Takip Etmeniz Gereken 15 Facebook Performans Ölçüsü6 min read

Bu makalede ölçüm yapabilmeniz için kullanabileceğiniz facebook performans ölçüm metriklerini okuyacaksınız.

Facebook bize birçok performans ölçüsü veriyor.

Buna en çok yakınlaşabilense twitter.

Alacağınız facebook performans ölçüleri bilgileri sizin postlarınızın

 • İzleyicisi
 • Demografisi
 • Lokasyonu
 • Cinsiyeti
 • yaş aralığı ve
 • hatta kampanya ve reklam takip etmek sistemi oldukça iyi çalışıyor.

Tüm bu facebook performans ölçülerine sahip olmak iyiyken, işletmenizde verimli kullanabilmeniz için verilerin ne işe yaradığını iyice anlamanız gerekir.

Bu makalede bir markanın takip etmesi gereken facebook performans ölçülerini okuyacaksınız.

Facebook performans ölçüm metrikleri

 1. Etkileşim

Etkileşim insanların sizin postunuz üzerinde aldığı aksiyon sayısıdır. Bu bir linke tıklamak, bir post paylaşmak, bir reaksiyon göstermek veya yorum bırakmak olabilir.

Nerede bulurum?

Etkileşimi takip etmenin birkaç yolu var bunlardan biri Facebook Insights.

Diğer opsiyon Facebook Analytics tools. Sayfaların ve postların ne kadar etkileşim aldığını gösteriyorlar.

Etkileşimi neden ölçmelisiniz?

Etkileşim takip etmeniz gereken en önemli facebook performans ölçülerinden biridir. Etkileşim insanların postunuzu sevdiğine işarettir. Aynı zamanda etkileşim postunuzun daha fazla kişiye ulaşmasını da sağlar.

Bildiğiniz gibi, Facebook algoritması takipçilerinizin haber kaynaklarında nerede çıkacağını belirliyor. Algoritmanın amacı kullanıcıların en çok ilgilendiği postları karşısına çıkarmak.

Eğer bir postunuz çok fazla etkileşim alıyorsa bu sinyal facebook’a gidiyor ve facebook bu postu popüler olarak görüp daha fazla kişiye gösteriyor.

 1. Erişim / Reach

Facebook üzerinde bir postunuzun göründüğü kişi sayısıdır. Önemli bir facebook performans ölçüsüdür. Bu rakam organik veya reklamlı çalışma sonucu da olabilir.

Bildiğiniz gibi facebook algoritmasını değiştirdi. Bu yüzden birçok marka içeriklerinin görüntülenmesinin çok azaldığını hatta bazılarıın  2.6% ya kadar düştüğünü bazı raporlar söylüyor.

Yani her ne kadar çok büyük bir takipçi sayısına bile ulaşsanız, hepsi sizin postunuzu görecek değiller. İşte burada erişim konusu açılıyor.

Nerede Bulunur?

Yerişimi Insights sayfasına giderek inceleyebilirsiniz.

Eğer daha fazlasını istiyorsanız Erişim/Reach üzerine tıklayabilirsiniz.

Erişimi neden ölçmelisiniz?

Her ne kadar markaların Facebook organik erişimi yıllar içinde düşse de ölçmeyi bırakmamalısınız. Hatta sürekli ölçmeniz gereken bir facebook performans ölçüsüdür.

Daha önce de okuduğunuz gibi 2,6% seviyesi ortalama olmaya başladı. Fakat yine de daha fazla kişiye ulaşan markalar var. Facebook reklamlar da sizin daha fazla kişiye ulaşmanızı sağlar.

 1. Gösterim / Impressions

Erişim postunuzun kaç kişiye ulaştığını söylerken gösterim postun kaç kez gösterildiğini gösteren facebook performans ölçüsüdür. Bir kullanıcının birkaç kez görüntülemesi de olası olduğundan gösterim sayısı da önemlidir.

Nerede bulurum?

Facebook Insights bölümünde post sekmesine gidip reach menüsüne tıklayın ve menüden gösterimi seçin.

Sprout da Facebook Analytics ile detaylı bilgi veriyor.

Gösterimleri neden ölçmelisiniz?

Postun viral doğasını gözlemlemeye yardımcı olan bir facebook performans ölçüsüdür. Bir kişi kendi zaman tünelinde postu görebilir, ardından bir arkadaşı paylaştığında onun paylaştığını da görür ve iki kez gösterim oluşur.

İnsanların aksiyon alması için birkaç kez görmesi gerekiyor. Çünkü facebook çok fazla içeriğe boğulmuş durumda.

Hatta pazarlamada 7 kuralına göre bir müşterinin aksiyon alması için reklamı 7 kez görmesi gerekiyor. Her ne kadar 7 kuralı 1930larda geliştirilmişse de günümüz dijital çağında halen geçerli.

 1. Facebook referans trafiği / Referral Traffic

Facebook referans trafiği sitenizin facebooktan aldığı trafiği gösteren bir facebook performans ölçüsüdür. Postlarınızdaki linklerinize tıklamalar, başkalarının paylaşımlarındaki tıklamaları da içerir.

Nerede bulurum?

Google Analytics te şu menüde bulabilirsiniz. Acquisition>Social > Network Referral.

Referans trafiğini Neden ölçmelisiniz?

Facebooktaki topluluğunuzu içerik ürettiğiniz ve yayınladığınız websitesine yönlendirirseniz istediğiniz aksiyonu aldırmış ve site trafiğini arttırmış olacaksınız.

Facebooktaki postlarınızın işe yarayıp site trafiğinizi arttırıp arttırmadığını anlamak için kullanacağınız facebook performans ölçüsü referans trafiğidir.

Trafiğin yüksek olması görselin, başlığın ve açıklamanın yeterince ilgi çekici olduğunu gösterir.

Eğer referans trafiğinin düştüğünü gözlemliyorsanız sebepleri şunlar olabilir;

 • Takipçileriniz paylaştığınız içeriği beğenmiyor olabilir.
 • Daha az erişim alıyorsunuzdur.
 • Başlık ve açıklamalar dikkat çekici gelmiyor.

Sebep ne olursa olsun referans trafikteki düşüş websitenizin trafiğini etkiler. Düşmeye başladığında tedbir alıp çözüm üretip yeniden arttırmaya çalışın.

 1. Sayfa beğeni ve takipleri

Sayfa beğenileri facebookta sizi takip eden insan sayısıdır. İnsanlar sizin postlarınızı kendi haber kaynaklarında görmek için sayfanıza abone olurlar.

Nerede bulurum?

Sayfanın en başında takipçi sayısını doğrudan görebilirsiniz.

Eğer bu facebook performans ölçüsünü daha derin incelemek isterseniz istatistikler bölümünden zamana göre beğenme trendlerini, beğenmekten vazgeçmeleri ve organiz ve reklamlı beğenme ayrımını görebilirsiniz.

Facebook aynı zamanda sayfa beğenmelerinin nerede olduğunu da gösterir.

Sayfa beğenilerini neden ölçmelisiniz?

Sayfa beğenileri biraz gösteriş ölçüsü olarak kullanılır. Sadece sayfaya kaç kişi topladığınızı gösteren facebook performans ölçüsüdür.

Etkileşim, yorum, erişim gibi verilerin bir garantisi değildir. Yani çok takipçili bir sayfanın postları düşük sayıda yorum alırken az takipçili bir sayfanın postları çok yorum alabilir.

Sayfa beğenisi sizin takipçilerinizin çokluğunu gösteren bir facebook performans ölçüsüdür. Zaman içinde takipçi sayısı genelde büyür. Eğer büyümüyorsa iki sebep olabilir;

 • Yeni takipçiler kazanırken eski takipçileri de kaybediyor olabilirsiniz.
 • Yeni insanlar sizi takip etmiyor.

Hangisinin sizin başınıza geldiğini az önce okuduğunuz facebook performans ölçüsünden öğrenebilirsiniz.

 1. Video hafızası /Retention

Eğer 10 dakikalık videolar yüklüyorsanız ve insanlar sadece 30 saniyesini izliyorlarsa videonun süresini kısaltmayı düşünebilirsiniz.

İnsanların videonun ne kadarlık bir bölümünü izlediğini sayfa İstatistikleri bölümünden Post detaylarına giderek öğrenebilirsiniz.

İnsanların çoğunlukla nerede bıraktığını ve kaç tane tekil izleyici olduğunu size facebook gösterebiliyor.

 1. Video etkileşimi

Diğer facebook post çeşitleri gibi videolar için de etkileşim çok önemli facebook performans ölçüsüdür.

Beğeni, yorum ve paylaşım dışında video için bir metrik daha var o da “oynatmak için tıkla”.

“Oynatmak için tıkla” facebook performans ölçüsü videoyu kaber kaynağında kişinin otomatik oynatma yerine kaç kez tıklayıp izlediklerini gösterir.

Videoları sadece post edip bırakmayın. Facebook performans ölçülerine bakın ve insanların içeriğinizle etkileşip etkileşmediğini gözlemleyin.

 1. Tıklama oranı / CTR

Tıklama oranı (CTR) reklamınızı görüp karşılama sayfanıza gitmek için reklama tıklayan kişilerin oranını gösteren facebook performans ölçüsüdür. Wordstream verilerine göre facebook reklamlarına tıklama oranı tüm sektörlerde ortalama 0,9%.

Düşük bir CTR insanların sizin reklamınızı görüp tıklamadığını gösterir. Eğer CTRniz ortalamanın altındaysa reklam metninizi izleyici kitlenize daha uygun bir başlık ve görsel ile değiştirmeyi düşünün. Bu facebook performans ölçüsünü takip etmek önemlidir çünkü bu metrik doğrudan reklam ilgililik puanını etkiler.

Eğer facebook sizin reklamınızı gösteriyor ve CTRsi düşük kalıyorsa reklamın hedef kitlesine uygun olmadığını düşünür ve daha fazla tıklama başına ücret ödersiniz ve sonuç verimsiz olur. Bu yüzden bu facebook performans ölçüsünü takip edin.

 1. Gösterim ve tıklama başına maliyet / CPC & CPM

Facebook reklamları ödeme şekliniz için birkaç seçenek sunuyor. En çok tercih edilen iki tanesi şunlar;

 • CPM: 1.000 gösterim karşılığı ödeme
 • CPC: tıklama başına ödeme. (En çok tercih edilen) Tüm sektörler ortalaması $1,72’dir.

İster CPC ister CPM reklam ödemesi kullanın, bu facebook performans ölçüsünü takip etmeyi alışkanlık haline getirin. Çünkü bazı durumlarda birim fiyat çıkabilir ve bütçenizi zorlayabilir.

Fiyat arttığında içeriğinizde revizelere gitmek durumunda kalabilirsiniz. Her ne kadar facebook diğer platformlara göre (AdWords, Twitter veya LinkedIn) daha ucuz olmasına rağmen kötü yönetilen reklamlarla paranızı boşa harcayabilirsiniz.

 1. Aksiyon başına maliyet / CPA

Eğer belli bir amaca odaklanmışsanız, ziyaretçilere belli bir aksiyonu aldırmak istiyorsanız, tıklama veya görüntüleme takibi yeterli değilse, o istediğiniz aksiyonu aldırdıkça ödeme yapabilirsiniz.

Mesela bir uygulama indirmek, abone olmak veya bir şey satınalmak gibi bir aksiyon karşılığında ödeme yaparsınız. Bu facebook metriki ile kampanyalarınızdan geri dönüşleri ölçebilirsiniz. Tüm sektörlerde aksiyon başı ödeme (CPA) ortalaması $18.68.

 1. Reklam frekansı / Ad Frequency

Bazı pazarlama müdürleri tarafında önemsenmese de çok önemli bir facebook performans ölçüsüdür. Reklam frekansı insanların reklamları kaç kez gördüğünü gösteren facebook performans ölçüsüdür.

Daha önce okuduğunuz pazarlamada 7 kuralını hatırlarsınız. Bir kişinin bir reklamı 7 kez gördükten sonra aksiyon alıyor. Reklam aynı formatta sunulmuş olmak zorunda değil.

Eğer bir kişi aynı reklamı bir markadan defalarca görmeye devam ederse reklam etkisini yitirir diye düşünülür. Aslında AdEspressonun araştırmasına göre reklam sıklığı arttıkça CPC artıyor ve CTR düşüyor.

Bunun olmasını engellemek için, reklam frekansınıza dikkat edin. Eğer bir kişi bir markadan aynı reklamı haftada iki defadan fazla görüyorsa üzerine çalışmak gerekir.

Reklam frekansını azaltmanın en kolay yolu reklamın birkaç veryasyonunu hazırlamaktır.

Tanıtım yazı: Sosyal medya içerikleri

Sonuç olarak;

Facebook performans ölçülerinizi bugün takip etmeye başlayın

Yukarıda gördüğünüz facebook performans ölçülerini takip ederek kampanyalarınızı daha detaylı planlayabilirsiniz.

Yukarıdaki facebook performans ölçülerinin hepsini inceleyin ve markanıza en çok hangisi faydalıysa onu takip edin.

Şimdi sıra sizde,

Siz kendi markanız için hangisini takip ediyorsunuz? Yorumlar bölümünden paylaşın

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir