OYUN TEORİSİ3 min read

Nash denklemi, kendisi için en iyi sonucu isteyen birden fazla kişinin birbirlerinin hareketlerini de hesaba katması gerektiğini söyleyen denklemdir.  Kişiler Nash denklemine göre düşünürlerse kendi stratejilerini tam uygulayamayabilirler. Bu şu anlama gelir; diğerleri stratejisini seçmiştir ve değiştirmeyecektir.

Örneğin;

bireyler ve çeşitli tercihleri arasında koordinasyon

İki firmanın bölümleri birleşiyor ve hangi bilgisayar sistemini kullanacaklarını seçmek istiyorlar. Önceden ikisi de farklı sistemler kullanıyorlardı. Şimdi tek sistem kullanmaları faaliyetlerini daha kolaylaştıracak. Bu yüzden hangisini seçeceklerinibelirlemeye çalışıyorlar.

Şu şekilde modelleyebiliriz.

Taraf 2
IA
Taraf 1I
2,10,0
0,01,2
A

Nash denklemini bulmak için sırayla her bir profili incelemek gerek.

(I,I)

İki tarafa da hakkını şimdikinden farklı bir aksiyon alarak arttıramaz. Tam da burası Nash denklemidir.

(I,A)

I yerine A seçerek, taraf 1 hakkını “0” dan ziyade “1” olarak alabilir. Bu Nash denklemi değildir. Aynı zamanda taraf 2, A yerine I seçerek hakkını arttırabilir.

(A,I)

I yerine A seçerek, taraf 1 hakkını “0” dan ziyade “2” olarak alabilir. Bu Nash denklemi değildir. Aynı zamanda taraf 2, A yerine I seçerek hakkını arttırabilir.

(A,A)

İki tarafa da hakkını şimdikinden farklı bir aksiyon alarak arttıramaz. Tam da burası Nash denklemidir.

Şu durumdan anlıyoruz ki bu oyun iki Nash denklemi barıdırır.  (I,I) ve (A,A).

 

OYUN TEORİSİNİ HAYATI KOLAYLAŞTIRMASI İÇİN KULLANACAĞINIZ 7 YOLU

 

Şanslıyız ki oyun teorisini günlük hayatımıza uygulamak için doktora derecesine ihtiyacımız yok. İşte oyun teorisini hayatınıza uygulayıp para kazanacağınız ya da biriktireceğiniz 7 çeşitli yol.

1-Maaş görüşmelerinde

Firma içinde bir maaş artışı almak frmadaki diğer maaşları etkiler. Bu tip oyunlara birden çok kişi katılır ve birebir görüşmelerden çok daha karışık hale gelir durum. Birden çok kişiyle müzakere daha zordur. O yüzden müzakereleri birer işiye bölmek ve oyun teorisi kullanmak daha tavsiye edilir.

Oyun teorisi kullanarak daha yüksek maaş almak için riski azaltmak gerek. Bunun için ilk teklifi yapın, kıdeme dikkat edin, kredibiliteniz olmalı, aynı zamanda müzakere edeceğiniz partner ile karşılıklı ilişkinizi iyi tutun.

2-Araba almak için para biriktirirken

Araç alırken de oyun teorisini kullanabilirsiniz. Aradığınız aracı satan her bir bayii bulmak ilk etap. Her birini arayıp hangisinin belli bir zaman aralığında en ucuz fiyat verirse ondan alacağını söyleyin ardından. Telefonda müzakere etmek istemezse ısrar edin. Telefonda müzakereyi kabül ettiğinde ise diğer rakiplerinden öne çıkmak için en avantajlı fiyatı vermeye çalışacaktır.

3-Piyasada para yapmak için

Piyasada kar yapmak için kullanılan risk arbitrajı oyun teorisini kullanmak için bir başka yol. Farzedin ki A firması B firmasının her iki hissesi için 1 hisse öneriyor. A’nın hissesi 50 TL den satılıyor B’nin hisseleri 20 TL den satılıyor. Haliyle bu durumda B’nin yönetimi bu teklifi kabul etmeli ve B’nin değeri 25 TL ye çıkmalıdır. Eğer B’nin hissesi 24 TL ye çıkarsa birleşme arbitrajı fırsatı ortaya çıkar. Yatırımcı önce iki hisseyi 48 TL den alır, sonra bir tane A hissesi ile takas yapar bu da risksiz bir 2 TL kar getirir.

4-Gayrimenkul pazarlıklarında

Farkında olmasanız da gayrimenkul alım satımlarında oyun teorisi yaşanır. Eğer bir teklifte bulunmuşsanız emlakçı size birden çok seçenek sunmuşsa birkaç alternatifin arasında kalırsınız. Kendi teklifinizi koruyabilirsiniz, teklifinizi geri çekebilir veya daha yüksek bir fiyat önerebilirsiniz.  Bu hesaplamayı önceden iyice yapmalısınız.

5-Pokerde

Çok sık olmasa da arada poker oyununda blöf yaparken oyun teorisi kullanılabilir. Sizin elinizdeki olasılığınız kadar rakibinizde de aynı olasılık var. Eğer doğru olasılık seçilirse avantajı kullanabilirsiniz.

Emlak örneğinde olduğu gibi oyun teorisinde optimal stratejiyi oynamak en doğru karardır. Her zaman istediğiniz sonucu vermese de hesaplanmış optimal kararı vermek en çok önerilendir.

6-İhalelerde

Eğer bir açık arttırmadaysanız, diyelim ki bir sanat parçasının, ne tür bir açık arttırma kullanılacağı önemlidir. Açık arttırmanın çok çeşidi bulunur. İkincilik ödülü açık arttırmasını seçerek gelirinizi arttırabilirsiniz. Bu tip açık arttırmada her katılımcı mühürlüü bir numarada teklifini verir, en yüksek olan kazanır.

Fakat en yüksek teklifi veren en yüksek bedeli ödemez, ikinci en yüksek teklifi öder. Bu şart katılımcılara daha yüksek teklif vermeye iter, ama hep düşündüklerinden fazla öderler. Bunu yaparak gelirinizi arttırabilirsiniz.

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir