GE McKINSEY MATRİSİ2 min read

McKinsey matrisi bir ürün portfolyosu analizi matrisidir. Marka ve ürün pazarlamasında kullanılır. Firmaya ve departmana hangi ürünleri portfolyosuna eklemesi gerektiğini bulmaya ve piyasadaki hangi fırsatlara yatırım yapması gerektiğini bulmaya yardımcı olur.

 

Karışık bir ürün portfoyuna sahip olduğunuzda karar vermesi zordur. Çünkü her ürün kendi talep ve gerekliliklerine sahiptir. Fakat kaynaklar sınırlıdır. Yönetici iseniz firmanın optimum bir oranda büyümesini istersiniz. Bunun için bazı ürünlere yatırım yaparsınız bazılarına yapmazsınız. Bu kararı vermek için size mckinsey matrisi yardımcı olacaktır.

Aslında Mckinsey matrisi BCG matrisinin biraz geliştirilmiş halidir. İyi bir örnek olarak McKinsey matrisi 150 iş birimine uygulanıp hangi işin daha iyi olduğunu, hangisinin desteğe ihtiyacı olduğu hangisinin sonlandırılması gerektiği belirlenmiştir. McKinsey matrisi ürünlere de uygulanır ve ürünleri iki parametrede inceler, biri Pazar çekiciliği diğeri ise ürün konumlandırması. Bunlar Mckinsey matrisinin x ve y çizgileridir. Mckinsey matrisinin bu çizgilerinin arasında 9 tane kutucuk vardır. Mckinsey matrisi zaten 9 kutulu matris olarak bilinir.

Önce ürünlerin pazar çekiciliği ve ürün konumlandırmasına değer verilir ve bu değerlerin kesiştiği yerler grafikte işaretlenir. Bu nokta 9 kutunun hangisine düşerse strateji buna göre belirlenir. McKinsey matrisinde 3 ana strateji vardır. Büyüme, tutma, hasat toplama

McKinsey matrisinde ortadan çapraz çizgi çektiğinizi düşünün. Onun üzerindeki ürünler yüksek performans gösterir, büyümeye ve/veya nakit üretme potansiyeli olan ürünlerdir. Firmanın odaklanması gereken ürünlerdir bunlar. Çapraz çizginin altına düşen ürünler ise genelde firmanın kaynaklarını boşaltan, düşük dönüşlü, ve büyüme potansiyeli az olan ürünlerdir. Bu ürünler incelemeye alınmalıdır.

McKinsey matrisi Pazar çekiciliği ve iş kuvvetini inceler. Bu iki alanı da etkileyen faktörler vardır.

Pazar çekiciliğini etkileyen faktörler şunlardır.

 1. Pazar büyüklüğü – Ürünün ulaşabileceği toplam Pazar
 2. Pazar büyüme oranı- Pazar ya da segmentin büyüdüğü oran
 3. Geçmiş büyüme oranı – maliyetleri, ürünü desteklemek ve geliştirmek için kullanılan kaynakları hesaba katın
 4. Rekabet yoğunluğu – Rekabet yoğunlaştıkça skor düşer.
 5. Bilgi gerekliliği – Piyasada rekabet etmek için herhangi bir uzmanlık bilgisine ihtiyaç var mı?
 6. Giriş bariyeri – piyasaya girmek için herhangi bir maliyet veya yasal bariyer var mıdır?
 7. PEST kabul edilebilirliği – Pazara girmek için politik, ekonomik, sosyal ve teknolojik ortam kabul edilebilir olmalı.

 

İş kuvveti

 1. Pazar payı – Ürün, birim, tutar veya müşteriaçısından Pazar payı önemlidir.
 2. Pazar payı büyümesi – Pazardaki etkinliğinizi gösteren pay büyümesi
 3. Ürün kalitesi – Bu ölçü ürün kalitesiyle ilgili subjektif bir yanı olabilir.
 4. Marka şöhreti – Markanın piyasadaki bilinirlik oranı
 5. Dağıtım ağı – Rakiplerle karşılaştırıldığında dağıtım ağı genişliği
 6. Etklili tanıtım becerisi – İlan çıkıldığında insanlar dinliyorveya okuyor mu?
 7. Üretici kapasite – Ürün üretmek için gerekli kapasite ve bilgi gücü. Ürünleri pazarın istediği şekilde, zamanda ve gerekli kalitede almaları müşteri için mümkün mü?
 8. ARGE etkililiği – Yeni ve farklı ürünler üretme becerisi. Pazar lideri veya takipçisi olmak adına önemlidir.

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir