PARETO PRENSİBİ2 min read

Pareto prensibi aynı zamanda 80-20 kuralı olarak da bilinir. Anafikir; bir çok işin etkisinin 80%i sebeplerinin 20% sinden gelir.İlk çıkış noktası ise Pareto’nun İtalya’da toprakların 80%inin toplumun 20%sinin sahip olduğunu farketmesi üzerine ortaya bu fikri atmıştır.

İş dünyasında da bu kural satışların 80%i müşterilerin 20% sinden gelir olarak hayat buluyor. Diğer örnekler şu şekilde olabilir;

 • Şikayetlerin 80%’ ini en çok rapor edilen hataların 20%’sini çözdüğümüzde bitti (Microsoft)

 

 • Girdilerin 20%’si sonucun 80%’ini karşılar
 • İşçilerin 20%’si sonucun 80%’ini üretir
 • Müşterilerin 20%’si gelirin 80%’ini getirir
 • Ürün özelliklerinin 20%’sinin kullanım oranı 80%’dir
 • Şikayetlerin 80%’i üşterilerin 20%’sinden gelir

İlişkilerde en iyi şanslar arkadaşlarınızın 20%si tarafından yaratılır. Öylesine devam eden arkadaşlıklarınızın 80%’i yerine size şans getiren 20%’sine odanklanın hayatınızı güzelleştirin.

 

Pareto prensibini hayatınıza katabileceğiniz 9 fikir

 

 1. Kısa zamanda daha çok iş yapın Hayatınıza pek etkisi olmayan işleri bırakıp daha olumlu sonuç veren aktivitelere zaman harcarsanız daha fazla iş yapıp daha az zaman kaybedersiniz.
 2. Finansal gücünüzü geliştirin Herkesin bütçesi farklıdır, fakat birçok büyük harcamalar genelde kredi kartı veya borçla yapılır. Yeni borç almadan eski borçları kapatmaya odaklanın, finansal becerinizi inanılmaz etkileyecektir.
 3. Daha fazla para kazanın Daha kilit aktivitelere daha çok zaman ayırırsanız daha verimli kazanç sağlarsınız. Ne kadar değer üretirseniz o kadar para kazanırsınız.
 4. Stresi azaltın Gerçek stres yaratan aktivitelerin küçük bölümünü bulun ve onları hayatınızdan çıkarın. Stres dolu aktivitelerin 20% si toplam stresin 80%ini oluşturu.
 5. Kullanmadıklarını ayıkla Gerçekte kaç tane toz toplayıcıya ihtiyacınız var? Çok az kullandığın veya kullanmadığın eşyaları bağışla veya sat. O eşyalar tozun 80% ini oluşturuyor.
 6. Kilo verin Eğer kilo almanızda çok etkili yiyeceklerin küçük bir bölümünü (yağlı, kızartma, tatlı) bile keserseniz inanılmaz kilo vereceğinizi göreceksiniz.
 7. İlişkilerinizi geliştirin En çok değeri katan (eş, aile, yakın arkadaşlar) azınlıktaki ilişkilerinize özen gösterin. Bu insanlarla yaşanan anlar ve hatıralar ilişki kalitenizi olumlu yönde etkiler.
 8. Küçük valizle gezin Valizdeki bir çok eşya gereksizdir. Daha hafif bir valizle gezmek tüm ek bagaj yükünü azaltır ve sizi rahatlatır. Belki lazım olur dediklerinizin 80% i lazım olmayacak, sadece onsuz yapamam dediklerinizi alın.
 9. Fazla bilgi yüklenmesini elimine edin. Haberler, email, reklamlarve makalelerin hepsi çok zaman alıyor. Fazla bilgiye boğulmayın çünkü küçük bir bölümü zaten yetiyor.
Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir