Sayfada göz takibi analizinden alacağımız 8 şaşırtıcı ders5 min read

Bu makalede blogunuzda veya sitenizde göz takibi analizinden çıkaracağınız şaşırtıcı sonuçları okuyacaksınız.

göz takibi

Veriye gelince, hiçbir zaman yetmez. Rakamlar, testler, kriterleri analiz etmek, trendleri incelemek- bunlar büyük işler ve harika websiteleri kurmak için yardımcı bilgilerdir.

Müşteri davranışlarını incelemenin en etkili yöntemlerinden biri de gözlerini takip etmek. Gözleri takip etmekten gelen bilgi ile daha iyi bir websitesi tasarımcısı, içerik yazarı veya online pazarlamacı olabilirsiniz.

Bu yazıda göz takibinden elde edilen bilgileri ve sonuçlarını bulacaksınız. Bu bilgiler ile işinizde daha iyi sonuçlar almaya başlayacaksınız.

Başlamadan önce göz takibinin ne olduğunu iyice anlatayım. Göz takibi temelde insanların bir websitesinde nereye baktıklarını ve orada ne kadar durduklarını ölçmeye yarayan bir metottur.  Göz takip datası ekranda bakılan ve durulan yerin üzerinin renklendirilmesiyle görsel olarak verilir. Yukarıdaki örnekteki gibi.

Göz takibi ile insanlar ilk, ikinci, üçüncüye nereye bakıyor anlayabilirsiniz. Ziyaretçi için en ilginç yer ekranda neresi, orada ne kadar kalıyor ve hangi alanlara daha çok odaklanmış anlayabiliriz.

Diğer tüm güçlü veri araştırmaları gibi, göz takibi de ucuz değildir. En ucuz göz takip cihazlarının maliyetleri $5,000 civarındadır. Fakat halka açık göz takip testlerini analiz ederek birçok sonuç çıkarabilirsiniz. Örneğin şu sonuçlar sizin çok ilginizi çekecek;

Sayfa üzerinde göz takibi analizinden çıkarabileceğimiz dersler

Çıkarılacak ders #1: En değerli içeriğinizi sayfanın üst kısmına koyun

Ekranın alt çizgisinin üstündeki içeriğin daha çok okunması sürpriz değil. En önemli içerik bu bölgede olmalıdır.

En önemli bölge, sayfanın üst kısmı olsa da, geri kalanını dikkate almazlık yapmayın.  Sadece üst kısma odaklanmak kullanışlı bir sitenin oluşmasını engeller.

Ziyaretçinin dikkatini kazanmak için sadece 8 saniyeniz var. O yüzden ekranın görünen üst kısmına dikkat çekici ve canlı bilgiler koyduğunuzdan emin olun. Bunu yaparken dikkatli olun; bir sürü aksiyon butonu içinde kaybolmuş bir satış teklifini bu bölgeye koymayın.

Mesajınız ve yazılarınızı albenili yapmaya çalışın. Bu da okuyucuları veya ziyaretçilerin daha fazla okumasına veya sizden satın alma yapmasını sağlar.

Örneğin; neilpatel.com için yapılan A/B testi sonucu sayfanın üst ekran bölgesine konulan bir aksiyon çağrısı üye dönüşümlerini 21% düşürdü.

Çıkarılacak ders #2: Aksiyon butonlarını sayfanın altına koyun

Her ne kadar sayfanın üst kısmı en çok görülen tarafı olsa da alt tarafı en çok izlenen ikinci alanıdır. İnsanlar sayfayı aşağı indirir. Mouse tekerleğini çevirdiklerinde sayfanın bittiği yere sayfanın sonuna giderler. Burada aksiyona çağrı butonuyla ziyaretçiyi yakalamalısınız.

Aksiyon çağrılarını sayfanın birçok yerinde kullanabilirsiniz. Siz de aynısını uygulayabilirsiniz.

Eğer Crazy Egg, ısı haritasına bakarsanız quicksprout üyelik sayfasının altındaki aksiyon butonları tıklamanın büyük çoğunluğunu alıyor. Üyelik sayfasının altındaki aksiyon butonları ortasındakilere göre 39% daha fazla tıklama alıyor.

Çıkarılacak ders #3: İnsanlar büyük kalın başlıkları severler

Başlıklarınız ne kadar büyük ve dikkat çekici olursa insanlar okumaya daha meyilli olurlar. Birçok çalışma, hatta meşhur F-şekilli desen çalışması gösterdi ki başlık önemlidir.

The Poynter Institute tarafından yapılan bir araştırmaya göre , “Dominant başlıklar sayfaya girerken gözü ilk çeken şeydir”

Daha önce başlığın önemini ve nasıl yazılması gerektiğini görmüştük. Okunabilirlik konusuna ek olarak başlık dominant elementlere sahip olmalı, büyük ve bold.

Bazen başlıklar için tatlı çekici görseller kullanmalı:

Büyük harf tipleri de kullanmalı:

Çıkarılacak ders #4: Bilgileri bölmek en iyisi

Daha önce duymuşsunuzdur, içeriğinizi küçük paragraflara bölmelisiniz, alt başlıklarınız olmalı, maddeler kullanmalı ve numaralı liste oluşturmalısınız.

Bunun sebebi kolay aslında. İnsanlar kolaylıkla büyük metin bloklarını okuyamaz.

Bir göz takip ısı haritası sayfadaki bakış yerlerini gösterir, bilginin sindirilebilir küçük parçalar halinde olması gerekliliğini gösterir.

Görünen o ki insanlar küçük bölümlere bakıyorlar. Bu sayfa harika bir sayfa yerleşimi olsun olmasın, ana fikri yansıtıyor. İnsanlar güçlü görsel elementlere – Merkezi konumlandırma, güçlü renkler vb.- sahip başlıklara bakıyorlar.

Çıkarılacak ders #5: Çok beyaz alana ihtiyacınız var

Beyaz alan, aynı zamanda negatif alan olarak da bilinir, web tasarımının önemli bir parçasıdır. Göz takip çalışmalarından kanıtlar bunu destekliyor;

Yukarıdaki örnekte görülüğü üzere, ne kadar geniş negatif boşluklu yerleşim varsa okuyucunun o kadar rahat hareketini ve verinin kolay alınmasını sağlıyor.

Negatif alan boşa harcanmış gibi gözükür. Oraya neden bir şey koymayasın ki? Değil mi? Gerçekte, negatif alan değerlidir, çünkü sayfanın geri kalan bölümüne hareketi sağlar. İnsan gözü sayfanın çeşitli elemanlarından dinlenmek için boş alan ister. Göz aynı zamanda bir sonrakinde nereye gideceğini bilir.

Negatif alan bunu sağlar.

Çıkarılacak ders #6: Sayfanızın sol tarafı önemlidir.

Göz tarama araştırmaları gösteriyor ki insanlar zamanlarının yarısını sayfanın sol yarısında harcıyor.

Birçok dil soldan sağa yazım sistemi benimsemiştir. Bir web tasarım düzeninde ve okuma alışkanlığında artık kökleşmiştir. Sol tarafa bakma eğilimindeyiz.

Sayfaları tasarlarken veya içeriği konumlarken sayfanın sol tarafına önemli parçaları koyarak sol tarafı güçlendirin.

Çıkarılacak ders #7: Banner pek kullanmayın

İnsanlar web bannerlarını görmezden gelirler. Bannerlarla ilgilenmeme ilk bannerlar altın çağını yaşarken başladı.

Banner reklamlar zararsız olarak başladı. Sadece reklamdı. Sonradan ilgi çekmeye başladı. Ya da sistem hatası olarak görülmeye başlandı. Sonra üzerinde 1 milyonuncu olarak tıkla ve Ferrari kazan yazmaya başladı.

Tıklarsınız değil mi? Tabii ki!

“Reklam körlüğü” göz tarama çalışmalarının ilk başladığında 1997’den beri en çok konuşulan konulardan biriydi.

Reklam körlüğü artık kabul edilmiş bir terimdir. Wikipedia’da bile yer bulmuştur. Aşağıdaki göz takip araştırması örnektir;

Eğer blogunuzu paraya çevirecek başka bir konu varsa banner kullanmamalısınız.

Çıkarılacak ders #8: İnsan resmi iyidir.

LinkedIn çalışmalarına göre ve diğer araştırmalara göre, uzmanlar aynı fikirde; insan resimleri iyidir. Başkasına bir fotoda bakmak psikolojik çekicilik, anlayış ve tanıma becerisi oluşmasını sağlıyor.

Bir insan resmi etkileşimi ve görüntülemeyi arttırırken hemen çıkma oranını düşürür.

Göz takip çalışmalarından çıkarılacak en az 4 ders var;

  • İnsan resimlerini tasarımın bir parçası olarak kullanın– Ana sayfada insan resimleri kullanmak isteyebilirsiniz. İnsanlar diğer insanlara bakmak isterler ve sayfada daha uzun dururlar.
  • Hakkımda sayfasında resim kullanın– Eğer göründüğünüz gibi görürlerse size daha fazla inanır, güvenir ve sizle iş yaparlar.
  • LinkedIn profilinde resim kullanın – güven yaratır. Google authorship üzerine çalışın.

Sonuç olarak;

Göz takip araştırmalarının sonuçlarını analiz ederek ve çıkardığınız sonuçları uygulayarak websitenizi veya blogunuzu geliştirebilir, dönüşüm oranınızı arttırabilir, işinizi büyütebilir, daha fazla satış dahi yapabilirsiniz.

İnsanların nereye baktıkları inanılmaz şekilde önemli. Çünkü baktıkları yer öğrendiklerini, yaptıklarını ve satın aldıklarını etkiliyor.

Bu göz takip araştırmalarından çıkardığımız sonuçlar bunlardı. Sizin çıkardığınız başka sonuçlar varsa lütfen yorumlar bölümünden paylaşın.

 

Kaynak

Bu yazı quicksprout.com sitesinden doğrudan izinli çevrilmiştir.

 

Tavsiye yazı: WordPress ipuçları makaleleri

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir