Editörlük Tavsiyesi: Her Blog Yazarının Bilmesi Gereken 30 Altın6 min read

Bu makalede blog yazarlarına özel editörlük tekniklerini okuyacaksınız.editörlük

 

O kadar emekle hazırladığınız içeriğinizi halen hayal ettiğiniz noktada göremediniz mi?

Uğraştığınız içerikten beklediğiniz skoru alamadınız mı?

Blog istatistiklerine bakın, eğer hemen çıkma oranı yüksekse, okuyucu sayfanıza geliyor ve çıkıyor demektir.

Bilin ki içeriklerinize okuyucunun sevmediği bir şey koydunuz.

Özenerek hazırladığınız yazıya iyi bir editörlük yapmadıysanız okuyucular yazıları çabuk terk eder, bu da sayfanın hemen çıkma oranını yükseltir, google sıralamasında geriye düşürür. Bunu hiçbir blog yazarı istemez.

Eğer yazılarınızın iyi olduğunu düşünüyor ama istediğiniz sonucu alamıyorsanız siz sadece bir “yazar”sınız. Sadece yazar değil editör de olmalısınız.

Blog yazarı okuyucuyu sayfada tutmak için içeriklerine iyi editörlük de yapmalıdır.

Peki, editör ne iş yapar? Editörün işi, bir içeriği belirli kriterler dâhilinde içine sinene kadar düzenlemek, elden geçirmek, yayına uygun hale getirmektir. Aynı blog yazarları gibi.

Bir blog yazarı da anlatmak istediğini tam anlatana kadar içerikleri üzerinde çalışır, yayına hazır hale getirir. Blog yazarı editör gibi yazının tamamını okuyucunun önüne çıkarmak için hazırlar. Blog yazarının editör yönü var olmalıdır ve çok önemlidir.

Ne demiş üstad;

“Internet yazı yazma sanatını öldürüyor. Büyük “Yayınla” butonu yazını bir kez bile edit etmeden yayınlaman için yalvarıyor. Bu da yetmezmiş gibi yazma becerinizi öven okuyucularınız var.”

Bangambiki Habyarimana

 

Her blog yazarının yazılarını düzenlemek için editörlük becerisini geliştirmesi gerekir, çünkü içeriklerini editör gibi düşünmesi, çalışması, hareket etmesi ve içeriklerini sahiplenmesi gerekir.

Her blog yazarının editörlük geçmişi olmayabilir. Olmak zorunda da değil. Fakat blog yazarları kendilerini bu yünde geliştirmek için editörlerden editörlük adına çok şey öğrenmeliler. Her türlü editörlük tavsiyesini dinlemeliler.

Bir kez bir blog yazdınız veya email bülten yolladıysanız onun gelişiminde daha aktif bir rol almalısınız.

İçerik üretiminize sürekli devam ederken bir yandan da yazdıklarınızla daha fazla insanın etkileşimde olmasına çalışmalısınız.

Yani yazarlığın yanında editör gibi de düşünmelisiniz.

Peki nasıl?

Bu makalede benim de çok yararlandığım, blog yazarlarının hayatlarını kolaylaştıracak editörlük tavsiyeleri ve usta görüşlerini okuyacaksınız.

Ürettiğiniz içerik için editörlük tavsiyeleri

Websitenizle aşk yaşayın:

 1. Hakkımda sayfası iyi olsun.

En önemli editörlük tavsiyesidir. Kendinizi iyi anlatın. Hatırlayın ki iyi bir hakkımda sayfası ile kendinizi ziyaretçiye çok iyi tanıtmalısınız. Sitenizin en önemli araçlarından biridir. İyi bir hakkımda yazısı yazın.

 1. Üye olmak için bir sebep gösterin.

Yazılarınız gitgide arttıkça ve blog konunuz iyice belirmeye başladıkça ziyaretçilerin siteyle bağlantıda kalmasını sağlayın. Üyeliklerini canlı tutun.

 1. Uyumlu medya kullanın.

İçerik yazınızı iyi tamamlayan videolara veya diğer medyalar seçin. Yine çok önemli bir editörlük tavsiyesidir. Çünkü medyaların uyumlu olması akıcılığı sağlar. Stok fotoğraflarla akılda kalıcılığı arttırabilirsiniz. Ücretsiz stok fotoğrafı alabileceğiniz siteleri bol bol gezin.

 1. Uzmanlığınızı sergileyin.

Sitenizin bir yerinde, sertifika, rozet, belge gibi uzmanlığınızı gösteren belgeleri bulundurun.

 1. Site güvenliğini alın.

Siteniz belli bir okunurluk düzeyine ve bilinirliğe geldiğinde güvenli hissetmeniz için sitenize güvenlik sertifikalarını en başından alın.

 1. Ne istediğinizi ziyaretçilerinize söyleyin.

Sitenize biri geldiğinde bir sonraki adım için ne yapmalarını istiyorsunuz? Üye olmak? Hizmet satın almak? İşbirliği istemek? Açıkça sitenizin ana amacını ön sayfada bulundurun.

 1. İyi bir tasarım ve fonksiyon bütünlüğünü sağlayın.

Web sayfanızın tasarımı ve fonksiyonları, baş kısmı, logo, slogan, kayıt formu vb. sizin ziyaretçiye verdiğiniz ilk hissi çok etkiler. Hepsinin iyi tasarlanmış ve birbiriyle uyumlu olmasına dikkat edin.

 1. İşinizi beğenmeyin, sevin, tutkulu olduğunuzu gösterin.

Eğer siz yaptığınız işten etkilenmiyorsanız kimse sizin sitenize sırılsıklam âşık olmayacak. Bir sonraki post konusunu düşünmeden önce sitenizi bir ustalık eseri haline getirmek için çalışın.

 1. İyi bir sebebiniz varsa kuralları esnetin.

Eğer en son ve en güvendiğiniz uygulama, post türü, sosyal medya uygulamanız ile okuyucuya fayda sunmuyorsanız, onları kullanmayın.

 1. Objektif yorum almaya bakın.

Arkadaşlarınız ve aileniz “çok iyi olmuş” diyebilir. Bazen bunu sitenize gitmeden bile söyleyebilirler. Gerçekçi bir editörlük tavsiyesi şudur ki; profesyonellerden objektif yorumlar alın.

Editoryal stratejinizi güzelleştirin:

 1. Her düzenleme amacı beslemeli.

İçerikte yaptığınız her düzeltme ve düzenleme ile başarmak istediğiniz amaca hizmet etmelisiniz

 1. Hazırla, plan yapma.

Edit takvimini sizin post yükleme takviminize uygun oluşturun. Özellikle yeni fikirler aklınıza geliyorsa ve zamana hassas içerik üretiyorsanız bu gereklidir.

 1. Sıkıştığınızda başka iş yapın.

Eğer nasıl iyi blog yazarım sorusuyla çok meşgulseniz baskı hisseder ve sıkışma hissedebilirsiniz. Size güzel bir bir editörlük tavsiyesi; onun yerine başka iş yapın, mesela ziyaretçinize yardım etmeye odaklanın.

 1. Sıcak konuları araştırın.

Ziyaretçilerin online araştırma yaptıklarında kullandıkları kelimeleri keşfedin ve içeriklerinizde onları kullanın.

 1. Ziyaretçinizi etkileyin.

Ziyaretçinize hem eğitici hem eğlenceli bilgi verin.

 1. Konularınızı çeşitlendirin.

Eğer postlarınızdan yorulduysanız bu belli olur. Yine güzel bir editörlük tavsiyesi; postlarınızı değiştirmeye başlayın veya içeriklerinizi geliştirin. Korkmayın. Post fikirlerini çeşitlendirin. Bu kendinizi ve okuyucunuzu hevesli tutar.

 1. Kaliteli içeriğe odaklanın.

Dünyadaki en çok duyabileceğiniz editörlük tavsiyesi; birçok orta kalite içerik hazırlayacağınıza tüm zamanınızı verin ve haftada 1 kaliteli bir içerik hazırlayın.

 1. Yazınıza yoğunlaşın.

Yazınızı hazırlayana kadar tüm dikkat dağıtıcıları kapatın, blogunuza saygı duyun.

İfadelerinizi güçlü tutun:

 1. Mesajınızı net verin.

Tanımlamalarınız bile aynı zamanda bir mesaj içermeli.

 1. Nişinize odaklanın.

Özel bir niş kitleye hitap ediyorsanız diğerlerinden vazgeçin, en usta olduğunuz konuya odaklanın.

 1. Dili iyi kullanın.

Blogunuza isim verirken bir slogan da geliştirin, ana fikrinizi yazın, yaptığınız işi farklılaştıran kelimeler seçin.

 1. Ana konuları vurgulayın.

İçeriğinizi yazarken detayları her bir satıra yazıyorsunuz. Fakat yazmadan önce şundan emin olun, yazdığınız her post blogun ana fikrine uygun olsun. En çok dikkat etmeniz gereken editörlük tavsiyesidir. Çünkü arama motorları blogun tümüne ve postun içeriğine aynı anda bakar.

 1. İmla hatası yapmayın.

Olmazsa olmaz editörlük tavsiyesi. Dilbilgisi kurallarını iyi öğrenin. İmla veya dilbilgisi hataları sebebiyle profesyonel gözükmekten uzaklaşırsınız.

 1. Kelimeleri doğru seçin.

Doğru yerde doğru kelimeler kullanmak sizi ve yazılarınızı kaliteli gösterir. Kelime kullanımlarını ve anlamlarını emin olmadığınız zamanlarda www.tdk.gov.tr den kontrol edebilirsiniz.

 1. Son kontrolleri yapın.

Proofreading dediğin yazmak ve editlemekten farklıdır. Her bir yazıyı hata yakalamak için yavaşça incelemelisiniz. Publish düğmesine basmadan önce son kez bir daha bakın.

 1. Ara verin.

Sizin yaratıcılığınızı arttıracak bir editörlük tavsiyesi. Planlı ara vermeler ile yaratıcılığınızı ve açık zihninizi güçlendirirsiniz. Birden çok ara vererek yazınızı tamamlayın.

 1. Her şeye tecrübe olarak bakın.

Yaptığınız işten gurur duyun. Size tecrübe kokan bir editörlük tavsiyesi. Daha iyisini yapabileceğinizi bilin. Yazdığınız her yazı bir tecrübedir.

 1. Blog yazarı arkadaşlarınızdan proofreading isteyin.

Blog yazarları birbirine link vermek üzerine iletişim halindedirler. Fakat başkasının yazısına bakmak daha detaycı bakmayı sağlar.  O yüzden yazdığınız yazıları proofreading yapmaları için başka blog yazarlarından yardım isteyebilirsiniz.

 1. Yaz…uzaklaş…tekrar oku.

En iyi editörlük tavsiyesidir. Yazınızı yazdıktan sonra bir süre yazıdan uzaklaşın. Çünkü uzun süre aynı şeye bakarsanız sizde iş körlüğü oluşur.

Artık hataları göremez hale gelirsiniz. Editörlerin tuzağıdır. En güzel editörlük tavsiyesi şudur ki; yazınızı tamamladıktan sonra kalkın, biraz yürüyün, kahve için yazınızı tekrar okuyun. Görmediklerinizi görüp düzeltin.

 1. Sesli ve sessiz okuyun, hataları bulursunuz.

Sakin bir ortamda içeriğinizi yüksek sesle ve kısık sesle okuyun. Eğer ikisi için zamanınız yoksa önceliği yüksek sesle okumaya verin. Ağzınızdan her bir kelime döküldüğünde kulağınız hataları çok net yakalayacaktır. Eğer yanınızda biri varsa şanslısınız.

 1. Edilgen yapıyı olabildiğince kullanmayın.

Yine en çok konuşulan editörlük tavsiyesi. Edilgen yapı kullandığınızda bunu fark edip etken yapı cümleye çevirmeye çalışın. Gerektiğinde google’dan faydalanın. Yani “Kelime hataları editörler tarafından es geçilmiş” yerine “editörler kelime atalarını es geçmiş” kullanın. Okuyuculara bir otorite olmaya çalışıyorsunuz. O zaman bilir insan olarak yazın.

Editörlük tavsiyesi alabileceğiniz ilgili kayıprıhtım.com yazısını da okuyabilirsiniz.

Sonuç olarak;

Editörler içerikleri güçlendiren, çekici hale getiren, asıl yayınlanabilir hale sokan kişiler veya ekiplerdir. Blog yazarlarının da içeriklerini yayına hazırlamak için editör gibi çalışmalılar.

Blog yazarları mesleği editörlük olanlardan da birçok editörlük tavsiyesi almalılar. Bu yazıda da bu editörlük tavsiyelerini derledim.

Yukarıdaki editörlük tavsiyeleri daha kaliteli yazıların çıkması için çok faydalı tüyolar. Hatta beğenip ara ara dönüm okuyacaksınız.

Eğer editörlük tavsiyelerini hayatınıza katarak editörlük becerinizi geliştirirseniz her yazının daha kaliteli çıkacağına emin olabilirsiniz.

Ne demiş üstad;

Editörler bu dünyanın okuyucularıdırlar, bu yüzden dünyanın gözüdürler.

Betsy Lerner

 

Tavsiye yazı: Blok içerik oluşturma makaleleri

 

Bu listeyi sizin tecrübelerinizle geliştirelim.

Şimdi sıra sizde;

Sizin kullandığınız editörlük tüyosu nedir?

Siz de yorumlar bölümüne dikkat edilecek bir tüyo ekleyin.

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir