Trafik ve okuyucu kaybettiren 19 basit blog hatası8 min read

Blog yazarısınız ve okuyucularınızın ve trafiğinizin olmasını veya var olanın artmasını istiyorsunuz.okuyucu kaybettiren

 

Tabii ekstra sayfa görüntülenmesi reklam gelirinizi veya dönüşüm oranınızı arttırmak için harika olabilir. Haklısınız!

 

Peki ya Eskisi gibi okuyucular artmıyorsa?

Ya da okuyucular yavaş yavaş azalıyorsa?

Sebebini anlamadan okuyucu kaybettiren hatalardan yapıyorsanız?

 

Blog yazarlığı birçok kişinin de unuttuğu gibi bir kaderden ziyade bir yolculuk gibidir.

 

Fakat eğer yazılarınızda belli bir kaliteyi korumazsanız bu yolculukta tüm okuyucularıniz sizle beraber gelmeyebilir.

 

Kaliteyi nasıl korursunuz?

Yazılarınızı okuması eğlenceli olmalı.

Ve odaklı bir konu üzerine olmalı.

Her gördüğünüzü ve bildiğinizi bu yolculukta yazmamalısınız. Yazamazsınız da. Okuyucunun etkileşimini arttırmak için odak gereklidir. Sadece odaklı olmak da yetmez. İyi blog yazmak için birçok şeyi dikkate almalısınız.

 

Birçok blog yazarı kendi bildiğine gidiyor ve zamanla blogta okuyucu kaybettiren hataların farkına varmıyor. Git gide trafiğini kaybediyor ve hatta eski sadık okuyucuları kaybettiren hataları bile yapıyor.

 

Siz siz olun bu sık yapılan okuyucu kaybettiren yanlışlara siz de düşmeyin ki okuyucularınizi elinizde tutun. Blogunuzu hareketli tutun.

 

Okuyucu kaybettiren blog hataları

 

1. Sayfadaki gezintinin kolay olmaması, mobil uyumlu olmaması

Sayfada gezintinizi dikkatli oluşturun, eğer bir buton karışıklık içinde kalmışsa hiç kimse görmeyebilir hiç kimse tıklamayabilir.

Okuyucu olarak gelen insanlara bulamadıkları bir şeyi aramaları için gezinip durmaları için fırsat yaratmayın. Herşey anlaşılması kolay olsun. Bunlar okuyucunun bırakıp gitmesine sebep olur. Okuyucu kaybettiren gereksiz sayfaları kaldırın.

 

Karşılama sayfanızı ve navigasyonunuzu nereye gideceğini iyi tarif edin ve anlaşılması kolay olmalı.

 

2. Gerekli görselleri kullanmamak

 

İnsanlar görsel varlıklardır, sanal ortamdan almak istedikleri de gerçek hayatta aradıklarının aynısıdır. Tüm süreçte insanlar görmek isterler.

 

HubSpot makalelerinden birine göre, görselleri doğru yerleştirerek sayfa görüntülenmelerinizi 94% oranında arttırabilirsiniz.

Yapacağınız en iyi şey görselleri metnin içine iyi yerleştirilip yazıyı daha kolay taranabilir hale getirmek. Görselleri doğru kullanmamak okuyucu kaybettiren gereksiz bir hata olacaktır.

 

3. Resimleri seo uyumlu hale getirmemek

 

Resimlerin tamamen etkili olması için web için optimize etmelisiniz.  Ve hatta mobil için sayfa yükleme süresini azaltmanız da çok önemlidir.

Resmin büyüklüğünü kalitesinden ödün vermeyecek kadar küçültün. Resimlerin başlıklarını, açıklamalarını SEO kurallarına göre yazdığınızdan emin olun.

Sonra, yazınızın kolayca okunduğundan emin olun. Çok fazla bilgi ve uzun metin blokları okuyucuyu yavaşlatır. Daha kısa bölümler halinde bilgileri aktarın, paragraf kullanın, negatif alan kullanın.

 

4. Hedef kitlenizin ilgilendiği şeylerden bahsetmemek

Ürettiğiniz içeriği hedef kitlenizin ilgilendiğine veya ilgileneceğine emin olarak yayınlayın. Abone listenizdeki kitlenin belli bir ilgi alanı ve içerik beklentisiyle sizin sitenize üye olduğunuzu sık sık hatırlayın. Ürettiğiniz içerik hedef kitlenizle ilgili olsun. Belli bir çizgide içerik bekleyen takipçiniz varsa çok alakasız bir içerik yayınlamak size okuyucu kaybettiren bir sürece sokar.

 

Diğer bir konu ise konunun anlaşılabilir olmasıdır. Eğer okuyucunuz içeriğinizi anlamazsa onların ilgisini çekemezsiniz. Okuyucunuzun yazı yoluyla anlatmanızı engelleyen her türlü engeli –jargon, ilginç kelimeler vb.-  kaldırın. Aşırı terim ve jargon yine size okuyucu kaybettiren bir etki yaratır.

 

Bloğunuz çok havalı gözükse de içerik kaliteli değilse üye kayıtlarınız az olacaktır. İdealinde okuyucuların her teklifinizi kabul etmesi ve 5 saniye testini geçmesi gerekir.

 

5. Okuyucuların kalması için bir sebep vermemek

Okuyucu kaybettiren şeylerden birsi de kırık ya da ilgisiz linklerdir. Diğer bir deyişle sayfa içi ve dışı linklerle okuyucunun sayfada ne kadar süre duracağını belirlersiniz.

 

Sayfanızdaki linklerin gittiği yerleri inceleyin ve tümünün çalıştığından emin olun. Sayfa ayarlarınızı düzenleyin, insanlar daha fazla sayfa gezinsin ve diğer içeriklerinize de yönlendirin.

 

6. Karmaşık üye kayıt formu kullanmak

E-posta kayıt formunuz en güncel haliyle tasarlanmış olmalıdır.

 

Eğer çok karmaşık gözüküyorsa –özellikle ilk bakışta- birçok potansiyel abone kaydolmayı başaramayıp geri dönebilirler. Karmaşık bir abone formunun okuyucu kaybettiren bir rolünün olmasına gerek yok. Bir ya da iki aşamalı bir süreç oluşturun ve kaydolmayı kolaylaştırın. Hatırlayın ki okuyucuya ne kadar az iş çıkarırsanız o kadar olumlu feedback alırsınız.

 

Hep aklınızda tutun ki blogunuza okuyucuyu tekrar gelmesini sağlamak için gerekli olan şeyin bir yarısı kaliteli içerik ve diğer yarısı sayfadaki yolculuktur.

 

7. Düzensiz post yayınlamak

Sürekli post yayınlamaya çalışırsanız belki bir süre sonra fikirleriniz bitebilir. Bu durum okuyucular için pek çekici olmayabilir. Sizden ne bekleyeceklerini bilemeyebilirler.

 

Güzel bir yazı yazıp birden kaybolursanız sizden emin olmayabilirler ve üyelikten kaçabilirler. Bazı başarılı blog yazarları her gün yazı yayınlıyorlar, hatta bazıları aynı gün birden fazla yayınlıyorlar. Bazıları haftada 1 kez yayınlıyorlar.

 

Hayatınızda özel dönemler var ise örneğiniz çocuğunuz olacaksa birkaç ay ara verebilirsiniz tabiî ki, ama bunu sık sık yapmak bloğunuza okuyucu kaybettiren bir etki yaratır.

8. Bozuk veya amatör tasarıma sahip olmak

Blog dünyasına ilk adım attığınızda açtığınız blogla beraber gelen basit temayla başlayabilirsiniz. Ya da ücretsiz birçok temadan size makul gelen biriyle başlayabilirsiniz.

Blogunuzu büyütmeye başladığınızda ise sitenizin görsel hali okuyucularınızın size ve içeriğinize güvenip güvenmeyeceğini belirler.

Harika bir yazar olabilirsiniz fakat yazılarınız okuması zor şekilde yazılmış veya tasarım zorlaştırmışsa okuyucular sitede çok fazla durmayabilirler. Sitenizin görüntüsü insanların ne hissedeceğini ve ne izlenim bırakacağını belirler. Yani kötü bir tasarımın okuyucu kaybettiren bir etkisi vardır.

Profesyonel destek alabilirsiniz. Bu şekilde siteniz çok fazla büyür. Kendiliğinizden yapacağınız ise yanbarları sadeleştirmek ve anlaşılması kolay hale getirmek, kırık linkleri düzeltmek, doğru fontları ve büyüklüğü seçmek, başlık, logo ve bannerların dikkat çekici olmasını sağlamak olabilir.

9. Yeni okuyucuları unutmak

Genelde yeni okuyucu kazanmak için çok fazla zaman harcarız fakat aynı zamanda onların site içinde yollarını bulmaları için gerekli zamanı harcamıyor olabiliriz. Bu da okuyucu kaybettiren bir faktördür.

Yeni okuyucular şunları bilmek isterler.

Blogunuz ne hakkında: – baş bölümde logonun altında bir slogan müthiş iş görür

Kimsiniz? – Kesinlikle bir hakkımda sayfanız olmalı.

Sosyal medyada neredesiniz? – sosyal ikonları ana sayfada ve birçok postta doğrudan kullanabilirsiniz.

Blog üzerinde yolumu nasıl bulurum? – “Buradan başla” veya “Yeni misin?” gibi bir buton çok işe yarayabilir. Blogunuza/sitenize gelen kişiler için başlangıç noktası belirlemek çok yönlendirici olacaktır. Örneğin ilgili olduğu yerde yeni postların içine eski yazıların linklerini koyun.

10. Email bülteninizin olmaması

Blog yazmaya başladığınız ilk günden itibaren e-posta bülteni yollamaya başlamalısınız. Bazıları maliyetinden, uğraşısından, nasıl olacağını bilememekten dolayı email bülten yollamaya başlamıyorlar.

Bazı email hizmet firmaları fiyatlı bile olsa da MailChimp ücretsiz olarak kullanılabilir. AWeber en çok bilinenlerden biri ve aylık $19’dan fiyatları başlıyor. Bu iki programı da size email bülten hazırlama konusunda kullanabilirsiniz.

Aynı zamanda birçok öğretici belge ve video da bulabilirsiniz. Email ile “yeni çıkan blog postunuzu” yollayabileceğiniz gibi blog postunuz ile ilgili bir “ön kısa bilgi” de yollayabilirsiniz.

Eğer halen bir email abonelik sistemi kurmadıysanız önceliğiniz bu olsun. Okuyucular sizden haber almak isterler. E-posta bülten sisteminizin olmaması da zamanla okuyucu kaybettiren bir etki vermeye ve takipçilerinizin ilgisinin azalmasına sebep olur.

Bir servis seçin ve kullanmaya başlayın. İsterseniz bir karşılama sayfası da hazırlayabilirsiniz.

Ne demiş üstad

Eğer ilk günden e-posta listesi toplamadıysanız aptallık ediyorsunuz.

Derek Halpern

11. Üye kaydı için bir teşvik olmaması

Okuyucunun üye olması için bir havuç koymalısınız. Havuç –teşvik- koymamak blogunuzu ilk açtıktan sonra yaptığınız ilk hata bile olabilir. Doğrudan okuyucu kaybettiren bir etkisi olmasa da okuyucularn sadık hale gelmesini engelleyen bir hatadır.

Birçok kişi abone kaydı için teşvik koymanın oldukça kritik olduğunun  farkına varmıyor.

Havuç koymakla okuyucuya abone olmak için bir sebep vermiş olursunuz. Birçoğu zaman insanlar email adreslerini vermesi için bir havuç arar; bir ücretsiz e-kitap, e-kurs, kontrol listesi veya video vb.

Email üye kaydı için bir çok fikir deneyebilirsiniz. Hangisi sizin niş kitlenizde ve blogunuzda işe yarıyor ise o teşviki kullanın.

12. Aksiyon çağrısı eklemeyi unutmak

Birçok blogu incelediğinizde kolaylıkla göreceğiniz şey şu; blog yazarları blog postunun sonunu boş bırakıyorlar, bir sonuç yok veya son yazsalar da bir aksiyon butonu kullanmamışlar.

Aksiyon butonu yazının sonunda okuyucuya ne yapmasını istediğinizi söylemektir. Okuyucudan bir yorum bırakmasını isteyebilirsiniz, postu paylaşmasını veya başka ilgili bir yazı okumasını isteyebilirsiniz.

Bazı blog yazarları bunun itici olduğunu düşünebiliyor, fakat okuyucular biraz yönlendirilmek de istiyorlar. Mesela insanlar bir yorum yapmak isteyebilirler fakat ne yazacaklarını bilemeyebilirler. O yüzden spesifik soru sorarsanız iş kolaylaşır.

Diğer yazıların sonlarını da tekrar gözden geçirin ve aksiyon çağrılarını yazmadıysanız yazın ya da zayıfsa tekrar güncelleyin.

13. Yığılmış bir yanbara sahip olmak

Süper tasarımlı sitelerin bile zamanla yan barı yığılmış hale gelir. Birkaç basit yanbar aracı kullanmaya başlarsınız ve sonra ekleye ekleye araçlar yığılmış hale gelebilir. Bu da yanbarı karmaşık hale getirir. Okuyucunun aradığını bulamaz hale getirirsiniz.

Hatta bazı araçlar güncellenmemiş, pasif ve kullanılmıyor olabilir.

Bu yığılma sitenin görüntüsüne de çok katkı sağlamaz. Hatta gereksiz konulan araçların okuyucunu kaybettiren bir etkisi vardır.

Tüm yanbarda kullandığınız araçları elden geçirin ve gereksiz ve kullanılmayanları kaldırın. Örneğin;

The WordPress meta widget – otomatik gelir, kaldırın, kimse gerçekte kullanmaz.

A tag cloud – karmaşık gözüküyor. Okuyucunun kafasını karıştırabilirsiniz. Kaldırın.

Post takvimi– kullanımı pek olmayan diğer gerekli olmayan araçlardan biridir. Kullanmayabilirsiniz.

14. Post başlıklarında sözde fazla abartmak

İddialı başlıklar yazmak uygun gözükebilir fakat yem atar gibi fazla abartılmış başlıklar insanları itiyor ve itibarınızı zedeleyebilir, abartılı başlıklar yazmayın!

Birçoğu içerik üretici farkındadır fakat bazıları halen abartarak ilgi çekmeye çalışıyorlar. Okuyucular artık daha fazla içerik ve başlık taradıkça işte uzmanlaşıyorlar ve abartılı başlıkların başlık kadar içeriği yoğun olmadığını düşünüyor ve tıklamıyorlar. Ya da tıklasalar da çabucak çıkıyorlar.

Başlıkla içeriğin örtüşmesi her türlü durumda oldukça önemlidir.

15. Yavaş sayfa yükleme süresi

İnsanlar yavaş yüklenen siteleri açılmadan terk ediyorlar. Bu en büyük okuyucu kaybettiren faktördür. Sayfanızın geç yüklemesi sizin de ziyaretçi kaybetmenize sebep olacaktır. Yükleme süresini test edin.

 

Eğer 4 saniyeden yavaş yüklenen bir site ise hızlandırmak için birçok teknik deneyebilirsiniz. Resimler küçültmek, temayı hızlandırmak için eklentileri azaltmak gibi şeyler olabilir. Hostunuzla da sürekli bu konuda irtibat halinde olun.

 

Kapsamlı WordPress Eğitimi: Sıfırdan İnternet Sitesi Yapın

Kaynak: Udemy / Tür: Video eğitim / Dil: Türkçe / Öğretici: Video Eğitim / Süre: 5,5 saat video / Bitirme sertifikası: Var

Açıklama: Hayalinizdeki internet sitesini başından sonuna uygulamalar üzerinden WordPress öğrenerek gerçeğe dönüştürün!

Udemy’den satın al

 

 

Sonuç olarak;

Sayfanıza okuyucu çekmek, sadakat oluşturmak ve para kazanmak için okuyucularınızı elinizde tutmanız gerekiyor. Bunun için çok çaba sarfediyorsunuz. Okuyucuları kaybetmek istemeyiz.

Yukarıdaki listede size okuyucu kaybettiren hataları farkettirmeye çalıştım. Bu hatalardan kaçınırsanız daha fazla okuyucunuz, trafiğiniz ve takipçiniz olur.

Bu hatalarınızı adım adım düzelterek blogunuza değer katabilirsiniz.

Sizin de keşfettiğiniz hata varsa lütfen yorumlar bölümünden bir tane de siz ekleyin.

 

Tavsiye yazı: Blog trafik arttırma makaleleri

Kaynak

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir