Blog yazarak para kazanmanın 25 yolu10 min read

Bu makalede blog yazarak para kazanmanın yollarını okuyacaksınız.

Bir süredir blog yazmaya çalışıyorsunuz ve işler rayına oturdu artık trafik alıyorsunuz. Oleyy!!blog yazarak para kazanma

Hatta artık daha fazla yazı yazmak istiyorsunuz, gecenizi hatta gündüzünüzü daha fazla blogunuza ayırmaya başladınız. Uzmanlığınızı yayınlıyorsunuz ve insanlar bundan faydalanıyor. Siz de bundan itibar kazanıyorsunuz. Süper!

Peki ya sonra?

Kuru itibar karın doyurmaz.

Oluşturduğunuz blogtan para kazanmak, faturalarınızı ödemek isteyebilirsiniz.

Günlerce emek verdiğiniz bir yapı sayesinde para kazanmak hakkınız.

Hatta blogunuz aylık faturaları ödemekten öte sizin için inanılmaz bir gelir kaynağı olabilir. Hatta sizin için küçük bir iş bile olabilir. Bazı başarılı blog yazarları ise her şeyi bırakıp blogları üzerinden kendilerine küçük bir iş kuruyorlar.

Peki nasıl?

Blog üzerinden para kazanmak için yapacağınız 4 şey var

 • Trafik alan bir içerik oluşturun
 • Ziyaretçileri email üyelerine çevirin.
 • Güven oluşturmak için içeriklerinizi yayınlamaya devam edin
 • Üyelerinize istedikleri bir ürünü veya hizmeti satın.

 

Sadece blog yazarak o ilk aklınıza gelen reklam gösterim parası ile ay sonunu getiremeyebilirsiniz. Hiç kimse sadece blog yazarak para kazanamaz. Bir uzmanlığınız var ve uzmanlığınızı insanlar biliyorsa siz de eğer seviye atlamak istiyorsanız uzmanlık alanınızda eğitimler verin. Uzmanlık alanınızda bir e-kitap yazın. Eğitimlere kendinizi verin. Amerika’da danışmanlık sektörü 415 milyar dolarlık bir alan. Bu insanlar öğretmeleri için para alıyorlar. Uzmanlığınızı değerlendirip blogunuz üzerinden ciddi para kazanabilirsiniz. Örneğin şunları sunabilirsiniz;

 

Eğitim (Koçluk, Kurslar, Kitaplar, E-kitaplar, Seminerler)

Fiziksel ürünler (Sanat, Elektronik, Kıyafet, Gıda, Gıda desteği)

Dijital ürünler (Tema, Müzik, Yazılım, Fotoğraf, Oyun)

Hizmet (Finansal, Programlama, Tasarım, Pazarlama)

Sadece bir blog yazarı olmayın

Blogunuz üzerinden para kazanmayı düşündüğünüz andan itibaren aslında öylesine bir blog yazarı olmaktan çıktınız bile. Blogunuz sizin küçük işiniz siz de girişimci oldunuz.

Size blog yazarak para kazanmanızı sağlayacak işte o 25 öneri

REKLAM

1- Metin içi reklamlar (Google AdSense vb.) 

Metnin içine veya paragraf arasına yerleştirilen reklamlardır. Blog yazarlarının para kazanmaya başladığı ilk ve en basit yöntemdir. En çok bilineni google adsense’tir. Basit bir şekilde blogunuza reklamı eklersiniz ve tıklanmasını beklersiniz. AdSense’in tık başına verdiği ücretler reklamdan reklama ve blogdan bloga değiştiği için blogunuzun içeriğine, gösterilen reklamlara ve ziyaretçinin ilgisine göre kazancınız değişebilir. Adsense bilindik olsa da başka alternatifler de var. Aşağıdaki listeden size en uygununu seçin;

 1. AdSense– Google’ın ürettiği adsense en basitlerden biri.
 2. Infolinks– Yine oldukça popüler bir yazı içi reklam seçeneği.
 3. Yahoo Bing Network– Media.net tarafından desteklenen bir program.
 4. Clicksor– Yazı içi reklam, banner, popunder vb birçok çözüm sunuyor
 5. Reklamağacı
 6. Gittigidiyor
 7. adhood
 8. Chitika
 9. BidVertiser
 10. Blogads
 11. BlogHer
 12. Beacon Ads
 13. Federated Media
 14. Sovrn
 15. net
 16. Rivit
 17. Sway
 18. WAHAdventures

 

2-Sitenize banner reklam ekleyin.

Blogunuzun belli yerlerine farklı boyutlarda görsel reklam yani bannerlar yerleştirerek reklamlara tıklandıkça para kazanabilirsiniz. Blogunuzun popülaritesi kazancınızı etkiler. Fazla banner olması da ziyaretçiyi kaçırabilir. Önerilerden biri rekabeti yüksek sektörlerden ilk reklamları ucuza almanız. Çünkü ilerleyen günlerde, rakip analizi yapan sektördeki diğer sitelerden çok sayıda reklam teklifi gelecektir. WordPress kullanıyorsanız kullandığınız temada banner reklamı yerleştirmede yardımcı olacak eklentileri inceleyebilirsiniz.

 • Wp-Insert– İçeriğinizin istediğiniz özel yerine reklam yerleştirmeyi bu ücretsiz eklentiyle yapabilirsiniz.
 • WP125– Banner reklamlarını döndürmeye ve yön vermeye yarar.
 • AdRotate– Blogunuzdaki reklam yerlerini belirlemenize yardımcı olan ücretsiz bir eklentidir.

 

3-Link reklamı verin. Backlink çalışması yapan kişilerin linklerini footer veya sidebarınızda belli bir süre yayınlamak karşılığında para alabilirsiniz.

 

 4-İlgili yazılar bölümünde yazı önerin. Yeni bir kazanç modeli. Yazdığınız yazının içinde veya sonunda kendi yazdığınız yazıya link vermektense ücretli yazıya link verebilirsiniz. Shareaholic plugini size yardımcı olacaktır. Populer ilgili yazı reklam firmaları Disqus, Outbrain, Taboola etc.

 

GELİR ORTAKLIĞI

 5-Gelir ortaklığı programlarına katılın. (Affiliate Marketing) 

Ürün satan birinin ürününü yazınızda önerip üye yollamak ve satıştan komisyon almaktır. Gelir ortaklığı programı uygulayan sitelere üye olup size özel link alırsınız. Bu linki sitenizde yazı veya banner gibi ziyaretçinin tıklayacağı bir yere koyarsanız satışından komisyon alırsınız. Müşteri sizden link gitmişse sistem bunu anlar ve size komisyon verir. Her gelir ortaklığı sitesinin komisyon oranı farklıdır. Bazılarının 50% bile olabiliyor. Gelir ortaklığı en çok kazananların en karlı programı olabilir. Gelir ortaklığı programlarına belli bir ürün için üye olup gelir elde etmeye başlayabilirsiniz. Büyük networkler büyük ürün gamı demektir.

 

 1. CommissionJunction– Her sektörden birçok ürün bulabileceğiniz muazzam geniş bir ağ.
 2. ClickBank– Özellikle dijital ürünlerin olduğu lider bir network.
 3. Amazon Associates– Birçok ürün sattığından networkten ziyade her sitenin veya blogun kullandığı bir program.
 4. ShareASale– Sitenizde önerebileceğiniz birçok ürünün olduğu oldukça geniş bir gelir ortaklığı ağı.
 5. ClickBooth– CPA ve CPC opsiyonlarını sunuyor.
 6. Rakuten Marketing– Lider birçok markanın bulunduğu ana gelir ortaklığı ağlarından biri.
 7. GlobalWide Media– Birçok ürün çeşidi bulabileceğiniz popüler gelir ortaklığı ağı.
 8. WP Auto Affiliate Links– Ücretsiz olan bu eklenti anahtar kelimelere ve seçtiğini gelir ortaklığı programlarına odaklanıp otomatik şekilde yeni gelir ortaklığı programları öneriyor.
 9. Skimlinks
 10. AffiliateWindow
 11. CJ

 

6-Affiliate linkini kısaltın Affiliate linkinizi tinyurl.com veya goo.gl gibi bir site kullanarak kısaltabilirsiniz. Böylece kimse ilk bakışta bir affiliate linki olduğunu anlamaz. Ayrıca adf.ly siteleri ile link kısaltma yaparsanız ekstra olarak adf.ly’den tıklandıkça para kazanabilirsiniz.

 

7-Kendi hosting firmanızın gelir ortaklığı programına dahil olun. Biraz daha ek gelir elde etmek için kendi sitenizi host eden firmanızın gelir ortaklığı programına katılın. Bu artık büyük iş olmaya başladı. Eğer sizin linkinizden giden olursa sizin de bu işten karınız olacaktır. Trafiğiniz yüksekse ayda yaklaşık $40.000 kazananlar mevcut. Dışarıda kendi sitesinin olmasını isteyen birçok insan var ve onlara hostunuzu önerebilirsiniz. Neredeyse tüm host firmaları gelir ortaklığı programını uyguluyor. Sitenizin bir yerine “hosted by ABC firması” diye bir yazı kıyıya kenara ekleyebilirsiniz. Bazı host firmaları

 

 İÇERİK HAZIRLAMA

 8-Özellikli içeriğe erişimi satın. Sitenizde ya da blogunuzda üzerinde uzun süre çalıştığınız özellikli içerikler varsa onları standart içerikten ayırabilir ve ücretli yapabilirsiniz ve iyi bir gelir elde edebilirsiniz. Gerekli olabilecek eklentiler;

 • Pivotshare– Özellikli video içerik satmak için kullanılabilir.
 • Piano– Özellikli içeriğe erişim satmak için kullanılabilir.
 • Cleeng– Video, e-kitap, canlı aktivite ve gazete gibi özellikli ürünler satmak için kullanılabilir.

 

9-Bağış butonu koyun. Özellikle içeriğiniz öğretici ise ve ziyaretçiler değerli bilgi alıyorlarsa faydalı olabilir. Özellikli içerik hazırlamak bir yok iken özellikli içeriklere ulaşmak istemeyen standart yazılarla yetinen ziyaretçilerden emeğinizin karşılığı olarak bağış alabilirsiniz. Bununla ilgili pluginler mevcut. Mesajı istediğiniz gibi yazabilirsiniz. Örneğin en meşhuru “siz de bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz” gibi.

 

10-Sponsorlu içerikleri ücretle yayınlayın. Sponsorlu içerikler oldukça moda. Firmalar istedikleri içerikleri size yayınlatmak için ücret öderler ve siz de yayınlarsınız. Hatta ana sayfada 1 haftalığına sabitleyebilirsiniz ki buna da ayrı ücret isteyin. Sponsorlu içerik yayınlayarak blogunuzdan daha fazla para kazanmak için bir yöntem.

 • PostJoint– Blogunuz için ödenmiş içerik kabul ediyor.
 • SponsoredReviews– Sponsorlu içerik yayınlamak isteyen reklamcılar ile iletişime geçin.
 • SocialSpark– Ürünlerini inceletmek isteyen reklamcıları bulabileceğiniz bir piyasa alanı.
 • Izea – Etkili içerik oluşturan insanlar iletişime geçmek için kullanılıyor.

 

11-Ürün inceleme yazıları yazınFirmalar yeni ürünlerini tanıtmak ve test etmek için numunelerini size gönderip ücretli ürün inceleme yazısı yazmanızı isteyecekler. Blog yazarak para kazanmanın bence en tatlı tarafı. Hem ücretsiz ürün hem üstüne ücret veriyorlar. Bu da sizin için çifte kazanç noktasıdır. Türkiyede deneme ürünü veren siteler

12-Bumeranga üye olun İçerik pazarlama ajansı olan Bumads, blog yazarlarıyla iş birliği yapıyor ve hem kendi kazanıyor, hem de blog yazarlarına kazandırıyor. Bumerang’a altın veya platin üye olduktan sonra gelen içerikleri blogunuzda yayınlıyorsunuz ve yayınladığınız içerik başına para kazanıyorsunuz.

 

13-Reklam metni yazarlığı yapın. Ajanslar veya firmalar reklamlarını internet ortamında kısa bir açıklama ile yayınlamak isteyebilirler. Ön yazıyı size hazırlatıp blogunuzda yayınlatabilirler. Bunun için de size ödeme yaparlar. Ufak bir geliri olsa da akılda bulunması gerekir.

EĞİTİM

14-Online kurs oluşturun ve satın Online eğitim ve bilgi tüm dünyada muazzam bir sektör. Uzmanlık alanınızı ve ününüzü kendi online kurslarınızı satarak da büyütebilirsiniz. Şimdiye kadar ki en başarılı blogçuların en çok kazandığı para kaynağı webinar. Bu konuda bazı yardımcılar;

 

15-Dışarıda blog danışmanlığı verin Dışarıda kendi bloğunu kurmak isteyen bir çok insan var. Ve birçoğu ücret ödeyerek blog danışmanlığı almak istiyorlar. Bu da blog yazarak para kazanmanın yöntemlerinden biri. Blog kurmak, yönetmek, yol haritası belirlemek gibi konularda danışmanlığa ihtiyacı olan kişiler sizden ücretli danışmanlık talep edebilirler. Bu size anlaşmanıza göre iyi paralar kazandırabilir.

 

16-Podcast yayınlayın Birçok blog yazarı podcast yayınlıyor. Bu podcastler yeni reklam geliri ve sponsorluk için fırsat yaratabiliyor.

 • Podtrac– Podtrac podcast yayınlayıcılar ile reklamları bir araya getiriyor.

TİCARET

17-E-ticaret yapın, ürünler satın.

Kendi sitenizde ürün satmak para kazanmanızı bir sonraki seviyeye çıkarmak için en iyi yollardan biridir. Kendi mağazanızı kurmak için harika kaynaklardan bazıları;

 1. Shopify– super-popüler ve zengin özellikli e-ticaret platformu.
 2. BigCommerce– Diğer popüler ve zengin özellikli e-ticaret opsiyonu.
 3. Highwire– Ebay ve facebookta bile ürün satma özellikli e-ticaret platformu.
 4. Magento– Aşırı popüler açık kaynaklı e-ticaret platformu.
 5. osCommerce– Diğer popüler açık kaynak opsiyon.
 6. DPD– Dijital ürünler satmak için oldukça uygun basit bir e-ticaret sistemi.
 7. E-Junkie– Dijital ürünleri ve hatta somut ürünleri satmak için popüler bir opsiyon.
 8. WooCommerce– WordPress için piyasada lider ücretsiz e-ticaret eklentisi. Ek özellik için mağazasından eklenti alabilirsiniz.
 9. WP e-Commerce– WordPress için diğer ücretsiz eklenti. Ek özellik satın alınabiliyor.
 10. Easy Digital Downloads– Dijital ürünleri satmak için ücretsiz WordPress eklentisi.

 

18-Kendi ürünlerinizi satın İllaki başka markalarla işbirliği yapacak değilsiniz, kendi markanızı yaratın : ) Kendi ürettiğiniz ürünleri de satabilirsiniz. Bu da blog yazarak para kazanmanın yöntemlerinden biri. Örneğin bir müşteriye 5 saatlik bir iş yaptınız, sadece o 5 saat için ödeme alırsınız. Fakat kendi ürünlerinizi üretirseniz aynı bilgiyi tekrar tekrar satabilirsiniz. Blogtan para kazanma listesi içinde en karlı olandır.

 

19-Ebook yazıp satın. Fikirlerinizi veya uzmanlık alanınızın hepsini yayınlamak istemeyebilirsiniz. Bazılarını da satın mesela. Yazın ebook’unuzu, pdf yapıp satın. Sadece blog veya instagram üzerinden değil online satış yapan siteler üzerinden de satabilirsiniz. Bunun baskısını alıp da satabilirsiniz. İyi yazıyorum diyorsanız bırakmayın peşini önce ebook yazın sonra basımevine gidip bastırmayı deneyin. Kapak tasarımına çok dikkat edin. Üründe ambalaj neyse kitapta kapak odur.

 

 20-Blogunuzu büyütün ve belli noktadan sonra satın. Bu da blog yazarak para kazanmanın yöntemlerinden biri. İstermisiniz bilemem. Sıfırdan kurduğunuz bloglara belli bir süre içerik girip, iyi bir yere getirdikten sonra bunları satabilirsiniz.

 

 21-Ürünler için ihale açın

İhale için kullanabileceğiniz wordpress tema ve eklentileri ile ürün satabilirsiniz.

 

22-Kendi gelir ortaklığı programınızı yayınlayın.

Eğer kendi ürünlerinizi satıyorsanız kendi sitenize gelir ortaklığı programı kurmanız satışınızı arttırmanızın etkili bir yolu olabilir. Başkalarının sizin ürününüzü tanıtması için onlara komisyon verirsiniz. İki taraf da kazanır. Birçok gelir ortaklığı yazılımları hep benzer özelliklere sahipler bu yüzden benzer özellikli birkaç seçenek için şunlara bakabilirsiniz.

 

VERİTABANI KULLANIMI

23-Email Pazarlama Bazı blog yazarları email listesi oluşturup reklam emaili göndererek kazanç elde ediyorlar. Bu da blog yazarak para kazanmanın yöntemlerinden biri. Email listesi oldukça önemli olduğunu zaten biliyorsunuz. Eğer listenin nişliğine güveniyorsanız siz de email pazarlama deneyebilirsiniz. Not:OptinMonster eklentisi ile email toplayıp üye listesi oluşturabilirsiniz.

 

24-Üyelerinize anket yapın Firmaların araştırma yapmak için veriye ihtiyaçları var ve bu datalara ulaşmak için firmalar ödeme yapmaya hazırlar. Anket yaparak siz de kazanç elde edebilirsiniz. Örnek; Vizu Answers.

 

25-Sitenize iş ilanları panosu ekleyin.

Eğer sektörel bir nişe odaklanmışsanız sektör özelinde iş ilanları yayınlayabilirsiniz ve firmalardan bunun için ücret talep edebilirsiniz. Bu da blog yazarak para kazanmanın yöntemlerinden biri. Aşağıdaki seçenekler iş ilanı panosu oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Bu konuda çok iyi noktalara ulaşmış yabancı kaynaklara da ulaşmak isterseniz şunları deneyin

 

Gelir raporu veren bir blogun gelir ve gider kalemlerinin neler olduğunu öğrenmek isterseniz justagirlandherblog.com u inceleyebilirsiniz.

 

A’dan Z’ye WordPress ve İnternet Sitesinden Para Kazanmak

WordPress ile hayalinizdeki; blog, haber, kurumsal veya e-ticaret sitelerini gerçeğe dönüştürebilirsiniz.

Udemy.com’dan satın al

 

Sonuç olarak;

Blog yazıyor ve zamanınızı harcıyorsanız blog yazarak para kazanmak istemeniz oldukça normal.

İnsanlara faydalı oluyorsunuz ve insanlar işlerini kolaylaştıracak bilgilere ödeme yapmaya aslında hazırlar. Siz de yukarıdaki yöntemleri kullanın. Yukarıdaki yöntemlerle blog yazarak para kazanmanın tadına varın.

 

Sizin de eklemek istediğiniz var mı? Yorumlar bölümünden siz de kendi tecrübenizi yazın.

 

Tavsiye yazı: Blog yazarak para kazanma makaleleri

Kaynak

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir