Para Kazanmak İçin Blogunuza Yatırım Yapmanız Gereken 7 Unsur5 min read

Blogunuza yatırım yapıyorsunuz ve blogunuzdan para kazanıyorsunuz. Süper!blogunuza yatırım

Fakat belli bir noktada tıkandınız mı?

Daha fazla ilerlemiyor mu?

O zaman zamanı gelmiş.

Daha fazla para kazanmak için blogunuza yatırım yapıp para harcamalısınız.

 

Blogunuza yatırım yapmaya başladığınızda geri dönüşünü de alacaksınız. Göreceksiniz ki “para parayı çeker”.

 

Hepimiz biliyoruz ki blog yazarlığı kazançlı bir meslek veya iş dalı olabilir. Fakat büyümesini beslemek için blogunuza yatırım yapmıyorsanız blogun bir iş olduğuna inanmamışsınız.

 

Blog başlatmak için küçük bir yatırım yeterli. Fakat blogunuzu bir sonraki aşamaya çıkartmak isterseniz blogunuza daha fazla zaman para ve işgücü yatırımı yapmalısınız. Yani para kazanmak için blogunuza yatırım yapmalısınız.

 

Eğer siz de blogunuzu bir sonraki aşamaya taşımak isteyen blog yazarıysanız işte size hayallerinizi gerçekleştirmeye yardımcı birkaç fikir.

Blogunuza yatırım yapmak için para harcayacağınız yerler

  1. Blogunuzun teması ve tasarımı

Blogunuza yatırım yapmak isteyenler için ilk yerlerden biri blogunuzun teması ve tasarımı. Kesinlikle ullanıcı dostu ve mobil uyumlu olmalı. Okuyucuyu daha fazla site üzerinde tutmaya yönelik olmalı.

Blog tasarımı her zaman en önemli etkileme aracı olmuştur. Blogunuzun temasını seçerken olabildiğince çok temayı tarayın. WordPress kullanıyorsanız işiniz çok daha kolay çünkü çok fazla tema seçeneğiniz var.

Bedava olan temalar genelde kısıtlı oluyor. Fakat ücretli temalar birçok fonksiyonu yerine getirebilmeyi sağlıyor. Temada kod hatası olduğunda düzeltme desteği firmalardan alabiliyorsunuz.

Temanın belli aralıklarla güncellemeleri geliyor. Birçoğu da $50‘ın altında ve çok pahalı değil. Ben newsnow kullanıyorum.

Hatta ücretsiz temalar birçok blog sahibi tarafından kullanıldığından temaların pişti olması da rahatsız edebilir.

Fakat ücretli temaları çok daha az kişi kullanıyor. Temanızın size özel olmasını istiyorsanız ücretli temalardan birini alıp blogunuza yatırım yapın.

Tabi illa ki temayı olduğu gibi kullanmazsınız. Widget denilen araçlarla temanın kullanımını kendi anlayışınıza göre düzenlersiniz. İlla ücretli tema da almak zorunda değilsiniz.

WordPressten blogunuzu kurup temanızı dışarıdan bir website tasarımcısına tasarlatabilirsiniz. Para kazanmak için paranızı temaya veya web tasarımcıya harcayabilirsiniz.

  1. Markanız ve logonuz

Blogunuza yatırım yaparken para harcayacağınız olmazsa olmazlardan biri de logo tasarımı. Markaların en kolay tarafı hatırlanabilir olması. Bir logosunun olması ve bir sloganın olması hatırlanacak bir şeyin olması işi hep kolaylaştırır.

Sizin de bu unsurları kolay hatırlanabilir halde hazırlamanız işinizi kolaylaştırır. İyi bir tema seçimi de markanızın bir bölümü olabilir. Kolay hatırlanabilirliğine katkıda bulunması size faydalı olacaktır.

Profesyonel gözükmesi adına logo tasarımı için gerekli noktalara dikkat edecek bir profesyonel tasarımcı bulabilirsiniz. Armut.com’da ucuza tasarlayanlar bulunuyor. Gönül rahatlığıyla para kazanmak için blogunuza yatırım yapabileceğiniz öğelerden biri de logonuz olmalı.

Sadece logo değil, profesyonel tasarımcı size logo tasarlar, youtube page arka fonunu, facebook kapak fotoğrafını ve twitter arka fonunu logoya uyumlu hazırlar ve siz profesyonel logo kullanmış olursunuz ve her yerde bunu kullanarak oldukça profesyonel gözükürsünüz.

  1. Arama motoru optimizasyonu

Blogunuza yatırım yapacağınız kritik olduğu bir alan daha. Bloğunuzun bel kemiği bir alan.

İçeriğiniz ne kadar iyi olursa olsun, sizi aradıklarında arama motoru üzerinden bulmaları için okuyucuların kullandıkları kelimeleri yazınızın içinde bulundurun. Yani yazınızın arama motoru optimizasyonunu iyi yapmalısınız. Bu sizin yazınızın arama motorlarında daha çok görünmesini sağlar.

Eğer teknik bir yanınız hiç yoksa SEO’dan anlayan birinden destek alabilirsiniz. SEO sadece yazınızın içeriği ile ilgili değildir, wordpressin permalink yapısı da pek SEO uyumlu değildir. Oradan başlayabilirsiniz. Yani permalinklerin anahtar kelimeleri içermesi gerekir. Önce permalinkleri düzenleyin.

SEO’nuzu yaptığınızda blogunuz arama motoru sıralamalarında çok daha yukarı çıkacaktır. Eğer bir girişimciyseniz kesinlikle zaman ayırıp ve daha fazla para kazanmak için para harcayıp SEO öğrenmeniz gerekir. SEO’yu kendiniz öğrenip her daim hayatınızda uygulayabilir hale getirin.

  1. Kaliteli yazarlar kiralayın

Bir şekilde freelance sitelere gittiğinizde, sizin için araştırma yapıp içerik hazırlayacak birçok insan bulabilirsiniz. Fakat en iyi yazılar sizin niş alanınızda özelleşmiş deneyimli kişilerden çıkar.

Biraz tecrübeye sahip alanınızda iyi içerik çıkarabilecek yazarlara yatırım yapmak gerekli ve buna değer bir yatırım. İyi yazarlarla çalışırsanız blogunuza muazzam fayda sağlayacaksınız. Bundan emin olun.

  1. Trafiğinizi kaldırabilecek iyi bir hosting kiralayın

Şimdiye kadar blogunuzun büyümesi için gerekli katkıları yaptınız. Şimdi de sıra trafiğinizi korumak ve devam ettirmeye geldi. İyi, güvenilir bir hosting firması size yüksek trafik olduğu zamanlarda sitenin zorlanmayacağını garanti edecektir.

Yaptığım araştırmalara göre hosting firmanızın Türkçe yazı yazdığınızdan Türkiye’de olması gerekir. Ben yaptığım araştırmalar sonrası natro ve turhostun iyi ve büyük hostingler olduğunu öğrendim ve turhosttan hostingimi aldım. Trafiği de seçtiğim hosting paketinde sınırsız olarak seçtim. İyi bir hosting seçerek blogunuza yatırım yapabilirsiniz.

  1. Rahat çalışabilecek bir ofis (opsiyonel)

Blogunuzu büyüttüğünüz zaman ve full time çalışmaya başladıysanız artık kendinize rahat çalışabileceğiniz bir ofis bulma zamanı gelmiştir.

Oluşturduğunuz ofiste dikkat dağıtıcı bir şey olmamalı ve çalışma veriminizi arttırmaya yönelik olmalı. Tabi evde de bir çalışma ortamı kurabiliyorsanız bir odayı ofis haline getirebiliyorsanız o da iş görür.

İyi bir ofis size zamanında çalışmaya başlamanızı ve blogunuza profesyonel dokunuşlar yapmanızı sağlar.

  1. Takımınızı büyütün

Profesyonel bir blog yazarı olmak eğlenceli olabilir fakat bunu tek başınıza yapamazsınız. Blogunuz için bir ekip oluşturmak önemli ve güçlü bir faktördür.

Düşünsenize yazılarınızı elden geçirecek bir editör, proofreader olması ve yazılarınızı onlar bitirse, kreatif çalışmayı yapan bir tasarımcı olsa, bir SEO uzmanı sizin arama motoru optimizasyonu yapsa iyi olmaz mı?

Bütün bunlar iş ciddiye bindiğinde ve bir sonraki seviyeye geçmek istediğinizde gerekli olan şeyler. Eğer ekip kurup yönetemeyeceğinizi düşünüyorsanız, freelance çalışan, part-time sizle çalışabilecek, sanal ortamdan yardım edebilecek birçok insan bulabilirsiniz. Bu da ilk başlarda sizin işinizi görecektir.

Bu alanlar sizin blogunuzun büyümesini sağlamak için blogunuza yatırımı yapabileceğiniz alanlardır. Bunların ardından büyüme sağladıktan sonra blogunuza yatırım yapacak daha fazla fırsatlar bulabilirsiniz.

 

Sonuç olarak;

Para parayı çeker fikri hep kendini ispatlamıştır. Siz de daha fazla para kazanmak için blogunuza yatırım yapıp para harcamalısınız ve blogunuzun bazı özelliklerini geliştirmelisiniz.

Yukarıdaki tüyolar size blogunuza yatırım yapabileceğiniz alanlarla ilgili yardımcı olacak, önünüzü açacak tüyolar.

Sizin de bu tüyolara eklemek istediğiniz sizin taktikleriniz varsa lütfen yorumlar bölümünden ekleyin.

 

Tavsiye yazı: Blog yazarak para kazanma makaleleri

Kaynak

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir