Okuyucunun Yaptığı Blog Yorumlarını Arttırmanızın 30 En İyi Yolu13 min read

Blogunuza her 100 okuyucudan sadece 1’i bloglara yorum yapıyor.blog yorum

Jakob Nielsen’in bir araştırmasına göre okuyucuların;

·        90%’ı sadece okuyup gözlemleyip gidiyor

·        9%’u çok az katkıda bulunuyor

·        1%’i aktif katılıyor.

Aktif katılım demek blog yorumları bölümünden yazınıza yorum yapması demek. Blogunuza yorum almanız sizin okuyucularla etkileşime geçtiğinize işarettir ve etkileşimin temel taşlarındandır.

Blogunuza yorum almanız ziyaretçi ile iletişime geçtiğiniz çok önemli bir alan. Bu oranı yükseltirseniz blogunuzla etkileşimi arttırabilirsiniz.

Okuyuculardan aldığınız blog yorumlarını arttırmak neden önemlidir?

Blogunuzdaki yorumları arttırmak için sebepleriniz;

 

 • Sosyal yönünüzü geliştirir. Blogunuz çok yorum alırsa gitgide popülerleşir.
 • Yazılarınızın ne kadar kabül gördüğünü gösterir. Geri bildirim size çok faydalıdır ve blog yorumları harika bir araçtır.
 • Ziyaretçilerle iletişimizi arttırır. Web dünyasında büyümek ve gelişmek için ortak faydaları olan ilişkiler geliştirmelisiniz.
 • Ziyaretçi duyulmak ister. Ziyaretçinin de sesini duyurabileceği bir ortam oluşturmuş olursunuz.
 • Daha fazla reklam alırsınız. Bazen fark edersiniz bazı bloglar daha az trafiğe ama daha çok etkileşime sahiptir. Bu tür bloglar reklam verenler için göz bebeğidir.
 • Trafiğiniz artar. Blog yorumları etkileşim ve ziyaretçiyi blogunuzda tutmak ve trafik tekrarı için çok önemlidir. Blog yorumlarını arttırmak da güveni ve popülerliği arttırmak demektir.

 

Bu sebepler aslında yapılan blog yorumlarınızı arttırmaya çalışmak için yeterli sebepler.

Bir de tam tersini düşünün. Yazdığınız yazıya haftalarca yorum yapılmaması da nasıl hissettirir bilirsiniz. Saatlerinizi harcadığınız yazıyı boşa yazmışsınız gibi gelir. Para kaybı gibi gelir. Acı hissettirir. Hepimiz bunu hissettik.

Bir başka açıdan da bakarsak; milyonlarca blog olduğu için insanlar artık bir yere güvenmek yerine doğruluğunu teyit etmek için birden fazla blog okuyarak bilgi ediniyor. Artık insanlar daha az etkileşime geçiyor daha az blog yorumu yapıyor.

2011 -2014 arası ölçülmüş bir trafik – yorum sayısı oranlaması neredeyse 60% düşmüş. Fakat bu çok çalışmayla değiştirebileceğiniz bir şey.

İyi haber! Bu değişebilir.

Bu yazıyı okuduktan ve anlattığım yöntemleri uyguladıktan sonra birçok şey değişecek ve daha fazla blog yorumu almaya başlayacaksınız. Tüm fikirlerin sırayla hepsini uygulayın.

Blogunuza yapılan yorumları arttırmanızın en iyi yolları

 1. Mükemmel ve kolay yorum sistemi bulundurun.

Aldığınız blog yorumlarını arttırmak için doğru yorum sistemi önemli bir faktördür. Eğer blog yorum sisteminiz iyi değilse, çok fazla yorum beklemeyin.

 

Okuyucuların hemen yorum yazmasını sağlayan bir form kullanırsanız daha fazla blog yorumu alırsınız. Okuyuculara olabildiğince az tıklama yaptırmalısınız. Tek tıkla okuyucunun yorum yapabileceği bir form kurmalısınız.

 

 • WordPress’te fabrika ayarı blog yorum sistemi oldukça iş görüyor.
 • Daha ustaca bir form isterseniz DISQUS
 • Ayrıca facebook yorum sistemini de blogunuza kurabilirsiniz. Facebook yorum sistemi dönüşüm oranlarını arttırıyor.
 1. Blog yorumlarına cevap verin.

Blogunuzda bir iletişim başlatmak için, bunun bir parçası olmalısınız. Eğer adminseniz ve blogunuzdaki yorumların tümüne cevap veriyorsanız, doğru yapıyorsunuz, fakat bunu daha fazla görünüm için kullanabilirsiniz.

 

Örneğin; bir okuyucu blog yorumu yazdığında okuyucuyu takdir etmelisiniz ve bir soru sorup bir diyalog başlatmalısınız.

 

Eğer blog yorumu yapan okuyucu sizin probleminize bir çözüm üretiyorsa her zaman okuyucuyu yeni bilgilerden haberdar olması için blogunuza kaydolmaya çağırabilirsiniz.

 

Her tür takip yorumu için önceki postlara yorum ekleyebilirsiniz. Böylece eski postlarınıza da trafik alabilirsiniz ve hemen çıkma oranını azaltırsınız.

Blog yorumları alırsanız bloğunuz canlılığını gösterir, okuyucuyla iletişim haline geçersiniz ve geniş bir topluluk oluşturma yoluna gidersiniz.

Ne demiş üstad

Yorum yapılmayan blog, gerçek bir blog değildir. Blog yazmak sadece içeriği yayınlamak değil, aynı zamanda çift yönlü iletişimdir ve bir topluluk oluşturmaktır.

Pat Flynn

 

 1. “En çok yorum yapanlar” eklentisi kullanın:

En çok yorum yapanları onurlandırmak ve okuyucuları teşvik etmek için bloga yorum yapanları listelemelisiniz. En çok yorum yapanlar listesi blogunuza yeni yorum yapanlar oldukça güncellenir.

 

Yorum yaptıkça insanların ismi listeye giriyor. Bu insanların blogunuzun bir parçası olmasını sağlıyor.

 1. Blog yorumcuları arasında yarışma düzenleyin.

Okuyucunun bloga yorum yapması etkileşimi arttırıyor. Bir de blog yorumu yapanları ödüllendirirseniz etkileşim çok daha fazla artar.

 

Bu blogunuza daha fazla yorum yapılmasını sağlayacak, hemen çıkma oranını düşürecek ve daha fazla sosyal paylaşım getirecektir.

 

Bunu bazı aylarda yapabilirsiniz. Yılda birkaç kez de yorum yapanlara yarışma düzenleyebilirsiniz. Blogunuzdaki yorumların arttığını göreceksiniz.

5. Spam önleme methodlarının bazılarını kapatıp okuyucularınızın daha çok ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Eğer bloga yorum yazmak için okuyucu form kullanmak zorunda ise bazı yorumları kaybedeceğinizi bilin. Form doldurmaktansa yorum yapmayabilirler. Bu yüzden bu formları kaldırmalısınız.

 

Bu sistem normalde spam önlemek içindir fakat okuyucular için can sıkıcıdır ve hatta spam yorumları da engellemez. Spam yorumcular için başka eklentiler kullanabilirsiniz.

 

6. Bloga yorum yapmak için kaydolmaya zorlamayın

Bazı bloglarda yorum yapmak için kaydolmak gerektiriyor. Hatta bazı bloglar sıkıcı denecek kadar çok fazla bilgi gerektiriyor. Sadece 1 veya 2 bilgi isterseniz insanlar daha fazla abone olurlar.

Abone olma formunda olabildiğince minimum bilgi isteyin. Örneğin;

Blog yorumu için okuyucuları kaydolmaya zorlamayın ya da 1-2 bilgi isteyin. Çok bilgi istemenin sıkıcı olduğunu görüp birçok blog sahibi bunu kullanmayı bıraktı.

 

7. Postunuzun sonunda yorumlar bölümünün linkini verin.

Birçok blog temasının problemi yorumlar bölümüne erişmek için sayfayı bir hayli aşağıya indirmeniz gerekmesidir. Bazen okuyucular hemen yorumlar bölümünü yazıların altında görmediği için blog yorumu yapacağı varsa bile yorum yapmadan sayfayı kapatıp gidiyor.

 

O yüzden doğrudan sayfanın aşağısındaki yorumlar bölümüne doğrudan link vermek çok faydalı olacaktır. Bunu yorum programları disqus ile yapabilirsiniz.

En azından içerikler bölümü yapıp bölümlere link verirseniz, yazının nerede bittiğini, ne kadar uzun olduğunu, son bölüme nasıl ulaşacağını bilmelerini sağlayın. Okuyucular yorum yapmaya doğrudan erişebilecektir. Bloga yorum yapmak için her şeyi kolaylaştırmalısınız.

 

8. Dikkat dağıtıcıları minimize edin ve içeriğinize odaklanın

İnsanlara çok fazla seçenek verirseniz insanlar en kolayını seçiyorlar; hiç aksiyon almıyorlar yani. Yazınız bittikten sonra blog yorumları bölümüne ulaşmak için birçok aksiyon linki görürse okuyucu birine takılabilir ve diğer sayfaya gidebilir.

 

Blogunuza bakın ve yorumlar bölümüne ulaşmaları için hangi aksiyon butonlarını iptal edeceğinizi belirleyin. Hangisi gerçekten yardımcı hangisi amacınıza yardım ediyor onları tutun.

 

9. Planınıza gidin ve hedeflediğiniz okuyucu kitlesini tekrar düşünün.

Hedeflediğiniz okuyucu kitlesini ne kadar tanıyorsunuz? Eğer yeterince blog yorumu almıyorsanız belki de hedef kitlenizin dışında insanlardan yorum alıyorsunuz.

 

Hedeflediğiniz okuyucu kitlesini tekrar gözden geçirmeniz gerekebilir. Doğru kişilere ulaşıyormusunuz? Okuyucu kitlenizi daha iyi anladığınızda doğru alanlara odaklanırsınız ve aldığınız yorumlar artabilir.

 

10. Yorum hak eden içerikler yazın

Kaliteli içerikleri zaten üretiyorsunuzdur. Bu aslında blog yorumlarını arttırma sürecinin en önemli bir parçası. Bütünlük olsun diye bunu da unutmamak gerek. İçeriklerinize bakın, bu yazıya gerçekten siz kendiniz yorum yaparmıydınız ona bakın.

 

11. Postun altına cevaplanmamış sorular bırakın

Yorum arttırmanın en etkili yollarında biri de okuyuculara soru sormaktır. Onlarının fikrini sormaktır.

 

Ucu açık bir soru sorun. Çünkü bir blogun fazla miktarda yorum üretememesinin büyük bir sebebi ise kapalı uçlu sorular sormasıdır.

 

 • Kapalı uçlu sorular evet veya hayır ile cevaplanır ve cevaplar oldukça kısadır.
 • Açık uçlu sorular okuyuculara kendilerini daha fazla ifade etmelerine, daha anlamlı ve tam bir cevap vermelerine olanak verir. Açık uçlu sorular blog yorum sayısını belirgin şekilde arttırır.

 

12. Email üye listenize email atın ve yorum isteyin

Email listeniz sizin en iyi arkadaşınız.

Email üyeleriniz içeriklerinizi paylaşmaya daha meyillidir.

Emailinizin altına ucu açık bir soru soran ve yorum yapmalarını isteyen bir aksiyon butonu koyun.

Konu dışı olabilecek hiçbirşey yazmayın.

Çok iyi araştırılmış son söz niteliğindeki yazılar çok fazla blog yorumu almayabilir.

13. Başka bloglar hakkında iyi şeyler söyleyip bloglarına link verin

Başka blog yazarları veya nüfuzlu insanlar hakkında iyi şeyler söyleyip onlara blog postunuzda link verirseniz daha fazla blog yorumu ve daha fazla sosyal paylaşım alırsınız.

 

Ayrıca işin ustalarına ithafen söylenen laflar ustaları da takip ettiğiniz düşündürdüğü için uzmanlığınıza katkıda bulunur. Bunlar yorumlarınızı arttırır.

 

 1. İçeriğinizde video kullanın

 

Postunuza video gömerseniz nihayetinde okuyucuların ilgisini daha fazla çekersiniz. İnsanlar gördükleri ve duydukları bilgiyi daha fazla hatırlarlar. Bir araştırmaya göre üst düzey yöneticilerin bile  75%’i iş ile ilgili videolar izliyorlar. Bunların da 65%’i videoyu izledikten sonra video sahibinin sitesini ziyaret ediyorlar.

 

Kullandığınız videoyu kısa öz ve net hazırlayın veya olanlardan kullanacaksanız kısalarından seçin. Bir araştırmaya göre kısa videolar izleyicinin çok daha fazla ilgisini çekiyor.

15. Yazarlarınız arasında sesiniz azalmasın.

İnsanlar sizin ne söyleyeceğini merak ettiği için takip ediyorlar. Bu blogunuzun olmasının en güzel yönüdür. Okuyucularınız sizden duymak istiyorlar. O halde siz onlara bildiklerinizi ve araştırdıklarınızı yollayın, yayınlayın.

 

Blog yazarı kabül etmek inanılmaz işe yarayabilir. Okuyucu kitlenizi genişletir, trafiğinizi arttırır ve email listenizi büyütür. Eğer blog yazarlarınızın post sayısı sizinkinden fazla ise artık sesinizi yitirmeye başlamışsınızdır.

 

Okuyucularınız sizden duymak isterler. Onlara sesinizi hep duyurun, kişisel blog olduğundan belirgin bir kişinin sesi olması gerekir. Bu okuyucularınızla daha güçlü bağlar kurmanızı sağlar.

 

 1. Uzman veya kanaat önderi ismi bırakın

 

İçeriğinizi kanaat önderlerinin paylaşması için motive etmek istiyorsanız içeriğinizin içinde onlardan bahsetmeniz dikkatlerini çeker. Sadece usta bloggerların ismini içeriğinizde yazmak ve link vermek en yaygın kullanımdır.

 

Eğer popüler ve aktif bir blog sahibinden bahseder ve ona link verirseniz, onun okuyucularından da onun sayesinde blogunuza trafik alır ve hatta yorum da alabilirsiniz. Uzmandan bahsederken hem isminden, hem blog isminden bahsedip link verin.

 

Diğer uzmanların da isimlerini beraberinde yazmanız aynı kategoride olduklarını anlatmanız onları da onore edecektir. Ardından onlarla iletişime geçip ondan bahsettiğinizi belirtin ve içeriğinizi okumaya ve yorumda bulunmaya davet edin. Ona şöyle bir email yazabilirsiniz.

 

Örnek email;

 

“Merhaba, …konulu içeriğimde sizin beğendiğim ….fikirlerinize yer verip sizden bahsettim.….linkli yazımı siz de okuyup yorumunuzu bekliyorum.”

 

17. Aktif topluluğu olan bloglara yorum yapın.

Blog topluluğunuz büyüdükçe daha fazla blog yorumu alırsınız. Blog topluluğunuzu arttırmanızın en iyi yollarından biri de hedef kitlenizin aktif bir topluluğu olan başka bloglara yorumlar yapmanızdır.

 

Sadece yorum yazmak değil misafir yazarlık da bunun bir parçasıdır. Yorumlar ve misafir post yazmak sizin de yorumlarınızı arttıracak trafiğinizi büyütecektir.

Başka bloglara yorum yapmak, misafir yazılar, bahsetmeler ve röportajlar yaparak her yerde adınızdan bahsedebilirsiniz. En çok yapmanız gereken başka bloglara yorum bırakmak ve misafir yazı yazmak.

 1. Provakatif sorular sorun

Blogunuzda tartışmaları tetiklemek için provakatif sorular sorabilirsiniz. Doğru sorular sorarsanız tartışmayı arttırıp yorum sayısını arttırabilirsiniz.

 

Sorular aynı zamanda iyi blog postu başlıklarıdır da. Bir cevap bekliyorsanız en iyisi soru sormaktır. Sorunuzu sorun ve yorumlar bölümüne yönlendirin. Birçok insan kendi fikirlerini söylemeyi severler.

 1. Anket ve araştırmalar hazırlayın

Anket hazırlamak ve araştırma yürütmek için birçok online ücretsiz site var. Bu sitelerden yararlanabilirsiniz. Sitenize ekleyebileceğiniz eklentiler de var bunları da kullanabilirsiniz. Anket ve araştırmalar iki açıdan faydalıdır.

 

Okuyucularınız katılıp neler düşündüklerini size söylerler siz de okuyucularınızı daha iyi anlarsınız. İlerideki postlarınızı da bu bilgilerle yönlendirebilirsiniz. Aynı zamanda bu datadan aldığınız sonuçları okuyucularınızla paylaşmak etkileşim arttıracak diğer bir hareket olacaktır.

 

 1. En iyiler listesi postu yazın

 

Birçok insan bir bilgi aradığında hangi siteden bilgi alması gerektiğini pek bilemeyebilir. En iyiler listesi hem okuyuculara yardımcı olacaktır hem de blog yazarını onore etmiş ve onunla iletişime geçmiş olacaksınız.

 

 1. Bir vaka çalışması yazın

 

Bir proje veya bir vakanın iyi detaylandırılmış analizi, okuyuculara benzer durumlarda karar vermeye yardımcı olur. Vaka çalışması iyi trafik çeken yazı tipleri arasındadır.

 

Vaka çalışması yazarken ana elemanları iyi yansıtmak önemlidir. Vaka çalışmaları diğer birçok yazıya göre daha fazla trafik ve blog yorumu çeker.

Vaka çalışmalarını illa ki olumlu başarılar olarak algılamayın, başarısız denemeler de çok öğreticidir. Gönül rahatlığıyla anlatın.

 

Bir vaka çalışması ve aldığı blog yorum sayısı örneği;

 1. Gelir raporlarınızı paylaşın

 

Gelir raporunuzu paylaşarak alanınızda otorite oluşturur ve diğer aylarda ne kadar kazandığınızı görmek için insanlar sitenizi ziyaret ederler.

 

İnsanları motive etmek için gelir raporlarınızı kullanabilirsiniz. Gelir raporlarınızı paylaşırsanız başarılarınızın yanında ders aldığınız başarısızlıklarınızdan da bahsedin. Eğer siz kazanıyorsanız okuyucunun da kazanabileceği yönünde motive edin.

 

Bir gelir raporu ve aldığı blog yorum örneği;

 

 1. Kaliteli blog yorumlarını ödüllendirin

Sadece yapılan yorumlara cevap vermek de yeterli olmayabilir. Bazen daha iyi yorumlar yapılmasına motive etmek için bir havuça ihtiyacınız bulunur. Herhangi bir ödül işe yarar.

En iyi yorum için bir yarışma, sorulan soruya verilen en doğru cevap ödülü veya bir sonraki makaleyi yapılan en güzel yorumla ilgili yazmak olabilir.

Fakat bunlar oldukça düz ödül yollarıdır. Bazı okuyucuları tatmin etmeyebilir.

Diğer belki daha etkili yol ise sosyal onaylanma olabilir. Yorum yapanları özel hissettirmek çok etkili bir teşvik olabilir. Verilen ödül tanınma ve saygı olur.

Örneğin facebooktaki postlarımıza beğeni almak içten içe bizi çok sevindirir. Blog yorumlarını başkalarının facebooktaki gibi beğenmesi için bir eklenti kurun. İnsanlar yaptıkları yorumları beğenenlerin olduğunu gördükçe motive olacaktır.

 

 1. Bir kanaat önderiyle röportaj yapın

 

Alanınızdaki uzmanlarla röportaj yaparak yorum sayınızı arttırabilirsiniz.

Örneğin alanınıda büyük bir iş çıkarmış ustayla sohbeti herkes okur ve yorum yazacaktır. Kanaat önderiyle çalışarak blog yorumlarınızı dinamik şekilde arttırabilirsiniz.

 

 1. Blog topluluğunda postlara kaliteli yorum yapın

Eğer insanların yorum yapmasını bekliyorsanız siz de iyi bir örnek gösterin. Kendi blogunuza ve topluluktaki benzer blog makalelerine yorum yapın.

Benzer makaleleri benzer kişilerin gezdiğini hatırlayın ve hepsine aynı benzer yorumu yazmayın. (Örn; harika yazı olmuş!)

Aynı kişiler sizin heryerde yorumunuzu görecekler ve özentisiz olduğunu düşünecekler. O yüzden her makaleye özel yorum yazın. Kendi blogunuza yaptığınız yorumla okuyucu çekmek istiyorsunuz, bu yüzden kaliteli yorum yapın ve spam gibi gözükmeyin.

İyi bir yorum yazmak blogunuzun iyi bir reklamı gibi iş yapar.

İyi blog yorumu yazmanız için şu teknikleri kullanabilirsiniz;

 • İsim bölümünde anahtar kelime kullanmayın
 • Siz de soru sorun
 • Düzgün dilbilgisi kullanın
 • Link bırakmayın
 • Makaleyi iyi okuyun
 • Varsal hataları yakalayın
 • Eksik bilgileri tamamlayın.
 • Yazarın ismiyle hitap edin.
 • Kendi isminizi kullanın.
 1. Başarısızlık hakkında yazın

 

İnsanlar felaketleri gözlemlemeyi severler. Hatta birçok insan için birilerinin başarısızlığa uğramasını anlatan yazıları okumak kadar zevkli bir şey yoktur.

Başarısızlık hikayeniz varsa, başınızdan kötü bir şey geçti ve işin içinden çıkabildiyseniz onu anlatın. Zihni tetikleyecek bilgiden ziyade duygusal hikayelere insanlar daha fazla reaksiyon veriyorlar.


Yazarın şimdi iyi olduğunu bilerek okumak eğlenceli halde tutar. “Eski evimin yanmasından öğrendiğim 12 şey” başlıklı yazı çok yorum alacaktır.

 

 

 1. Her yere aktif olarak yorum yapın

 

Her yerde olun. Daha fazla blog yorumu almak için basit ve hızlı bir yöntemdir. Hedef kitlenizi belirleyin, rekabet analizi yapın ve içerik stratejinizde tutarlı olun. Her yerde olma stratejisi hedef kitlenize ulaşmak için birçok taktiğin de ötesine geçebilen çok kullanılan da bir yöntemdir.

 

Başkasının bloglarına zaman ayırıp kaliteli blog yorumları yaparsanız karşılıklılık kuralı işlemeye başlar. Sadece blog sahibi sizi ziyaret etmekle kalmaz, içeriğinizi dikkatlice okur ve daha fazla blog yorumu alırsınız.

 

Onu takip eden fanlar da blog yazarını takip edip onlar da blogunuza gelir, içeriğinizi okurlar ve yorum yaparlar. O yüzden siz de size faydası olacağını düşündüğünüz blog yazarlarını takip edin ve yazılarına yorum yapın.

 

 1. Yardım isteyin

 

Başkasının blog yorum bölümüne herhangi bir konuda yardım istediğinizi belirtin. Bu her konu olabilir. İnsanlar sorulara cevap vermeyi severler. Sizin blogunuzda da trafik artışını da sağlarlar.

 

 1. Birine muhalif olun.

 

Eğer birinden şikâyetiniz varsa bunu açığa vurun. Fakat sert atak ile zekice hazırlanmış yazı arasındaki farkı iyice kavrayın. Hiç kimsenin rencide olacağı yazılar yazmayın.

 

 1. Misafir yazar kabul edin

 

Çevresi olan ama sık yazmayan blog yazarlarını bulup onlara sizin blogunuza da misafir yazı yazmalarını isteyin. Okuyucu kitlesi sizin blogunuza gelip yorumlar yaparak yazarla iletişime geçecektir.

 

 

Eğitim önerisi;

Kapsamlı WordPress Eğitimi: Sıfırdan İnternet Sitesi Yapın

Kaynak: Udemy / Tür: Video eğitim / Dil: Türkçe / Öğretici: Video Eğitim / Süre: 5,5 saat video / Bitirme sertifikası: Var

Açıklama: Hayalinizdeki internet sitesini başından sonuna uygulamalar üzerinden WordPress öğrenerek gerçeğe dönüştürün!

Udemy’den satın al

 

 Tavsiye yazı: Blog trafik makaleleri

 

Sonuç olarak;

Daha fazla blog yorumu almanız için;

Blogunuzu daha populer, interaktif ve etkileşimli hale getirmek için birkaç aşama var. Bu aşamaların hiç biri zor değil, fakat zor gibi gelebilecek olan hepsine odaklanmak zorunda olmak. Hepsini aynı anda yapmak zorunda değilsiniz fakat başarılı bir blogun bu ana bileşenlerini es geçemezsiniz.

 • Etkili bir içerik
 • Kullanıcı dostu tasarım
 • Kolay dolaşım ve hızlı sayfa yükleme
 • Etkileşimi tetikleme
 • Sosyal medyada aktif olma
 • Sonuçları takip etmek ve test etmek

Bu amaçlarla ilerleme sağlamak için düzenli bir şekilde takip etmek ve göz atmanız gerek. Eğer kendinize bir takip tablosu yaparsanız aslında çok kolay olduğunu öğreneceksiniz.

Sayfa yerleşimi ve tasarımına gelince, bir kere oturttuğunuzda üzerinde sık sık çalışmak zorunda değilsiniz.

Eğer sonuçları takip edip düzenli bunları uygular ve takip ederseniz blogunuzu düzenli bir şekilde her ay büyüyen ve populer olan bir blog haline getirebilirsiniz.

Bunlar benim tüyolarım. Siz hangi teknikleri kullanıyorsunuz?

Siz de kullandığınız bir tekniği yorum bölümüne ekleyin.

 

Tavsiye yazı: Blog trafik arttırma makaleleri

Kaynak

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir