Linkedinden siteye trafik çekmenin 13 zekice yolu8 min read

Bu makalede bogunuza linkedinden siteye trafik çekmenin yöntemlerini okuyacaksınızlinkedinden siteye trafik çek

Linkedin’in 2019’da 500 milyon üzerinde kullanıcısı olduğunu biliyor muydunuz?

Bu kullanıcıların 260 milyonu her ay giriş yapıyor.

40 milyon kullanıcı karar verici pozisyonunda.

Her hafta içerikler 9 milyar kez görüntüleniyor.

Yani linkedin B2B içeriklerin paylaşılabileceği en iyi platform.

Siz de uygun içeriklerinizi paylaşarak linkedin’den siteye trafik çekebilirsiniz.

İnsanlar Linkedin networkunu zamanlarını öldürmek ve kendilerini eğlendirmek için kullanmıyor. Linkedin kullanma sebepleri;

 • Kişisel markalarını oluşturmak,
 • sektörlerindeki kişileri takip etmek,
 • sektörünü daha yakından tanımak
 • kariyerlerini geliştirmek
 • firmalarla iletişime geçip yeni fırsatları yakalamak

Bazıları LinkedIn’i iş arama sitesi gibi görse de bu profesyonel sosyal network sitesi muazzam bir B2B pazarlama aracıdır.

Eğer iyi kullanırsanız siz de linkedin’den siteye trafik çekebilirsiniz!

Bu makalede linkedin’den siteye trafik çekmenin pratik yollarını okuyacaksınız.

Biraz zaman ve çaba harcayarak ve aşağıdaki tüyoları uygulayarak Linkedin’den siteye trafik çekmek ve müşteri kazanmak için kullanabilirsiniz. Bu da sizin işinizi büyütmeye yardımcı olacaktır.

Profilinizle başlayın

LinkedIn profiliniz sitedeki en önemli öğe. Bir çeşit geliştirilmiş kartvizitiniz. İnsanların sizin konuyla ilgili olup olmadığınızı anlamaları için hızlı ve basit bir yol.

LinkedIn bize profilimizi albenili göstermek için birçok özellik sunuyor. Okuyucuları profilinizi incelerken etkilemek için iyi bir profil oluşturun. Bu özellikleri nasıl oluşturacağınızla ilgili size çok işe yarayacak tüyolar;

Linkedinden siteye trafik çekme teknikleri

 1. Net bir profil fotoğrafı seçin.

Sizin süratınızı görmezlerse kimse sizi tanıyamaz. En iyi fotoğraflar arka fonun doygun bir rengin olduğu ve yüzün olabildiğince çerçeveye yakın olduğu fotoğraflardır. Eğer background geniş ise kırpma özelliğini kullanmalısınız.

Linkedin’den siteye trafik çekmek için sitenizde kullandığınız profil resminin aynısını kullanın. Okuyucular linkedindeki kişi ile sitedeki kişinin aynı kişi olduğunu anlasınlar. Bu şekilde linkedin’den siteye trafik çekmekte daha başarılı olursunuz.

 1. Başlığı SEO ya göre optimize edin.

Profesyonel başlık isminizin altında gözükür ve sitenizin sizin hakkınızda olan her yerinde bu gözükür. Unvan ve firma ismini de içerdiğinden emin olun.

Ne demiş üstad

Linkedin profilinizin odaklı bir başlığı olduğundan emin olun. Sadece kariyer odağınızı anlatması yetmez, aynı zamanda bir iki anahtar kelime koymak için de çok önemli bir yerdir. Arama sonuçlarında çıkmanızı etkiler.

Melanie Pinola

 

 1. İş dışındaki bilgilerinizi de koyun.

Birçoğu insanın yaptığı en büyük hata iş dışında hiçbir şeyin önemli olmadığını düşünmek. Eğer bir klube katılmışsanız ve bir dernek tecrubeniz varsa, ekleyin. Ne kadar tecrübe eklerseniz LinkedIn size bağlantı kurabileceğiniz birçok insan gösterebilir.

 1. Bağlantı sayınızı arttırın.

Ara ara iletişimdeki kişilerin listesini güncelleyin yeni kişiler ekleyin. Ne kadar büyük networkünüz olursa o kadar çok kişi profilinize erişir.

Her yeni bir güncelleme, bir gruba katılma, bir paylaşım, birinin tavsiyesi, bir etkinliğe katılım bildiriminiz 1. Derece kişilerin ekranına düşer. İlgili kişilerle iletişim içinde olun. Daha büyük bir network sizin linkedin’den siteye trafik çekme oranınızı arttırır.

Bir yandan geniş bir networkün size iş fırsatlarını haber verme özelliği de vardır. Çünkü iş fırsatları insanlar arasında ağızdan ağıza yayılıyor. Bu birçok ülkede böyle.

Ne demiş üstad;

Doldurulan işlerin büyük çoğunluğuna ilan verilmiyor, verildiğinde bile içverenle iletişimi olan kişiye iş veriliyor.

Melanie Pinola

 

 1. Daha çok tavsiye almaya çalışın.

İtibarınızı arttırmanın kolay yollarından biri de olabildiğince çok tavsiye almak. Birçok tavsiye almanız sizin diğer kişilerin güvendiği bir profesyonel gösterir. Tavsiye aracını kullanabilirsiniz.

Başkalarına yazarsanız siz de tavsiyeler alabilirsiniz. Daha fazla tavsiye sizi daha profesyonle gösterir, yazdığınız yazıları daha güvenilir gösterir ve sonuç olarak linkedin’den siteye trafik çekebilirsiniz.

 1. LinkedIn’in yeni özelliği “bölüm ekle” yi kullanın.

Diğer online kaynaklardaki başka becerilerinizi ekleyerek profilinizi güçlendirebilirsiniz. SlideShare.net, Twitter veya WordPress gibi içeriklerinizi sakladığınız kaynakların linkini bu bölüme ekleyebilirsiniz.

 1. SEO’ya dikkatlice çalışın.

Eğer profil sayfanızı herkese açık yaparsanız arama motorları da sayfanızı listenize alır. Özet bölümünü optimize edin. İş tanımlarının açıklamalarını SEO’ya uygun yazın, önce profilinize trafik çekin. SEO’ya uygun optimize edilmiş bir profil sayesinde linkedin’den siteye trafik çekebilirsiniz.

 1. Email imzanıza sitenizi ekleyin.

İnsanlar temel dijital iletişim aracı olarak email kullandıkları için emailinizi görünür yapmak kritiktir. Emailinizi birçok yerde tutabilirsiniz. Email imzanıza sitenizin linkini ekleyerek linkedin’den siteye trafik çekebilirsiniz.

 1. Kendi LinkedIn grubunuzu kurun

LinkedIn üzerinde bir çok online grup bulabilirsiniz. Bir LinkedIn grubuna katılarak tartışma postları ve yorumlar ile uzmanlığınızı gösterebilir ve linkedin’den siteye trafik çekebilirsiniz.

Kendi grubunuzu kurmak isterseniz iyi bir karşılık da alırsınız. Kendi grubunuzun olmasının sırrı ise bedava email yayınlama aracı ile beraber gelmesidir. Yönet seçeneğine gidin, bir bildirim gönder göreceksiniz. LinkedIn grubunuzdaki grup üyelerine kolay ve hızlı şekilde email yollayabilirsiniz.

 1. Networkünüze email gönderin

İletişimde olduğunuz kişilere email bülten yollayabilir ve linkedin’den siteye trafik çekebilirsiniz. Gelen kutunuzdaki mesaj oluştur özelliği LinkedIn kontaktlarınızı coğrafik veya sektöre göre göndereceğiniz emaili tasarlamanızı sağlar.

Tek seferde 50 kişiye yollayabilirsiniz.

Eğer iletişimdekilere sektörünüzdeki ilginç bir hikâyeyi yollayacaksanız email yollar gibi hazırlayıp basit şekilde yollayabilirsiniz. Bilgileriniz konuyla ilgili ve bilgilendirici olmalı.

 1. Firma sayfanızı oluşturun

Yakın zamanda LinkedIn firma tanıtım sayfası özelliğini lanse etti. Firmanız hakkında ek detay bilgi eklemek ve linkedin’den siteye trafik çekmek için kolay bir yol.

Ürün ve hizmetler sayfasını güncelledikçe ziyaret edenlere özel teklifler sunun. Ve tabii ki LinkedIn sayfanızı email ile grup tartışmalarında, postlarınızda bilgilendirin.

 1. LinkedIn Pulse ile az efor ile çok sonuç alabilirsiniz

Pulse özelliği içerik yayınlama platformu. LinkedIn üzerinde yayınlanan tüm makaleleri görebilirsiniz. Bu da herkesin makalesini geniş bir kitle önüne getirmesi için çok iyi bir fırsat. Kendi makalenizi yayınlayarak linkedin’den siteye trafik çekebilirsiniz.

Küçük bir uyarı: sırf makalenizi Pulse’ta paylaştınız diye hemen talep ve ziyaret görmeyi beklemeyin. Pulse sadece ilgi görebilecek makaleleri yayınlar.

Pulse’ta kabul edilmek sektörünüzdeki en büyük niş alanda misafir yazarlık alıp misafir post yayınlamak gibidir. Başka bir blogta misafir post yayınlamakla 100 üye kazanırsanız linkedinde 200 kazanabilirsiniz.

LinkedIn’de post etmek nasıl çalışır?

Post ettiğinizde tüm takipçileriniz bildirim alır.

Otomatikman takipçileriniz networkünüzdeki birinci derece iletişimlerinizdir ve makalenizi okuduktan sonra sizi takip edenlerdir.

Birçoğu takipçiniz LinkedIn’de çok aktif olmayıp sizin makalenizi okumayabilir. Fakat iyi bir kısım kontaktınız makale bildirimini görüp onu okuyacaktır.

LinkedIn’de networkünüz büyük değilse alanınızdaki LinkedIn gruplara girip networkünüzü genişletebilirsiniz.

Posta geri dönelim. Linkedin içeriğinizin kalitesini belirlerken beğenilerin, yorumların, paylaşımların ve görüntülenmelerin kombinasyonunu kullanır.

Eğer skorunuz yeterince yüksekse Pulse channelda paylaşılır. Linkedinde yayınlarken başarılı olmak için düzenli olarak paylaşılmak önemlidir.

Kendi nişinizde yeterince hite ulaştığınızda kalite skoruna ulaşabilir ve pulse tarafından seçilebilirsiniz.

Postunuzun başarılı olması için diğer faktör ise öne çıkardığınız postunuzun üstünde kullandığınız görseldir. Başlık da pulse’taki okuyucuların okuyup okumayacaklarına karar verdikleri diğer bir faktördür.

Kullandığınız görselde bir insan yüzü mümkünse olmalı. İnsanın genelde dikkati insan resmine odaklanır. Ayrıca pulse’ın beyaz arka fonunda koyu renkler daha iyi durur.

En sonunda görüntüden maximum sonucu almanız için temiz bir aksiyon çağrısını makalenin sonunda kullanın. Okuyuculardan yorum yapmalarını, paylaşmalarını, sizi takip etmelerini veya sitenize tıklamalarını isteyebilirsiniz.

 1. İlgili ve yüksek kaliteli gruplar bulun

Arama yaparken grupları seçerek arama yapabilirsiniz.

Linkedinde milyonlarca grup bulabilirsiniz. Bazıları oldukça etkisiz durumda. Fakat bazıları oldukça etkililer.

Kötü gruplarda pek beğeni ve yorum olmaz;

Maalesef bu oldukça yaygın durumda. Gruplara katılan insanlar genelde kendi postunu yayınlayıp çıkmak istiyor. Herhangi bir tartışmaya veya etkileşime geçmek istemiyor.

Şans o ki bazı grupların moderatörleri daha aktif rol alıyorlar. Eğer spam benzeri bir şey görürlerse hemen siliyorlar ve spam yollayanı gruptan yollayabiliyorlar. Bu tür gruplarda daha fazla etkileşim olabiliyor. Bu tür gruplarda yorum yaparak ve soruları cevaplayarak aktif olursanız linkedin’den siteye trafik çekebilirsiniz.

Her postunuz ile en az yüz kişiye ulaşabilirsiniz. Birçoğu beğenir, paylaşır veya yorum yapabilir. Buradaki amaç spam veren olmamayı sağlamak.

Ne demiş üstad

Linkedin’de aktif katılım sağlamak “Benim farkıma var” demeden “Benim farkıma var” demektir.

Bobby Darnell

 

 1. Sitenizde Linkedin paylaşma butonu bulundurun. Her postun sonunda, içinde, solunda paylaşma butonları bulundurun. Linkedinde içeriğinizin daha çok paylaşılmasını ve linkedin’den siteye trafik çekmenizi sağlar. Benim kullandığım soldaki butonlar için kullanacağınız plugin linki kaynaklar bölümünden bulabilirsiniz.

15. Yüksek takipçili Influencerları takip edin.

LinkedIn’in ‘LinkedIn Influencers’ adında çok güzel bir özelliği var. Davet ile girebiliyorsunuz. Liste 500 düşünür ve influencerdan oluşuyor. Her birinin çok takipçisi var. Daha çok gündemi makale ve blogpost şeklinde tartışıyorlar. Yayınladıkları postların yorumlar bölümünde aktif yorum yapıp iletişime geçebilirsiniz. Yorumlar bölümünde yazdığınız kaliteli yorumu gören insanlar sizin profilinizi ziyaret edebilir. Bu da sizin linkedin’den siteye trafik çekmenizi sağlar.

16. LinkedIn reklamlarını kullanın.

Organik trafik yaratmanın dışında Linkedin üzerinde ücretli reklam yapıp sitenizi ve profilinizin görünürlüğünüzü arttırabilir ve linkedin’den siteye trafik çekebilirsiniz. Linkedin reklamlar iki tiptir; sponsorlu güncelleme ve metin reklamları.

LinkedIn Campaign Manager ile reklam açabilirsiniz. Campaign Manager ile hedef kitle ve bütçe seçebilirsiniz. Fakat bütçe konusunda biraz dikkat edin çünkü linkedin reklamları facebook ve twitterdan biraz daha maliyetlidir.

 1. Takipçilerinize ücretsiz bir şey verin.

Ücretsiz e-kitap, yeni bir makale, sektör araştırmaları, broşür, indirilebilir bir şablon insanlara çok çekici gelir. Verdiğiniz bu ücretsiz şeyle takipçilerinizi sitenize yönlendirebilir ve linkedin’den siteye trafik çekebilirsiniz.

 1. Sektör araştırma verileri Linkedinde çok talep görüyor.

Hatırlayacağınız gibi linkedin kullanan birçok kişi profesyonel kişiler. Twitter ve Facebook gibi kişisel ve proesyonel karışık değil, Linkedin bir iş platformu. İşe yarar içerik çok iş görürken tıklama aldatmacalı içeriklere tahammülleri kimsenin yoktur.

LinkedIn raporuna göre insanların “60%’ı sektör grafiklerine bakmayı istiyor. Siz de sektör araştırmalarını bulup yayınlayarak linkedin’den siteye trafik çekebilirsiniz. Bu de sizin takipçi sayınızı ve networkünüzü genişletir.

 1. Postlarda resim veya video kullanın. Zengin medyanın –resim, video, sunum, gömülü içerik- düz metinden daha fazla etkileşim sağlar. LinkedIn araştırmasına göre postlarda resim koymak yorum oranını 98% oranında arttırıyor.

Bir güncelleme paylaştığınızda LinkedIn bir küçük resim eklemenizi ister. Her posta mutlaka siz de yüksek çözünürlüklü bir resim yükleyin. İyi bir görselle daha fazla yorum alır ve linkedin’den siteye trafik çekmeyi başarabilirsiniz.

LinkedIn’ Business Solutions ekibine göre youtube videolarına verilen ve linkedin haber kaynağında görüntülenen videolar 75% daha fazla paylaşım oranına sahip.

Ne kadar çok paylaşırsanız o kadar çok görüntüleme alırsınız. Fakat çok da fazla paylaşmayın.

LinkedIn araştırmasına göre ayda 20 post takipçilerinizin 60%’ına ulaşmanızı sağlar. Fakat yine Linkedinin bir araştırmasına göre günde 3-4 post yani ayda 80 post en etkili post frekansı stratejisi.

 

Tavsiye yazı: Blog trafik arttırma makaleleri

Sonuç olarak;

LinkedIn çok büyük etkileri olan ve gelecekte büyüyecek bir site. Şimdiden yarım milyonu geçen kullanıcısı var. Eğer LinkedIn’de bir networkünüz varsa, bir süre sonra yavaş yavaş LinkedIn’den gelen trafiğiniz artmaya başlayacaktır.

Yukarıda farkına vardığınız bilgileri hayatınıza adım adım veya topluca katın ve linkedin’den siteye trafik çekmeye başlayın. Bu taktikler sizin trafiğinizin artmasında oldukça işe yarayacaktır.

Bunların dışında sizin de başarınıza yardımcı olan taktikler varsa lütfen yorumlar bölümünden yazın.

Kaynak

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir