorlarının baktığı verilerden biri de sitenizdeki link sayısıdır. Sitenize ne kadar çok link verilirse arama motoru sitenizi tavsiye edilen otorite bir site olarak algılıyor. Ve siteniz üst sıralara tırmanıyor.

 

 1. Post yayınlama zamanlamayı iyi yapın. 

Bir blog gönderisini yayınlayacak en iyi zaman Pazartesi sabah 11’dir. 

 

 1. Misafir blogcu olarak trafik arttırabilirsiniz. 

Okuyucularınızın okuduğunu bildiğiniz bloglarda misafir yazı yazarak kısa sürede ciddi trafik arttırabilirsiniz.

 

 1. Blog platformunun özelliklerinden yararlanın. 

Örneğin wordpress kullanıyorsanız FRESHLY PRESSED diye bir alanda wordpressin kendi kadrosunun seçtiği 10 blogu anasayfada vurguluyor. Bu da daha fazla trafik arttırma ve yorum demek.

 

 1. SEO eklentileri kullanın 

Eğer WordPress kullanıyorsanız Yoast SEO eklentisini kullanın. SEO ayarlamalarında yoast seo eklentisi size check list sunuyor. Eksik bıraktığınız yerde sizi uyarıyor.

 

 1. Sosyal paylaşım sitelerini kullanın 

Sayfanızın solunda Flare gibi kayan sosyal butonlar kullanın çünkü sosyal paylaşım butonları trafik arttırmada çok faydalıdır. Her blog gönderisinde iki veya üç sosyal paylaşım seçeneği koyun.

3 buton seçeneği size beş veya altı seçenekten daha fazla paylaşım getirir. Sosyal paylaşım butonlarını hem gönderilerinizin en altına hem de yan tarafına koyun.

Çoğu insan Twitter’a öğleden sonra saat 5 civarında girer. İçeriğinizi o saatte paylaşmalısınız.

Her sosyal medyada olmak zorunda değilsiniz. Okuyucunuz hangisinde en çok tepki veriyorsa orada olun.

 

 1. Her ay basın bülteni gönderin 

Basın bülteni hazırlamak oldukça kolaydır ve basın bültenleri işletmenizin reklamını yapmanın ve online görünürlüğünüzü arttırmanın en kolay yoludur.

En iyi sonuçları almak için gazeteler ve dergiler de dahil yerel medyayla temas kurun ki basın bültenlerinizi yayınlasınlar. Sonuçlar şaşırtıcı olacaktır. Basın bültenlerini her tarafa yaymanızın trafik arttırmada muazzam faydasını göreceksiniz.

 

 1. Blogunuzun URL’sini e-posta imzanıza ekleyin.

Gün içinde kaç tane yönlendirilen e-posta gördüğünüzü bir düşünün ve bu durumun sunduğu olanakları hayal edin.

 

 1. Adresinizi blog arama sitelerine ve dizinlere gönderin.

İnsanlar her gün blog içeriklerine Technorati aracılığıyla bakıyor. Siz onların listesinde misiniz? Olmalısınız. Blog’unuzun URL’sini Technorati, Daypop, Popdex, blogyazarları, blog kardeşliği vb sitelerine ve  diğer dizinlere sitelere gönderin.

 

 1. Postlarınızı sosyal imleme sitelerine kaydedin 

Daha fazla bulunmak için postlarınızı sosyal imleme sitelerine kaydetmelisiniz. O sitelerin Türkçe olanları ve yabancı olanlarını ikisini de deneyin. İkisinin de trafik arttırmada faydasını görebilirsiniz.

Kategorileri doğru yerleştirin. Örnek: linkibol, oyyla, tusul, reddit vb.

 

 1. Blog’unuzu Ping Gönderecek şekilde ayarlayın. 

En güncel ping listesini ping bölümüne ekleyin Ping çok önemlidir. Blogunuza yeni bir yazı yazdığınızda listenizdeki her yere haber gönderir.

 

 1. Yorum için üye ol eklentisini kullanın 

Okuyucuları yorum yazmaya cesaretlendirin. Daha önce yorum yazanları yeni yorumlardan haberdar etmek için e-posta bildirimlerini kullanın. Bunun için Subscribe to Comments eklentisini kullanabilirsiniz. Her yapılan yorum ortalama ek 18 görüntüleme sağlıyor.

Ayrıca yapılan yorumlara mutlaka cevap verin ve sohbeti takip eden sorular sorun.

 • Şunu denediniz mi?
 • Sizce bu nasıl? Vb.

İnsanlar tüm saatler arasından en çok sabah 9’da yorum yapmayı tercih ederler, yorumları takip etmek için gerekli olabilir.

 

 1. Kategoride ve menü başlıklarında anahtar kelime kullanın. 

Arama motorunun sizi bulmasını kolaylaştıracak anahtar kelimelerdir. Google’da ön bir arama yapıp bunların neler olabileceğini öngörebilirsiniz.

Okuyucu arama motorundan hem sizin postunuzu, hem kategori başlıklarınızı hem de menü başlıklarını yakalayabilirse trafik arttırmada çok katkısını göreceksiniz.

 

 1. Google Analytics Verilerini Analiz Edin 

Google Analytics blogunuz hakkında pek çok detaylı bilgi vererek yol haritanızı çizmenize ve trafiğinizi arttırmak için uygulamanız gereken taktikleri belirlemenize çok yardımcı olan bir araç.

 

 1. Görselleri Kullanın Ve Optimize Edin 

Resimlerinize alt ve title etiketleri ekleyerek arama motoru botlarının tanıyacağı şekilde optimize etmelisiniz. Okuyucuların google görsel aramalarından da trafik arttırmanızı sağlar.

 

 1. Ödüllü Etkinlikler Düzenleyin 

Blogunuzda ödüllü bazı ödüllü etkinlikler düzenlemek kısa sürede ziyaretçi trafiğinizi arttırmanıza yardımcı olur. Tweet göndermek veya çekilişin duyurusunu blogda paylaşmak şartı koşarak viral bir etkiyle çok geniş kitlelere ulaşabiliyor ve trafiğinizi kısa sürede arttırabiliyorsunuz.

 

 1. Bloğunuzu blog dışında da tanıtın 

Blog sayfası dışına çıkınca da tanıtıma devam edin. Linkinizi email imzanıza veya iş kartınıza yazın. Sohbetlerinizde bahsedin. Network partilerde bulunun.

 

 1. Blog ödülleri için bloğunuzu aday gösterin 

Yıl içinde bazen blog ödülü dağıtılır. Kendinizi veya başkasının bloğunu aday gösterin, bu dikkat çekecektir ve trafik arttırmanıza yardımcı olur.

 

 1. Sizin sektörde etkili isimlerle röportaj yapın.

Trafik arttırmada ustalarla röportaj da çok etkilidir. Kendi sektörünüzdeki ustalara hem kendinizi tanıtmış hem de onların yazınızı paylaşmasıyla çevresine de ulaşmış olursunuz.

 

 1. Bazı içeriklerinizi sunum haline getirip slideshare sayfasına yükleyin.

En uygun içeriklerinizi sunum paylaşım sitelerine yükleyin ki blogunuzun arama motorlarında görüntülenme sayısı artsın.

 

 1. Facebook’ta blogger’ların oldukları topluluk veya gruplara katılın.

Bu şekilde bilgi paylaşımı yapabilir, birbirinizin içeriğini yaymada destek olabilirsiniz. Facebooktaki gruplardaki kişilerin de sizi tanıması trafik arttırmanız için çok etkili bir taktiktir, mutlaka kullanın.

 

 1. En iyi bloglar listesi kurun.

Ve içindeki bloggerlara onları dahil ettiğinizi söyleyin, biraz başka blogger şımartmak iyidir. Onların çevresine de ulaşırsınız. Çevreleri sizin trafik arttırmanıza yardımcı olurlar.

 

 1. Open site explorer gibi araçlar kullanın.

Bu araçlar rakiplerinizin nereye link verdiğini gösterir ve rakiplerinizi kopyalayabilirsiniz.

 

 1. Eski yazılarınızı belirli zaman aralıklarında mutlaka güncelleyip geliştirin

( Google bunu çok sever) Uzun zaman önce yazdığınız ancak güncellemediğiniz sayfaları güncellemek her zaman olumlu sonuçlar yaratır.

 

Özellikle WordPress benzeri blog sistemlerinde yer alan “okuyucu yorumları” bu alanda büyük katkı sağlar. Sadece güncelleyip bırakın, onun bile trafik arttırmada farkını göreceksiniz.

 

 1. Aynı yazıyı tekrar yayınlayabilirsiniz.

Birkaç gün, birkaç hafta veya birkaç ay arayla tekrar sosyal medyada yayınlamaktan çekinmeyin. Çok az insan bunun farkına varır. Ve çok daha fazla insana ulaşırsınız trafik arttırmada çok faydalıdır.

Eski yazılarınızın bazıları çok ilgi görmemiş olabilir. Belki yanlış saatte paylaştınız belki sönük bir başlık koydunuz. Başlığını değiştirip okurlarınıza tekrar hatırlatın.

 

 1. Site içi linkleme yapın.

Sayfa üzeri SEO’nun en önemli yöntemidir. Wikipedia bunu çok kullanır. Sayfalar arası gezinti okuyucunun aradığı bir şeydir. Siz de sayfalar arası link koyun. Bu da size trafik arttırmada artı puan olarak geri dönecektir.

 

 1. İlk yorumun yapılması önemlidir.

Başkalarının yorum yapmasını sağlayın.

 

 1. Özellikle tartışma yaratacak konular üzerine yazın.

Bu içerikler etkileşimi arttırırken, sitenizde geçirilen ortalama süreyi -ki google bunu çok sever- ve web site trafiğinizi arttırmanıza yarayacaktır.

 

 1. Yazılarınızı sorularla bitirip, tartışılır halde bırakmaya çalışın.

Böylece etkileşimi arttırabilirsiniz.

 

 1. Genel kabul gören en iyi yazı fontu boyutu 14px civarıdır.

Yazıların kolay okunması için küçük font kullanmayın, çok büyük font da kullanmayın. 14 font iyidir.

 

 1. Followerwonk gibi araçlar kullanın.

Sektörünüzde en çok trafik alanları bulun ve onlarla etkileşime geçin.

 

 1. Soru cevap sitelerine yazı yazın.

En etkilileri kızlar soruyor, yahoo answers vb

 

 1. Komunite bloglarına katılın.

Milliyet blog’ta yazı yayınlayarak trafik arttırabilirsiniz.

 

 1. Google Webmaster Tools’a eklenmiş siteler daha fazla önemseniyor.

Google Webmaser Tools‘u ziyaret edip, sitenizi onaylayarak hemen işe koyulabilirsiniz.

 

 1. Alan adınızı güvenilirliğini arttıracak sitelerde olun.

Alan adı otoritesi yüksek güvenilir sitelerden size link geldiğinde alan adınızın güvenilirliği artar. Siz de o sitelerden link alabilirsiniz. O sitelerin başında facebook geliyor.

 

 1. Influencer ile trafiğinizi katlayabilirsiniz. Sosyal medyada etkin insanlarla aranızı sıkı tutun ve ieriklerinizi paylaşmalarını sağlayın. Muhteşem bir trafik arttırma yöntemidir.

 

 

Tavsiye yazı: Blog trafik arttırma yöntemleri

 

Eğitim önerisi

Kapsamlı WordPress Eğitimi: Sıfırdan İnternet Sitesi Yapın

Kaynak: Udemy / Tür: Video eğitim / Dil: Türkçe / Öğretici: Video Eğitim / Süre: 5,5 saat video / Bitirme sertifikası: Var

Açıklama: Hayalinizdeki internet sitesini başından sonuna uygulamalar üzerinden WordPress öğrenerek gerçeğe dönüştürün!

Udemy’den satın al

 

Sonuç olarak

Blogda trafik arttırma yöntemlerinde çok fazla seçenek bulabilirsiniz.

Hepsini uygularsanız trafik arttırma konusunda ustalaşırsınız. Hem bloğunuzda trafik arttırır hem de çevre yaparsınız.

Yukarıdaki kapsamlı bog trafik arttırma listesindekileri özenle seçtim. Mutlaka siz de uygulayın. Sonuçlarına şaşıracaksınız.

 

Sizin blog trafik arttırmada kullandığınız bir yöntem var mı?

Siz de yorumlar bölümünden yorumlarınızı ekleyin!

 

Kaynak

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir