MARKETING TEST ÖRNEĞİ1 min read

Elinde bir ürün var ve satışını arttıraccaksın. Fabrikanın önerdiği ürün konumlandırması ülkende tutar mı emin olamıyorsun. Çok fazla ithal etmek istemiyorsun. Yönetici sana bırakmış. Kendini sıkışmış hissediyorsun. Böyle durumlarda yapılacak en güzel şey “Marketing test”.test-marketing

Firmaya fiziken de yakın bir bölge seçip (opsiyonel), oradaki sadece 1 veya birkaç müşteriyle çalışıp kendi önerdiğin konumlandırma sloganı ya da mottosu ile ortaya çıkılmalı. Daha sonra bu sloganın ve ürünün işe yarayıp yaramayacağını anlamak için BTL (çizgi altı-below the line) bir aktivite ile son tüketicinin tepkisini ölçmek ve onlarla tanıtımın içinde olup iletişime geçmek, konumlandırma ile ilgili fikirlerini öğrenmek sizi gerçek anlamda yönlendirecektir.

Benim de başıma geldiğinde bu şekilde çözdüğüm bir durumdur bu.

Bir örnekte ürünü nasıl anlatacağıma emin değildim. Ürünün işlevini ve müşterilerini belirledim. Tüm ülkeye dağıtım yapmaya başlamadan önce bir marketing test bölgesi belirledim. Müşterilerle iletişime geçtim. Kendi anladığım şekilde ürünü anlattım. Onlar ürünü kabul etti ama ilginç bir şekilde ürünün tahmin etmediğim bir yönüne odaklandılar ve “bu ürünün bu özelliği çok güzel” dediler. Ben de ürünün neresini vurgulayacağımı o zaman anlamıştım. Slogan seçerken müşterinin bana kullandığı kelimeleri kullandım. Yani tüketiciye ürünle ilgili, duymasını
istediği cümleyi kendilerinin belirlemeleri için onlara fırsat tanıdım. Onlar da bana bunu sundular. Ben zaten az ebatta bastırdığım tanıtım materyallerimi değiştirdim. Ürün bölgede bir süre sonra büyüdü. Tüm ülkeye aynı tanıtım mantığı ile tanıttım. Şu an ürün 90 ülkede satılıyor fakat en çok Türkiye’de satıyor.

Yolun başındayken küçük bir bölgede test etmek ürünün yolunu çizmek açısından çok kritik olabiliyor. Naçizane tavsiyem marketing testi es geçmeyin.

Hekese bol şanslar..

 

Eklemek istediğiniz bir şey varsa lütfen yorum yazın, bilgilerinizi bizle de paylaşın.

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir