Çok Katılımlı Bir Facebook Fotoğraf Yarışması İçin 10 Tavsiye5 min read

Fotoğraf yarışmalarının cep telefonlarının yaygınlaşmasıyla birkaç yıldan beri popülerliği arttı. Özellikle facebook fotoğraf yarışmalarını daha fazla görür olduk.

Fakat sadece fotoğraf yarışması yapmak yetmez, yaptığınız fotoğraf yarışmasının mobil uyumlu olmasına da dikkat etmelisiniz.

Fotoğraf yarışması yapmak için kullanabileceğiniz seçeneklerden biri Heyo. Heyo’nun yarışma uygulamaları tamamen mobil uyumludur.  Ve Heyo’nun editörü de tamamen görseldir. Bu da bir kampanya oluşturmayı eğlenceli hale getirir.

En iyisi de, kredi kartı gerektirmeden bedava deneme sunuyorlar.

 

Sosyal medyada fotoğraf yüksek sayıda paylaşılan hızlı hareket eden bir medya haline geldi.

Önceden fotoğraflar albümlerde sıkışık kalmıştı, şimdi daha çok insan önüne çıkıyor. Önceden daha pahalı fotoğraf makineleri gerektiriyordu. Şimdi cep telefonları yetiyor. Fotoğrafları basmak bir süreç gerektiriyordu ve pahalıydı.

Şimdi ise cebimizdeki telefondan her yere yakaladığımız anı gösteriyoruz. Çektiğimiz fotoğraf facebookta, instagramda, twitterda vb. Bu yüzden facebookta fotoğraf yarışmaları güçlü bir pazarlama taktiği haline geldi.

Çok katılımlı bir facebook fotoğraf yarışması için tavsiyeler

Bu makalede facebookta nasıl fotoğraf yarışması düzenleyeceğinizi, düzenlerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini okuyacaksınız.

#1. Amacınıza uygun fotoğraf yarışması oluşturun

Facebook fotoğraf yarışmaları yürütebileceğiniz en viral potansiyelli ve etkileşimi yüksek kampanyadır. Takipçiler oylayarak veya yükleyerek katılım sağlayabilirler. Kendi postlarını arkadaşlarına aktif şekilde tanıttıklarından sizin markanızı ve kampanyanızı da tanıtırlar.

 

Fakat fotoğraf yarışmaları fotoğraf çekme, aktarım, yükleme, bilgi formu doldurma gibi işlemler fazla olduğundan basit yarışmalarda topladığınız eposta adresini toplayamayabilirsiniz.

Eğer olabildiğince çok fazla abone veya eposta toplamak, takipçi kazanmak istiyorsanız basit yarışmalar ve küçük oyunlar çok daha etkili olurlar.

 

Eğer birebir pazarlaanızı öne çıkarmak istiyorsanız ve marka deneyiminizi daha fazla arttırmak istiyorsanız fotoğraf yarışması size yardımcı bir araç olacaktır. Daha az eposta toplayacaksınız, fakat daha ilgili yeni marka elçileri edineceksiniz.

#2. Fotoğraf yarışması teması takipçilerinize uysun

Eğer takipçileriniz sanatçılar, fotoğrafçılar, spor sevdalıları, gezginler, scrap book tasarımcılarıysa fotoğraf yarışması için ideal bir tabana sahipsiniz. Eğer bu tabana sahip değilseniz bile yaratıcı genç kitle enfes içerikler üretebilir. Örneğin Fransa’da playstation Fransa 500.000. takipçisini kutlamak için takipçilerine playstation logosu yarışması yaptı. Takipçilerin ürettikleri başarılı sonuçlar oldukça etkileyiciydi.

Yaratıcı fikirlerin yanında bazı kitle (Avukat, cerrah, borsacı vb.) katılmada hevessiz kalabilir. Onları tetiklemeniz gerekebilir.

Bunun yanında sigorta gibi sektörlerde etkileşim üretebileceğiniz bir fotoğraf yarışma tipi bulunmayabilir. Bu yüzden yaratıcı bir fotoğraf yarışması fikri için takipçilerinize sorabilirsiniz.

#3. Ödüllerinizi olumlu seçin

Markanızla ilgili ürünleri hediye olarak seçin.  Belki herkes bir tablet veya tatil kazanmak isteyebilir. Fakat markanızı hatırlatmayan hediyeler hafızalardan da kısa bir süre sonra silinebilir.

Düzgün bir hediye ödül avcılarını harekete geçirir. Bazı ödül avcıları postlarınızı saklayabilir veya sayfanızı kampanya bitene kadar beğenmekten vazgeçer. Bu da sizin sıralamanızı olumsuz etkiler. Daha az kişi sizin içeriğinizi görür.

Ödül sizin müşterinizi veya potansiyel müşterinizi çekmeli. Sebepsiz yere sadece ödül için yarışmaya katılan kişiler olacaksa, ödülü değiştirin.

Örneğin; Lord & Taylor bir bayan moda mağazası sitesindeki bazı aksesuarları hediye ediyor.

 

Aynı şekilde bir havayolu firması müşterisine mil hediye edebilir.

Eğer tur şirketiyseniz bir müşterinize bir resort tatili hediye edebilirsiniz.

Tablet satıyorsanız özel bir kulaklık hediye edebilirsiniz.

Doğru hediyeyi seçmek fırsatçıları ve hile yapacakları engeller. Belki biraz katılımcınız azalır ama ileride müşteriniz olacak kişileri kazanırsınız.

#4. Aksiyon çağrılarınızı 3 kez kontrol edin

Ziyaretçiler onlardan ne yapmalarını istediğinizi bilemezler. Onlara söylemelisiniz. Eğer sayfanızı beğenmelerini istiyorsanız bunu onlara söylemelisiniz. Bir yere tıklamaları veya bir form doldurmaları gerekiyorsa onlara söyleyin. Bolca görsel kullanarak anlatın.

Webte birçok insan metin okumaz.

 

Eğer sayfaya girmelerini istiyorsanız bir beğen tuşu koyup onu tıklamalarını yönlendirebilirsiniz.

 

 

Görseli güçlü aksiyon çağrıları her zaman daha iyi bir fikirdir.

 

#5. Mobil kullanıcılarını unutmayın (Kullanıcıların yarısı mobilden gelir.)

Facebookta  1.1 milyar insan var, ve bunların 750 milyonu mobilde aktif kullanıcı. Bu neredeyse 70%!

Eğer mobil kullanıcılar sadece arkadaşlarının storylerini kontrol edip hiç fotoğraf yarışması uygulamasını kullanmayacağını düşünüyorsanız, tekrar düşünün. Bazı gözlemlere göre insanların 40%’ı mobil uygulamadaki yarışma reklamı mobil cihazında önüne çıktığında giriyorlar.

Yarışma uygulamanızın mobil linkini vermesi gerekir. Kampanyanıza standard link katılım için kullanılmaz.

 

#6. Fotoğraf yarışması kampanyanızı tanıtın

Yarışma içeriklerini ve şartlarını hazırladınız. Şimdi tanıtmaya geldi. Sayfanızda yarışmanızı tanıttığınızda facebook ilgilenmeyebilecek kişilere göstermiyor. İlgilenmeyecek kişileri kendine göre bir algoritmayla seçiyor. Sizin yarışmanız sayfadaki herkese gitmiyor olabilir. Bu yüzden reklam vermeniz gerekiyor. Reklam sizin yarışma duyurunuzun ulaşmadığı kişilere de ve hatta daha fazlasına da ulaşmasını sağlar. Facebook reklamları kullanarak daha fazla kişiye yarışmanızı ulaştırabilirsiniz. Katılımı ilgili kişilerle sınırlı tutmak için facebook reklamlarını kurgularken hedef kitle seçiminde ilgili kişilere filtreleme yapın. Bu filtreye göre reklamlar gösterilir. Herkese gösterilmez. İstediğiniz, ürününüzle ilgilenebilecek kişiler yarışmanıza katılır.

 

 

#7. Sadece alınan oya göre ödül vermeyin

Kazananı seçmenin birkaç yolu olabilir. Rastgele çekilişle de seçilebilir, jüri eşliğinde de veya en çok oylayanı kazandırabilirsiniz. En ideal formül en çok oy alan 10 taneden jürinin seçimi olabilir.

#8. Günlük girişleri sınırlayan bir uygulama kullanın.

Hilekar insanlar takım halinde çalışım birbirlerinin yerine de oy kullanırlar. Günlük girişleri sınırlamak bu tür bir hileyi engelleyecektir. Örneğin aşağıdaki ekranda da gördüğünüz gibi bir uygulamada günlük oy sayısını sınırlayabiliyorsunuz.

 

#9. Uygulamanız katılımcıları IP adresinden tespit etsin.

Eğer aynı IP adresinden birçok oy geliyorsa muhtemelen sahte facebook hesabından geliyordur. Sahte bir hesap sizin yarışmanızı spamlıyordur. Kullandığınız yarışma uygulaması bu tür sahte hesapları IP adresinden tespit edip engelleyebilmelidir.

#10. Katılımcıları kolayca banlayabilmelisiniz.

Bir kez sahte hesap tespit edildiğinde onun bıraktığı her gişrişi silebilmeli ve sahte hesabı yasaklayabilmelisiniz.

#11. Sahte hesaplara karşı yasaklama kurallarınız çok açık olsun.

Kimlerin kazanacağı ve kimlerin diskalifiye edileceği gibi konuların kuralları çok açık ve net olmalı. Eğer bazı kişileri yasaklayacaksanız, yarışma şartları bu aksiyonu neden aldığınızı bilmeliler.

#12. Karekod kullanın

Blogunuzda, websitenizde veya reklam yaptığınız bir yerde facebook yarışmanızın karekodunu bulundurun. İnsanlar birçoğu zaman tek tıkla erişebilecek kadar basit olmasını ister. Karekod ile insanlar doğrudan yarışmaya gidebilsin.

 

 

Not: QR kodlar ve kısaltılmış linkler satış noktalarında da asılı olursa trafik artışını daha da beslersiniz.

 

Tavsye yazı: Sosyal medya makaleleri

 

Sonuç olarak;

Facebookta yarışma düzenlemek işletmeler için sosyal sayfalarını hareketlendirici faydası olan bir etkinliktir. Siz de sayfanızı büyütmek istiyorsanız yarışma düzenleyin.

Fotoğraf da herkesin kolay oluşturabileceği bir içerik olduğundan katılım için içerik üretek kullanıcı için oldukça kolay olacaktır. Fakat facebookta fotoğraf yarışması yaparken dikkat etmeniz gereken detayları iyi düzenlerseniz facebook fotoğraf yarısması sizi daha profesyonel ve güçlü bir marka olarak gösterir.

Yukarıda facebook fotoğraf yarışması yaparken dikkat etmeniz gereken tavsiyeleri okudunuz.

Sizin tecrübe ettiğiniz bir şey varsa yorumlar bölümünden paylaşın!

 

 

Kaynak

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir