PROBLEM AĞACI1 min read

Problem ağacı metodu belirlenmiş bir problemin sebep sonuç ilişkilerini belirlemeyi amaçlayan bir problem çözme metodudur.

Problem ağacı metodunu uygularken aşamalardan geçtikçe yeni fırsatlar, yeni fikirler belirmesine yardımcı olacaktır. Problem ağacı analizi ardından proje planlama takip etmeli. Problem analizi ve proje planlamasının paralelinde de kapasitenin de araştırılması daha ilgili ve gerçekçi seçimlerin yapılmasına yardımcı olabilir.

Problem ağacı analizi en iyi 6-8 kişilik küçük fokus grup çalışmasında flipchart kullanılarak yapılabilir. Faktörler konuşma devam ettikçe eklenir. İlk aşama söz konusu problemin analiz edileceğinde herkesin hemfikir olması. Büyük bir problem gibi gözükmesi gözü korkutmamalı çünkü problem ağacı alt bölümlere ayırmaya yardımcı olacak. Flipchartta en ortada problemi yazarsınız, o ağacın gövdesi olur. Daha sonra problemin köklerini ağacın kök kısmına ve sonuçlarını da yaprak kısmına yazın. Herkes bunlarda hemfikir olmalı.

Bu uygulamanın kalbi tartışmadır. İyi bir tartışmanın sonunda ağacın kökü ve yaprakları verimli bir şekilde çizilmiş olur.

PROBLEM AĞACININ SAĞLAYACAĞI 7 AVANTAJ

  1. Problem daha kolay yönetilebilinir küçük parçalara ayrılır. Bu da daha kolay önceliklendirme sağlar.
  2. Problemi daha kolay anlamayı sağlar. İlişkili hatta çelişen sebepleri kolay bulmanızı sağlar. Kazan-kazan çözümleri bulmanın ilk adımıdır.
  3. Problem analizi problemi oluşturan bileşenleri tanımlamaya yardımcı olur. Bu da hangi aşamada hangi aktörün rol alacağını anlamanızı sağlar.
  4. Daha ikna edici bir çözüme ulaşmak için daha fazla bilgiye ihtiyaç olup olmadığını anlamaya sağlar.
  5. Analiz süreci ise ortak anlayışı, amacı ve aksiyonu beraberinde getirir.
  6. Belirtilerinden ziyade gerçek probleme odaklanmayı kolaylaştırır.
  7. Problemin içeriğinin görselleştrilmesini sağlar.

 

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir