Hashtag Kullanarak Trafiğinizi Arttırmanız İçin 15 Yöntem3 min read

Instagramda hashtag kullanarak trafik çekmek mi istiyorsunuz?

Bu makalede pazarlama amaçlarınıza ulaşmak için instagramda hashtagleri nasıl daha etkili kullanabileceğinizi okuyacaksınız.

Hashtagler instagramın ana parçalarından biridir. Size birçok konuda fayda sağlar.

 • Erişiminizi genişletir
 • Yeni kullanıcılara ulaşırsınız
 • Kullanıcı postlarını takip etmeyi sağlar
 • Bir tartışma başlatırsınız
 • Doğru hashtag etkileşimi arttırır

Instagramda etkileşimi arttırmak ve takipçi arttırmak için hashtagleri doğru kullanmanızın birçok yolu keşfedildi. Hashtagleri doğru kullanarak hiç ulaşmadığınız kişilere de ulaşabilir büyük bir topluluğa sahip bir sayfa oluşturabilirsiniz.

En çok kullanılan hashtagler çok kişi tarafından takip ediliyor. O yüksek takipçili hashtaglerden başlayabilirsiniz. Kendi işletme alanınızdaki kişilerin sık kullandıkları hashtagleri keşfedin ve postlarınızda daha fazla kullanmaya başlayın.

Bunun birçok yöntemi var. İşte o yöntemler;

İnstagramda etkili hashtag kullanma yöntemleri

#1: Yerel bilinirlik oluşturmak için birden çok lokasyon hashtagi kullanın

Bu teknik diğer tekniklerden çok daha fazla takipçinizi arttırır. Eğer yerel bir işletmeyseniz, yerel bazlı hashtagler kullanmak topluluğunuzla iletişime geçmek için harika bir yoldur. İnsanlar kendi bölgesindeki markaları desteklemeyi severler. İnsanlar yerel etkinliklere de katılmayı severler. Yerel hashtagler kullanmak daha önce erişmediğiniz kişilere de ulaşmanızı sağlıyor.

hashtag kullan

Mesela Atlantada bir yerel mağaza iseniz şunlar gibi hashtagler kullanabilirsiniz;

 • #iloveatlanta
 • #atlanta
 • #atlantashopping
 • #atlantadessert
 • #atlantalocal
 • #atlantaevent
 • #atlantahalloween

Son 3 hashtagi her tür yerel bazlı etkinliklerde kullanın. Kullandığınız hashtagleri çeşitlendirerek daha farklı insanlara da ulaşıyor olacaksınız.

#2: Hızlıca etki oluşturması için eğlenceli hashtagler seçin

Eğer markanıza uyarsa, birkaç eğlenceli hashtag paylaşın. Kullanıcı çekmek, etkileşimi arttırmak ve markanıza daha fazla kimlik eklemek için hashtagleri eğlenceli hazırlayabilirsiniz. Bazı eğlenceli hashtagleri çok fazla kişi araştırmıyor olabilir fakat hashtag listenize eklemek extra hareket getirecektir. Bu taktik aynı zamanda insanların takip etmek isteyeceği markanıza somut bir görüntü verir.

Aşağıdaki örnekte çeşitli hashtagler kullanılıyor. #treatyoselfand #wewonttell gibi..

Bazı durumlarda eğlenceli hashtagleri en başa yazabilirsiniz. İnsanların onları okumasını istiyorsanız işe yarar. Diğer hashtagler de sadece erişim amaçlı orada durur.

Eğer küçük bir butik işletiyorsanız şu hashtagleri kullanabilirsiniz. #kimdemişalışverişiyigelmezdiye #yalansöylemişler #evetiyigelir. Biraz farklı bir bakış açısı gibi gelebilir fakat işe yarıyor.

#3: Kampanyalarınızda markalı hashtagler kullanın

Kendi hashtaginizin olması daha fazla dönüşüm oranı yaşatabilir ve konuşmaları ve yorumları takip etmek için faydalı olabilir. Sizin markanızın hashtagi ile devam eden postları sizin platformunuzun dışında bile olsa takip edebilirsiniz.

Bir ürünün bir şekilde kullanılmasını istiyorsanız onunla ilgili bir hashtag bulun ve onu yaygınlaştırın. Hatta ürettiklerinizle hangi tür içerikler oluşturabilirlerse o fikirleri siz baştan verin.

İçeriklerin tiplerini de siz yönlendirebilirsiniz.

RTrend ve potansiyel hashtagleri araştırın.

Birçok marka ve online pazarlama yöneticileri anahtar kelime araştırmasının önemini iyi bilirler. Sitenizin anahtar kelime araştırması gibi hashtagler de doğru kullanıldığında sizin kolay bulunmanızı sağlar.

Bir posta birden çok hashtag kullanmak daha fazla erişim getirecektir. Ana hashtag ve ilgili hashtagleri üretebilmeniz için Hashtagify gibi araçlar kullanabilirsiniz. Araştırdığınız hashtagin toplam popüleritesini gösteriyor.

Bunun yanında size zaman kazandıracak ilgili hashtagleri de bulabilirsiniz.

Sonuç olarak;

Doğru hashtagi seçmek instagramdaki erişiminizi ve etkileşiminizi çok değiştirebilir. O yüzden instagramda hashtag kullanımı görmezden geleceğiniz bir şey değildir. Çeşitli stratejileri test etmek için zaman ayırın. Hangi strateji daha iyiyse onunla devam edin. Hashtag takip fonksiyonu ile instagramda eskisine göre daha fazla ilgi oluşuyor.

 

İnstagramda hashtag kullanımı ile ilgili sizin kullandığınız teknikler neler? Yorumlar bölümüne siz de bir tane ekleyin!

 

Tavsiye yazı: Sosyal medya makaleleri

Kaynak

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir