İnstagram Hikayesi Etkileşimini Arttırmanız İçin 15 Etkili Yöntem9 min read

Bu makalede instagram hikayesi etkileşimini arttırmanın yollarını okuyacaksınız.instagram hikayesi etkileşimi

İnstagram kullanıcılarının 400 milyonu geçtiğini biliyor muydunuz?

İnstagram en aktif sosyal medya platformu.

İnstagramda feed ve story olarak iki yere resim yükleyebiliyorsunuz.

Önceden feed yani haber kaynağı daha aktifken, son 5 yılda haber kaynağı bölümüne yüklemeler 36% azalmış.

 

Bir araştırmaya göre instagram hikayeleri günlük 300 milyon kişiye ulaşmış

İnstagramın en aktif bölümü ise artık hikayeler.

Markalar veya influencerlar instagram hikayelerine çok yönelmiş durumda.

İnsanlar sabah kalkınca, kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeğinden sonra hikayelere bakıyor.

Bir araştırmaya göre hikayelere insanların bakma saatleri günün her saati olsa da günde 4 kez artıyor.


Bu saatler insanların hikayelere uzun uzun baktıkları, tam süresinde tamamladıkları saatler. Yani bu saatlerde hikayeleri hızlı hızlı geçmiyor tamamını izliyorlar.

Markalar takipçilerin önlerine çıkmak için bu saatlere uyabilirler.

Markalar storylere yönelmeye başladılar fakat çok fazla hikaye atan markalar da görüyoruz. Fazla çıkıldığında hikaye etkileşimleri azalıyor.

Araştırmaya göre 7 hikayeden sonra etkileşim ve takipçilerin izlemeyi tamamlama süresi azalıyor.

Markalar ajanslarına 7 den fazla story girmeleri konusunda baskı yapmamalılar. Zira bu sayı sınır sayısı ve daha fazlası gereksiz çaba olarak kalıyor.

Instagram hikaye üretmeye başladığınızda nasıl bir yaklaşım içinde bulunacağınızı da belirlemelisiniz. Ve bunun sizin sosyal medya stratejinize nasıl oturacağı da önemlidir.

İnstagram’da hikaye etkileşimini arttırmak için stratejinizi ve içerik tipinizi stratejik planlamalısınız.

Bu makalede instagram hikaye etkileşimini arttırmanız için taktik ve örnekler bulacaksınız.

İnstagram hikayesi etkileşimini arttırma yöntemleri

  1. Hikaye etkileşimini arttırmak için kamera arkası yayınlayın

Birçok marka için instagram hikayeleri en yaygın kullanımdır.

Takipçiler sizin gününüze göz atma şansı buluyorlar ve kendilerini önemli hissediyorlar. Özellikle bu içeriği başka yerde paylaşmıyorsanız. Bunu yapmanın birçok yolu var.

Örneğin; bir eventin kamera arkasını yayınlamak veya ofiste bir gün nasıl geçtiğini göstermek hikaye etkileşiminizi arttıracaktır.

Markanızın özel yanlarını ve çalışanların becerilerini gösteren gerçek hikayeler yükleyin. Bu markanızı satmanın kısa ve pratik bir yolu.

Örnek:

Bir fitness influencerı AliceLiveing instagram hikayelerini kendi spor salonu rutinlerini anlatmak için kullanıyor. Bu şekilde takipçileri de onun rutinlerini kopyalayıp kendilerine uygulayabilirler. Instagram’da hikaye etkileşimini arttırmak için harika bir yol.

Örnek:

Liz Earl da yaratıcı süreçlerinin kamera arkalarını yüklüyor. Ürün yaparken, dergisini editlerken ve ofisinde gezerken.

Ofisindeki çalışanların video veya fotoğraflarını paylaşıyor, ofis kültürleriyle ilgili bilgi veriyor. Bunların hepsi instagram’da hikaye etkileşimini arttıracak teknikler.

Örnek:

Liberty of London çoğu zaman vitrin ve rafların tasarım sürecini paylaşıyor. O sırada yeni ürünleri de tanıtmış oluyor. Perakendecilerin yeni stoklarını ve sezon trendlerini göstermeleri için harika bir yoldur.

Öne çıkarmaya değer hikaye etkileşimini arttıracak ilgili çekici bir şeyiniz olmadığınız mı düşünüyorsunuz?

Müşterilerinizin ilgi alanlarını düşünün. Ve firmanız günlük bazda neler yapıyor. İnsanlara eğlenceli gelebilecek bir şeyler gösterin.

Örneğin; parti ve eğlenceleriniz, takım toplantıları, beyin fırtınası oturumlar ve şirket yemekleri vb.Bunlar instagram’da hikaye etkileşiminizi arttırmaya yardımcı olacaktır.

  1. Takipçileri siteye yönlendirin

Birçok pazarlama müdürü instagram hikayelerine link ekleme özelliği geldikten sonra çok heyecanlandı.

Neden?

Çünkü instagramda yüklediğiniz postlara link koyabileceğiniz tek yer. Bu izin pazarlama müdürlerinin çok fazla link koymalarına sebep olabilir.

Kullanıcılar için etkisiz ve sinir bozucu olabilir. Sadece en iyi içeriğinize ve gerekli oldukları zaman link vermeniz daha verimli olacaktır.

Örnek:

Bodycoach, 15 kitabıyla ve instagramdaki eğitici videolarıyla tanınıyor. Hikayeleri ürünlerini tanıtmak için ve müşterileri websitesine yönlendirmek için kullanıyor.

Müşteriler websitesine geldiklerinde tüm ürün bilgilerini ve diyet planlarının detaylı açıklamalarını bulabiliyor. Bu da hikaye etkileşimini arttırıyor.

Örnek:

Marcus Butler ve Pointless Blog gibi vloggerlar ve iyi bilinen influencerlar instagram hikayelerini youtube’taki video ve blog içeriklerine yönlendiriyor. Takipçilerine yeni video yüklediğinde instagram hikayesinden haber veriyor.

Takipçileri nasıl yönlendirebilirsiniz? Amacınız takipçileri sitenize veya ana içeriğinize yönlendirmek. Önce yönlendireceğiniz yeri belirleyin. Linki belirleyin. Hikayede yayınlayın. Basit değil mi?

  1. Ürünleri kullanım sırasında gösterin.

Kullanıcıları sitenize yönlendirmenin harika bir yolu da ürünlerin nasıl kullanıldığını göstermektir. Websitenizde ürünün tam açıklaması bulunmalı. Bu durumda sitenize instagram hikayesinden link verebilirsiniz.

Bazı firmalar bu taktiği iyi kullanıyor.

Örneğin; Birchbox bunlardan biri. Aylık ürünlerini belirleyip nasıl kullanıldığını, müşterilerin neler bekleyebileceğini gösteriyor. Bu taktik ürünlerin gerçek zamanda nasıl kullanıldığını ve performansının nasıl olduğunu gösteren etkili bir satış aracıdır.

Aynı zamanda hikaye etkileşimini de arttırıyor.

Diğer bir örnek;

Saucony instagram hikayelerini yeni koşu ayakkabılarını piyasaya sürmek için kullandı.

Her bir çekimde ana özelliklerini tek tek gösterdi.

Ürünü kullanımda gösterdiler.

Instagram hikayesinin sonunda da bir link ile müşterileri ürüne ve ürün açıklamasına yönlendirdiler.

Diğer bir örnek;

Etsy çoğu zaman el işi yaratıcı işlerin aşama aşama nasıl yapılır hikayeleri paylaşır. Bu taktik müşteriye değer kattığı gibi sosyal medyada da eğlenceli bir içerik oluşturuyor. Tam aşamaları göstermeyip tam aşamalar için siteye yönlendiriyorlar.

Siz ne gösterebilirsiniz?

Göstereceğiniz ürünler var mı?

Veya tanıtacağınız hizmetler?

Ürünlerin en iyi özelliklerini vurgulamak için hikayeleri kullanabilirsiniz.

  1. Özel kampanyalar sunun

İzleyicilerin sosyal medyada başka yerde bulamayacakları bilgileri sunmanız sizin instagram hikayelerinizi izlemeleri için bir sebep olacaktır.

Markanızın özel tekliflerini sunmak için instagram hikayelerini kullanırsanız takipçilerinize ve kullanıcılarınıza hikayelerinizi izlemeleri için bir fırsat vermiş olursunuz.

Hikayede bir indirim kodu veya özel bir link verebilirsiniz. Aynı zamanda profilinizdeki bir linke yönlendirip oradan kupon kodunu kullanabilecekleri bir satış sitesine yönlendirebilirsiniz.

Bu taktik kupon kodunu kullanmak isteyen izleyicilere acele bir his verir ve hikaye etkileşiminizi arttırır.

Aşağıdaki örnekler indirim kodu kullanıyor ve sitelerine yönlendiriyor.

Eğer yeni bir ürün piyasaya sürüyorsanız veya önemli bir bildiriniz varsa instagram hikayelerini kullanabilirsiniz.

Ürünleriniz ve haberleriniz için takipçilerinizi heyecanlandırın.

Örnek:

Ben and Jerrys markası Instagram hikayelerini yeni sütsüz ürünlerini tanıtmak için kullanıyor.

Ne haberleriniz var?

  • Gelecek katılacağınız etkinlikler
  • Yeni ürün lansmanları
  • İndirim kodları gibi bilgileri paylaşın.

Instagram hikayelerini kampanyanın bir parçası olarak görün. Eğer bir indirim deneyecekseniz büyük kampanyaya başlamadan instagram hikayede bir denemesini yapabilirsiniz.

  1. Kullanıcı içeriklerini paylaşın

Müşterilerinizin kendilerinin resim veya videolarını instagram hikayede paylaşmak onları onore etmek, daha fazla kişinin paylaşması için teşvik etmek ve instagram’da hikaye etkileşimini arttırmak için etkili bir taktiktir.

Bir Instagram hesabı CoffeeCupsoftheWorld instagram hikaye serilerinin bir parçasını olarak kullanıcı fotoğraf yüklemesi olarak kullanıyorlar. Bu instagram’da hikaye etkileşimi yaratmak için kolay bir taktiktir.

Fikre mi ihtiyacınız var? Sizin ürünlerinizi etiketleyen müşterilerinizin fotoğraflarını paylaşın. Çalışanlarınız ve müşterilerinizin söyleyecek çok şeyi olabilir. Onları paylaşın. Birebir röportaj veya uzmanlarla soru cevap paneli yapabilirsiniz. Soru cevap yapabilir, takipçilerinizin içgörülerini alabillirsiniz.

  1. Canlı yayın yapın

Son dönemin modası takipçileriyle canlı iletişime geçmek isteyen markaların da canlı yayın yapmaya başlaması oldu.

Eğer iyi bir içerikle canlı yayına geçerseniz çok fazla kişi canlı yayına katılır. Bu da sizin daha fazla takipçi kazanmanızı sağlar. Instagram canlı yayınları etkinliklerde kullanabilirsiniz.

Örnek:

Pixiwoo, bir YouTube kozmetik gurusu günlük makyajını canlı yayında yapıyor. Takipçilerin sorularını cevaplıyor, ürünleri tanıtıyor.

Örnek:

E! News canlı haberleri yayınlayan bir haber kanalı. Canlı yayını çok iyi kullanıyor. Yakında olmuş olayları kısa videolar halinde haber haline getirip instagram hikayede paylaşıyorlar.

Hatta haberlerin kamera arkasını da gösteriyor. Bunlar hikaye etkileşimini arttırıyor.

Sizin işletmeniz instagram canlı yayını nasıl kullanır?

Canlı yayın takipçilerin sorularını anında yanıtlamak için harika ve etkileşim arttırıcı bir yol.

Takipçilerinizi davet edip ekibinizdeki insanlarla iletişime geçmelerini sağlayabilirsiniz. Bu da takipçilerinize markalarının arkasında kimlerin olduğunu gösterir.

7. Öne çıkanlar bölümünü kullanarak hikaye etkileşimini arttırın.

Yeni kullanıcılar instagram sayfanıza geldiğinde kim olduğunuzu daha tanımıyorlar. Şimdiye kadar harika bir bio sahibi olmanız gerektiğini defalarca duymuşssunuzdur. Bio sizin ne yaptığınızı, sitenizi, logonuzu yani ilk tanıtımınızı yapabileceğiniz yerdir.


Öne çıkan bölümü kendi markanızın bio ile beraber anlattığınız yeridir. Ziyaretçilerin asıl takipçiye döndüğü yerdir. Markanızı görsellerle anlatabildiğiniz, ürünlerinizi tanıtabildiğiniz ve sitenize link verebildiğiniz çok etkili bir alandır.

8. Hesabı bir influencera 1 günlüğüne devredin.

Influencerlarla işbirlikleri büyüyen bir trend. Birçok marka hala influencera para ödüyor, birkaç post ve istiyor ve yeni takipçiler gelsin diye bekliyor.

Daha etkili bir yöntem var; hesap devretme

Hikaye etkileşimini arttırmak için influencerlardan biriyle veya birkaçıyla hikaye veya post yüklemesi için bir günlüğüne hesabınızı devredebilirsiniz.

O gün tüm içeriği ve yazıları influencer üretir. İnfluencerın takipçileri de sizi takip ederler.

İnfluencerın takipçilerini motive etmesi sadece markayla neler yaptığını göstererek olur, takipçileri ikna etmeye çalışmaz. Haliyle sizi takibe alan takipçilerin motivasyonu daha natüreldir.

9. Anket ve quizler hazırlayın.

Anketler hikaye etkleşim için harika yöntemlerdir. Aynı zamanada takipçi ile ortak bir görüşe varıp varmadığınızı da görebilirsiniz.

Örneğin; eğer hesabınız geziye odaklıysa takipçilerinize görmek istedikleri yerleri sorun. Takipçilerin tepkileri sizi şaşırtabilir bile.

Image source

10. Hikaye etkileşimi için sticker kullanın

Instagram stickerları hikayelerinize daha fazla bilgi ekleyip hikayelerinizi geliştirmenizi sağlar. Hikaye etkileşimi için çok önemlidir. Markaların instagram’da hikaye etkileşimini arttırması için kullanması gereken bazı stickerları tanıyalım.

Hashtag stickerları

Bu stickerlar size markalı hashtag eklemenizi sağlar. Kullanıcılar bunlara tıklar ve aynı hshtag ile oluşturulmuş bir sürü içeriği görmelerini sağlar. Bu harika bir sosyal kanıttır.

Sizin markanızın ne kadar çok kişinin hesabında olduğunu gösterir. Daha fazla kullanıcı içeriği oluşturmak için faydalı da olabilir.

Lokasyon stickerları 

Lokasyon stickerınızı tıklanabilir bir sticker halinde hikayenize yerleştirin. Takipçiler tıkladığında aynı mekanda geçen diğer postlara ulaşırlar. Bu da hikaye etkileşimini arttırmak ve marka görünürlüğünü arttırmak için harika bir yoldur.

Emoji anket stickerları

Bu da yeni bir özellik. Kullanıcıya bir soru soruyorsunuz. Emojiyi kaydırarak cevabını veriyor.Anlık feedback almak için çok güzel bir yöntem.

 

11. Çalışma ofisinizi gösterin.

Çalışmalarınızı ve portfolyonuzu göstermek basitçe yeterli olmayabilir. Takipçileriniz sizin çalışırken ki doğal halinizi görmeleri onların size daha ılımlı yaklaşmalarına sebep olur. İnstagram’da hikaye etkileşiminizi arttırmak için çalışma ortamınızı paylaşın.

12. Kutu açılımı hikayesi hazırlayın

Bir kutunuz var ve içinde ürünler var. Henüz açmadınız. Bu bir fırsat. İnsanlar bir kutudan çıkacakları görmeye bayılıyorlar. Siz de hikaye etkileşiminizi arttırmak için kutu açılımı videosu çekip hikayelerinize yükleyin. Emin olun çok fazla hikaye etkileşimi alacaksınız.

13. Öncesi ve sonrası fotoğrafları koyun

Siz veya ürünlerinizden değişen mi oldu?

Yeni halinin nasıl olduğunu takipçilerden almak istiyorsunuz.

Veya kişisel hesabınızda kilo verdiniz veya saçlarınızı değiştirdiniz. Öncesi ve sonrası fotoğrafı koyun, hikaye etkileşiminiz çok artacak.

İnsanların bir çoğu değişimden korkar ve değişim yapan insanlara imrenerek bakar. Siz de değişen herhangi bir şeyi hikayenize koyun, ne kadar etkileşim aldığınıza şaşıracaksınız.

  1. Hikayelerde röportaj yapın

İnstagram’da hikaye etkileşimini arttıracak en önemli tekniklerden biri de insanlara röportaj yapar gibi soru sorup cevaplarını yayınlamak.

Eğer bir uzmanlık alanınız varsa alanınızdan bir soru sorun. İnsanların cevaplarını toplayın. Makul olanlarını yine hikayeler bölümünde yayınlayın.

15. Instagram hikayeler reklamı kullanın

Instagram hikayeler reklamları diğer hikayelerin arasında gözüküyor. Siz de hikayelerinizin reklamını yapın.

Her gün daha fazla instagram hikayeleri takip edilmeye başlandığından siz de reklam vererek diğer hikayelerin arasında daha fazla görünerek bilinirliğinizi ve görünürlüğünüzü arttırabilirsiniz.

 

Tavsiye yazı: Sosyal medya makaleleri

 

Sonuç olarak

İnstagram hikaye özelliği sayfanın canlılığı için oldukça etkilidir. Hikaye etkileşimi de marka veya hesap sahibi için çok önemlidir.

Takipçilerinizin sizi daha canlı ve üretken görmelerini sağlar. Takipçiler genelde canlı sayfaları severler. Siz de sayfanızı instagram hikaye kullanımı ile canlı tutun.

Instagram hikaye etkileşimi arttrımak için içeriklerinizi de yaratıcı fikirlerden seçmelisiniz. Yukarıda okuduğunufz içerik önerilerinin hepsini deneyin. Kendinize en uygununu seçin.

Sizin de deneyip faydasını gördüğünüz instagram hikaye etkileşimi arttırma fikirleri varsa yorumlar bölümünden paylaşın.

 

Kaynak

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir