Exit popup (Çıkış pop-up) nedir? Optimize etmenin 15 yolu [Ücretsiz eklenti]6 min read

gr8sales e-ticaret sitesine exit popupexit popup

koyduklarında satışlarının 300% arttığını

biliyor muydunuz?

 

Siz de abone listenizi genişletmek istiyor musunuz?

 

Abone kayıtlarının en büyük potansiyellerinden biri nerede tahmin edin?

 

Exit popup’ında!

 

Benim de sitemin abonelerinin 64%’ü exit popup’ından geliyor.

Siz de blogunuza gelip hiç bir şey yapmadan çıkanlara son bir kez daha iletişime geçmelisiniz.

Exit popup ziyaretçiyle etkileşmek için sitenizi terk etmeden önceki son şansınızdır.

 

İster sitenizi daha fazla gezmesini isteyin, ister abone olmasını ister özel teklifinizi sunmak için olsun exit popup ziyaretçileri aboneye dönüştürmek için en etkili pop-up exit popup’tır.

Peki exit pop-up’ları maximum verim için nasıl optimize edeceğiz.

Bu makalede exit popuplarını maksimum etki için optimize etmenin yollarını okuyacaksınız.

Exit popupları nedir ve neden ihtiyaç duyarsınız?

Exit popup’ı ziyaretçi tam sayfadan çıkarken belirir. En basitiyle bir mesaj ve bir aksiyon çağrısı içerir.

Exit popuplarının sitenizin performansını geliştirmek için en azından 5 çeşit yolla geliştirebilirsiniz.

 

 1. Abone toplarsınız. Ziyaretçiler sayfayı terk etmeden önce bülteninize aboneler eklemek için exit popup’ı kullanabilirsiniz.
 2. Satış ve tanıtım: Satış yapan herhangi bir site iseniz satışı kapatmak için son bir hamle olarak exit popup’ı kullanabilirsiniz. Exit popup’ını teklifinizi daha da tatlandırmak için kullanabilirsiniz.
 3. Araştırma: Exit popup’larını ziyaretçiden site deyimini öğrenmek veya demografik durumunu öğrenmek için anket için kullanabilirsiniz.
 4. Uyarılar:Exit popup’ına bastıklarında ve siteyi terk etme noktasında kaçmakta olan bir iskontoyu veya bitmekte olan bir kampanyayı bildirebilirsiniz.

Veya bir e-ticaret sitesi exit popup’ı olarak, siteyi terk edersen alışveriş sepetin boşalabilir mesajını vermek için kullanabilirsiniz. Hatta ziyaretçilere yeni çıkan ürünü tanıtabilirsiniz.

 1. Gezinme: Exit popup’ının diğer bir kullanış yöntemi ise ilgili başka bir içeriği önermektir.

 

Exit popup kurulumu eklentisi

Exit popup eklentisini ücretsiz bulmak çok zordur. Ben çok aradım. Hepsinde ya kullanım sınırı ya da yüksek fiyat vardı. Ücretsiz kullandığım mailchimp mail servisiyle uyumlu mailmunch eklentisiyle exit popup’ı kurabilirsiniz.

Maksimum üye dönüşümü için exit popuplarını optimize etmenin yolları

 1. Takipçilerinizi iyi bilin

Takipçi kitlenizi bilmeniz çok kritiktir. Sitenizin istatistik verilerini inceleyin. Ziyaretçiler sitenizi nasıl kullanıyor ve sitenizden beklentileri neler, iyice anlayın.

 

Exit popup tasarlarken, ziyaretçi kitlenizin beklentileriyle örtüşen tekliflerle gidin. Ve aksiyon çağrınızı da bulması ve anlaması olabildiğince kolay tasarlayın.

Aşağıdaki Entrepreneur On Fire örneği jenerikten oldukça uzak. Belli bir spesifik takipçi kitlesinin ilgisini çekmek üzerine iyi bir amaç ve planla tasarlanmış.

 1. Markanızı sürekli görünür kılın

Sitenize uymayan ve markanızla uyumsuz bir exit popup oluşturmak yetersiz bir performans getirebilir. Exit popupınız sitenizle uyuşmalı ki ziyaretçiler özgünlüğünü hissetsinler.

Aşağıdaki örnek Gwen’s Nest’ten. Exit popupın görseli ve fontları sitesinin tasarımıyla uyumlu hazırlanmış. Arkadaşça diyalog da sitenin rahat tonuyla uyumlu. Diğer bir deyişle siteyi gezme deneyiminin bir devamı olarak hazırlanmış.

 1. Dikkat çekin

Ziyaretçinizin zaten bir ayağı dışarda olduğundan ziyaretçinin dikkatini çekmelisiniz.

 

Exit popupları tasarım olarak göze güzel gelmeli. Sayfanın ortasında beliriyor ve sayfanın üstünde başka bir kutucuk olarak görünüyor. Daha fazla dikkat çekmek için birçok taktik denenebilir.

Örneğin bazı exit popuplarda göze çarpıcı görseller, büyük bold harfler veya animasyonlar kullanılıyor. Hatta göründüğü saniyede titreyebilir veya kayarak sayfaya girebilir.

Örneğin Gap.

Dikkati çekici başlık ve güçlü görsel dikkati çekmek için beraber iyi çalışmışlar.

 1. Exit popupınızın davranışına ince ayar yapın

Exit popup davranışına gelince kullanacağınız araçlara göre seçenekleriniz vardır. Fakat yine de her yüksek kalite eklenti exit popupın davranışlarını yönlendirmenize izin veriyor.

Exit popuplarını ayarlarken, ziyaretçinize ve markanıza da uyumlu olduğundan emin. Örneğin kullandığınız araçlar izin verirse yeni ziyaretçilere farklı kayıtlı abonelere farklı exit popup gösterebilirsiniz. Örneğin; KlientBoost websitesi. Gördüğünüz exit popup daha önceden belirlenmiş olan bir kritere göre değişiyor. Ziyaretçi aktiviteleri ve geçmişi.

Exit popuplarından biri

 1. İskonto veya hediye önerin

Eğer bir ziyaretçi abone olmakla olmamanın sınırına gelmişse ona ufak bir havuç önerin. Bu küçük teşvik abone olmaya yönlendirebilir. Küçük bir hediye, abonelere özel içerik gibi teklif önerebilirsiniz.

Eğer exit popupızı satışa yönlendirmek istiyorsanız exit popupın tasarımını daha fazla satış için hazırlayın. Eğer fiziki ürün satıyorsanız ücretsiz kargo da teklif edebilirsiniz.

Örneğin; DODOcase exit popupında ziyaretçilerin sitede daha fazla kalmaları için onlara 15% iskonto teklif ediyor.

 1. Araştırmaları basit tutun

Exit popuplarının diğer bir popüler amacı da ziyaretçilerinizin alışkanlıklarını anketlerle anlamaktır. Fakat eğer araştırma yapmak için kullanacaksanız anketinizi 1-2 soruluk kısa ve basit hazırlayın.

Eğer daha fazla soru sormak istiyorsanız hepsini tek exit popupında tutmayın. Onun yerine her soruyu başka popupta kullanın. Ek olarak ücretsiz bir hediye önermeniz araştırmaya daha fazla kişinin katılmasını sağlar.

Örneğin; Reiss exit popupında ziyaretçilere cinsiyetini sorup abone olmalarını istiyor.

 1. Aksiyon butonunuzu görünür ve çekici kılın

Aksiyon butonunuz ziyaretçilerin sizin tıklamalarını istediğiniz yerdir. Aksiyon butonunuzu renkleri ve animasyon oynayıp öne çıkarabilir ve farklılaştırabilirsiniz.

 

İkna ediciliği arttırmak için buton metninizi optimize etmeyi unutmayın.

RazorSocial dan olan bu süper kolay exit popup sadece bir satır metin ve 2 aksiyon butonudur.

 1. Exit popupınızı eğlenceli yapın

Hedef kitlenize göre, exit popupınıza biraz mizah ekleyebilirsiniz. İnsanlar görmek istemedikleri exit popuplarıyla yeterince karşılaşıyorlar.

Bir caps, bir karikatür veya bir şakayla ilgilerini çekmeye çalışın. Hatta eğlenceli bir animasyon veya video da ekleyebilirsiniz.

Örneğin; ZooShoo tüm sitesinin tasarımıyla uyumlu canlı renklerle hazırlamış. Aynı zamanda eğlenceli rahat tonu besleyen bir sözcük var.

 1. Acele ve yokluk hislerini uyandırın

İnsanların rölantiye geçmesi olasıdır. İşler biraz yoluna girsin hemen tembelleşebilirler. Özellikle çok da gerekli olmayan görevleri yerine getirme konusunda.

Bu doğal eğilimin üstesinden gelmek ve ziyaretçilerin hızlıca aksiyon alması için acele hissi veya az kaldı, bitiyor hissi yaratın.

 

Eğer satış yapmak istiyorsanız süre sınırlı veya stoklarla sınırlı teklif iletin. Eğer bilet satan biriyseniz kalan biletlerin sayısını yazın.

Örneğin, Search Engine Journal exit popupında belli bir tarihe kadar kayıt olanlara özel iskonto öneriyor.

Search Engine Journal Popup

 1. Rakamları kullanın

Exit popupınız gitmek istediğiniz aksiyon için küçük bir alana sahip. Ziyaretçi de zaten çıkış kapısına yöneldiğinden fazla vaktiniz de yok.

İstatiksel bilgileri de eklemek, garanti ettiğiniz sonuçların oranını veya diğer başka sayılabilir bilgiler eklemek alanınızı en verimli şekilde kullanmanızı sağlar.

Örneğin; Matthew Woodward rakamları iyi kullanıyor.

Matthew Woodward Exit Popup

 1. Hatırlatıcı önerin

Hatırlatıcı kullanmak e-ticaret sitelerinin sık sık kullandığı bir taktiktir. Eğer ziyaretçi sepetine ürünler ekledi ve satınalmadan çıkacak olursa, onlara satınalmadıkları, sepette bıraktıkları ürünler olduğunu hatırlatıcı bir exit popup gösterin.

Eğer sitede formlar varsa ve kaydetmeden sayfadan çıkıyorsa ziyaretçide kaydedilmemiş bir form olduğunu exit popup ile hatırlatın. “Dur!” veya “Bekle!” gibi heyecan tetikleyici bir dil kullanmak etkili bir taktiktir.

Örneğin; Autograph ücretsiz kargoya kalan alım tutarı, eposta adresi girme gibi fonksiyonları exit popupına eklemiş.

exit popup

 1. Niyetli olduğunu varsayın

Ziyaretçinin sizin teklifinizi kabul edeceğini varsaymak etkili bir taktiktir. Exit popup metninde, ziyaretçinin sizin verdiğiniz linkleri takip edeceğini varsayın.

Örneğin 2 ayrı fiyatta paketiniz varsa “hangi paketi seçersiniz?” diye sorun. Veya iki günlük bir event düşünüyorsanız “hangi gün katılmayı istersiniz?” diye sorabilirsiniz.

Örneğin Neil Patel bu taktiği bir webinar için hazırlanmış exit popupında kullanmış.

 1. İtirazların üstesinden gelin

Eğer ziyaretçinizi iyi biliyorsanız amaçlarını anlayabiliyorsunuzdur. Amaçları hakkında konuşmaktan çekinmeye gerek yok, hatta onları vurgulayabilirsiniz bile. Ziyaretçilerle empati kurun ve endişelerinin üstesinden gelmeleri için onlara yardımcı olun.

Mesela eposta abonesi olması gibi basit bir işlemse onlara epostasının sadece eposta bültenlerin yollanmasında kullanılacağını söyleyin.

Örneğin; Optimonk exit popup 14 günlük deneme süresi öneriyor.

 1. İlgili post veya ürünleri önerin

Eğer sitenizde hemen çıkma oranı yüksekse exit popupları size faydalı olabilir. Exit popuplarını ilgili ürünler veya ilgili içerikler için kullanabilirsiniz. Bu ilgili içerikler onların sayfada daha fazla durmasını sağlayabilir.

Örneğin ASOS ziyaretçinin daha önce baktığı veya sepetine eklediği ürünlerle ilgili diğer ürünleri öneriyor.

ASOS popup

 

Sonuç olarak

Exit popupları ziyaretçilerin sitenizi terk etmeden önce son kez abone olma hakkı veya diğer fırsatları ona sunmanız için fırsatınız. Eğer doğru kullanırsanız, exit popupları satışları arttırır, yeni müşteri bulmaya yardımcı olur ve hemen çıkma oranını azaltır.

Yukarıda exit popup’ı doğru uygulamak için çeşitli yöntemler okudunuz. Bu teknikleri uygulayarak siz de exit popup’ınızı maksimum verimle kullanmaya başlayabilirsiniz.

 

Sizin exit popup’ınızı optimize etmek için kullandığınız bir teknik var mı? Yorumlar bölümünden paylaşın.

 Tavsiye yazı: WordPress blog ipuçları makaleleri

Kaynak

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir