FAST FOOD MÜŞTERİ TİPLERİ2 min read

Fast food yani hızlı yiyecek tüketen müşteri tiplerini inceleyeceğiz. Müşteri tipleri aynı ihtiyaçlara sahip insanların gruplaması şeklindedir. Bu liste size doğru segmentasyonunuzu yapmanıza yardımcı bilgilerdir. Aşağıda müşteri tiplerini bulacaksınız.

 

 1. Ailecek müşteri
 2. Lezzetini sevenler
 3. Arada kaçamak yapanlar
 4. Zamanı az olanlar
 5. Sağlıklı yemek sevenler
 6. Toplanma noktası

 

 1. AİLECEK MÜŞTERİ Aile içinde iyi davranış için ödül olabilir. Kararlar ailecek yapılır. Pek sözel olarak “uslu çocuk olursan burger kinge götürücem” söylenmez. Fakat çocuklara bazen farklılık için yedirilir. Bu müşteri tipi şunları arar: lezzetli yiyecek, konforlu ve temiz oturma alanı, hızlı servis, kolay sipariş ve mümkünse oyun alanı. Aile menu de ilgilerini çekecektir.
 2. LEZZETİNİ SEVENLER Öncelikle lezzeti için tüketirler. Lezzetinden keyif alırlar. Sıkı kullanıcıdırlar, birkaç markaya sadıktırlar. Tatla bağlı olduklarından üürünün devamlılığı önemlidir. Yeni ürün denemeleri de seçimlerini etkileyebilir, yeni ürüne kaydırabilir. Reklama tepki verirler, mağaza içi teşhire, dış reklamlara ve çeşitli satış promosyonlarına ilgi gösterebilirler.
 3. ARADA KAÇAMAK YAPANLAR Kolaylığını severler. Tembellikten değil sadece her zaman yemek pişirme modunda olmadıklarından olabilir. Haftalık yemek planlarını yapmazlar. Yakın yerlerde mağazaların olmasını, servislerinin hızlı olmasını ve sipariş sistemlerinin hızlı olmasını isterler. Fiyata çok takılmaz, daha çok zaman kazancı ve pratikliğini severler. Reklama daha az tepki verir daha çok ürüne odaklanırlar.
 4. ZAMANI AZ OLANLAR Zamanı çok az müşteri tipidir. Fast food sevmezler ama bazen gerekli olur. Fazla mesai yaptıklarında, tatile çıktıklarında ve o gün meşgul olduklarında fast food tercih ederler. Yani bu müşteri tipi fast food’un hızlı kısmıyla ilgilidir. Seyrek bir fast food kullanıcısıdırlar. Satış promosyonu veya reklama tepki vermezler. Marka sadakati düşüktür. Çok mağazalı hızlı gıda zincirleri, araca servis, hızlı servis gibi kriterler bu müşteri tipinin ilgisini çekebilir.
 5. SAĞLIKLI YEMEK SEVENLER Pratiklik ararlarken sağlıklı olmasını da önemserler. Hızlı yiyecekten ziyade evde pişirmeye veya restorantta yemeği severler. Bazı müşteriler sağlıklı yiyecek ihtiyaçlarını fast food zincirleri karşılamıyor olduğunu düşünüyor fakat bu fast food zincirlerinin sağlıklı yiyecek ihtiyacını karşılayan yüksek kalite menüleri mevcut. Bazı fast food zincirleri bu büyüyen müüşter grubunun ihtiyaçları için ürünler geliştiriyorlar.
 6. TOPLANMA NOKTASI Çok fazla yemek düşünmezler, daha çok sosyalleşme, arkadaşlarla toplanma noktası olarak görürler. Bazı büyük fast food zincirleri çok noktalı ve bulması kolay, oturması ve zaman geçirmesi eğlenceli. Tabiki mağaza içindeyken yiyecek içecek satın alınır. Mağaza içi tasarımı iyi olanlara bu müşteri tipi sadakat besler. Bu müşteri tipi sabit ve süreklidir. Satınalma hacmi küçüktür. Fazlaca fiyat hassasiyeti vardır.

 

Kaynak: segmentationstudyguide.com

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir