13 Bonus içerik türü (Daha Fazla Email Adresi Toplamanıza yardımcı) [Content upgrade]5 min read

Bonus içerik nedir?

Bonus içerik yayınladığınız makalenizin içerik gücünü ve çekiciliğini arttırmak için eklediğiniz makaleye ek destekleyici, iş kolaylaştırıcı dökümanlardır.

Email aboneliği karşılığında bonus içerik önerebilirsiniz.

İnsanlar şablon, fotoğraf, kontrol listesi gibi indirebilecekleri, işlerini kolaylaştıracak bonus içerikler, dökümanlar ararlar.

Bir araştırmada başlıkta en çok etkili bonus içerik olarak şablon olduğunu bulmuşlar.

bonus içerik

Bonus içerikler etkili midir?

En iyi gününüzde benus içerikler sayesinde yeni abone sayınızı 1%-2% arttırabilirsiniz.

Devesh Khanal sadece bonus içerik kullanarak blog postunun dönüşüm oranını 492% oranında arttırmış. Bunu 10 postta yaptığınızı düşünsenize..

Email karşılığında bonus içerik toplamak neden önemlidir?

Blogunuz veya websitenizin en güçlü aracı topladığınız sadık email adresleridir.

Ne kadar çok email toplarsanız takipçi kitleniz o kadar büyür.

Blog yazarları birçok teknik kullanarak email adresi toplamaya çalışırlar.

Email toplamanın en etkili tekniklerinden biri de içeriğe değer katacak ekler önermek, yani bonus içerik önermektir. (content upgrade)

 

Bonus içeriğin birçok çeşidi olabiliyor. Bunlardan hangisi sizin makalenize, stratejinize uygunsa onu kullanabilirsiniz.

Bu makalede bonus içerik türlerini okuyacaksınız.

 

Bonus içerik türleri

 

1. Yazılı makalenizin video veya ses kaydı hali

Okuyucularınız meşgül insanlar. Eğer yazınızı ve verdiğiniz bilgileri daha kolay hale getirebilirseniz size daha minnettar olur.

Çünkü okumak; dinlemekten ve izlemekten daha zordur.

Makalenizi indirilebilir podcast, video, ses kaydı olarak hazırlayıp makalenize ek bonus içerik olarak sunarsanız okuyucularınız indirip sizin içeriğinizi dinlemeye ve izlemeye devam eder.

Bonus içerikler sayesinde kendinize daha çok alışmasını, sitenizin daha fazla müdavimi olmasını sağlayabilirsiniz. Yolda, işte, evde bonus içeriklerinizi belki defalarca dinleyip size daha fazla ısınmasını ve hayatını daha fazla kaplamanızı sağlar.

 

2. Yazılı makalenizdeki stratejinizin kontrol listesi

Kontrol listeleri (check list) hazırlanması en çok zaman harcattıran bonus içeriktir. Aynı zamanda çok değerli ve başarılıdır.

Kontrol listesi (check list) okuyucularınıza yazdığınız makalenizin adım adım basitleştirilmiş versiyonunu verir. Adımlar aksiyon almayı takip etmek içindir.

Örneğin; makaleniz e-kitap tasarımı ile ilgili idi. Kontrol listeniz ise o sürecin her aşamasını içerir. Alacağınız aksiyonların aşam aşama listesidir. Okuyucu aşamaları atladıkça kenarına tik atabilir.

Makalenize bonus içerik olarak kontrol listesi eklerseniz, okuyucuların işini hızlandırmış olursunuz.

 

3. Makalenizin indirilebilir PDF hali

En popüler bonus içerik türüdür. İnsanlar her zaman internete bağlanıp tekrar tekrar okumayabilir veya sitenizin linkini ve ismini kaybedebilir.

Makalenizin indirilebilir bir kopyasını sunmanız insanların istediklerinde, yolda, işte, internetin çekmediği yerde bile içeriğinize erişme imkanı verir. Bu da sizle olan bağını güçlendirecektir.

Hazırladığınız makalenin PDF formatını wordten pdf e çevirerek hazırlayın ve indirilebilir bir link verin.

4. Email serisi

Bir konu hakkında birden çok paylaşım yapmayı planlıyorsanız bunu mutlaka duyurun. Bundan sonra bu konuyla ilgili gelecek email serisini almak için abone olun diye bilgi verin. Konuyla ilgilenen niş kitle sizi takip etmeye başlayacaktır.

5. Şablon

Şablon okuyucuların en çok tercih ettiği bonus içerik türüdür. Başlıkta da parantez içinde [Ücretsiz Şablon] yazan makalelerin çok daha fazla tıklandığını biliyoruz.

Peki şablonlar bonus içerik olarak niye bu kadar popüler?

  • Çünkü pratik ve kullanışlı
  • Spesifik bir problem çözüyor.
  • Okuyucunun kendi yapacağı ve satlerini harcayacağı işi siz ücretsiz sunuyorsunuz,
  • Okuyucunun işini kolaylaştırıyorsunuz.

Örneğin; en etkili özgeçmiş kapak yazısı hazırlamanın yöntemlerini anlattıysanız, herkesin ortak yazabileceği kısmını siz yazıp kişisel kısımları boş bıraktığınız bir şablonu yükleyebilirsiniz. Bu okuyucuların seveceği bir şablon olacak ve işlerini süper kolaylaştıracaksınız.

6. Gerekli araçlar listesi

Cheat sheet veya gerekli araçlar listesi en çok kullanılan ve rağbet gören bonus içerik türlerindendir. İnsanlar kısa kestirmeleri ve hızlı sonuçları severler.

Cheat sheet dediğimiz makalede anlattığınız strateji için kullanabileceğiniz araçların listesidir.

Örneğin; email konu başlığında kullanmanız gereken kelimeleri anlatan bir makale yazdınız. Kopya kağıdınız şu olabilir;

“Email konu başlığında kullanabileceğiniz 700+ kelime.”

7. Pratik başlangıç kılavuzu

İnsanlar online araştırma yaptıklarında birçoğunun uzun detaylı araştırma yazılarını okuyacak zamanları olmuyor. Pratik sonuçlara bakıyorlar.

Bonus içerik türlerinden biri de “pratik başlangıç kılavuzu” hazırlamanız.

Pratik başlangıç kılavuzunun amacı bir problemin çözümüne gerekli becerilerin ve aşamaların anlatıldığı bir kılavuzdur.

8. Ücretsiz kurs

Eğer zaten öğretici bir blogunuz varsa okuyucularınız size öğrenmeye geliyorlardır. Abone olanlara özel ücretsiz kurs sunmak okuyuculara çok cazip gelecektir.

Ücretsiz kurslar size şu konularda da yardımcı olur;

  • Takipçi kitleyle uzun vadeli ilişki oluşturmak
  • Fikir lideri olarak tecrübe edinirsiniz.
  • Okuyucularınıza önemli bir içeriği ücretsiz vermiş olursunuz

Ücretsiz bir kurs hem siz hem okuyucularınız için önemlidir. Okuyucu önemli bir bonus içerik kazanır siz abone. Kazan-kazan.

9. Ücretsiz rapor

İş dünyasının en çok talep ettiği bonus içeriklerden biri ücretsiz rapordur. Eğer bir araştırmanın sonucunu makalenizde yazıyorsanız o makalede o raporun tamamını da ekleyebilirsiniz.

Ulaştığınız her sonucun kaynak bilgisini yani raporu bonus içerik olarak PDF formatında yükleyebilirsiniz. Hem okuyuculara yardımcı olacaktır hem de yaptığınız işin kalitesini arttıracaktır.

10. Özel grup üyeliği

İnsanlar özel bir yere ait olmak isterler hatta buna bayılırlar. Siz de herkesin dahil olamadığı sadece abonelerinize özel bir facebook grubu kurabilirsiniz. İnsanlar dışarı kapalı gruba dahil olmak isteyeceklerdir.

Makalenin sonunda özel facebook grubuna katılmayı önermeniz çok etkili bir yoldur. İnsanlar özel grupta hem sizin bilgilerinizi alırlar hem de kendi fikirlerini ve tecrübelerini paylaşabilirler. İlerleyen zamanlarda dışarıda buluşma da ayarlayabilirsiniz. Markanızı büyütmek için çok etkili yöntemlerdir.

11. Makalenizin slide hali

Bazı kişiler blog makalenizin çeşitli formlarını daha kolay sindirirler. Slideshare versiyonu da powerpointle aynı yani sunum halidir. Daha az kelime ve belki daha çok fotoğrafla makalenizi daha farklı anlatabilirsiniz.

12. Takvimler

Makalenizde anlattığınız süreci kolaylaştırması adına okuyucuların bir yerden başlaması ve takip etmesi için bir takvim oluşturmaları gerekiyor. Bu takvimi oluşturmak için saatler harcayabilirler.

Bonus içerik olarak okuyucularınız için takvim hazırlayabilirsiniz. İçerik takvimi, yemek takvimi, haftalık diyet listesi, çiçek sulama takvimi vb.

13. Ürününüz hakkında kısa ipucu

Yeni bir ürün, dijital hizmet çıkarıyor olabilirsiniz. İnsanların bunu beklediğini de tahmin ediyor olabilirsiniz. İnsanları daha da heyecanlandırmak için ürününüzün bir kısmını gösterip bilgi verebilirsiniz. Mesela 21 günlük diyet ve yoga çalışması hazırladınız. Eğitim videosu serisinin bir kısmının ön gösterimini yapabilirsiniz.

14. Kaynaklar listesi

Makalenizde bir uzmanlık konunuzu anlattınız ve insanlar sizin gibi yapmak istediler. Fakat hangi araçları kullanacaklarını bilemediler veya kendi kendilerine liste yapmaya çalışacaklar. İşlerini kolaylaştırabilirsiniz. Okuyucunuza bonus içerik olarak kullanabilecekleri kaynaklar listesini siz hazırlayıp verebilirsiniz.

15. Çalışma kitapçıkları

Blog makalenizde bir konuyu anlattıktan sonra okuyucuyu kendi haline bırakmamalısınız. Okuyucuya bonus içerik olarak sizin hazırladığınız çalışma kitapçığı ile anlattığınızı daha iyi anlamasını sağlarsınız.

Sonuç olarak

Bonus içerik türleri doğru kişileri çekerse ve sizin kitlenize uygunsa en verimli sonuçları verir.

Kitlenizi iyi tanıyıp onların gerçekten ihtiyacı olan bonus içerik türlerini kullanın.

OptinMonster kullanarak çeşitli pop-uplar oluşturabilir ve email abone sayınızı arttırabilirsiniz.

Bu makalede size bonus içerik türlerini anlattım.

Şimdi sıra sizde,

Sizin en favori içerik yükseltme tekniğiniz nedir?

 

Tavsiye yazı: Blog trafik arttırma makaleleri

Kaynak

 

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir