Domain Otoritesi Arttırmanın Kanıtlanmış 20 Pratik Yolu7 min read

Domain otoritesi (Alan adı otoritesi) sitenizin alanında otorite

sayılabilecek içerikler üreten güvenilir bir site olduğunuzu gösteren bir puanlamadır.

 

Domain otoritesi 0-100 arası bir ölçüdür.

 

Google, facebook gibi sitelerin domain otoritesi 100’dür.

 

Domain otoritesi sürekli aynı kalmaz. Alçalır, yükselir, bir süre sabit kalır.

Sürekli yukarıda durmaz. Domain otoritesi sizin sitenizin birçok parçasının bir arada çalıştığı bir ölçüdür.

Domain otoritesini arttırmak için tüm parçalara aynı anda çalışmalısınız.

 

Domain otoritesi hesaplaması da tüm faktörleri bir arada hesaplamakla ortaya çıkar.

Domain otoritesi formülü

Kaliteli içerik + iç linkleme + dış linkleme + kaliteli backlinkler + hızlı açılma + sosyal popülerlik – toksik linkler – yüksek hemen çıkma oranı

Kendi domain otoritenizi ölçmek istiyorsanız smallseotools  aracını kullanabilirsiniz.

 

Eğer formülün sonu iyi çıkarsa şanslısınız. Domain otoritesinin yüksek olması blogunuzun google sonuçlarında görülmesini arttırır. Eğer düşük çıkarsa Google sizi arka sayfalarda öneriyordur. Bu da trafiğinizi çok olumsuz etkiler.

 

İlk sayfada hatta ilk sırada çıkmanız tıklanma oranınızı 45%’lere yükseltir. Google sıralama pozisyonuna göre tıklanma oranları şöyle;

İçeriklerinizi kaliteli hazırlamış olabilirsiniz. İyi bir SEO yaptığınızı düşünebilirsiniz. Fakat trafiğiniz beklediğiniz yükseklikte çıkmamış olabilir.

Bu durumda domain otoritenizi arttırmayı isteyebilirsiniz.

En temel düzeyde domain otoritesini arttırmak için 2 şey yapmalısınız;

1- kötü linleri kaldırmak

2- iyi link inşası yapmak

 

Kötü linkleri kaldırmak istediğinizde ve başarısız olduğunuzda basitçe onları disavow yapın.

İkinci seçenek ise iyi lin inşası yapmak uzun süren bir süreçtir.

 

Bu makalede sitenizin domain otoritesini arttırmanın yollarını okuyacaksınız.

Domain otoritesi arttırma yolları

Step 1: Sayfa üzeri SEO’nuzu güncel tutun

SEO uyumlu temaların yanında sayfa üzeri SEO ile ilgili tüm teknik konularla ilgilenmelisiniz. Tüm website SEOsunu arttırarak domain otoritesini arttırabilirsiniz.

Site üzeri SEO çoğunlukla şunlarla ilgilidir;

  • site yapısı
  • URL yapısı
  • meta etiketleri
  • alt etiketler
  • anahtar kelimeler ve
  • kelime sayısı

Bunları en verimli şekilde kullanırsanız en iyi arama sonuçlarını alırsınız. SEO için tüm teknik işleri tamamlamanız websitenin domain otoritesini arttırmanızda çok büyük öneme sahip.
Etkili bir SEO siteniz için yüksek bir domain otoritesi demektir.

Daha iyi bir kullanıcı deneyimi ve hemen çıkma oranını azaltmak için site yapınızı her zaman açık, okuması ve gezinmesi ve anlaması kolay halde tutmalısınız.

Step 2: Kaliteli içerik üretmeye devam edin

İçerik kraldır lafını duymuşsunuzdur. Kaliteli içerik üretmek gerekliliği her zaman karşınıza çıkacak. Eğer kaliteli içerik üretiyorsanız diğer her şey detaydır.

 

Peki kaliteli içerik domain otoritesini nasıl etkiler?

Kaliteli içeriğe insanlar daha kolay link verirler. Size gelen backlinkler domain otoritenizi arttırır.

Bunun yanında kaliteli içerik sizin okuyucuyu sayfada uzun süre tutmanızı ve diğer içeriklere de ilerlemesini sağlar. Bu da sayfa görüntülenmesini arttırır. Bu da okuyucuyu tatmin ettiğinizi gösterir. Google bu istatistikleri dikkate alır.

 

Step 3: Sayfalar arası linklemeyi zekice yapın

 

Dahili yani sayfalar arası linkleme sitenizin hemen çıkma oranını düşürür. Sitenize gelen ziyaretçi bir yazıdan sonra ilgili başka içerikleri de gezer.

 

Aynı zamanda arama motorları sitenizi daha iyi tarar. Bu da arama sıralamasında üst sıralara doğru ilerlemenizi sağlar.

 

Sayfalar arası dahili linkleme bir websitesi ile arama motoru arasında bir kanal oluşturur. Mantıklı ve zekice linklenmiş bir site sayfalar arası linklemesi olmayan veya kötü yapılmış bir siteye göre çok daha kolay arama sonuçlarında listelenir.

 

Step 4: Sayfa açılma hızını optimize edin

 

Sabırlı olmak kıymetli bir şeydir tabii de, bir sitenin açılması sırasında hiç kimse beklemek istemez.
İnsanların sitenizin açılmasını beklememesi sitenizi terk etmesi demektir ki o da hemen çıkma oranınızı arttırır.

İnsanlar uzun sürede açılan bir siteyi beklemez. E-ticaret sitelerinde 1 saniye geç açılmanın bile ciro kaybettirdiği tespit edilmiş.


Sayfa yüklenmesinin uzun olması sitenizin sisteminin yeterince iyi olmadığını gösterir.
Bu olumsuz kullanıcı deneyimini Google arama sonuçlarında düşme olarak görürsünüz. Bu da domain otoritenizi olumsuz etkiler.

Siteniz daha hızlı açılırsa dönüşüm oranınız daha fazla artar.

 

Sitenin açılma süresi domain otoritesi için en önemli faktörlerden biridir.

 

Step 5: Kök domaine linkleme geliştirin

 

Kök domaine linklemek demek sitenizin kazandığı özgün linklerin sayısıdır. Yani eğer iki siteden 20 backlink kazanmışsa sadece 2 kök domain linklemesine sahipsiniz. Birkaç siteden daha birkaç link kazanmak sıralamanızı birden arttırabilir.

Kök domaine link vermek domain otoritesini etkileyen en önemli faktördür. Sitenize link veren sitelerin sayısı önemlidir.

Birçok domainden birer link almak tek domainden bir sürü link almaktan iyidir.

Yani basit bir hesapla 100 farklı siteden birkaç link almaktansa 200 siteden 1 link almak daha iyidir. Şu da kanıtlanmıştır ki kaliteli içerik sizin kök domaininize otorite sitelerden link almak için en önemli faktördür.

Step 6: İçerik pazarlamasıyla tanıtın

Blog post içeriklerinizi tanıtmanın en yenilikçi ve zekice yolu içerik pazarlamasıdır.

Kaliteli bir içeriği bir kez yazıp bırakmak olmaz, tüm ilgili ve gerekli sitelerde paylaşmalı ve tanıtmalısınız. Tanıtmazsanız başarılı olamazsınız.

İçerik pazarlaması tanıtım ve iletişim halinde kalma için en iyi yöntemlerden biridir. İçeriğiniz tüm blog topluluğu tarafından bir yerlerde paylaşılabilir.

İçeriğinizi tanıtmak için gerekli olan ne varsa onu yapın. Ne kadar çaba gösterirseniz o kadar çok beğenilir, paylaşılır, backlink alınır ve yorum yapılır. Ve tabii ki domain otoriteniz artar.

 

A-Z™ İçerik Pazarlama Eğitimi

Kaynak: Udemy / Tür: Video eğitim / Dil: Türkçe / Öğretici: Barış Özhan/  Süre: 44 dak video / Bitirme sertifikası: Var

Açıklama: İşinizi büyütmek için içerik pazarlamacılığına hakim olun: içerik oluşturma, strateji, metin yazarlığı SEO uyumlu makale

Udemy’den satın al

 

 

Step 7: Sosyal medyada viral olmanın yollarına çalışın

 

Sosyal medyayı –Facebook, instagram, twitter, youtube- kullanın ve o platformlarda viral olup yayılmanın yollarını anlayın ve uygulayın.

Her sosyal platform çok büyük rakamlarda kullanıcı ve aktif abone sahibiler. Eğer marka hesabı açmak istiyorsanız business hesabı açın ve istatistikleri takip edin.

 

Kendi markanızı sosyal medyada tanıtmaya başlayın ve düzenli içerik üretin. Hashtagleri uygun ve ilgili kullanın. Aktif aboneler sayfanızı gelip bulurlar ve sizle etkileşim haline girerler. İçeriğinizi de beğenirlerse daha fazla paylaşırlar. Bu da sizin bilinirliğinizi ve domain otoritenizi arttırır.

Viral olmak ve trendingte listelenmek görünürlüğünüzü çok arttırmak demektir. Networkünüzü ağ gibi kurmanızı sağlar. Daha fazla kişinin sitenize gelmesi sizin sitenizin güvenilir olduğunu gösterir ve domain otoritenizi de arttırır.

Step 8: Misafir yazarlar bulun

 

Bu tamamen alma verme dengesidir. Bir şey almak için bir şey vermelisiniz. Misafir yazarlık da bunlardan biri. Bazı otorite bloggerların yazılarını sitenizde yayınlayabilirsiniz.

Bunun sebebi de eğer usta blogger sizin içeriklerinizden birini veya birkaçını severse o da kendi sitesinde paylaşır ve karşılıklı çok faydalanırsınız. Kendi sitenizden o usta blogger takipçilerinin de haberi olur. Bu da trafiğinizin artması demektir.

Misafir yazarlığın bu formatı sitenize trafik çekmek için en kolay, zekice ve eforsuz yoludur. Kendi niş alanınızdaki otorite kişilerin yazılarına da yorum yapın.

 

Sadece iki satır yazmayın. Postla ilgili detaylı bir yorum yazın. Daha açık yorum yapmaya çalışın. Bunu yapmanızın sebebi, insanların sizin yorumunuzu okuduktan sonra sizin ustalığınızı da görecek ve sitenize gelecek olması.

Step 9: Site haritasını sürekli güncelleyin

 

Site haritası bir sitede en çok tıklanan sayfalardandır. Site haritasının güncel olması daha iyi bir kullanıcı deneyimine, arama motorlarının sitenizin daha yüksek sıralamaya koymasına yardımcıdır.

Google’ın araştırmasına göre en iyi içeriklerinizi ana sayfadan en fazla 3 tıklamayla ulaşabilecek şekilde hazırlayın. Belki eski blog postları için bu mümkün olmayabilir. Arama motorları da sitenizi çabuk tarar.

Site haritasının güncellenmesi eski içeriklerinizin arama sonuçlarında şansının daha fazla artması demektir. Bu da daha fazla organik trafik demektir ve haliyle domain otoritesinin yükselmesi demektir.

Step 10: Toksik backlinkleri temizleyin.

Eğer link profiliniz kırık backlinkler ile doluysa başarıdan uzaklaşıyorsunuz demektir.

Toksik backlinkler sitenize yardım etmektense zarar veriyor olabilir. Ve tabi ki domain otoritesini de olumsuz etkileyecektir. Toksik backlinkleri temizlemeniz gerekiyor. Bu yüzden link profilinize gidin ve spam linkleri temizleyin.

Bunun farkına ceza yiyerek varmayın.  Temizleme işlerini ayda bir iki kere yapın. Bu sizin domain otoritenizi arttıracaktır.

 

Eğitim önerisi;

Yeni Başlayanlar için SEO Eğitimi! – SEO ‘ nun Temelleri

Yeni Başlayanlar İçin Basit Anlatım + Güncel SEO Teknikleri + SEO Uzmanı Olmak İçin Temel Bİlgiler+ Google Algoritması

Udemy.com’dan satınal

Sonuç olarak;

Tüm yönleriyle sitenize iyi çalışırsanız domain otoriteniz yükselir.  Domain otoritenizin artması için tüm değişkenlere önem vermelisiniz.

 

Domain otoritesi artması kısa bir süreç değildir. Uzun bir yolculuktur. Yukarıda okuduğunuz fikirlerin hepsini hayatınıza katın. Ne kadar güçlendiğinizi göreceksiniz.

 

Domain otoritenizin ne kadar arttığını arada seoreviewtools’tan ücretsiz kontrol edin.

 

Siz domain otoritenizi arttırmak için neler yapıyorsunuz? Yorumlar bölümünden paylaşın.

 

Tavsiye yazı: Blog trafik arttırma makaleleri

Kaynak

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir