Facebook Video Etkileşimini Arttırmanın 10 Yolu8 min read

Bu makalede facebookta video etkileşimini arttırma yöntemlerini okuyacaksınız.

Hergün 8 milyar video 100 milyon saatin üzerinde video facebookta izlendiğini biliyor musunuz?facebook video etkileşim

Bir araştırmaya göre markaların paylaştıkları içeriklerin 80%’i link, 19%’u fotoğraf, 1%’i video.

Halbuki video etkileşimi diğer içeriklerin etkileşimlerine göre yaklaşık 3 kat daha fazla.

Video etkileşimi ve görünürlüğü daha fazla olduğundan, marka tarafı olarak hem daha fazla paylaşmalısınız hem de daha iyi içerik hazırlamalısınız.

Çünkü başka bir araştırmadan da çıkan sonuç, bir çoğu online video içeriğin etkileşimi düşük oludğuydu. Video etkileşiminizin yüksek olmasıyla daha iyi sonuç alabilirsiniz.

Facebook sizin haber kaynağınızda daha fazla video içerik göstermeye başladı.

Niye?

Çünkü insanlar video içeriği eğlenceli buluyor ve video etkileşimleri çok yükseldi.

 

SocialBakers’e göre Facebook, işletme hesaplarının video paylaştığı platform olma konusunda youtube’ı geçti.

Hem de hiç durmadan paylaşımlara devam ediyorlar. Siz de bu trendin içinde olun.

 

İyi haber şu ki iyi video içerik üretmek için büyük bütçelere ihtiyaç bulunmuyor. Herkes yapabilir. Hatta basit bir cep telefonu bile yeterli olabilir.

Eğer bu avantajdan yararlanmak isteyen bir işletmeyseniz, bu makalede size video etkileşimini nasıl arttırabileceğiniz hakkında fikirler okuyacaksınız.

 

Video etkileşimini arttırma yolları;

 

#1: Video etkileşiminizi arttırmak için ilk kareden itibaren kaliteye odaklanın

Masaüstünde veya cep telefonundaki haber kaynağında videolar otomatik oynatıldığından video etkileşimi için izleyicileri ikna etmek için 3 saniyeniz var.

 

Uzun bir giriş veya animasyonlu logo girişte sizin video etkileşimi açısından dezavantajınıza çalışır. İnsanların hemen video ile etkileşime geçmelerini sağlamanız gerek.

 

Fitness uzmanı Natalie Jill 43 saniyelik bir video hazırlıyor. Fakat başardığı nokta ilk birkaç karede bile izleyicinin dikkatini çekmeyi başarıyor. Ses opsiyonel, metin minimum miktarda. 30 günlük bir seri çıkarıyor ve bu video serisinden insanların ne alacağını gösteriyor.

Video etkileşiminizi arttırmak için insanların hemen sizin içeriğinize etkileşime girmesini sağlamalısınız. Kim olduğunuzu ve ne yaptığınızı görsel olarak kullanın.

 

#2: İkna edici bir teklifiniz olsun

Eğer sizin aksiyon çağrınıza hizmet etmiyorsa video etkileşiminiz de düşük olur, video hazırlamanın da gereği yoktur.

EntreLeadership, videosunda Dave Ramsey çalışanlarının firma içi dedikodu sorununa çözüm bulmalarını istiyor. Hangi işletme sahibi tıklamaz ki?

Etkili bir öneride bulunun ki izleyiciler aksiyon çağrınıza tepki versin.

Hedef kitlenizin direnemeyeceği teklifler oluşturun. Metinde de açık ve net olun. Videonun etkili olup olmadığını anlamak için linkleri UTM veya bildiğiniz başka bir sistemle takip edin.

 

#3: Video etkileşiminizi arttırmak için kişiliğinizi gösterin

Hazırladığınız video, izleyicinize kim olduğunuzu gösterir, bu fırsatı değerlendirin ve kim olduğunuzu gösterin.

Les Brown motivasyon konuşmacısı olarak etkileşimi yüksek ikna edici videolar üretiyor. Çekici bir profil fotoğrafı var ve kamera önünde eğlenceli biri. İnsanlar kendi partisinde misafir hissediyorlar. Aynı zamanda doğrudan hedef kitlesine konuşuyor.

Video etkileşimini arttırmak için, konu hakkında heyecanlı ve hevesli olmalısınız. Hem gösterişli bir video hazırlayabilirsiniz hem de izleyiciler video ile etkileşime geçerler.

 

#4: Video etkileşiminizi arttırmak için altyazı ekleyin

Facebookta videoların 85%’i sessiz izleniyor.

Facebookta videolar haber kaynağında otomatik oynatılıyor. Altyazı eklerseniz insanlar her ortamda sessiz de izleyebilirler. Ben de bazı videoları sessiz ama altyazıyla izledim.

Facebook sizin videolarınıza otomatik olarak altyazı ekliyor. Sadece Add Captions’a tıklarsanız ekleniyor.

Fakat videonuzu organik duvar postu olarak yüklediyseniz altyazıyı kendiniz eklemeniz gerekecektir. Video için metni Rev.com gibi çeviri hizmeti kullanabilirsiniz.

 

Alternatif olarak videoyu youtube’a yüklersiniz, ve SRT dosyasını indirirsiniz. Çünkü süreç otomatiktir ve 100% doğru olmadığından çeviriyi okuyup düzenlemeniz gerekir.

Youtubetan altyazı indirmek için video player > CC ikonuna tıklayın. Bu iszi altyazılar bölümüne götürür. Bir sonraki ekranda edit butonuna tıklayın. Videoyu oynatıp revize etmek istediğiniz altyazı bölümlerini tıklayın.

Düzenlemeniz bittiğinde Publish edits butonuna tıklayın ve kaydedin.

Sonra dosyanızı indirin. Dilinizi seçin. Captionsun üstündeki Actions menusunden srt dosyasını indirin.

Facebook syntax için dosya ismini değiştirin. “dosyaadı.tr_TR.srt” (“tr” dil kodu ve TR ülke kodudur.

Facebook videonuza gidin ve postun sağ üst köşesindeki gri oka tıklayın. Şu menülere tıklayın. Edit>Captions>UploadSRT>Save.

Facebook haber kaynağı sessiz çalışmaya ayarlıdır. Videolarınızı kolay anlaşılır ve görsellerle beslenmiş şekilde hazırlayın. Kullanıcılar da videolarınızın sesini açmadan izleyebilir.

İnsanların ilk birkaç saniye içinde dikkatlerini çekmelisiniz. Daha sonraki saniyelerde izleyiciler sesi açarlar.

#5: Kişisel seviyeden iletişime geçin

İnsanlar insanlarla iletişime geçerler, markalarla değil. İnsanların kendilerinden de birşeyler bulabilecekleri videolar hazırlayın.

 

Flixel cinemagraph yani canlı fotoğraflar oluşturabileceğiniz bir araçtır. Flixelin kendi videosunun nasıl kullanıldığını anlatıyor. Flixel markanızı insanileştirmeyi ve ziyaretçiyle kişisel iletişime geçmenizi sağlar.

Kendi markanızın hikayesini resmi olmayan bir yolla ama yine otoriter bir yolla nasıl anlatacağınızı düşünün. Cinemagraphları yaratıcı şekilde kullanarak haber kaynağında nasıl öne çıkacağınızı ve daha derin iletişime geçeceğinizi planlayın.

 

Kamerada gözüktüğünüzde kendiniz olun. Bu, video etkileşiminin yüksek olması için önemlidir. Çekimi de kendinizi rahat hissettiğiniz bir yerde yapın.

 

#6: Merak uyandıran başlıklar oluşturun

Videoyu izlettiren hatta blog postlarının da en önemli bölümü başlıklardır. Video etkileşiminin yüksek olmasını sağlayan unsurlardan en önemlisidir. Başlık tüm içeriklerin açılmasını ve izlenilmesini sağlar.

 

İyi bir başlıklar izleyicilerin dikkatini çekin. Tıklama tuzağı başlıkları azaltmak için facebook’un aldığı tedbire dikkat edin.

 

Örneğin; Upside Travel takipçileri başlığıyla çekiyor.

“The Creator of Priceline Is About to Rock the World of Business Travel.” Videoda ayrıcalıklı olmaktan bahsediyor. (“Alan sınırlı”)

Başlıklarınız için zaman harcamaya her zaman değer. Bilgi verici etkileşime açık bir başlık yazın. İnsanların ilgisini çekebilirsiniz.

 

En ideali birden çok başlığı A/B testi yaparak deneyin ve hangisinin en çok videoyu izlettiğini belirleyip onu asıl başlık olarak kullanın.

 

#7: Özet veya ana fikri videoya ekleyin

Videoda metin bazı noktaları vurgulamanızı sağlar.

Fotoğrafçılıkta bazı noktalar çok önemlidir. 1/3 kuralı da buradan çıkmıştır.  Sayfayı 9’a böldüğünüzde çizgilerin kesiştiği yerer kritiktir.

 

Metninizi bu dikkat çeken noktalara koyabilirsiniz, vurgulamak istediğiniz noktayı daha etkili şekilde vurgularsınız fakat metninizi videonun herhangi bir yerine de koyabilirsiniz. Arka fona uygun ve kolay okunabilir bir font seçmeniz de kritiktir.

Videonuza iMovie veya Moviemaker,  ScreenFlow gibi programlar kullanarak yazı ekleyebilirsiniz.

 

#8: Bilgilendirici bir açıklama yazın

Uzman olduğunuzu göstermenin bir yolu da bolca bilgi paylaşmaktır. Video etkileşiminizi bu yolla arttırabilirsiniz.

Zhena’s Gypsy Tea kurucusu ve Life by the Cup yazarı Zhena Muzyka videolarına destek olacak uzun açıklamalar kullanıp birçok linkler verebiliyor. Videosunda da aksiyon çağrısını tekrar tekrar yineliyor.

Video açıklamanızda uzun metinler kullanabilirsiniz. Videonuzu destekleyecek bilgileri ekleyebilirsiniz. Bazı araştırmalara göre kısa hikayesel anlatımlar video etkileşiminizi arttırıyor yani facebookta en iyi sonucu veriyor.

#9: Değer üretin

Eğer demo yapıyorsanız kolay anlaşılır olduğundan emin olun. Yani ürününüzün alıcıları en başından beri ne yapacaklarını bilmeliler.

Videonuzun faydalı bilgi içerdiğinden emin olun.

İzleyicilerinize bir şeyin nasıl yapılacağını gösteriyorsanız aşama aşama göstermeniz ve olabildiğince açık olmanız en iyi sonucu verir.

 

Eğer ekranınızı kaydediyorsanız güvenilir bir ekran kaydedici araçla kaydedin.

 

Aynı zamanda facebook üzerinde Telestream Wirecast veya OBS Studio kullanarak canlı yayın da yapabilirsiniz, ekranınızı paylaşabilirsiniz. Canlı yayınınız bittiğinde canlı videonuzu reklama çevirin.

Diğer bir değerli olmanın yolu ise ürünün diğer kullanımlarını ve özel tüyolarını anlatan videolar hazırlamaktır. İzleyen kendini bunu bilerek önemli olduğunu düşünür. Bu da video etkileşiminizi arttırır.

  1. Siz de facebook story kullanın. İnsanların 62%’si marka veya ürünü facebook storyde gördükten sonra ilgi duyduklarını belirtmişler.

 

11. Yüksek video etkileşimi için eğitici video hazırlayın 

Tüyolar ve tavsiyeler insanların çok aradığı ve işlerine çok yarayan içeriklerdir. Ürün veya hizmetlerinizi gösteren ve nasıl kullanıldığını anlattığınızda video etkileşimi yüksek olacaktır. Ürünün kullanıcıya faydasını ve rakiplerinden farklarını anlatabilirsiniz.

QuestNutrition çok fazla video etkileşim alan pratik tüyolar videoları üretiyor.

 

  1. İlham veya fikir verici videolar hazırlayın

İlham verici olmanın bir yolu videolardır. Videolar bir atasözünün verdiği ilhamdan daha fazla duygu ve samimiyet gösterebilir. Kişileri harekete geçirmek ve video etkileşiminizi arttırmak için markanızı insancıllaştırın ve takipçilerinizle derin bir bağlantı kurun.

AhnaHendrix’in WisdomWednesday’i kendinize nasıl iyi davranacağınızdan ve hedeflerin önemine kadar birçok konuda hazırladıkları video etkileşimleri oldukça yüksek.

  1. 1 Eğlenceli videolar hazırlayın

İnsanlar facebooka eğlence, rahatlamak ve arkadaşlarını takip etmek için geliyor.

Videolar eğlenmek için harika araçlardır. Eğlenceli olduğunda video etkileşimleri de yüksektir.

Markanızın veya ürünlerin eğlenceli taraflarını da göstererek takipçilerinizi eğlendirebilirsiniz. Markanın kamera şakası bile çok iyi iş görebilir. Birazcık yaratıcılığa ihtiyacınız var.

  1. Teşekkür edin

Büyük bir projeyi piyasaya süreli 1 yıl oldu mu?

Markanızın büyümesinde yeni bir kilometre taşına ulaştınız mı?

Facebookta bir fan sayısına mı ulaştınız?

Ya da basitçe teşekkür mü etmek istiyorsuunz?

Pratik bir video ile teşekkür etmek fazlaca iş görecektir ve video etkileşiminiz yüksek olacaktır.

  1. Kamera arkasını gösterin

Facebook pazarlamada video etkileşimi yüksek olmasının sebeplerinden biri de kamera arkasını da göstermektir. Bu küçük video bile insanları eğlendirmeye yetecektir.

Mesela şu örneği inceleyebilirsiniz. SandiKrakowski.

Ya da yeni lansmanını yapacağınız bir üründen kısa video yayınlayabilir veya kısa bir ofis turu yapabilirsiniz. Video etkileşimi yine yüksek olacaktır.

  1. Yeni bir ürünü anlatın

Yeni bir ürün mü çıkarıyorsunuz?

Ürününüzü çıkarırken lansman için hazırlayacağınız video etkileşimi yüksek olacaktır.

İnsanlara değişik açılardan nasıl gözüktüğünü gösterirsiniz. Bunu ürün lansmanından önce fanlarınıza gönderin ve birkaç kelime söylemelerini isteyin.

  1. Sık sorulan sorular hazırlayın

Video etkileşimini yükseltmenin bir yolu da sık sorulan sorulara video hazırlamaktır. Hatta sık sorulan sorular videosunu her videoda birkaç soru yanıtlayarak seri halinde de hazırlayabilirsiniz. Video etkileşimi yine yüksek olacaktır.

Müşteri sorularını bu videolarala cevaplayabilir, her defasında uzun yazılar yazmaktansa videonun linkini verebilirsiniz.

 

Tavsiye yazı: Sosyal medya makaleleri

 

Sonuç olarak

Yukarıda birçok iyi örnek okudunuz.

Beyin bilimcisi uzmanı John Assaraf ‘ın hazırladığı videoda etkileşim sağlayan özgün içerikten tutun, detaylı açıklama, altyazı, fotoğrafçılıktaki 1/3 tekniği, anlaşılır içerik, aksiyon çağrısı gibi her türlü unsuru içeriyor.

Videolarınıza ne kadar örnek uygulamalardaki teknikleri eklerseniz o kadar etkisini arttırırsınız.  Daha fazla fikir üretmek, deneme kayıtları yapmak ve diğer teknik elemanları eklemek için zaman harcayın.

Hangi videonun uçup gideceğini bilemezsiniz. Her ürettiğiniz video patlamaya değer olmalıdır. Tüm video postları tanıtmak zorunda değilsiniz. Fakat hepsinin bir başarı sağlamasını bekleyin ve o amaçla üzerine çalışın.

Sıra sizde! Siz facebook video post hazırlarken nelere dikkat ediyorsunuz? Siz de deneyiminizi e fikrinizi yorumlar bölümünden paylaşın.

Tavsiye yazı: Sosyal medya makaleleri

Kaynak

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir