EN KULLANIŞLI 24 WORDPRESS PLUGİNİ3 min read

WordPress.org’ta sitenizi kurdunuz istediğiniz temayı yüklediniz ve kullanmaya başladınız. Fakat bazı ek fonksiyonlara ihtiyaç duyuyorsunuz. Bu demektir ki plugin yükleme zamanı gelmiş. Plugin, WordPress blogunuzu daha fonksiyonel hale getirmek için kullanılan siteye yüklenen küçük eklentilerdir. Kurulumları kolaydır, yükleyin, kurun ve aktive edin. Sitenin hızını arttırmak için resim optimize etmekten tutun güvenlik sağlamaya kadar pluginler birçok fayda getiriyor. Birçok site plugin yazıp satıyor veya bedava reklam amaçlı dağıtıyor. Fakat güvenlik için en iyisi wordpress’in kendi resmi sitesidir. Resmi wordpress sitesinde de popülaritesine göre dizilen neredeyse 30.000 plugin var. Hepsini okuyup anlamak zaman alır. O yüzden yeni başlayanlar için çok önemli sayılabilecek pluginleri öncelikle bilmek gerekir. Daha pratik bir liste için sitenizi kurduktan sonra işinize yarayabilecek şu kullanışlı plugin listesine göz atabilirsiniz;

 1. Akismet– wordpress blogunuzda spam yorumları engeller.
 2. BackUpWordPress– Tüm sitenizi veritabanı ve tüm dosyalarınızı dahil belli zamanlarda yedeklemeye yarar.
 3. WordPress SEO by Yoast– Blogunuz için hepsi içinde bir SEO çözümü sunar. Başlıklar, meta tanımları, XML site haritaları, kırıntılar vb.
 4. Google XML Sitemaps– Google site haritalarına çok önem verir. Bu plugin sitenizin XML site haritasını çıkarır. Formatı ise Ask.com, Google, YAHOO ve MSN Search tarafından desteklenir. Yukarıdaki pluginler de siteharitası yapar.
 5. All In One WP Security & Firewall– Herşey içinde bu plugin wordpress güvenlik ve firewall ihtiyaçlarınızın hepsini karşılar.
 6. Google Analytics Dashboard for WP– Wordpress gösterge panonuzda Google Analytics raporlarını gösterir.
 7. W3 Total Cache– En hızlı ve en geniş WordPress performans optimizasyon için plugindir.
 8. Google Adsense Plugin– gösterilecek reklamın parametrelerini (reklam metni, görsel, link vb.) belirlemek için kullanılan bir plugindir.
 9. NextGen Gallery– En popüler WordPress resim galerisi pluginidir.
 10. Download Monitor– Dijital dosyalarınızın kim kaç defa indirdiğini gösteren bir plugindir.
 11. Mailpoet Newsletters– Bülten gönderme, post uyarısı veya wordpressten otomatik cevap göndermek içindir.
 12. EWWW Image Optimizer– Blogunuza resimleri yüklerken hiç kayıp yaşatmadan otomatik bir şekilde optimize eden bir plugindir.
 13. Search Meter Ziyaretçilerin search bölümünden ne aradığını görüntüler. Bazı konu fikirleri de ortaya çıkabilir.
 14. Broken Link Checker Sayfalar çoğaldığında çok işe yarayabilir. Otomatik bir şekilde sizi kırık linklerle ilgili uyarır.
 15. Pinterest Pin It Button For Images Resimlerin köşesinde pinterestte paylaş butonu gösterir.
 16. Infinite-Scroll Yazılarınızı sayfalara ayırmaktansa ziyaretçi Mouse tekerleğini aşağı çevirdikçe yeni yazılar yüklemeye devam eder. Bu sistemi facebook twitter gibi sayfalarda görebilirsiniz.
 17. Scroll Triggered Box Tekerleği çevirmekten tetiklenen popup kutucuklar ziyaretçileri üyeye çevirmeye yardımcı olur.
 18. Facebook comments for WordPress Facebooktan size ulaşan ve profilini kullanan ziyaretçiler için yorumlarını yapmaları ve uyarı almaları için harika bir plugindir.
 19. Jetpack. WordPress kullananlar için belki de ilk yüklenmesi gereken plugindir. İçinde sitenizi geliştirecek birçok mini plugin içerir. (çoklu arama, Google+ profili, iletişim formu, paylaşımlar, istatistikler, sütun bileşeni …
 20. Yet Another Related Posts Plugin İlgili içeriklerin yazının sonunda otomatik çıkmasını istiyorsanız bu plugini kullanabilirsiniz. Bu plugin bir blogger olarak sizin için çok önemli olabilir. Özellikle postlar çok fazla olduğunda çok işe yarayabilir. Temanızda da bu plugin özelliği kendiliğinden var olabilir, kontrol edin.
 21. Seo Post Content Links Postlar çoğalmaya başladıkça yazıların birbiri içindeki linklemeleri zor olmaya başlar. İç linkleme de SEO nun ve arama motorunda listelenmenin önemli bir parçasıdır. Bu plugin size iç linklemede yardımcı olabilir.
 22. Contact form 7 Ziyaretçilerin sizinle iletişime geçmesi için kullanabileceğiniz iletişim formu tasarlamaya yardımcı plugin.
 23. Email before download Ziyaretçiler için hazırladığınız ücretsiz bir dosyayı indirmeden önce email adresi toplayan eklenti. Email listesi oluşturmanın önemli olduğundan oldukça önemli bir plugin.
 24. Sumome paylaş butonları Yazdığınız yazıyı ziyaretçilerin paylaşmaları için sayfa kenarında butonlar oluşturmanızı sağlayan meşhur bir plugin

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.