Düşük Bütçeyle Ev Stüdyosu Kurmanızın 3 Yolu7 min read

Bu makalede düşük bütçeyle ev studyosu kumanın yöntemlerini okuyacaksınız.

Takipçilerinize kaliteli videolar üretmek istiyorsunuz ve doğru ekipmanları kullanmak istiyorsunuz.

Şunu bilin ki çok yüksek kalite fotograf makinesi ve diğer ekipmanlara gerek olmayacak.

Bu makalede kendinize nasıl ucuz veya bedava bir ev foto çekim seti kurabiliriz onu göreceğiz.

Düşük bütçeyle ev stüdyosu kurma teknikleri

#1: Doğru fotoğraf makinesini seçin

Fotoğraf makinesi ekipmanları pahalı olabilir. Bu yüzden video yapımına başlamaya en büyük engeldir. O yüzden ilk bununla başlayacağız. İşte size birkaç video çekim aracı;

Ücretsiz

En son çıkan akıllı telefonların kameraları süper çekiyor. Son çıkan telefonların kamerası size kalite açısından yeterli olabilir.

Akıllı telefon aynı zamanda seyahat halindeyken de çekim yapmaya müsaittir. Diğer ekipmanları da tamamlayıp çekime başlayabilirsiniz.

ev studyo

Akıllı telefon kamerasıyla kayıt yaparken kullanacağınız birkaç pratik bilgi;

  • Çekim yaparken kamera lensine bakın. Eğer çekim yaparken ekrandaki kendinize bakarsanız doğrudan kullanıcılara bakmıyorsunuz demektir.
  • Kameranızı yatay tutun. Portre gibi dik tutmayın.
  • Kamerayı göz hizasından hafif birazcık yukarda tutun. Çok aşağıda tutup sizin çenenizi izleyicilerin izlemesine sebep olmayın. Ya da çok yukarda tutarsanız da aşağı bakıyormuş hissi verir. Biraz göz hizasının yukarsında olması göze en kolay gelendir.

Kaydettiğiniz videolar telefonunuzda çok yer kaplayacaktır. Arada bilgisayarınıza aktarmak isteyebilirsiniz. Dropbox sizin için kolay bir seçenek olabilir. Eğer mac kullanıyorsanız AirDrop da kolay ve pratik kullanım sunuyor.

Akıllı telefonunuza alternatif olarak tablet bilgisayar veya bilgisayarınızdaki web kamerasını kullanabilirsiniz. İdeal kayıt çözünürlüğü 1920 x 1080 dir. Bunu yakalayabileceğiniz tüm cihazlar olabilir.

Düşük bütçeli

Küçük bütçeler için Logitech C920 Webcam ($99) bir opsiyon olabilir. HD görüntü kaydedebiliyorsunuz. USB bağlantısı var. Tripod için mekanizması bulunuyor. Fakat bunu yolda kullanamazsınız çünkü çalışması için bilgisayara usb ile bağlı olması gerekir. Bilgisayarınızı yanınızda götürebilirseniz çözücü bir opsiyon olabilir.

Logitech Kamera settings uygulamasını indirin ve tüm ayarlarını yapın.

Daha büyük bütçe

Eğer oyuna ciddi giriş yapmak isterseniz dijital SLR makinelere yönelin. Örneğin  Nikon D3300($449) veya Canon Rebel T5 ($399). Yeni çıkan aynasız teknolojileri de deneyebilirsiniz. Bazı vloggerlar bu kameraları kullanıyorlar ve yüksek kalite video üretiyorlar.

#2: Fotoğraf makinesini sabitlemek için tripod alın

Kameranızı seçtikten sonra çekim yaparken sabitlemek için bir tripod alın. Doğru tripod seçtiğiniz kameraya göre değişir.

Ücretsiz

Eğer tripod için bir bütçeniz yoksa kameranızı sabitleyebileceğiniz bir raf ya da mobilya bulun ve üzerine sabitleyin. Bir kitap yığını da aynı işi görebilir. Eğer Logitech C920 Webcam kullanıyorsanız bilgisayarınızın üzerine sabitlenebilir ki bu da doğru bir yüksekliktir.

Düşük bütçeli

Joby GorillaPods düşük bütçeliler için harika esnek bir çözüm sunuyor. $10 dan başlayan ve yukarı doğru giden fiyatları var. Daha pahalı olanlar da DSLR ve İpad gibi daha büyük ağırlıkları taşıyabiliyor. Uzun olanlar daha çok çep telefonları için kullanılıyor.


Cep telefonu ve kameralar için diğer bir seçenek de KCOOL Octopus Style Portable and Adjustable Tripod Stand Holder ($12).

Daha büyük bütçe

Eğer boyunuz kadar yükseğe çıkabilen tripod arıyorsanız InnerTeck 70-inch Kamera tripod/monopod with carry bag ($45) düşünmeye değer. Ya da internette uzun tripod arattırıp seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

#3: En iyi ışıklandırma şartlarını oluşturun

İyi ışıklandırma videolarınız için kritiktir. Bunu daha fazla vurgulamaya gerek yok. Kendinizi profesyonel göstermek istemiyorsanız hatta çirkin göstermek istiyorsanız videonun ışığını güçsüz bırakın. Işıklandırma seçenekleri olarak şunları değerlendirebilirsiniz.

Ücretsiz

Güneş! Evet doğal ışık en iyi ışık formudur. Mümkünse doğal ışığı en çok alabileceğiniz yerlerde kayıt yapın. Yanına ek ışıklar koyabilirsiniz. Ama aklınızda tutun, eğer ışık parlak değilse ışık sarımsı bir gölge bırakır.

Düşük bütçeli

Eğer az bir bütçeniz varsa LimoStudio Photography White Photo Umbrella Light Işıklandırma Kit ($29) değerlendirebilirsiniz. Birçok işinizi görebilir.

Daha büyük bütçe

Halka ışıklar herşeyi güzel gösterebilir. Bütçe ayırmak istediğinizde şunu düşünebilirsiniz: Diva Ring Light Nova 18″ Original Photo/Video Fluorescent ($199) ve 6′ Light Stand ($39).

#4: Kaliteli bir mikrofona yatırım yapın

Genel anlamda daha pahalı bir mikrofon daha iyi kalitelidir. Fakat bazı bedava seçenekler var.  Bunun yanında eğer videonuza yatırım yapmak isterseniz iyi bir mikrofona yatırım yapın. Zayıf kalite bir ses affetmez.

Ücretsiz

Eğer cep telefonunuzu ses kaydı için kullanıyorsanız cep telefonunuza yakın durarak ve sessiz ve rüzgârsız bir odada kayıt yaparak sesin iyi kalite olmasını sağlayabilirsiniz. Daha zorlayıcı şartlarda cep telefonu mikrofonları size yetmez hale gelebilir.

Düşük bütçeli

Mütevazi bir model arıyorsanız Rode smartLav+ Lavalier Mikrofon for iPhone and Smartphones ($79) düşünebilirsiniz. Ceptelefonuna bağlayarak yüksek kalite ses kaydı yapabilirsiniz. Özellikle dışmekanda ve arka fonda gürültü olan bir yerde çekim yapıyorsanız kurtarıcınız olacaktır. Eğer splitter alırsanız röportajlar için aynı kanaldan iki mikrofon kullanabilirsiniz.

Daha büyük bütçe

Blue Yeti USB mikrofon ($129) birçok vlogger ve podcast üreticilerinin kullandığı mikrofondur.  Eğer biraz yatırım yapmak isterseniz bunu opsiyon olarak düşünebilirsiniz.

Aklınızda tutun; blue yeti mikrofon çok hassastır o yüzden her türlü ince sesi bile alır. Bunu azaltmak için şu sete bakabilirsiniz. bundle that includes the mic, desktop arm stand, and pop filter ($159).

#5: Profesyonel görünümlü bir arka zemin oluşturun

Hoş bir arkafon sahnenize ve genel havasına etki eder. Eğlenceli ve arkadaşçıl mıdır diye insanlar ilk izlenimi alırlar. Ya da kurumsal veya profesyonel mi diye?Ya da amatör mü? Doğru kurguyu yapmak çok önemlidir.

Ücretsiz

En ucuz arkafon elinizde ne varsa onu kullanmaktır. Bir kitaplık en basit çözümdür. Bazı vloggerlar arka fo,nda bir kitaplık, ödüller ve biraz eğlence katmak için bazı emoji balonları kullanıyorlar. İşte bu kadar, özel bir şey yok. Gayet iyi gözüküyor ve hiçbir maliyeti yok.

Düşük bütçeli

Hoş bir arka fon bulmak eğer evde çalışıyorsanız biraz zor olabilir. Böyle durumlarda kendinize arka fon oluşturabilirsiniz veya biraz yatırım yapıp Slow Dolphin Fabric Video Studio Backdrop Kit ($58) gibi bir şey alabilirsiniz. Arka fon size daha profesyonel bir görüntü oluşturur.

Daha büyük bütçe

Daha büyük bütçeler için büyük boy pop-up banner kullanabilirsiniz. Üzerine logonuzu yerleştirebilirsiniz. Arka fon için gayet kullanılabilir. Bu tür banner fiyatları oldukça değişken. Malzeme kalitesi, baskısı değiştirebiliyor. 250 TL İle 500 TL arasında değişebilir.

#6: Video montaj programı seçin

Çeşitli fiyatlara birçok video montaj programı seçeneği bulabilirsiniz. HitFilm bunlardan biri. Video montaj programlarının ücretsizinden en pahalısına bir listeyi aşağıda bulacaksınız.

iMovie

Sadece mac için kullanılabilir. iMovie (ücretsiz) Kullanımı kolaydır ve birçok faydaı özellikle beraber gelir. Yeni başlayanlar için idealdir.

iMovie is an excellent video editing option for beginners.

Windows Movie Maker

Windows Movie Maker (ücretsiz) oldukça temel ve kullanımı kolay ve önceden windowsla beraber gelirdi. Son versiyonlarında artık devam etmiyor.

HitFilm

HitFilm oldukça iyi bir seçenek. Film yapımcıları için bir çok seçenek sunuyor.

Fakat ücretsiz versiyonu daha çok yeni başlayanlar için uygun. iMovie’den daha fazla özelliği var ve kullanımı daha kolay. Ücretsiz versiyonunu almak için hitfilm hakkında bir tweet veya post atmanızı istiyorlar.

TechSmith Camtasia

Camtasia ($199) kullanımı basit bir program. Ekran kaydı yapabilirsiniz. Windows ve mac versiyonlarını bulabilirsiniz.

Apple Final Cut Pro

Final Cut Pro ($299) mac kullanıcıları için Apple’ın iMovie’den yükseltilmiş versiyonudur. Güçlü, kullanışlı, ve kullanımı kolaydır.

Adobe Premier Pro

Adobe Premiere Pro ($19.99/month) hem mac hem Windows için versiyonları bulunuyor. Eğer çok video üretiyorsanız aylık küçük bir maliyete iyi bir seçenek olabilir. Listedeki en çok yönlü seçenektir. Eğer yeni başlıyorsanız istediğinizden fazla şey veriyor olabilir.

Yukarıda okuduğunuz alternatifleri karşılaştıran bir site var ve bu programları karşılaştırıp kendinize en uyanı tespit edebilirsiniz.

#7: Grafik tasarım programı seçin

Aynı zamanda video simgesi ve youtube kanal tasarımları yapmak için bir grafik programına ihtiyacınız olacak. Canva çeşitli boyları, kılavuzları, şablonalrı olan bir program. Ücretsiz bir programdır. Bazı ücretli grafikleri de bulunuyor.

Canva Youtube kanalı da dahil çeşitli sosyal medya şablonları sunuyor.

 

Eğer ücretsiz resim indirebileceğiniz siteler arıyorsanız şu siteleri deneyin. UnsplashLibreStockGratisographyPixabay, or Pexels.

Sonuç olarak;

Şimdi de tüm önerileri ücretsiz, düşük bütçeli ve büyük bütçeli olarak özetleyelim.

Ücretsiz: $0

Kamera: Akıllı telefon
Tripod: Bir raf
Işıklandırma: Doğal güneş ışığı
Mikrofon: Akıllı telefon
Arka fon: Boş duvar
Montaj programı: HitFilm
Tasarım programı: Canva ve ücretsiz fotoğraf siteleri

Küçük Toplam Bütçe Opsiyonu 1: $178 Setup + $4.50/aylık

Kamera: Akıllı telefon
Tripod: KCOOL Octopus Style Portable veAyarlanabilir Tripod Stand – $12
Işıklandırma: LimoStudio Photography beyaz fotoğraf şemsiyesi Light Işıklandırma Kit – $29
Mikrofon: Rode smartLav+ Lavalier – $79
Arka fon: Slow Dolphin Fabric Video Studio Backdrop Kit – $58
Montaj programı: HitFilm
Tasarım programı: Canva ve ücretsiz fotoğraf siteleri

Küçük Toplam Bütçe Opsiyonu 2: $315 Setup + $4.50/ aylık

Kamera: Logitech C920 Webcam – $99
Tripod: Bilgisayar ekranının üzeri.
Işıklandırma: LimoStudio Photography beyaz fotoğraf şemsiyesi Light Işıklandırma Kit – $29
Mikrofon: Blue Yeti USB Mikrofon – $129
Arka fon: Slow Dolphin Fabric Video Studio Backdrop Kit – $58
Montaj programı: HitFilm
Tasarım programı: Canva ve ücretsiz fotoğraf siteleri

Daha büyük bütçe: $949 Setup + $38.99/ aylık

Kamera: Nikon D3300 – $449
Tripod: InnerTeck 70-Inch Professional Kamera Tripod – $45
Işıklandırma: Diva Ring Light ve Stand – $238
Mikrofon: Blue Yeti USB Mikrofon kol standlı ve pop filtreli– $159
Arka fon: Slow Dolphin Fabric Video Studio Backdrop Kit – $58
Montaj programı: Adobe Premier Pro – $19.99/aylık
Tasarım programı: Canva ve ücretsiz fotoğraf siteleri

Hatırlayın ki bu seçenekler sonsuz, elinizde ne varsa onları karıştırıp da kullanabilirsiniz. Ayrıca bazı parçaların ikinci el fiyatlarını da incelemeniz iyi olabilir. Herşey yeni olmak zorunda değil.

Siz hangi cihazı kullanıyorsunuz? Bu listeye siz de bir ekleme yapın. Yorumlara yazın.

 

Tavsiye yazı: Sosyal medya makaleleri

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir