BÜYÜMENİN 7 BASAMAĞI2 min read

Büyüme çizgisi belli olmayan firmalar, büyüme yolunda zigzag çizer ve bilinçli bir şekilde bir yere varamaz. Büyümeyi basamak basamak merdiven gibi çizebilen firmalar, yollarında daha bilinçli daha hızlı ve daha odaklanabilir şekilde  ilerliyebiliyorlar.

Başarılı firmaların uyguladığı 7 özel stratejik basamak örneği;

BÜYÜMENİN 7 BASAMAĞI

  1. Mevcut müşterilere daha fazla satmak Basamakların en kolayı ve en yakını mevcut ürünleri mevcut müşterilere daha fazla satmak. Bu basitçe promosyon programlarıyla satınalım frekansını arttırmak anlamına gelebilir. Ayrıca dikkatlice düşünülmüş çapraz satış programları da dahil edilebilir.
  1. Yeni müşterileri çekmek Diğer büyüme yöntemi de yeni br ürüne veya ürün gamına zıplamadan, yeni müşterileri mevcut ürün gamına çekmektir. Örneğin Gilette bayanlara yıllarca az önem gösterdi. Sensor grubunu bayan segmentine genişletince , bu pazarı da genişletip 65% paar payını aldı.
  1. Yeni ürün inovasyonu Büyümenin en bilinen yönü yeni ürünlerdir. Gilette sürekli müşterilerini yeni ve gelştirilmiş rakiplerden daha iyi ürünleri kullanmaya yönlendiriyor. Ayrıca bıçak ürünlerinin yanına müşterilerin ilgili diğer ihtiyaçlarını da gözeterek aftershave losyonu, deodorant, traş krem gibi ürünler de çıkarıyorlar.
  1. Değer yaratan sistem inovasyonuBaşarılı firmalar biliyor ki ürünün veya hizmetin tesliminde kullanılan iş sisteminin yeniden tasarımının yaratacağı farkı bilirler. Örneğin Home Depot müşterilere lokal küçük nalburlara göre daha çekici, daha ucuz, daha iyi hizmet ve geniş servis seçeneği sunan yeni bir perakende şeklini benimsedi.
  1. Endüstrinin yapısını geliştirmek Daha çok büyük firmaların sıklıkla denediği bir yöntemdir. BİM in başlattığı gibi çoklu mağaza yapısıyla ölçek ekonomisi yaratarak maliyet yapısını değiştirmek buna bir örnek.
  1. Coğrafik genişleme Firmanın mevcut coğrafyasında daha fazla genişlemesi veya yepyeni okyanus ötesi coğrafyalara açılmasıyla olabilir. Home Depot amerikada daha yeni eyaletlere açılarak olduğu coğrafyayı genişletebilir. Ya da okyanus atlayıp Japonyaya gidip pazara girebilir.
  1. Yepyeni bir iş alanına girmek Birçok büyük firma yeni arenalarda da rekabet ederek büyüyorlar. Aynı endüstri zincirinin içinde veya mevcut operasyonlarını kullanabilecekleri fırsatlar araştırıyor buluyorlar. Toyotayı satan sabancının lassa lastikerinin üretimine girmesi gibi dikey büme ya da ayakkabı boyası üreten bir firmanın kedi maması işine girmesi de yeni arena örneğidir.

Şu açık ki büyümeyi başaran firmalar, bu yolları bazen bir bazen birden çoğunu izleyerek büyümeyi başarıyorlar.  Örneğin Disney bu 7 yolun hepsini kullanıyor. Siz de kendi yolunuzu çizebilirsiniz.

Söylemek istedikleriniz varsa lütfen yorum yapın. 

Bilgiyi paylaşmak için lütfen sosyal medya butonlarını kullanın.

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir