En Kullanışlı 23 WordPress Eklentisi [Temel ücretsiz liste]3 min read

Bu makalede wordpress bloglar için en kullanışlı wordpress eklentileri okuyacaksınız.

WordPress.org’ta sitenizi kurdunuz, istediğiniz temayı yüklediniz ve kullanmaya başladınız.wordpress eklenti

Süper!

Fakat bazı istediklerinizi yapamıyorsunuz!

Ek fonksiyonlara ihtiyaç duyuyorsunuz.

Temanız da istediğiniz fonksiyonlara sahip değil.

WordPresste ek fonksiyonları nasıl bulursunuz? wordpress eklenti ile.

Eğer sitenizin arka planındaki ayarlarla istediklerinizi yapamıyorsanız, wordpress eklenti yüklemelisiniz. Mesela;

“sayfa ilk açıldığında yukarıdan abone kayıt formu çıksın” gibi…

WordPress eklenti WordPress blogunuzu daha fonksiyonel hale getirmek için kullanılan siteye yüklenen küçük eklentilerdir. Kurulumları kolaydır, yükleyin, kurun ve aktive edin o kadar.

Sitenin hızını arttırmak için resim optimize etmekten tutun güvenlik sağlamaya kadar wordpress eklentiler birçok fayda getiriyor. Birçok site wordpress eklenti yazıp satıyor veya bedava reklam amaçlı dağıtıyor. Fakat güvenlik için en iyisi wordpress’in kendi resmi sitesidir.

Resmi wordpress sitesinde de popülaritesine göre dizilen neredeyse 30.000 wordpress eklenti var. Hepsini okuyup anlamanız zaman alır.

O yüzden yeni başlayanlar için ve bloğunu yeni kurmuşlar için çok önemli sayılabilecek wordpress eklentileri öncelikle bilmeniz gerekir.

En kullanışlı wordpress eklenti listesi

 1. Akismet– wordpress blogunuzda spam yorumları engeller. Sürekli spam yorum yapanlarla karşılaşacaksınız, akismet wordpress eklenti olarak bir can simidi gibi gelecek size.
 2. BackUpWordPress– Tüm sitenizi veritabanı ve tüm dosyalarınızı dahil belli zamanlarda yedeklemeye yarayan bir wordpress eklentidir.
 3. WordPress SEO by Yoast– Blogunuz için hepsi içinde bir SEO çözümü sunar. Başlıklar, meta tanımları, XML site haritaları, kırıntılar vb.
 4. Google XML Sitemaps– Google site haritalarına çok önem verir. Bu plugin sitenizin XML site haritasını çıkarır. Formatı ise Ask.com, Google, YAHOO ve MSN Search tarafından desteklenir. Yukarıdaki wordpress pluginler de siteharitası yapar.
 5. All In One WP Security & Firewall– Herşey içinde bu wordpress plugini wordpress güvenlik ve firewall ihtiyaçlarınızın hepsini karşılar.
 6. Google Analytics Dashboard for WP– Wordpress gösterge panonuzda Google Analytics raporlarını gösterir.
 7. W3 Total Cache– En hızlı ve en geniş WordPress performans optimizasyon için wordpress plugin
 8. Google Adsense Plugin– gösterilecek reklamın parametrelerini (reklam metni, görsel, link vb.) belirlemek için kullanılan bir plugindir.
 9. NextGen Gallery– En popüler WordPress resim galerisi pluginidir.
 10. Download Monitor– Dijital dosyalarınızın kim kaç defa indirdiğini gösteren bir wordpress plugin
 11. Mailpoet Newsletters– Bülten gönderme, post uyarısı veya wordpressten otomatik cevap göndermek içindir.
 12. EWWW Image Optimizer– Blogunuza resimleri yüklerken hiç kayıp yaşatmadan otomatik bir şekilde optimize eden bir wordpress plugin
 13. Search MeterZiyaretçilerin search bölümünden ne aradığını görüntüler. Bazı konu fikirleri de ortaya çıkabilir.
 14. Broken Link CheckerSayfalar çoğaldığında çok işe yarayabilir. Otomatik bir şekilde sizi kırık linklerle ilgili uyarır.
 15. Pinterest Pin It Button For ImagesResimlerin köşesinde pinterestte paylaş butonu gösterir.
 16. Infinite-ScrollYazılarınızı sayfalara ayırmaktansa ziyaretçi Mouse tekerleğini aşağı çevirdikçe yeni yazılar yüklemeye devam eder. Bu sistemi facebook twitter gibi sayfalarda görebilirsiniz.
 17. Scroll Triggered BoxTekerleği çevirmekten tetiklenen popup kutucuklar ziyaretçileri üyeye çevirmeye yardımcı olur. Mailmunch ve icegram da alternatiflerdir.
 18. Facebook comments for WordPressFacebooktan size ulaşan ve profilini kullanan ziyaretçiler için yorumlarını yapmaları ve uyarı almaları için harika bir plugindir.
 19. WordPress kullananlar için belki de ilk yüklenmesi gereken plugindir. İçinde sitenizi geliştirecek birçok mini plugin içerir. (çoklu arama, Google+ profili, iletişim formu, paylaşımlar, istatistikler, sütun bileşeni …
 20. Yet Another Related Posts Pluginİlgili içeriklerin yazının sonunda otomatik çıkmasını istiyorsanız bu plugini kullanabilirsiniz. Bu plugin bir blogger olarak sizin için çok önemli olabilir. Özellikle postlar çok fazla olduğunda çok işe yarayabilir. Temanızda da bu plugin özelliği kendiliğinden var olabilir, kontrol edin.
 21. Seo Post Content LinksPostlar çoğalmaya başladıkça yazıların birbiri içindeki linklemeleri zor olmaya başlar. İç linkleme de SEO nun ve arama motorunda listelenmenin önemli bir parçasıdır. Bu plugin size iç linklemede yardımcı olabilir.
 22. Contact form 7Ziyaretçilerin sizinle iletişime geçmesi için kullanabileceğiniz iletişim formu tasarlamaya yardımcı wordpress plugini.
 23. Sumome paylaş butonları Yazdığınız yazıyı ziyaretçilerin paylaşmaları için sayfa kenarında butonlar oluşturmanızı sağlayan meşhur bir plugin. Sumomeye daha farklı alternatifler de bulabilirsiniz, ama paylaş butonlarınız olmalı.

 

Tavsiye yazı: WordPress ipuçları makaleleri

 

Sonuç olarak;

Hani bilgisayarı kurduğunuzda windowstan sonra bazı ek programlar (driverlar, Office, chrome, winrar vb) yüklersiniz ya, ilk kurulumda temalı programlardır onlar.

Yukarıdaki listedeki eklentiler de wordpress kurduktan sonra yüklemeniz gereken temel wordpress pluginleridir. Siz de wordpress sitenize bu listenin çoğunu veya hatta tamamını yüklemelisiniz. Temel fonksiyonları bu wordpress pluginlerle genişletirsiniz.

Peki siz hangi wordpress pluginlerini kullanıyorsunuz?

Yorumlar bölümünden yazın.

 

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir