Etkili Push notification Tasarlamak ve Göndermeniz İçin 10+ Harika Teknik [Ücretsiz eklenti]8 min read

Araştırmalara göre uygulama kullanıcılarının 68%’i indirdikleri uygulamaların push notificationlerini açıyorlar ve 70%’i de push notificationlerin değerli olduklarını belirtiyorlar.

 

Sizin blogunuza üye olan birçok kişi aslında sizin ve üye oldukları birçok favori blogun yeni push notificationlar göndermesini bekliyor.

Bazıları için push notification o kadar önemli ki teknoloji bağımlılığına işaret ediyorlar.

 

 

“Teknolojiye asla çok bağımlı olmayın ki size tek umut getirecek şey bir push notification olmasın.”

Nitya Prakash

 

Bu blog yazarı için bir avantaj. Bu avantajı iyi kullanmalısınız.

 

Push notification nedir?

Eğer bir akıllı telefonunuz varsa zaten anlık bildirimlere aşinasınızdır. Bir uygulamadan gelen yeni bir aktivite bildirisidir. Mesela facebook uygulamanız yüklüyse yeni bir beğeni aldığınızda bir bildirim alırsınız.

Aynı tip anlık bildirimleri web tarayıcılardan da alabilirsiniz. Google Chrome ve Mozilla Firefox tarayıcılarının anlık bildirimleri şöyle gözükür;

Web tarayıcılarının kullanıcılara anlık bildirimleri gösterebilmesi için ziyaretçilerin önce anlık bildirim alma iznini açması gerekir. Ara yüz şöyle gözükür;

İnsanlara block yerine allow tıklatmak işin zor kısmı.

Push notification (Anlık bildirimlerin) faydaları nelerdir?

Anlık bildirimler okuyucularınıza webte oldukları her an ulaşmanızı sağlar. Facebook haber kaynağında aşağı doğru iniyorlarken siz bir post yayınlarsanız, onlara bir bildirim gider.

 

Bu biraz eposta bültene benziyor. Fakat farkı nedir? PushCrew’s vaka çalışmalarına göre, anlık bildirimler 15%-25% arası tıklama oranına sahipler. Eğer bu hep doğruysa çok verimli bir etkileşim yöntemi.

 

Anlık bildirimleri wordpress siteniz için kullanabileceğiniz bazı yollar şunlar;

 

 • Yeni bir blog post yayınladığınızda anlık bildirim yollarsınız
 • Bir ürün satıyorsanız kupon veya kampanya gönderebilirsiniz.
 • Yeni bir ürünü tanıtırsınız.

 

Not: Eğer çok fazla anlık bildirim gönderirseniz aboneler sıkılabilir. Orta ayar en iyisidir.

Bir araştırmaya göre müşterilerin 78%’i aldıkları push notificationleri sevmezlerse push notificationleri kapatıyor veya uygulamayı tamamen kaldırıyor.

Yani “yardımcı hatırlatıcı push notification” ile “sinir bozucu push notification” arasında ince bir çizgi bulunduğunu anlamalısınız.

Tasarladığınız push notification doğru zamanlı, ilgili, amacınıza yönelik ve yardımcıdır.

Push notificationleri etkileşimi arttıracak şekilde düzenlemek blogun üye sayısını korur, kaybetmeyi engeller. Tabi bunun için bazı kritik teknikleri uygulamanız gerekir.

 

WordPress blogunuza PushCrew kullanarak nasıl anlık bildirim ekleyebilirsiniz?

Anlık bildirimlerin popülaritesi büyüdüğü için site sahiplerine yardımcı olacak uygulamalar ve araçlar ortaya çıktı. Şimdiye kadar PushCrew bunların en popüleriydi. Aşağıda pushCrew’in nasıl kurulacağını okuyacaksınız. Ondan sonra da birkaç tane farklı alternatif anlık bildirim aracı okuyacaksınız.

PushCrew anlık bildirimlerinizi Chrome, Firefox ve Android cihazlarda göndermenize 500 aboneye kadar ücretsiz yardımcı oluyor. Daha fazla abone için Premium plana geçmelisiniz.

 

PushCrew’da anlık bildirim ekleme;

Aşama 1: PushCrew hesabı açın

Herşeyden önce WordPress.org eklenti listesinden eklentiyi ekleyin. PushCrew hesabı açmalısınız. Daha önce dediğim gibi 500 aboneye kadar 100% ücretsiz.

Aşama 2: Anlık bildirim talep kutusunu ayarlayın

PushCrew’in güzel yanlarından biri anlık bildirim istek kutusundaki metni değiştirebiliyorsunuz. Bu kutu okuyuculara anlık bildirim gönderme izni isteyen kutudur.

PushCrew hesabı açtıktan sonra kendi logonuzu yükleyebilir ve kutudaki metni “configure text, logo and colors in the box”a tıklayarak değiştirebilirsiniz.

Hazırladığınız anlık bildirim izin kutusunu hazırladıktan sonra Save butonuna basın.

Aşama 3: PushCrew kodunu WordPress Sitenize ekleyin

PushCrew kodunu wordpresse eklemek kolaydır.

Eklentiyi aktive ettikten sonra Settings → PushCrew gidin ve hesap ID sini girin ve save butonuna tıklayın.

 

PushCrew hesap IDnizi de PushCrew Account Settings sayfasından alabilirsiniz.

 

PushCrew ayarlarınızı bitirdiniz. Artık ziyaretçileriniz sitenize gelince aşağıdaki gibi bir kutucuk görecek.

Aşama 4: İlk anlık bildiriminizi gönderin

Gereken ayarlamaları az önce yaptığımıza göre ziyaretçilere artık anlık bildirim göndermek isteyeceksiniz.

Anlık bildirim göndermek için PushCrew dashboardunu kullanın. WordPress dashboardu değil! Send Push Notification butonuna tıklayın.

 

Anlık bildirimlerinizi bu basit ara yüzü kullanarak hazırlayabilirsiniz. Hatta anlık bildirimlerinizi çeşitli tarayıcılarda ön izleme yapabilirsiniz.

 

Eğer Premium plan için bütçe ayırıyorsanız, üyelerinizi segmente edebilir ve anlık bildirimlerinizi zamanlayabilirsiniz. Bu özellikler ücretsiz sürümde bulunmuyor.

 

 

Push notification için ücretsiz WordPress eklentileri

OneSignal –  Ücretsiz web anlık bildirim

OneSignal kurulumu kolay bir wordpress eklentisidir.  En iyisi de 100% ücretsizdir. Ben de bunu kullanıyorum.

Çeşitli anlık bildirimleri A/B testi yapabilirsiniz ve hatta abone listenizi gruplayabilirsiniz.

Gitgide popüler olmaya devam eden bir programdır.

Fiyat: Ücretsiz

Eğitim önerisi

Master the Push Notifications for Mobile apps and websites

Kaynak: Udemy

Tür: Video eğitim

Dil: İngilizce

Öğretici: Friday brains

Süre: 1 saat video/ 4 makale/ 4 indirilebilir kaynak

Bitirme sertifikası: Var

Açıklama: Learn how to add Push Notification in iOS (Swift 4) apps , Android apps , Chrome , Firefox and Safari websites (JS).

Udemy’den satın al

 

 

Push notificationlerinizin etkileşimini arttıracak teknikler

 

 1. Ne zaman ve nasıl izin isteyeceğinizi bilin.

 

Blog sahibi olarak okuyucularınıza push notification yollamanız için okuyucudan izin almanız gerekir. Kullanıcı bu isteği kabul ettiğinde ileride tekrar okuyucu ile irtibat kurmanız için bu bilgiyi saklarsınız.

Bazı siteler push notificationleri zamansız ve sık sık gönderirler. Bu okuyucu üyeyi sıkabilir.

Bir zaman sonra push notification listesinden çıkabilir. Bir kez sizin push notification listenizden çıkarsa tekrar geri çağırmak çok zor olabilir.

 

Push notificationleri okuyucunun daha çok yazılarınızı okudukları zamanlarda gönderin. Algısı size açıldığı zaman push notification göndermeniz sizin için en iyi geri dönüş alabileceğiniz zamandır.

 

 1. Gerçek zamanlı push notification gönderin.

İnsanlara gerçek zamanlı güncel bilgiler gönderin. Örneğin bir event anında bir aksiyona çağıran push notification gönderin. Bu push notification uygulamanın oldukça canlı olduğunu gösterir.

 

 1. Mesajlarınızı kolay bulunur halde tutun.

Bir okuyucu sizin mesajınızı okumayı kaçırdı diye mesaj okunmadan kalacak diye bir şey yok.

Uygulamaya gelen kutusu özelliği ekleyin ki okuyucu daha rahat zamanlarında okunmayan mesajları okusun. Mesajlarınız kolay ulaşılabilir olmalı.

Örneğin; starbucks uygulamasının push notificationlerini almak istemiyor olabilirsiniz fakat haftada veya birkaç haftada bir önerdiği kampanya veya fırsatlara bir göz atmak isteyebilirsiniz. Mesajların uygulamada kalması daha sonra okumayı kolaylaştırır.

 

 1. Doğru zamanlamayı tutturun.

 

Tam istediğiniz dikkati çekebilmek için push notificationlerinizin tam doğru zamanda gönderildiğinden emin olun. Genel inanış hafta içi günlerde öğleden sonra ve hafta sonları akşamüstleri en verimli zamanlar olduğu yönünde.

Bir araştırmaya göre tablo şöyle;

Fakat bu okuyucu alışkanlıklarına göre inanılmaz değişebilen bir bilgi. Bu zamanları kendi okuyucunuz için kendi analizinizi yapın ve ona göre planınızı yapın.

 

Günün doğru saatlerinde push notification gönderirseniz Kahuna Data’nın araştırmasına göre dönüşüm oranı 384%’e kadar çıkabiliyor.

 

 1. Gereksiz kelimeleri es geçin.

 

Push notificationler genelde 110 karakterle sınırlı kullanılır. Kabaca 4 sıra metin kullanılır. Böylece önemli detayları ön plana çıkarabilirsiniz.

 

Push notificationlerinizi kısa yapabilirseniz okuyucularınıza dikkati başka bir yerdeyken bile verdiğiniz mesajı ulaştırabilirsiniz.

Uzun push notificationlar mesajın tam iletilmesini engelleyebilir ve çok düşük etkileşimle sonuçlanır. Karakter sayısı araştırma sonucu ise şöyle;

 

 1. Detaylar verin.

 

İnsanlar için push notification almak yetmez. Bazı okuyucular mesajın farkında olmakla- tamamlamak arasında kalabilir. Okuyuculara yolladığınız mesajın onlar için değerli olduğunu hissettirmelisiniz.

 

“Sizin için bir teklifimiz var” gibi bir mesaj değerlendirmek için gerekli bilgiyi vermez.

İlgilenip okudukları zaman eğer kendileri için değilse boşuna zaman kaybı gibi hissettirebilir. Okuyucuya gizli ve uğraştırıcı bir mesaj vermek yerine doğrudan mesajınızı verin. Push notificationa gerekli tüm detayları özet olarak koyun.

 

“E-kitaplar bu hafta 1 TL. Tıkla ve satın al” gibi.

 

Eğer herkese aynı mesajı ulaştırmaya çalışıyorsanız insanlara biraz itici gözükebilirsiniz. Fakat okuyucuyu iyi segmente eder ve sadece ilgilenebilecek olanlara gönderirseniz onlara ve kendinize iyilik yapmış olursunuz.

 

 1. Açık, aksiyon odaklı mesaj kullanın.

 

Mesajlarınız okuyucuyu aksiyon aldırmaya, harekete geçirmeye yönelik olmalı. Okuyucular online ortamda okuyabileceklerinden çok daha fazla pazarlama iletişimi mesajlarına maruz kalıyor.

 

Açık ve aksiyona yönelik olmayan push notification, okunduktan 2 saniye sonra unutulacak birçok mesaj arasına katılacaktır. Aralarından ayrışmak için mesaj yazmada pratikler ve A/B testleri yapın.

Aksiyona yönelik, faydayı açık şekilde anlatan, ikna edici, ilgili okuyucuya yönelik kelimeler
kullanan mesajlar yazmalısınız. Takipçinin aksiyon almasını sağlarken istediğiniz aksiyonu almazsa kaybedeceği şeyleri de yazın.

 

Ne demiş üstad

“Müşterinin sadece ne kazanacağını söylemeniz yetmez, aynı zamanda tavsiye ettiğiniz yönde gitmeyen müşterinin kaybedeceklerini de anlatmanız gerekir.”

Robert Cialdini

 

 

 1. “Fırsat kaçıyor” hissi yaratıp hızlı aksiyon almalarını sağlayın.

 

İkna etmenin bir yolu da fırsat kaçırıyor hissi yaratmaktır. Eğer bir teklifiniz bir süreliğine geçerli ise talepler daha da fazlaşacaktır.

 

Push notification metin yazarları bu fırsat kaçırıyormuş hissini metin mesajlarında iyi vermelidirler. Mesela ücretsiz e-kitap kaydında “son 1 gün” mesajı yollamak okuyucuları daha çok harekete geçirir.

 

 1. Sosyal kanıt kullanın.

 

Sosyal kanıt ürününüz için istek yaratmada en etkili psikolojik taktiklerden biridir. Push notificationlerde de sosyal kanıt tıklanma oranını arttırmak için kullanılabilir.

 

Örneğin;

“Bu linkle şu an 50.000 kişi bunu inceliyor” 

 

Bu mesaj insanlara bu linkin popüler bir link olduğunu ve çok ilgi çektiğini gösteriyor.

 1. Yeni içerik sunun.

Uygulamayı indirmiş insanlara yeni yeni içerikler yeni bilgiler hazırladığınızı bildiren push notificationler yollayın. İçeriğiniz ses kaydı, video, metin, resim olabilir.

*Bonus

 1. Emoji ya da resim kullanın.

İlgili ve dikkat çekici bir görsel kullanmak dönüşüm oranlarını 57%’ye kadar arttırıyor.

 1. Mesajları kişiselleştirin

Kişiselleştirilmiş e-postaların x6 kat daha fazla açıldığını hatırlayın.

 

Eğitim önerisi;

Master the Push Notifications for Mobile apps and websites

Kaynak: Udemy

Tür: Video eğitim

Dil: İngilizce

Öğretici: Friday brains

Süre: 1 saat video/ 4 makale/ 4 indirilebilir kaynak

Bitirme sertifikası: Var

Açıklama: Learn how to add Push Notification in iOS (Swift 4) apps , Android apps , Chrome , Firefox and Safari websites (JS).

Udemy’den satın al

 

Tavsiye yazı: WordPress blog ipuçları makaleleri

 

Sonuç olarak;

Push notificationleriniz yeni yazılarınızı, ürünlerinizi veya haberleri üyelerinize ulaştırmaya yarar.

Push notificationlerinizi ara ara göndermenizi üyeleriniz zaten bekliyor. Sizden haberler almak istiyorlar. Push notificationlerinizi çekinmeden gönderin.

Fakat push notificationleri kapatmak takipçi için çok kolay olduğundan eğer fazla, zamansız, ziyaretçiye hitap etmeyen, etkisiz push notification gönderirseniz üyelerinizin kaçmasına sebep olabilir.

Daha etkili push notificationler için üyelerini iyi tanımaktan spesifik olmaya birçok şeye dikkat etmek gerekir. Bu taktiklerin yukarıda listesini gözden geçirdik. Bu teknikleri push notificationlerinizi hazırlarken dikkate alın push notificationlerinizin daha etkili olduğunu göreceksiniz.

Sizin kullandığınız push notification teknikleri neler?

Sizin de eklemek istedikleriniz varsa yorumlar bölümünden paylaşın.

 

 

Kaynak

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir