Blog Yazarlığı Hayatınız İçin 20 Zaman Yönetimi Tekniği [Daha Çok Sosyal Hayat]8 min read

İşin, ailen, bloğun arasında sıkışıp kaldın mı?blog yazari zaman yönetimi Daha iyi zaman yönetimine mi ihtiyacın var?

Blog yazmak için arkadaşlarından uzaklaşmana gerek var mı?

Blog yazarı olarak iyi zaman yönetimi yaparsanız yazılarınızı daha hızlı bitirebilirsiniz.

Ama kötü bir zaman yönetimi blog yazarlarının hayatını kaosa çevirebilir. Bitmeyen yazılar, yarım kalan içerikler bırakabilirsiniz.

Şahsen ben kısa zamanda iyi çalışılmış, trafik alacak yazı çıkartmak istiyordum. Ama zamanın az olduğundan, yetiştiremediğinden, şikâyet ediyordum.

Önceden yazıma başladığımda ne zaman biteceğini kestiremiyordum. Tüm yazının kaç gün alacağını bilmemek planlarını bozuyor insanın. Her hafta bir yazı üretme baskısı da cabası.

Hemen hemen her blog yazarında bu belirsizlik ve zaman baskısı vardır. Zamanı iyi ayarlayamazsanız günlük hayatınız dağılabilir. Örneğin benim günlük hayatımın planını tamamen dağıttı.

Bazen bir paragraf yazmak 45 dakikamı alıyordu. Ara veriyordum, oyalanıyordum. Tıkanınca kala kalıyordum. Sonra kendi kendime dedim ki;

“Böyle bloga kilitlenmek insanın yaşamını aksatıyor. Silkelen biraz!”

Bence zamanı yönetimini iyi yapmak, zamanı verimli kullanmak demek bir oturuşta yazıyı baştan sona bitirmek. İlk araştırmaya başladığın zaman “yayınla” butonuna da kısa zamanında basmalısın. Bazı özel yazıları hariç tutabilirsiniz.

Ne demiş usta;

Blog yazarlarının iyi bir zaman yönetimi yapması, işine tam odaklanmasının önündeki en önemli sorunlar, içerik ile ilgili konulardan gelmiyor, zaman emici şeylerden geliyor. Mesela facebook’ta gezinmek…

Çünkü odaklanmanızı dağıtıyor. İşinizi yarım bırakıp dakikalarınızı kendinizi facebooka verince elinizdeki iş yarım kalıyor. Halbuki başarı tüm enerjinizi hiç dikkatiniz dağılmadan tek bir noktaya verip çalıştığınızda geliyor.

Bir kez zaman emicileri fark ederseniz hayatınızdan onları çıkarabilirsiniz. Bu yazıda zaman emici şeyleri fark etmenize yardımcı olacağım.

Özet olarak;

Bu makalede blog yazarları için etkili zaman yönetimi yapmak, odaklanmayı sağlamak, zamanı verimli kullanmak için ilgili tüyolar ve usta yorumları okuyacaksınız.

 

Daha iyi zaman yönetimi için teknikler

 1. Sosyal medyayı kapatın

Hadi itiraf edelim, sosyal medya sitelerinden gelen mesajlara direnmek çok zor. Ama direnmeniz gerek. Çünkü sosyal medya zaman yönetimini baltalayan en bilinen engeldir.

Çalışırken sosyal medyayı kullanacağınız cihazları kapatın, hatta sosyal medya hesaplarına erişimi bir süre kapatın. Eğer sosyal medyadan uzaklaşmazsanız zamanı verimli kullanamazsınız.

 1. Metin mesajının sesini kapatın.

SMS veya whatsapp mesajlarının sesini çalışırken kısın. Eğer mesajlaşmayı çok kullanıyorsanız bu sizin sürekli bölünüp mesajlarla ilgilenmenize sebep olur ve ciddi zaman ve dikkat kaybı yaratabilir.

Bir kez whatsapptan mesaj geldi mi sadece cevap yazıp bırakabilseniz size 1-2 dakikalık dikkat dağınıklığına mal olabilir. Ama iş biraz sohbete dönerse size 1-2 saate de mal olabilir.

Zamanı verimli kullanmak için telefonu çalışırken kapatın. Telefonu kullanmak zorundaysanız uçak moduna alın. Çalışırken herhangi bir dikkat dağınıklığına tahammülünüz olmamalı.

 1. Emaillere işiniz bitinceye kadar bakmayın.

Bu da mesajlar gibi zaman yönetiminizi verimsizleştiren şeylerdendir. Hatta bazen çalışırken spam emailleri bile eğlenceli görebilirsiniz.

Emailleri de kapatmalısınız. Email geldiğinde sesli ikaz veren sisteminiz varsa onun en azından sesini kapatın. Email aldığınızda ara verene kadar ya da bitirene kadar emaile bakmayın.

Eğer sürekli email uyarısını açık tutanlardansanız kapatmanız size çok faydalı olacaktır. Yoksa emailler çok fazla zamanınızı verimli kullanmanızı çok baltalayacaktır.

 1. YouTube’a hiç girmeyin.

Zamanınızın verimini en çok azaltan sosyal medya sitesidir. Bir videoyu izlemek 1-2 dakikanızı alsa bile tavsiye edilen videolardan izlemeye devam ederseniz -ki bu kendinizi zor tuttuğunuz bir şeydir- youtube size inanılmaz zaman kaybettirici bir şey haline gelecektir.

Youtube’a her türlü erişiminizi kısıtlarsanız, zamanınızı daha iyi yönetirsiniz, iş için daha fazla zaman kalır.

İnsan görsel iletişim araçlarından çok daha fazla etkilendiğinden youtube insan için çok etkileyici bir medya. Fakat bir yandan da çok fazla zaman kaybettirici. Bu yüzden daha verimli zaman yönetimi için youtube’tan olabildiğince uzak durun.

 1. Eş bulma sitelerini unutun.

Bu tür siteler önce kaydınızı alıyor ve sonra mesajınız geldiğinde size pop-up ile uyarı veriyor. Sizinle bir kız/erkek ilgileniyor. Bu mesaj insanın aklını çelen bir mesaj.

Elinizdeki işi bırakıp eş bulma sitesinden gelen mesajın peşine gitmenize sebep olabilir.

Yapmayın! Kapatın o mesaj bildirimini.

Ve o telefonu yavaşça masaya bırakın. Mola verene veya işinizi bitirene kadar da açmayın. Zaman yönetiminizi bu da baltalar.

 1. Beraber yaşadığınız insanlardan işiniz bitinceye kadar uzaklaşın.

Çalışırken kendinizi insanlardan biraz uzak tutun. Sohbetten biraz uzaklaşın. Çünkü bir sohbet ile 1 saat kaybedebilirsiniz.

Zaten yazınız için 3 saat ayırdıysanız 1 saatlik sohbet sonrası zamanınızın büyük bir bölümü kayboldu demektir. Kendi sessiz köşenize çekilin ve işinizi bitirene kadar orada kalın.

Biraz yalnızlaşmak zaman yönetiminize yardımcı olur.

 1. Yeme içmeye en az zamanı ayırın.

Yazılarınızı yazarken yanınıza küçük atıştırmalıklar almanız arada atıştırmanız size ara öğün olabilir ve ana öğün için çok fazla zaman harcamanızı azaltır.

Yoksa belli periyotlarla yemek hazırlayarak ciddi zaman kaybedebilirsiniz. Özellikle zor yazılarda daha fazla yemek içmek isteyebiliriz. Böyle durumlarda konsantrasyonunuzu canlı tutmak için her türlü alkollü içkiden uzak durun.

 1. Araştırmayı en başta yapın.

Araştırma yaparken, site site gezerken bir süre sonra dikkatiniz dağılmaya başlar. Yazınızı yazmaya başlamadan tüm araştırmanızı yapın. Edindiğiniz bilgileri yazınızda kullanın.

Yazarken sürekli bölünüp araştırmaya girişmeyin. Bu ciddi konsantrasyon bozukluğu yaşatır ve zaman yönetiminizi verimsizleştirir.

Araştırmanız bittiğinde interneti kapatın ve blog yazınız üzerine odaklanın.

 1. Müzik.

Kapatın!

Her ne kadar müzikle iyi çalışılıyor gibi gözükse de müziği kapattığınızda şarkıları değiştirirken bile ne kadar çok zaman kaybettiğinizi anlayacaksınız.

Eğer çok dinlemek istiyorsanız bir oynatma listesi hazırlayın ve hiç şarkıları değiştirmeyin, sadece dinleyin. Zamanı daha verimli kullandığınızı fark edeceksiniz.

 1. Arka plandaki TV.

Kapatın! TV sizin dikkat dağıtıcı ana unsurlarınızdandır. TV tamamen dikkat çekmek için hazırlanan programlarla dolu. O yüzden TV izlemeyin, kapatın.

Bazıları TV izlerken daha iyi çalıştıklarını söyler. Fakat TV de birçok şey olur ve sesi gelir ki onları ihmal edemezsiniz. Bakmak istersiniz. Ve farkında olmadan TV de olanlara 2 saat ayırmışsınız ve veriminiz düşmüş.

Zaman yönetiminizi en çok baltalayanlardandır. Blogunuza yazı yazarken TV izlemeyin. TVyi kapatın.

 1. Blog postunu planlayın.

Blog postunuzu yazmadan önce ilk başta kendinize zaman planlaması için zaman ayırın. Yazacağınız konuyla ilgili bilgi topladıktan ve notlarınızı aldıktan sonra ana hatlarını yazın. Nasıl yazacağınız ile ilgili notlar alın.

İlk başlangıcı nasıl yapacağınızı belirleyin. Aldığınız notları ve topladığınız bilgilerin tamamını kapsayacak yazının uzunluğunu ve alacağı süreyi tahmin edin. Tek oturuşta bitirmeye çalışın.

Tek oturuşta tek bir şeye odaklanmak sizin tüm eforunuzu tek bir noktaya odaklamanızı, hızlıca işi bitirmenizi ve zaman yönetiminizi daha verimli yapmanızı sağlar.

 1. Bölümler için kronometre kurun.

Blog post yapısını oluşturduğunuzda ve her bölümün ne kadar süreceğini tahmin ettiğinizde kendinize bölümlere göre kronometre ayarlayın.

Kronometre sizi uyanık tutacaktır.

Her bölümün ne kadar süreceğini tahmin edin ve üzerine +5 dakika ekleyin.

Kronometre biraz zaman baskısını beraberinde getiriyor ve kulağa pek hoş gelmiyor olabilir fakat bunu yapmak zaman yönetiminizi destekler ve size çok zaman kazandırabilir. İyi de bir motivasyon aracıdır.

 1. Kronometre size mola zamanını da söyler.

Bu da çok önemlidir. Mola vermeniz gerektiğini söyleyen bir kronometre kurmanız vücut kaynaklarınızı da iyi ve verimli kullanmanızı sağlar.

Eğer uzun süre çalışırsanız verimliliğiniz de azalır dikkatiniz de çabuk dağılır.

Ara verin.

2 saatte bir 20 dakika mola vermek veya her 45 dakikada bir 10 dakika mola vermek hem zaman yönetiminize katkı sağlar hem de çalışma veriminizi arttırmaya yönelik ciddi faydaları vardır.

 1. Aynı anda sadece tek bir iş yapın.

Verimli bir zaman yönetimi için önce yapacağınız işlerin listesini yapın ve sadece tek bir işe odaklanın.

Yeni bir post yazarken bir yandan instagramdaki takipçileri arttırmanın yollarını araştırmaya çalışmayın.

Çok yönlü olmak yani çoklu görev yapmaya çalışmak hem çok dikkat dağıtıcı hem de çok yorucudur. Ciddi zaman kaybettirir. O yüzden tek zamanda sadece tek iş yapın.

 1. Her yerde yeni fikirlere açık olun.

Bilgisayar başında oturup rakiplerinizin sayfalarını gezip fikir üretmeye çalışmak zaman kaybı olabilir.

Elinizde sürekli üzerine eklediğiniz fikir listesi olmalı. Yolda yürürken bile bir fikir aklınıza gelebilir, onu hemen bir yere yazın, cep telefonunuza notlar uygulamasını indirip sürekli not alabilirsiniz.

Notlar uygulaması iyi bir zaman yönetimi için verimli bir araçtır.

 1. Yardım alın.

Yeni bir post yazacaksanız dış kaynaklardan yararlanmaktan çekinmeyin. Dışarıdan bilgi almayı sürekli bir alışkanlık haline getirmeyin ama ara ara faydalanmaktan çekinmeyin.

Bazen fikir çıkmıyorsa kendi kendinizi zorlamayın, yazacağınız yazının kalitesini düşürürsünüz. Özellikle bu akademik konular ve makalelerle ilgili bloglarda çok önemlidir.

 1. Misafir yazarlara açık olun.

Blogunuz hareket görmeye başladıkça, diğer blog yazarlarından misafir yazı teklifleri gelecek.

Misafir yazarlara açık olun. Size zaman kazandırır.

Yeni bir post yazacağınız zamanı size bırakır. Haftada 1 post yayınlıyorsanız misafir postu yayınladığınız hafta içerik üretmez ve içerik hazırlama sürecini 2 haftaya çıkarmış olursunuz.

Size daha fazla zaman kazandırır ve zaman yönetiminizi kolaylaştırır, ferahlatır.

 1. Kendinizi ödüllendirin.

Bu sizin için çok önemlidir. Sürekli çalışmak insanın verimini de düşürür ve üretkenliğini uzun vadede etkiler. Bu yüzden haftada en az 1 günü dinlenme günü olarak atayın.

Bu bir günlük mola sizin için inanılmaz bir üretkenlik arttırıcı bir araç olacaktır. İşle ilgili her şeye hayır diyeceğiniz bir gün olsun.

 1. Evernote kullanın.

Ücretsiz bir not tutma programı. Not tutmak, kategorilere ayırmak gibi işler için size yardımcı olur. Fikirlerinizi kafanızda tutmayın. Aklınızı boşaltın ve fikirlerinizi evernote’ta tutun.

 1. Sabah ilk iş email kontrol etmeyin.

Daha verimli bir şey yapın. Sabahları insanın vücudu en iyi çalıştığı saatlerdir. Verimli olmak için sabah daha üretken olabileceğiniz işleri yapın.

Dr. Kerem Köseoğlu’nun TedTalk’ta bir konuşmasına denk gelmiştim. Zaman yönetiminize katkısı olacağını düşünüyorum. Aşağıdaki Ted Talk konuşmasını izleyin;

https://www.youtube.com/watch?v=pajWlIw-pFE

 

Zaman yönetimi konusunda eğitim de alabilirsiniz.

Zaman Yönetimi

Gününüze 25. saati ekleyin.

Udemy’den satın al (4,5/5,0)

 

Boğaziçieğitim.com eğitim takvimi Uygun tarihte eğitim bulmak için takvim sayfasını takip edebilirsiniz.

 

Tavsiye yazı: Blok içerik oluşturma makaleleri

Sonuç olarak;

Blog yazısı üretmek, araştırması, yazıyı planlaması, yazması, görsel hazırlaması ve düzeltmesi ile uzun bir süreçtir. Blog yazarları ciddi bir iş yapıyor ve çok zamana ihtiyaçları oluyor.

Başarılı blog yazarları zaman yönetimini iyi yapanlardan çıkıyor. Çevresinde çok fazla zaman kaybettirici uyaran olup da, bunları kapatmayan, zamanını iyi yönetemeyen blog yazarları bir zaman sonra blogunu da bırakıyor, trafik, ziyaretçi ve abone kaybediyorlar.

Onlardan biri olmak istemiyoruz. Bir yandan sosyal hayatımıza daha fazla zaman ayırmak istiyoruz. Bunun için de iyi etkin bir zaman yönetimine ihtiyacımız var.

Bu zamanı yaratmak için çevrenizde ve kendinizde düzenleyebileceğiniz birçok tüyoyu bu yazıda okudunuz. Bu tüyoları adım adım hayatınıza katın ve alışkanlık edinin, göreceksiniz zaman yönetimi beceriniz çok gelişecek.

Daha etkin bir zaman yönetimi = daha çok sosyal hayat

Şimdi sıra sizde;

Sizin zaman yönetimi yaparken dikkat ettiğiniz noktalar neler?

Siz de yorumlar bölümüne bir tüyo ekleyin.

 

Kaynak:

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir